Mens Tennis Forums banner
1 - 20 of 20 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Namibia F1 – Windhoek (29 Oct)

Dates : 29 Oct to 04 Nov 2007
Venue : Windhoek, Namibia
Surface : Hard



Entry List
1 VOLANTE, Matteo ITA 528 1
2 SEATOR, Edward GBR 610 1
3 KLAASEN, Raven RSA 720 1
4 WARKENTIN, Paul USA 761= 1
5 MARK, Idan ISR 908 1
6 GRASSI, Claudio ITA 933= 1
7 STEINBERGER, Bertram AUT 943= 1
8 IDOKO, Candy NGR 954= 1
9 CONNOLLY, Ross GBR 1007= 1
10 HUME, Damian RSA 1060 1
11 JANSE VAN RENSBURG, Benjamin RSA 1136= 1
12 SOMOGYI, Alexander SVK 1141= 1
13 RUCKELSHAUSEN, Richard AUT 1194= 1
14 FILENKOV, Alexei RUS 1212= 1
15 DE SOUSA, Gilles FRA 1245= 1
16 KEYSER, Harrison AUS 1245= 1
17 DI IENNO, Damiano ITA 1275= 1
18 SERKEDAKIS, Nikos GRE 1275= 2
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
Namibia F1 qualifying
October 29-November 4, 2007

Singles
Seeds: (cut:)
1. Saar Steele
2. Tomer Hodorov
3. Kevin McDuffee
4. Heinrich Heyl
5. Jochen Matschke
6. Sylvain Anibie
7. Henrik Soderberg
8. Rohan Weideman

First Round
(1)Saar Steele (ISR) bye
James Feaver (GBR) vs Jared Robinson (RSA)
(2)Tomer Hodorov (ISR) bye
Jason Wolfson (RSA) vs (WC)Thomas Geier (NAM)
(3)Kevin McDuffee (USA) bye
Matthias Dorfler (GER) vs Benedikt Eger (GER)
(4)Heinrich Heyl (RSA) bye
(WC)Jonathan Edmunds (NAM) vs Michael Van Der Merwe (RSA)
(5)Jochen Matschke (GER) bye
Andrew Hamar (GBR) vs Ali Ibshara (AUS)
(6)Sylvain Anibie (CIV) bye
Stephan Havenga (RSA) vs Jean Zietsman (GER)
(7)Henrik Soderberg (SWE) bye
(WC)Rashid Muhamedrahimov (NAM) vs Joe Cooper (GBR)
(8)Rohan Weideman (RSA) vs Tristan Farron-Mahon (IRL)
Lorenz Ilg (GER) vs Milos Sekulic (SWE)
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
First Round
(1)Saar Steele (ISR) bye
James Feaver (GBR) d. Jared Robinson (RSA) 7-6(1) 6-4
(2)Tomer Hodorov (ISR) bye
Jason Wolfson (RSA) d. (WC)Thomas Geier (NAM) 6-1 6-1
(3)Kevin McDuffee (USA) bye
Matthias Dorfler (GER) d. Benedikt Eger (GER) 6-2 6-4
(4)Heinrich Heyl (RSA) bye
Michael Van Der Merwe (RSA) d. (WC)Jonathan Edmunds (NAM) 6-3 6-2
(5)Jochen Matschke (GER) bye
Andrew Hamar (GBR) d. Ali Ibshara (AUS) 6-0 6-1
(6)Sylvain Anibie (CIV) bye
Jean Zietsman (GER) d. Stephan Havenga (RSA) 6-2 6-2
(7)Henrik Soderberg (SWE) bye
Joe Cooper (GBR) d. (WC)Rashid Muhamedrahimov (NAM) 6-1 6-0
(8)Rohan Weideman (RSA) vs Tristan Farron-Mahon (IRL) 6-4 6-3
Milos Sekulic (SWE) d. Lorenz Ilg (GER) 6-1 7-6(4)
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
Qualifying Round
James Feaver (GBR) d. (1)Saar Steele (ISR) 7-5 6-3
(2)Tomer Hodorov (ISR) d. Jason Wolfson (RSA) 6-1 6-0
Matthias Dorfler (GER) d. (3)Kevin McDuffee (USA) 6-0 6-2
(4)Heinrich Heyl (RSA) d. Michael Van Der Merwe (RSA) 6-2 6-0
Andrew Hamar (GBR) d. (5)Jochen Matschke (GER) 6-0 7-5
Jean Zietsman (GER) d. (6)Sylvain Anibie (CIV) 6-0 6-0
(7)Henrik Soderberg (SWE) d. Joe Cooper (GBR) 6-1 6-1
Milos Sekulic (SWE) d. (8)Rohan Weideman (RSA) 6-7(10) 6-3 6-1
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
Namibia F1
Windhoek, Namibia
October 29-November 4, 2007
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds: (cut:Nicolas Grammare - 1328)
1. Matteo Volante
2. Edward Seator
3. Raven Klaasen
4. Paul Warkentin
5. Idan Mark
6. Claudio Grassi
7. Bertram Steinberger
8. Candy Idoko

First Round
(1)Matteo Volante (ITA) vs (WC)Henco Serdyn (NAM)
Alexei Filenkov (RUS) vs Damian Hume (RSA)
(q)Jean Zietsman (GER) vs (q)Henrik Soderberg (SWE)
(WC)Jurgens Strydom (NAM) vs (8)Candy Idoko (NGR)
(4)Paul Warkentin (USA) vs Nicolas Grammare (FRA)
Ross Connolly (USA) vs (q)Heinrich Heyl (RSA)
Nikos Serkedakis (GRE) vs (WC)Lofo Ramiaramanan (MAD)
(q)Matthias Dorfler (GER) vs (5)Idan Mark (ISR)
(7)Bertram Steinberger (AUT) vs Benjamin Janse van Rensburg (RSA)
Alexander Somogyi (SVK) vs (q)Tomer Hodorov (ISR)
Harrison Keyser (AUS) vs Richard Ruckleshausen (AUT)
(q)Jamie Feaver (GBR) vs (3)Raven Klaasen (RSA)
(6)Claudio Grassi (ITA) vs (q)Andrew Hamar (GBR)
(SE)Danila Arsenov (RUS) vs (WC)Johan Theron (NAM)
Gilles de Sousa (FRA) vs Damiano di Ienno (ITA)
(q)Milos Sekulic (SWE) vs (2)Edward Seator (GBR)
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
Doubles
Seds: (cut:Andrew Hamar/Kevin McDuffee - NR)
1. Claudio Grassi/Matteo Volante
2. Danila Arsenov/Alexei Filenkov
3. Idan Mark/Saar Steele
4. Raven Klaasen/Edward Seator

First Round
(1)Claudio Grassi/Matteo Volante (ITA) vs Martin Hromec/Andrei Stoliarov (SVK/RUS)
(WC)Jurgens Strydom/Johan Theron (NAM) vs (WC)Henco Serdyn/Paul Warkentin (NAM/USA)
(4)Raven Klaasen/Edward Seator (RSA/GBR) vs Heinrich Heyl/Benjamin Janse van Rensburg (RSA)
Richard Ruckelshausen/Bertram Steinberger (AUT) vs Tomer Hodorov/Nikos Serkedakis (ISR/GRE)
Andrew Hamar/Kevin McDuffee (GBR/USA) vs Damian Hume/Lofo Ramiaramanan (RSA/MAD)
Michael van der Merwe/Rohan Weideman (RSA) vs (3)Idan Mark/Saar Steele (ISR)
Damiano di Ienno/Jamie Feaver (ITA/GBR) vs (WC)Jonathan Edmunds/Rashid Muhamedrahimov (NAM)
Gilles de Sousa/Nicolas Grammare (FRA) vs (2)Danila Arsenov/Alexei Filenkov (RUS)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #8 ·
First Round
(1)Matteo Volante (ITA) vs (WC)Henco Serdyn (NAM)
Alexei Filenkov (RUS) vs Damian Hume (RSA)
(q)Henrik Soderberg (SWE) d. (q)Jean Zietsman (GER) 3-6 6-4 7-6(1)
(WC)Jurgens Strydom (NAM) d. (8)Candy Idoko (NGR) 6-3 7-5
Nicolas Grammare (FRA) d. (4)Paul Warkentin (USA) 6-4 6-3
Ross Connolly (USA) vs (q)Heinrich Heyl (RSA)
(WC)Lofo Ramiaramanan (MAD) d. Nikos Serkedakis (GRE) 6-2 6-2
(q)Matthias Dorfler (GER) d. (5)Idan Mark (ISR) 6-3 6-3
Benjamin Janse van Rensburg (RSA) d. (7)Bertram Steinberger (AUT) 6-4 6-3
Alexander Somogyi (SVK) vs (q)Tomer Hodorov (ISR)
Harrison Keyser (AUS) vs Richard Ruckleshausen (AUT)
(q)Jamie Feaver (GBR) vs (3)Raven Klaasen (RSA)
(6)Claudio Grassi (ITA) d. (LL)Kevin McDuffee (USA) 6-0 6-0 [McDuffee replaces Andrew Hamar]
(SE)Danila Arsenov (RUS) vs (WC)Johan Theron (NAM)
Gilles de Sousa (FRA) vs Damiano di Ienno (ITA)
(2)Edward Seator (GBR) d. (q)Milos Sekulic (SWE) 6-3 3-6 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #9 ·
First Round
(1)Claudio Grassi/Matteo Volante (ITA) d. Martin Hromec/Andrei Stoliarov (SVK/RUS) 7-5 7-5
(WC)Jurgens Strydom/Johan Theron (NAM) d. (WC)Henco Serdyn/Paul Warkentin (NAM/USA) 7-6(3) 6-4
(4)Raven Klaasen/Edward Seator (RSA/GBR) vs Heinrich Heyl/Benjamin Janse van Rensburg (RSA)
Richard Ruckelshausen/Bertram Steinberger (AUT) vs Tomer Hodorov/Nikos Serkedakis (ISR/GRE)
(ALT)Tristan Farron-Mahon/Harrison Keyser (IRL/AUS) d. Damian Hume/Lofo Ramiaramanan (RSA/MAD) 3-6 6-0 (10-6)
(3)Idan Mark/Saar Steele (ISR) d. Michael van der Merwe/Rohan Weideman (RSA) 6-2 6-2
Damiano di Ienno/Jamie Feaver (ITA/GBR) vs (WC)Jonathan Edmunds/Rashid Muhamedrahimov (NAM)
Gilles de Sousa/Nicolas Grammare (FRA) vs (2)Danila Arsenov/Alexei Filenkov (RUS)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #10 ·
First Round
(1)Matteo Volante (ITA) d. (WC)Henco Serdyn (NAM) 6-2 6-3
Alexei Filenkov (RUS) d. Damian Hume (RSA) 7-5 6-3
(q)Henrik Soderberg (SWE) d. (q)Jean Zietsman (GER) 3-6 6-4 7-6(1)
(WC)Jurgens Strydom (NAM) d. (8)Candy Idoko (NGR) 6-3 7-5
Nicolas Grammare (FRA) d. (4)Paul Warkentin (USA) 6-4 6-3
(q)Heinrich Heyl (RSA) d. Ross Connolly (USA) 6-2 ret.
(WC)Lofo Ramiaramanan (MAD) d. Nikos Serkedakis (GRE) 6-2 6-2
(q)Matthias Dorfler (GER) d. (5)Idan Mark (ISR) 6-3 6-3
Benjamin Janse van Rensburg (RSA) d. (7)Bertram Steinberger (AUT) 6-4 6-3
Alexander Somogyi (SVK) d. (q)Tomer Hodorov (ISR) 6-2 7-5
Richard Ruckleshausen (AUT) d. Harrison Keyser (AUS) 6-1 6-2
(q)Jamie Feaver (GBR) d. (LL)Tristan Farron-Mahon (IRL) 6-3 6-3 [Farron-Mahon replaces Raven Klaasen]
(6)Claudio Grassi (ITA) d. (LL)Kevin McDuffee (USA) 6-0 6-0 [McDuffee replaces Andrew Hamar]
(SE)Danila Arsenov (RUS) d. (WC)Johan Theron (NAM) 6-3 6-4
(LL)Saar Steele (ISR) d. Damiano di Ienno (ITA) 6-4 6-7(2) 6-3 [Steele replaces Gilles de Sousa]
(2)Edward Seator (GBR) d. (q)Milos Sekulic (SWE) 6-3 3-6 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #11 ·
First Round
(1)Claudio Grassi/Matteo Volante (ITA) d. Martin Hromec/Andrei Stoliarov (SVK/RUS) 7-5 7-5
(WC)Jurgens Strydom/Johan Theron (NAM) d. (WC)Henco Serdyn/Paul Warkentin (NAM/USA) 7-6(3) 6-4
Heinrich Heyl/Benjamin Janse van Rensburg (RSA) d. (ALT)Milos Sekulic/Henrik Soderberg (SWE) 6-2 6-3
Richard Ruckelshausen/Bertram Steinberger (AUT) d. Tomer Hodorov/Nikos Serkedakis (ISR/GRE) 6-1 6-2
(ALT)Tristan Farron-Mahon/Harrison Keyser (IRL/AUS) d. Damian Hume/Lofo Ramiaramanan (RSA/MAD) 3-6 6-0 (10-6)
(3)Idan Mark/Saar Steele (ISR) d. Michael van der Merwe/Rohan Weideman (RSA) 6-2 6-2
Damiano di Ienno/Jamie Feaver (ITA/GBR) d. (WC)Jonathan Edmunds/Rashid Muhamedrahimov (NAM) 6-1 6-1
(2)Danila Arsenov/Alexei Filenkov (RUS) d. Gilles de Sousa/Nicolas Grammare (FRA) 7-5 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Second Round
(1)Matteo Volante (ITA) d. Alexei Filenkov (RUS) 6-2 6-0
(WC)Jurgens Strydom (NAM) d. (q)Henrik Soderberg (SWE) 6-4 6-4
(q)Heinrich Heyl (RSA) d. Nicolas Grammare (FRA) 6-3 6-3
(q)Matthias Dorfler (GER) d. (WC)Lofo Ramiaramanan (MAD) 6-1 6-3
Benjamin Janse van Rensburg (RSA) d. Alexander Somogyi (SVK) 6-7(1) 6-3 6-3
Richard Ruckleshausen (AUT) d. (q)Jamie Feaver (GBR) 6-2 6-3
(6)Claudio Grassi (ITA) d. (SE)Danila Arsenov (RUS) 4-6 6-1 6-3
(2)Edward Seator (GBR) d. (LL)Saar Steele (ISR) 6-1 6-0
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Quarterfinals
(1)Claudio Grassi/Matteo Volante (ITA) d. (WC)Jurgens Strydom/Johan Theron (NAM) 6-1 6-4
Richard Ruckelshausen/Bertram Steinberger (AUT) d. Heinrich Heyl/Benjamin Janse van Rensburg (RSA) 6-4 3-6 (10-4)
(3)Idan Mark/Saar Steele (ISR) d. (ALT)Tristan Farron-Mahon/Harrison Keyser (IRL/AUS) 7-6(4) 3-6 (10-4)
(ALT)Candy Idoko/Json Wolfson (NGR/RSA) d. Damiano di Ienno/Jamie Feaver (ITA/GBR) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #14 ·
First Round
(1)Claudio Grassi/Matteo Volante (ITA) d. Martin Hromec/Andrei Stoliarov (SVK/RUS) 7-5 7-5
(WC)Jurgens Strydom/Johan Theron (NAM) d. (WC)Henco Serdyn/Paul Warkentin (NAM/USA) 7-6(3) 6-4
Heinrich Heyl/Benjamin Janse van Rensburg (RSA) d. (ALT)Milos Sekulic/Henrik Soderberg (SWE) 6-2 6-3
Richard Ruckelshausen/Bertram Steinberger (AUT) d. Tomer Hodorov/Nikos Serkedakis (ISR/GRE) 6-1 6-2
(ALT)Tristan Farron-Mahon/Harrison Keyser (IRL/AUS) d. Damian Hume/Lofo Ramiaramanan (RSA/MAD) 3-6 6-0 (10-6)
(3)Idan Mark/Saar Steele (ISR) d. Michael van der Merwe/Rohan Weideman (RSA) 6-2 6-2
Damiano di Ienno/Jamie Feaver (ITA/GBR) d. (WC)Jonathan Edmunds/Rashid Muhamedrahimov (NAM) 6-1 6-1
(ALT)Candy Idoko/Json Wolfson (NGR/RSA) d. (2)Danila Arsenov/Alexei Filenkov (RUS) 7-5 6-3 CORRECTION
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Quarterfinal
(1)Claudio Grassi/Matteo Volante (ITA) d. (WC)Jurgens Strydom/Johan Theron (NAM) 6-1 6-4
Richard Ruckelshausen/Bertram Steinberger (AUT) d. Heinrich Heyl/Benjamin Janse van Rensburg (RSA) 6-4 3-6 (10-4)
(3)Idan Mark/Saar Steele (ISR) d. (ALT)Tristan Farron-Mahon/Harrison Keyser (IRL/AUS) 7-6(4) 3-6 (10-4)
(ALT)Candy Idoko/Json Wolfson (NGR/RSA) d. Damiano di Ienno/Jamie Feaver (ITA/GBR) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Quarterfinals
(WC)Jurgens Strydom (NAM) d. (1)Matteo Volante (ITA) 6-4 6-2
(q)Heinrich Heyl (RSA) d. (q)Matthias Dorfler (GER) 6-0 7-5
Richard Ruckleshausen (AUT) d. Benjamin Janse van Rensburg (RSA) 7-6() 7-5
(6)Claudio Grassi (ITA) d. (2)Edward Seator (GBR) 2-6 7-6(8) 7-6(5)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Semifinals
Richard Ruckelshausen/Bertram Steinberger (AUT) d. (1)Claudio Grassi/Matteo Volante (ITA) 6-3 3-6 (10-8)
(3)Idan Mark/Saar Steele (ISR) d. (ALT)Candy Idoko/Json Wolfson (NGR/RSA) 2-6 6-3 (10-8)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Finals
Richard Ruckelshausen/Bertram Steinberger (AUT) d. (3)Idan Mark/Saar Steele (ISR) 3-6 6-4 (10-3)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Semifinals
(WC)Jurgens Strydom (NAM) d. (q)Heinrich Heyl (RSA) 7-5 6-4
(6)Claudio Grassi (ITA) d. Richard Ruckleshausen (AUT) 7-5 6-4

Finals
(6)Claudio Grassi (ITA) d. (WC)Jurgens Strydom (NAM) 6-3 6-2
 
1 - 20 of 20 Posts
Top