Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
MOROCCO F2

City : Meknes, Morocco
Date : 23-29 July 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Alexander ZHURBIN (RUS) 491
2 Jordan CORREIA (BRA) 556
3 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) 592
4 Lamine OUAHAB (MAR) 629
5 Franco Emanuel EGEA (ARG) 710
6 Florian LAKAT (FRA) 730
7 Mauricio ECHAZU (PER) 737
8 Arthur RINDERKNECH (FRA) 866
9 Fernando BOGAJO (ESP) 911
10 Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG) 926
11 Nikolas SANCHEZ IZQUIERDO (ESP) 978
12 Romain BAUVY (FRA) 987
13 Federico MORENO (ARG) 992
14 Neven KRIVOKUCA (CRO) 995
15 Ignacio MONZON (ARG) 996
16 Luka PAVLOVIC (FRA) 997
17 Luca CASTELNUOVO (SUI) 1049
18 Louis TESSA (FRA) 1105
19 Franco CAPALBO (ARG) 1131
20 Hugo SCHOTT (FRA) 1135

21 (Q) Aziz OUAKAA (TUN) 1192
22 (Q) Quim SORNI CHAVARRIA (ESP) 1224
23 (Q) Francesco BESSIRE (ITA) 1284
24 (Q) Remy BERTOLA (SUI) 1368
25 (Q) Fermin TENTI (ARG) 1425
26 (Q) Imran ASWAT (GBR) 1449
27 (Q) Juan Bautista OTEGUI (ARG) 1605
28 (Q) Anas FATTAR (MAR) 1701

29 (wc) Amine AHOUDA (MAR) 1219
30 (wc) Adam MOUNDIR (SUI) 1606
31 (wc) Mohamed BELCORA (MAR)
32 (wc) Ismail SAADI (MAR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Morocco F2 [July 23 | Meknes | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Filippo Borella (ITA/1) vs. Bye
Ivan Denisov (RUS) d. Manuel Barros (ARG) 7-5 2-6 6-4
Amine Zraidi (MAR) d. Alexey Dubinin (RUS) 6-3 6-0
Imran Aswat (GBR/12) vs. Bye

Aziz Ouakaa (TUN/2) vs. Bye
Kuzey Cekirge (TUR) d. Ali Dawani (BRN/wc) 6-3 6-4
Amine Mihrab (MAR) d. Vito Dell'Elba (ITA) 6-7(3) 6-3 6-4
Quentin Folliot (FRA/14) vs. Bye

Quim Sorni Chavarria (ESP/3) vs. Bye
Anas Chakrouni (MAR) d. Rajendra Kedam (IND) 6-2 6-4
Simohamed Hirs (MAR) vs. Bye
Bartosz Wojnar (POL/10) vs. Bye

Mirko Martinez (SUI/4) vs. Bye
Yassine Smiej (MAR/wc) d. Ziad Melhaoui (MAR/wc) 6-4 1-6 6-2
Facundo Manuel Vauthay (ARG) vs. Bye
Juan Bautista Otegui (ARG/15) vs. Bye

Francesco Bessire (ITA/5) vs. Bye
Nicolas Zaidman (ARG) d. Edward Lewis (USA) 6-0 6-0
Daniel Rabas (CZE) vs. Bye
Hugo Pontico (FRA/9) vs. Bye

Manfred Fellin (ITA/6) vs. Bye
Mohamed Zakaria Khalil (MAR) d. Pelle Boerma (GER) 7-6(7) 2-6 6-4
Jaime Barajas (USA) vs. Bye
Fermin Tenti (ARG/11) vs. Bye

Ivan Krivic (CRO/7) vs. Bye
Luca Keist (SUI) d. Viacheslav Glebov (RUS) 6-0 6-0
Diego Nava (USA) d. Ervin Haris Eminefendic (ITA) 6-2 6-2
Anas Fattar (MAR/16) vs. Bye

Remy Bertola (SUI/8) vs. Bye
Sami Ben Abdennibi (SUI) d. Philip Sikman (GBR) 6-2 7-5
Manvir Randhawa (IND) d. Facundo Martin Quiroga Vito (ARG) 6-0 6-1
Andrea Bessire (ITA/13) vs. Bye


2nd Round

Ivan Denisov (RUS) d. Filippo Borella (ITA/1) 6-1 6-3
Imran Aswat (GBR/12) d. Amine Zraidi (MAR) 5-7 6-3 6-1

Aziz Ouakaa (TUN/2) d. Kuzey Cekirge (TUR) 6-2 5-7 6-1
Quentin Folliot (FRA/14) d. Amine Mihrab (MAR) 6-1 6-0

Quim Sorni Chavarria (ESP/3) d. Anas Chakrouni (MAR) 6-4 6-1
Bartosz Wojnar (POL/10) d. Simohamed Hirs (MAR) 6-1 6-3

Mirko Martinez (SUI/4) d. Yassine Smiej (MAR/wc) 6-1 6-1
Juan Bautista Otegui (ARG/15) d. Facundo Manuel Vauthay (ARG) 6-0 6-1

Francesco Bessire (ITA/5) d. Nicolas Zaidman (ARG) 5-7 6-2 7-6(4)
Hugo Pontico (FRA/9) d. Daniel Rabas (CZE) 6-4 6-2

Manfred Fellin (ITA/6) d. Mohamed Zakaria Khalil (MAR) 6-1 7-5
Fermin Tenti (ARG/11) d. Jaime Barajas (USA) 6-1 6-3

Ivan Krivic (CRO/7) d. Luca Keist (SUI) 7-6(4) 6-3
Anas Fattar (MAR/16) d. Diego Nava (USA) 6-3 6-0

Remy Bertola (SUI/8) d. Sami Ben Abdennibi (SUI) 2-0 ret.
Andrea Bessire (ITA/13) d. Manvir Randhawa (IND) 6-1 6-1


Final Round

Imran Aswat (GBR/12) d. Ivan Denisov (RUS) 3-6 6-2 6-3
Aziz Ouakaa (TUN/2) d. Quentin Folliot (FRA/14) 3-6 6-1 6-4
Quim Sorni Chavarria (ESP/3) d. Bartosz Wojnar (POL/10) 7-5 6-3
Juan Bautista Otegui (ARG/15) d. Mirko Martinez (SUI/4) 6-3 6-2
Francesco Bessire (ITA/5) d. Hugo Pontico (FRA/9) 7-5 6-4
Fermin Tenti (ARG/11) d. Manfred Fellin (ITA/6) 6-2 6-0
Anas Fattar (MAR/16) d. Ivan Krivic (CRO/7) 3-6 7-6(7) ret.
Remy Bertola (SUI/8) d. Andrea Bessire (ITA/13) 6-3 1-6 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Morocco F2 [July 23 | Meknes | Clay]

Doubles

1st Round

A.Bessire / F.Bessire (ITA) d. F.Capalbo / T.Lipovsek Puches (ARG/1) 6-4 6-7(4) 12-10
R.Bertola / M.Fellin (SUI/ITA) d. J.Correia / Q.Sorni Chavarria (BRA/ESP) 4-6 6-3 10-3
F.Bogajo / M.Echazu (ESP/PER) d. A.Ahouda / S.Hirs (MAR/Alt) 0-1 ret.
I.Monzon / J.Otegui (ARG) d. Q.Folliot / L.Pavlovic (FRA/3) 6-2 6-2

L.Castelnuovo / M.Martinez (SUI/4) d. M.Adnaoui / M.Belcora (MAR/wc) 6-0 6-4
F.Martinez Sarrasague / F.Tenti (ARG) d. A.Dawani / A.Moundir (BRN/SUI/wc) 6-3 2-6 14-12
I.Krivic / N.Krivokuca (CRO) d. A.Chakrouni / M.Khalil (MAR/wc) 6-1 6-3
F.Egea / F.Moreno (ARG/2) d. R.Bauvy / H.Schott (FRA) 6-4 6-4

A.Ahouda / S.Hirs (MAR/Alt) replace A.Strokan / A.Zhurbin (RUS)


Quarterfinal

R.Bertola / M.Fellin (SUI/ITA) d. A.Bessire / F.Bessire (ITA) 6-1 7-6(3)
I.Monzon / J.Otegui (ARG) d. F.Bogajo / M.Echazu (ESP/PER) 1-6 7-5 10-7
F.Martinez Sarrasague / F.Tenti (ARG) d. L.Castelnuovo / M.Martinez (SUI/4) 5-7 7-6(2) 11-9
F.Egea / F.Moreno (ARG/2) d. I.Krivic / N.Krivokuca (CRO) 7-5 3-6 10-8


Semifinal

I.Monzon / J.Otegui (ARG) d. R.Bertola / M.Fellin (SUI/ITA) 7-6(4) 6-3
F.Egea / F.Moreno (ARG/2) d. F.Martinez Sarrasague / F.Tenti (ARG) 6-2 3-6 10-2


FINAL

F.Egea / F.Moreno (ARG/2) d. I.Monzon / J.Otegui (ARG) 6-3 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Morocco F2 [July 23 | Meknes | Clay]

Main Draw

1st Round

Alexander Zhurbin (RUS/1) d. Louis Tessa (FRA) 6-4 4-6 6-3
Remy Bertola (SUI/Q) d. Ismail Saadi (MAR/wc) 6-1 6-1
Franco Capalbo (ARG) d. Luca Castelnuovo (SUI) 6-1 6-2
Franco Emanuel Egea (ARG/5) d. Luka Pavlovic (FRA) 6-2 6-0

Tomas Lipovsek Puches (ARG/3) d. Felipe Martinez Sarrasague (ARG) 6-4 3-6 7-5
Neven Krivokuca (CRO) d. Fernando Bogajo (ESP) 6-1 6-2
Juan Bautista Otegui (ARG/Q) d. Francesco Bessire (ITA/Q) 6-4 6-3
Arthur Rinderknech (FRA/8) d. Romain Bauvy (FRA) 6-1 6-4

Florian Lakat (FRA/6) d. Hugo Schott (FRA) 6-4 6-4
Aziz Ouakaa (TUN/Q) d. Mohamed Belcora (MAR/wc) 6-1 3-1 ret.
Anas Fattar (MAR/Q) d. Fermin Tenti (ARG/Q) 7-5 6-3
Lamine Ouahab (MAR/4) d. Hugo Pontico (FRA/L.L) 6-4 6-4

Mauricio Echazu (PER/7) d. Quim Sorni Chavarria (ESP/Q) 7-6(7) 6-2
Adam Moundir (SUI/wc) d. Imran Aswat (GBR/Q) 6-2 6-0
Federico Moreno (ARG) d. Amine Ahouda (MAR/wc) 7-5 6-0
Jordan Correia (BRA/2) d. Ignacio Monzon (ARG) 6-3 5-7 6-1

Hugo Pontico (FRA/L.L) replaces Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP)


2nd Round

Alexander Zhurbin (RUS/1) d. Remy Bertola (SUI/Q) 7-5 6-3
Franco Emanuel Egea (ARG/5) d. Franco Capalbo (ARG) 7-6(3) 6-1
Neven Krivokuca (CRO) d. Tomas Lipovsek Puches (ARG/3) 6-3 6-2
Arthur Rinderknech (FRA/8) d. Juan Bautista Otegui (ARG/Q) 6-7(4) 6-0 6-3

Aziz Ouakaa (TUN/Q) d. Florian Lakat (FRA/6) 6-4 3-6 7-6(6)
Lamine Ouahab (MAR/4) d. Anas Fattar (MAR/Q) 6-0 6-2
Mauricio Echazu (PER/7) d. Adam Moundir (SUI/wc) 7-6(7) 6-3
Federico Moreno (ARG) d. Jordan Correia (BRA/2) 6-3 6-4


Quarterfinal

Franco Emanuel Egea (ARG/5) d. Alexander Zhurbin (RUS/1) 6-3 4-2 ret.
Arthur Rinderknech (FRA/8) d. Neven Krivokuca (CRO) 6-1 6-4
Lamine Ouahab (MAR/4) d. Aziz Ouakaa (TUN/Q) 6-3 6-3
Mauricio Echazu (PER/7) d. Federico Moreno (ARG) 6-3 6-4


Semifinal

Arthur Rinderknech (FRA/8) d. Franco Emanuel Egea (ARG/5) 4-6 7-6(4) 7-6(3)
Lamine Ouahab (MAR/4) d. Mauricio Echazu (PER/7) 6-4 0-6 6-4


FINAL

Arthur Rinderknech (FRA/8) d. Lamine Ouahab (MAR/4) 4-6 7-5 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top