Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 33 Posts

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Discussion Starter #1
NIGERIA F4 FUTURES - Lagos
Date : 17 December - 23 December 2007
US$15,000+H


Main Draw:

Catalin-Ionut GARD (ROU) (1) Vs Damian HUME (RSA)
(WC)Sunday EMMANUEL (NGR) Vs Rupesh ROY (IND)
John MCGAHON (IRL) Vs Clifford ENOSOREGBE (NGR)(Q)
(Q) Taiwo OWOLABI (NGR) Vs Boy WESTERHOF (NED) (8)
Sunil-Kumar SIPAEYA (IND) (3) Vs Andrei STOLIAROV (RUS)(Q)
Augustine NWOKEDI (NGR) Vs Michael NORTEY (GHA)(Q)
Alain NTAMAG (FRA) Vs Lawal SHEHU (NGR)(WC)
Navdeep SINGH (IND) Vs Bogdan-Victor LEONTE (ROU) (5)
Alexander SLABINSKY (GBR) (6) Vs Evgeny DONSKOY (RUS)
(WC) Abdul-Mumin BABALOLA (NGR) Vs Destiny FORD-DA SILVA (NGR)(WC)
Anas FATTAR (MAR) Vs Valentin SANON (CIV)
Candy IDOKO (NGR) Vs Reda EL AMRANI (MAR) (4)
Blazej KONIUSZ (POL) (7) Vs Emmanuel MENSAH (GHA)(Q)
(Q) Aboubacar SIGUE (BUR) Vs Monday IGBINOVIA (NGR)(Q)
Danila ARSENOV (RUS) Vs Lampouni Andre KOMBATE (TOG)(Q)
Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) Vs Antal VAN DER DUIM (NED) (2)
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Discussion Starter #2
1st Round:

Catalin-Ionut GARD (ROU) (1) defeated Damian HUME (RSA) 7-5 6-0
(WC) Sunday EMMANUEL (NGR) defeated Rupesh ROY (IND) 2-6 6-3 6-3
Sunil-Kumar SIPAEYA (IND) (3) defeated Andrei STOLIAROV (RUS)(Q) 7-5 7-6(2)
(Q) Michael NORTEY (GHA) defeated Augustine NWOKEDI (NGR) 6-4 6-2
(WC) Lawal SHEHU (NGR) defeated Alain NTAMAG (FRA) 6-4 6-2
Blazej KONIUSZ (POL) (7) defeated Emmanuel MENSAH (GHA)(Q) 6-1 6-1
(Q) Aboubacar SIGUE (BUR) defeated Monday IGBINOVIA (NGR)(Q) 6-2 6-2
Danila ARSENOV (RUS) defeated Lampouni Andre KOMBATE (TOG)(Q) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Discussion Starter #3
Main Draw Doubles:

VAN DER DUIM (NED) / WESTERHOF (NED) (1) Vs IDOKO (NGR) / SHEHU (NGR)
NTAMAG (FRA) / SIGUE (BUR) Vs IGBINOVIA (NGR) / OWOLABI (NGR)(WC)
ARSENOV (RUS) / DONSKOY (RUS) (3) Vs EMMANUEL (NGR) / KOMBATE (TOG)
ADAMU (NGR) / NWOKEDI (NGR) Vs ALADE (NGR) / ATSEYE (NGR)(WC)
(WC) DAIRO (NGR) / FORD-DA SILVA (NGR) Vs MCGAHON (IRL) / ROY (IND)
KHOTULEV (RUS) / STOLIAROV (RUS) Vs LEONTE (ROU) / SLABINSKY (GBR) (4)
HUME (RSA) / RUCKELSHAUSEN (AUT) Vs BABALOLA (NGR) / IGBINOVIA (NGR)
MENSAH (GHA) / NORTEY (GHA) Vs SINGH (IND) / SIPAEYA (IND) (2)
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Discussion Starter #4
1st Round Doubles:

NTAMAG (FRA) / SIGUE (BUR) defeated IGBINOVIA (NGR) / OWOLABI (NGR)(WC) 6-4 6-4
LEONTE (ROU) / SLABINSKY (GBR) (4) defeated KHOTULEV (RUS) / STOLIAROV (RUS) 4-6 6-3 [10-3]
BABALOLA (NGR) / IGBINOVIA (NGR) defeated HUME (RSA) / RUCKELSHAUSEN (AUT) 6-4 7-5
MENSAH (GHA) / NORTEY (GHA) defeated SINGH (IND) / SIPAEYA (IND) (2) 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Discussion Starter #5
I hope Slabinsky can win another doubles title, especially with the other seeds gone from that half.
What odds on Van Der Duim or Westerhof winning the singles to take yet another African futures title back to the Netherlands...
 

·
Registered
Joined
·
5,200 Posts
Guess this week it is vd Duim time. Westerhof is pretty inconsistend so curious about this week
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Discussion Starter #9
Remaining 1st Round results:

John MCGAHON (IRL) defeated Clifford ENOSOREGBE (NGR) 6-1 6-4
Boy WESTERHOF (NED) (8) defeated Taiwo OWOLABI (NGR) 6-2 6-3
Bogdan-Victor LEONTE (ROU) (5) defeated Navdeep SINGH (IND) 7-6(2) 6-3
Alexander SLABINSKY (GBR) (6) defeated Evgeny DONSKOY (RUS) 6-1 7-6(2)
Abdul-Mumin BABALOLA (NGR) defeated Destiny FORD-DA SILVA (NGR) 6-0 6-2
Anas FATTAR (MAR) defeated Valentin SANON (CIV) 4-6 5-0 Retired
Reda EL AMRANI (MAR) (4) defeated Candy IDOKO (NGR) 7-6(5) 6-3
Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) defeated Antal VAN DER DUIM (NED) (2) 7-6(5) Retired
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Discussion Starter #10
Good win for Slabinsky against Donskoy who did well last week :)
Ouch, harsh scoreline for Destiny!
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Discussion Starter #11
2nd Round:

Catalin-Ionut GARD (ROU) (1) Vs Sunday EMMANUEL (NGR)
John MCGAHON (IRL) Vs Boy WESTERHOF (NED) (8)
Sunil-Kumar SIPAEYA (IND) (3) Vs Michael NORTEY (GHA)
Lawal SHEHU (NGR) Vs Bogdan-Victor LEONTE (ROU) (5)
Alexander SLABINSKY (GBR) (6) Vs Abdul-Mumin BABALOLA (NGR)
Anas FATTAR (MAR) Vs Reda EL AMRANI (MAR) (4)
Blazej KONIUSZ (POL) (7) Vs Aboubacar SIGUE (BUR)
Danila ARSENOV (RUS) Vs Richard RUCKELSHAUSEN (AUT)
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Discussion Starter #12
Remaining 1st Round Doubles Results:

IDOKO (NGR) / SHEHU (NGR) defeated VAN DER DUIM (NED) / WESTERHOF (NED) (1) 5-7 6-4 [10-5]
ARSENOV (RUS) / DONSKOY (RUS) (3) defeated EMMANUEL (NGR) / KOMBATE (TOG) 6-3 7-6(4)
ADAMU (NGR) / NWOKEDI (NGR) defeated ALADE (NGR) / ATSEYE (NGR) 6-2 6-1
MCGAHON (IRL) / ROY (IND) defeated DAIRO (NGR) / FORD-DA SILVA (NGR) 6-4 3-6 [10-7]
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Discussion Starter #13
Doubles QF:


IDOKO (NGR) / SHEHU (NGR) Vs NTAMAG (FRA) / SIGUE (BUR)
ARSENOV (RUS) / DONSKOY (RUS) (3) Vs ADAMU (NGR) / NWOKEDI (NGR)
MCGAHON (IRL) / ROY (IND) Vs LEONTE (ROU) / SLABINSKY (GBR) (4)
BABALOLA (NGR) / IGBINOVIA (NGR) Vs MENSAH (GHA) / NORTEY (GHA)
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Discussion Starter #15
2nd Round Results:

Catalin-Ionut GARD (ROU) (1) defeated Sunday EMMANUEL (NGR) 6-1 6-3
Boy WESTERHOF (NED) (8) defeated John MCGAHON (IRL) 7-5 6-4
Sunil-Kumar SIPAEYA (IND) (3) defeated Michael NORTEY (GHA) 6-1 6-1
Bogdan-Victor LEONTE (ROU) (5) defeated Lawal SHEHU (NGR) 6-7(7) 6-4 6-4
Alexander SLABINSKY (GBR) (6) defeated Abdul-Mumin BABALOLA (NGR) 6-4 6-4
Reda EL AMRANI (MAR) (4) defeated Anas FATTAR (MAR) 6-4 6-2
Blazej KONIUSZ (POL) (7) defeated Aboubacar SIGUE (BUR) 6-2 6-0
Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) defeated Danila ARSENOV (RUS) 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Discussion Starter #16
QF:

Catalin-Ionut GARD (ROU) (1) Vs Boy WESTERHOF (NED) (8)
Sunil-Kumar SIPAEYA (IND) (3) Vs Bogdan-Victor LEONTE (ROU) (5)
Alexander SLABINSKY (GBR) (6) Vs Reda EL AMRANI (MAR) (4)
Blazej KONIUSZ (POL) (7) Vs Richard RUCKELSHAUSEN (AUT)
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Discussion Starter #17
Rematch with El Amrani for Slabinsky, hope he can win it.
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Discussion Starter #18
Doubles QF Results:


IDOKO (NGR) / SHEHU (NGR) defeated NTAMAG (FRA) / SIGUE (BUR) 6-4 6-4
ARSENOV (RUS) / DONSKOY (RUS) (3) defeated ADAMU (NGR) / NWOKEDI (NGR) 6-3 6-3
MCGAHON (IRL) / ROY (IND) defeated LEONTE (ROU) / SLABINSKY (GBR) (4) 3-6 6-3 [10-8]
BABALOLA (NGR) / IGBINOVIA (NGR) defeated MENSAH (GHA) / NORTEY (GHA) 7-6(6) 6-1
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Discussion Starter #19
Doubles SF:

IDOKO (NGR) / SHEHU (NGR) Vs ARSENOV (RUS) / DONSKOY (RUS) (3)
MCGAHON (IRL) / ROY (IND) Vs BABALOLA (NGR) / IGBINOVIA (NGR)
 
1 - 20 of 33 Posts
Top