Mens Tennis Forums banner
1 - 9 of 9 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Nigeria F3 qualifying
August 8-14, 2005

Singles
Seeds:
none

First Round
Idan Mark (ISR) d. Olanrewaju Alayaki (NGR) 6-1 6-1
Badr Bouarich (MAR) d. Frederick Egyir (GHA) 6-3 6-3
Henrik Norfeldt (SWE) d. Nnamdi Onwugbufor (NGR) 6-3 6-1
Yoav Schab (ISR) d. Collins Abamu (NGR) 7-6(4) 6-4
Ramiro Tincoff (ARG) d. Etido Udofa (NGR) 6-1 6-2
Ravid Hezi (ISR) d. Monday Igvinovia (NGR) 7-6(2) 7-6(0)
Michael Nortey (GHA) d. Kehinde Alade (NGR) 3-6 6-4 7-5
Liron Shaul (ISR) d. Yuval Klein (ISR) 6-1 6-3
Uchenna Amajioyi (NGR) d. Udoka Amajioyi (NGR) 6-4 6-7(4) 6-4
Gunther Darkey (GHA) d. Lars Jonsson (SWE) 6-3 6-2
Sunday Essien (NGR) d. Emmanuel Dickson (NGR) 6-4 6-0
Sheriff Balogun (NGR) d. Michael Igoche (NGR) 6-2 6-1
Sonny Adamu (NGR) d. Henry Atseye (NGR) 6-3 6-4
Samuel Jonah (NGR) d. Pekun Akiangbade (NGR) 6-3 7-5
Augustine Nwokedi (NGR) d. Yussuf Ganiyu (NGR) 6-3 6-4
Terkaa Nambe (NGR) d. Kuti Vazana (ISR) 6-2 6-3

Qualifying Round
Badr Bouarich (MAR) d. Idan Mark (ISR) 6-2 6-4
Henrik Norfeldt (SWE) d. Yoav Schab (ISR) 6-4 6-3
Ramiro Tincoff (ARG) d. Ravid Hezi (ISR) 6-4 6-3
Liron Shaul (ISR) d. Michael Nortey (GHA) 7-5 6-1
Gunther Darkey (GHA) d. Uchenna Amajioyi (NGR) 6-0 6-2
Sunday Essien (NGR) d. Sheriff Balogun (NGR) 6-4 7-6(3)
Sonny Adamu (NGR) d. Samuel Jonah (NGR) 6-3 6-3
Augustine Nwokedi (NGR) d. Terkaa Nambe (NGR) 6-3 6-4


Doubles
Seeds:
none

First Round
Lars Jonsson/Henrik Norfeldt (SWE) d. Sunday Essien/Udoka Amajioyi (NGR) 6-4 7-6(3)
Badr Bouarich/Ramiro Tincoff (MAR/ARG) d. Milan Petercak/Kuti Vazana (SVK/ISR) 6-4 6-4

Qualifying Round
Badr Bouarich/Ramiro Tincoff (MAR/ARG) d. Lars Jonsson/Henrik Norfeldt (SWE) 7-6(5) 1-6 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Nigeria F3
Lagos, Nigeria
August 8-15, 2005
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Henry Adjei-Darko
2. Valentin Sanon
3. Salifu Mohammed
4. WD
5. Amit Inbar
6. Toyin Dairo
7. Abdul-Mumin Babalola
8. Frederico Marques

First Round
(1)Henry Adjei-Darko (GHA) d. (q)Badr Bouarich (MAR) 6-4 6-2
(q)Henrik Norfeldt (SWE) d. Tomas Banczi (SVK) 6-2 4-6 7-6(3)
Milan Petercak (SVK) d. Michael Godwin (NGR) 6-4 6-2
(6)Toyin Dairo (NGR) d. Loic Didavi (BEN) 6-4 6-1
(q)Ramiro Tincoff (ARG) d. Ravid Hezi (ISR) 7-6(3) 6-0
(q)Gunther Darkey (GHA) d. (q)Liron Shaul (ISR) 6-1 6-2
Johar Mubarak Saeed (QAT) d. (q)Augustine Nwokedi (NGR) 6-2 6-4
(5)Amit Inbar (ISR) d. Saar Steele (ISR) 6-2 6-1
(8)Frederico Marques (POR) d. (q)Sonny Adamu (NGR) 3-6 6-2 6-2
Sunday Maku (NGR) d. Candy Idoko (NGR) 6-3 7-6(3)
Victor Kulick (ISR) d. Lawal Shehu (NGR) 7-6(5) 6-1
(3)Salifu Mohammed (GHA) d. Dennis Biggemann (GER) 6-4 6-2
(7)Abdul-Mumin Babalola (NGR) d. Myalikkuli Mamedkuliev (TKM) 6-3 7-6(5)
(q)Sunday Essien (NGR) d. Alexei Kandakov (BLR) 6-2 4-6 6-1
Destiny da Silva (NGR) d. (LL)Samuel Jonah (NGR) 6-3 6-2
(2)Valentin Sanon (CIV) d. Amadeus Fulford-Jones (GBR) 6-1 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Second Round
(1)Henry Adjei-Darko (GHA) d. (q)Henrik Norfeldt (SWE) 6-4 6-2
(6)Toyin Dairo (NGR) d. Milan Petercak (SVK) 6-4 6-2
(q)Gunther Darkey (GHA) d. (q)Ramiro Tincoff (ARG) 5-7 6-4 7-5
(5)Amit Inbar (ISR) d. Johar Mubarak Saeed (QAT) 1-6 6-1 6-4
(8)Frederico Marques (POR) d. Sunday Maku (NGR) 7-6(5) 6-3
Victor Kulick (ISR) d. (3)Salifu Mohammed (GHA) 6-3 6-1
(7)Abdul-Mumin Babalola (NGR) d. (q)Sunday Essien (NGR) 6-2 7-6(2)
(2)Valentin Sanon (CIV) d. Destiny da Silva (NGR) 6-1 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Quarterfinals
(1)Henry Adjei-Darko (GHA) d. (6)Toyin Dairo (NGR) 6-4 7-6(4)
(5)Amit Inbar (ISR) d. (q)Gunther Darkey (GHA) 6-2 6-1
Victor Kulick (ISR) d. (8)Frederico Marques (POR) 6-3 6-2
(2)Valentin Sanon (CIV) d. (7)Abdul-Mumin Babalola (NGR) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Doubles
Seeds:
1. WD
2. Frederico Marques/Salifu Mohammed
3. Abdul-Mumin Babalola/Sunday Maku
4. Amit Inbar/Yoav Schab

First Round
(LL)Lars Jonsson/Henrik Norfeldt (SWE) d. Sylvain Anibie/Jeswin Jolly (CIV/USA) 6-0 6-2
Dennis Biggemann/Amadeus Fulford-Jones (GER/GBR) d. Candy Idoko/Lawal Shehu (NGR) 6-3 6-4
Henry Adjei-Darko/Gunther Darkey (GHA) d. (4)Amit Inbar/Yoav Schab (ISR) 7-6(6) 6-3
Victor Kulick/Saar Steele (ISR) d. Sheriff Balogun/Monday Igbinovia (NGR) 6-2 6-3
(q)Badr Bouarich/Ramiro Tincoff (MAR/ARG) d. Alexei Kandakov/Myalikkuli Mamedkuliev (BLR/TKM) 6-1 7-5
(3)Abdul-Mumin Babalola/Sunday Maku (NGR) d. (LL)Milan Petercak/Kuti Vazana (SVK/ISR) 6-2 6-2
Terkaa Nambe/Augustine Nwokedi (NGR) d. Destiny da Silva/Toyin Dairo (NGR) 7-6(6) 6-3
(2)Frederico Marques/Salifu Mohammed (POR/GHA) d. Collins Abamu/Etido Udofa (NGR) 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Quarterfinals
(LL)Lars Jonsson/Henrik Norfeldt (SWE) d. Dennis Biggemann/Amadeus Fulford-Jones (GER/GBR) 6-2 6-3
Henry Adjei-Darko/Gunther Darkey (GHA) d. Victor Kulick/Saar Steele (ISR) 7-6(6) 6-1
(3)Abdul-Mumin Babalola/Sunday Maku (NGR) d. (q)Badr Bouarich/Ramiro Tincoff (MAR/ARG) 6-2 7-6(2)
(2)Frederico Marques/Salifu Mohammed (POR/GHA) d. Terkaa Nambe/Augustine Nwokedi (NGR) 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Semifinals
Henry Adjei-Darko/Gunther Darkey (GHA) d. (LL)Lars Jonsson/Henrik Norfeldt (SWE)7-5 6-4
(3)Abdul-Mumin Babalola/Sunday Maku (NGR) d. (2)Frederico Marques/Salifu Mohammed (POR/GHA) 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Semifinals
(1)Henry Adjei-Darko (GHA) d. (5)Amit Inbar (ISR) 6-4 7-5
Victor Kulick (ISR) d. (2)Valentin Sanon (CIV) 6-3 7-6(3)

Finals
(1)Henry Adjei-Darko (GHA) d. Victor Kulick (ISR) 6-3 6-0
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Finals
Henry Adjei-Darko/Gunther Darkey (GHA) d. (3)Abdul-Mumin Babalola/Sunday Maku (NGR) 3-6 6-1 6-4
 
1 - 9 of 9 Posts
Top