Mens Tennis Forums banner

1 - 14 of 14 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Entry List :
1 $ EL AAREJ, Mounir MAR 376 1
2 POPP, Thorsten GER 426 1
3 LEGAT, Guillaume FRA 432 1
4 MENIANE, Trystan FRA 433 1
5 $ MIDDELKOOP, Matwe NED 456 1
6 KORTELING, Steven NED 461
7 COENE, Dominique BEL 468
8 SMIT, Jasper NED 486 1
9 HUTA-GALUNG, Jesse NED 496 P
10 KONING, Michel NED 496 1
11 MAYER-TISCHER, Peter GER 501
12 BRIZZI, Alberto ITA 512 1
13 $ KLOER, Sascha GER 549
14 VAN DER MEER, Nick NED 566
15 SIRIANNI, Joseph AUS 567 1
16 ALVAREZ, Diego ARG 578 1
17 RADITSCHNIGG, Max AUT 613 1
18 $ PRODON, Eric FRA 653
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
Netherlands F4 qualifying
September 5-11, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Mait Kunnap
2. Victor Kulick
3. Julien Gely
4. Gero Kretschmer
5. Clinton Thomson
6. Romano Frantzen
7. Martin Emmrich
8. Ralph Grambow
9. Bas van der Valk
10. Laurens Beke
11. Romano Tatuhey

First Round
(1)Mait Kunnap (EST) bye
Thomas de Jong (NED) d. Marc Pibernat (ESP) 6-2 7-6(4)
Alexey Tsyrenov (RUS) d. Ruslan Chomaev (RUS) 6-0 6-4
Fabian Poth (GER) d. Patrick Eichenberger (SUI) 6-4 0-6 6-4
(2)Victor Kulick (ISR) bye
Tim Colijn (NED) d. Gustavo van Enck (BRA) 6-1 6-0
Adam Barnes (AUS) d. Ralf Wilmink (GER) w/o
Arko Zoutendijk (NED) d. Michael Heussen (GER) 6-1 2-0 ret.
(3)Julien Gely (FRA) bye
Ulrich Tippenhauer (GER) d. Nicolai Soloviev (RUS) 7-6(4) 7-5
(WC)Oscar Sabate (ESP) d. Roel Oostdam (NED) 7-5 6-3
Tobias Huelsen (GER) d. Dave de Graaf (NED) 5-7 7-6(3) 6-1
(4)Gero Kretschmer (GER) bye
(WC)Patrick Pohlmann (GER) d. Sten Weingartner (NED) 6-3 2-6 6-0
Marc Ijzerman (NED) d. Holger Zuhlsdorff-Pavlovic (GER) 6-2 6-0
Danny Spierenburg (NED) d. Alex Grendel (NED) 6-2 6-0
(5)Clinton Thomson (AUS) bye
Martin Pedersen (DEN) d. Ron Hinzmann (GER) 6-3 7-5
Rene Hohm (GER) d. (WC)Marius Alfs (GER) 6-2 6-4
Nikolai Marinchenko (RUS) d. (WC)Marc Rosner (GER) 6-4 6-2
(6)Romano Frantzen (NED) bye
Joakim Simonsen (DEN) d. Kevin Krajewski (GER) 7-6(4) 6-2
Dmitri Sokolov (UKR) d. Pierre Jacquet (BEL) 6-0 6-0
(11)Romano Tatuhey (NED) d. (WC)Phillip Karwasz (GER) 6-1 6-3
(7)Martin Emmrich (GER) bye
(WC)Rick Schmidt (GER) d. Roman Herold (GER) 7-5 ret.
Niels de Moore (NED) d. Jason London (AUS) 6-3 6-1
(9)Bas van der Valk (NED) bye
(8)Ralph Grambow (GER) bye
(WC)Lars Berger (GER) d. Philippe Niewerth (NED) 6-4 6-1
Arjan Pondman (NED) d. Martijn Helmonds (NED) 6-3 6-4
(10)Laurens Beke (NED) bye

Second Round
(1)Mait Kunnap (EST) d. Thomas de Jong (NED) 6-2 6-2
Alexey Tsyrenov (RUS) d. Fabian Poth (GER) 4-6 6-2 6-4
(2)Victor Kulick (ISR) d. Tim Colijn (NED) 6-1 6-2
Arko Zoutendijk (NED) d. Adam Barnes (AUS) 6-1 6-4
(3)Julien Gely (FRA) d. Ulrich Tippenhauer (GER) 6-0 4-6 6-2
(WC)Oscar Sabate (ESP) d. Tobias Huelsen (GER) 6-1 6-4
(4)Gero Kretschmer (GER) d. (WC)Patrick Pohlmann (GER) w/o
Danny Spierenburg (NED) d. Marc Ijzerman (NED) 5-7 6-4 7-6(7)
Martin Pedersen (DEN) d. (5)Clinton Thomson (AUS) 4-6 6-4 6-2
Rene Hohm (GER) d. Nikolai Marinchenko (RUS) 6-1 4-6 6-0
(6)Romano Frantzen (NED) d. Joakim Simonsen (DEN) 3-6 6-2 7-6(7)
(11)Romano Tatuhey (NED) d. Dmitri Sokolov (UKR) 7-5 7-5
(7)Martin Emmrich (GER) d. (WC)Rick Schmidt (GER) 6-4 6-2
(9)Bas van der Valk (NED) d. Niels de Moore (NED) 6-3 6-1
(8)Ralph Grambow (GER) d. (WC)Lars Berger (GER) 6-1 6-3
Arjan Pondman (NED) d. (10)Laurens Beke (NED) 6-4 6-3

Qualifying Round
(1)Mait Kunnap (EST) d. Alexey Tsyrenov (RUS) 6-4 6-2
Arko Zoutendijk (NED) d. (2)Victor Kulick (ISR) 7-5 6-2
(3)Julien Gely (FRA) d. (WC)Oscar Sabate (ESP) 6-2 6-0
(4)Gero Kretschmer (GER) d. Danny Spierenburg (NED) 6-0 6-3
Martin Pedersen (DEN) d. Rene Hohm (GER) 3-6 7-6(7) 7-6(4)
(11)Romano Tatuhey (NED) d. (6)Romano Frantzen (NED) 6-2 6-0
(7)Martin Emmrich (GER) d. (9)Bas van der Valk (NED) 6-4 7-6(5)
(8)Ralph Grambow (GER) d. Arjan Pondman (NED) 6-1 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
Netherlands F5 - Rabo TWENTS Open
Enschede, Netherlands
September 5-11, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$15,000

Singles
Seeds: (cut: Alessandro Motti - 732)
1. Mounir El Aarej
2. Trystan Meniane
3. Alberto Brizzi
4. Torsten Popp
5. Guillaume Legat
6. Matwe Middelkoop
7. Dominique Coene
8. Jasper Smit

First Round
(1)Mounir El Aarej (MAR) vs (q)Gero Kretschmer (GER)
(q)Ralph Grambow (GER) vs (q)Romano Tatuhey (NED)
Peter Mayer-Tischer (GER) vs (WC)Robin Haase (NED)
(6)Matwe Middelkoop (NED) vs (q)Mait Kunnap (EST)
(4)Torsten Popp (GER) vs (q)Arko Zoutendijk (NED)
Michel Koning (NED) vs Joseph Sirianni (AUS)
Nick van der Meer (NED) vs (WC)Leander van der Vaart (NED)
(7)Dominique Coene (BEL) vs (q)Julien Gely (FRA)
(8)Jasper Smit (NED) vs (WC)Antal van der Duim (NED)
Max Raditschnigg (AUT) vs (WC)Almod Mashaich (ISR)
Steven Korteling (NED) vs Alessandro Motti (ITA)
(3)Alberto Brizzi (ITA) vs Eric Prodon (FRA)
(5)Guillaume Legat (FRA) vs (q)Martin Emmrich (GER)
Diego Alvarez (ARG) vs (q)Martin Pedersen (DEN)
Jesse Huta Galung (NED) vs (SE)Igor Sijsling (NED)
(2)Trystan Meniane (FRA) vs Sascha Kloer (GER)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
Results of Monday :
Michel Koning (NED) d. Joseph Sirianni (AUS) 4-6 7-5 7-6(5)
Nick van der Meer (NED) d. (WC)Leander van der Vaart (NED) 7-6(3) 7-6(1)
(q)Julien Gely (FRA) d. (7)Dominique Coene (BEL) 6-2 6-4
Eric Prodon (FRA) d. (3)Alberto Brizzi (ITA) 2-0 ret.
(q)Martin Emmrich (GER) d. (5)Guillaume Legat (FRA) 6-3 6-4
(2)Trystan Meniane (FRA) d. Sascha Kloer (GER) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Michel Koning/Jasper Smit
2. Diego Alvarez/Alessandro Motti
3. Romano Frantzen/Marc Ijzerman
4. Ralph Grambow/Sascha Kloer

First Round
(1)Michel Koning/Jasper Smit (NED) bye
Martin Pedersen/Joakim Simonsen (DEN) d. Niels de Moore/Philipp Niewerth (NED) 4-6 6-4 7-6(3)
(4)Ralph Grambow/Sascha Kloer (GER) bye
Gero Kretschmer/Clinton Thomson (GER/AUS) d. Thomas de Jong/Leander van der Vaart (NED) 6-1 6-1
Jesse Huta Galung/Igor Sijsling (NED) vs Romano Tatuhey/Antal van der Duim (NED)
(3)Romano Frantzen/Marc Ijzerman (NED) bye
Bas van der Valk/Arko Zoutendijk (NED) d. (WC)Alex Grendel/Rene Hohm (NED/GER) w/o
(2)Diego Alvarez/Alessandro Motti (ARG/ITA) bye
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #7
First Round
(q)Gero Kretschmer (GER) d. (LL)Victor Kulick (ISR) 6-2 6-1 [Kulick replaces El Aarej]
(q)Romano Tatuhey (NED) d. (q)Ralph Grambow (GER) 6-4 4-6 6-3
Peter Mayer-Tischer (GER) d. (WC)Robin Haase (NED) 6-2 2-6 6-3
(6)Matwe Middelkoop (NED) d. (q)Mait Kunnap (EST) 7-6(2) 6-3
(4)Torsten Popp (GER) d. (q)Arko Zoutendijk (NED) 6-3 3-6 6-3
Michel Koning (NED) d. Joseph Sirianni (AUS) 4-6 7-5 7-6(5)
Nick van der Meer (NED) d. (WC)Leander van der Vaart (NED) 7-6(3) 7-6(1)
(q)Julien Gely (FRA) d. (7)Dominique Coene (BEL) 6-2 6-4
(8)Jasper Smit (NED) d. (WC)Antal van der Duim (NED) 1-6 6-3 6-4
Max Raditschnigg (AUT) d. (WC)Almod Mashaich (ISR) 6-1 6-1
Alessandro Motti (ITA) d. Steven Korteling (NED) 6-2 6-2
Eric Prodon (FRA) d. (3)Alberto Brizzi (ITA) 2-0 ret.
(q)Martin Emmrich (GER) d. (5)Guillaume Legat (FRA) 6-3 6-4
Diego Alvarez (ARG) d. (q)Martin Pedersen (DEN) 6-1 6-4
Jesse Huta Galung (NED) d. (SE)Igor Sijsling (NED) 6-0 6-2
(2)Trystan Meniane (FRA) d. Sascha Kloer (GER) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #8
First Round Doubles :
(1)Michel Koning/Jasper Smit (NED) bye
Martin Pedersen/Joakim Simonsen (DEN) d. Niels de Moore/Philipp Niewerth (NED) 4-6 6-4 7-6(3)
(4)Ralph Grambow/Sascha Kloer (GER) bye
Gero Kretschmer/Clinton Thomson (GER/AUS) d. Thomas de Jong/Leander van der Vaart (NED) 6-1 6-1
Jesse Huta Galung/Igor Sijsling (NED) d. Romano Tatuhey/Antal van der Duim (NED) 6-4 6-4
(3)Romano Frantzen/Marc Ijzerman (NED) bye
Bas van der Valk/Arko Zoutendijk (NED) d. (WC)Alex Grendel/Rene Hohm (NED/GER) w/o
(2)Diego Alvarez/Alessandro Motti (ARG/ITA) bye
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #9
Second Round
(q)Gero Kretschmer (GER) d. (q)Romano Tatuhey (NED) 6-2 6-2
Peter Mayer-Tischer (GER) d. (6)Matwe Middelkoop (NED) 0-6 6-4 6-4
(4)Torsten Popp (GER) d. Michel Koning (NED) 6-2 6-3
Nick van der Meer (NED) d. (q)Julien Gely (FRA) 5-7 6-4 6-1
Max Raditschnigg (AUT) d. (8)Jasper Smit (NED) 6-2 6-1
Eric Prodon (FRA) d. Alessandro Motti (ITA) 6-2 6-0
Diego Alvarez (ARG) d. (q)Martin Emmrich (GER) 6-4 ret.
Jesse Huta Galung (NED) d. (2)Trystan Meniane (FRA) 6-4 7-6(4)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #10
Quarterfinals :
(q)Gero Kretschmer (GER) d. Peter Mayer-Tischer (GER) 6-4 6-3
(4)Torsten Popp (GER) d. Nick van der Meer (NED) 6-3 6-2
Eric Prodon (FRA) d. Max Raditschnigg (AUT) 6-0 6-2
Jesse Huta Galung (NED) d. Diego Alvarez (ARG) 6-7(2) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #11
Quarterfinals Doubles :
(1)Michel Koning/Jasper Smit (NED) d. Martin Pedersen/Joakim Simonsen (DEN) 7-6(2) 4-6 6-2
(4)Ralph Grambow/Sascha Kloer (GER) d. Gero Kretschmer/Clinton Thomson (GER/AUS) 6-4 3-6 6-1
Jesse Huta Galung/Igor Sijsling (NED) d. (3)Romano Frantzen/Marc Ijzerman (NED) 4-6 6-2 6-3
(2)Diego Alvarez/Alessandro Motti (ARG/ITA) d. Bas van der Valk/Arko Zoutendijk (NED) 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #12
Semifinals Doubles :
(4)Ralph Grambow/Sascha Kloer (GER) d. (1)Michel Koning/Jasper Smit (NED) 7-5 7-6(4)
Jesse Huta Galung/Igor Sijsling (NED) d. (2)Diego Alvarez/Alessandro Motti (ARG/ITA) 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #13
Semifinals
(4)Torsten Popp (GER) d. (q)Gero Kretschmer (GER) 4-6 6-1 6-4
Jesse Huta Galung (NED) d. Eric Prodon (FRA) 7-6(1) 6-4

Finals
Jesse Huta Galung (NED) d. (4)Torsten Popp (GER) 6-0 2-0 ret.
 
1 - 14 of 14 Posts
Top