Mens Tennis Forums banner

1 - 10 of 10 Posts

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location: Manzanillo
Prize: 10K
Surface: Hard - Outdoor

Main Draw

1 Eduardo STRUVAY (COL) 310 1
2 Adam EL MIHDAWY (USA) 333 1
3 Ivan ENDARA (ECU) 419 1
4 Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) 437 1
5 Mauricio ECHAZU (PER) 479 1
6 Bastian MALLA (CHI) 487 1
7 Tigre HANK (MEX) 559 1
8 Jorge Brian PANTA (PER) 586 1
9 Felipe MANTILLA (COL) 663 1
10 Luis David MARTINEZ (VEN) 669 1
11 Luis PATINO (MEX) 708 1
12 Lucas GOMEZ (MEX) 724 1
13 Jorge MONTERO (CHI) 920 2
14 Felipe ESCOBAR (COL) 925 1
15 Connor FARREN (USA) 965 1
16 Alejandro MENDOZA (BOL) 970 1
17 Pavel KRAINIK (CAN) 1007 1

Qualifying

1 Benjamin UGARTE (CHI) 1023 2
2 Collin JOHNS (USA) 1077= 1
3 Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX) 1090 1
4 Carlos RAMIREZ UTERMANN (MEX) 1095 1
5 Daniel Elahi GALAN (COL) 1097 1
6 Jarryd CHAPLIN (AUS) 1121= 1
7 Mauricio ASTORGA (MEX) 1135 1
8 Clay THOMPSON (USA) 1149= 1
9 Julian SABORIO (CRC) 1186= 1
10 Alejandro GOMEZ (COL) 1210= 3
11 Diego HIDALGO (ECU) 1456= 1
12 Michael QUINTERO (COL) 1605= 1
13 Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) 1609= 1
14 Jose Daniel BENDECK (COL) 1747= 3
15 John LAMBLE (USA) 1987= 1
16 Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) 2076= 1
17 Daniel MORA (COL) 2172= 1
18 Scott PUODZIUNAS (AUS) 2172= 1
19 Jose Antonio RODRIGUEZ RODRIGUEZ (MEX) 10 1
20 Tomas BUILES (COL) 25 1
21 Alonso Alejandro DELGADO (MEX) 32 1
22 Rodrigo GARCIA (MEX) 37 1
23 Oscar Matias LEIVA BIASON (CHI) 48 1
24 Raul-Isaias ROSAS-ZARUR (MEX) 45 1
25 Rodrigo CASTRO ARAVENA (CHI) 50 1
26 Ignaci ROCA (CRC) 1 1
27 Pablo NUNEZ (CRC) 2 1
28 Themi SITZOUKIS (AUS) 115 1
29 Diego VIVES (CHI) 59 1
30 Tadeo BRUNO (ARG) 343 1
31 Matthew KANDATH (USA) 323 1
32 Jody MAGINLEY (ANT) 1 1
33 Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX) 69 1
34 Alan VALDEZ (MEX) 75 1
35 Mati SEPULVEDA (CHI) 71 1
36 Felipe SANTAMARIA (COL) 42 1
37 Santiago MUNOZ QUIROGA (MEX) 107 1
38 Brandon DONALDSON (USA) 338 1
39 Damian FARINOLA (AUS) 228 1
40 Jorge Enrique GONZALEZ ARAMBURU (MEX) 110 1
41 Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX) 116 1
42 Enrique NARANJO (CRC) 5 1
43 Guillermo DUENAS MUNOZ (MEX) 124 1
44 Alejandro ALVAREZ (MEX) 134 1
45 Cesar Antonio GOMEZ DIAZ (MEX) 141 1
46 Gabriel ALVAREZ RODRIGUEZ (MEX) 166 1
47 Roberto LUCONI (CRC) 8 1
48 Fernando VARGAS (MEX) 166 1
49 Philip Wilbert MAJOR (BAH) 5 1
50 Enzo DONOSO DI GIAMMARINO (CHI) 77 1
51 Juan Manuel BAEZ BOLANOS (MEX) 188 1
52 Alexander SAZANKOV (RUS) 311 1
53 Sebastian BELTRAME (USA) 359 1
54 Joaquin MARQUEZ (MEX) 230 1
55 Juan Jose PRIEGO CARRILLO (MEX) 244 1
56 Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX) 276 1
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Mexico F7 [15 June/Manzanillo/Hard]

Qualifying Draw

Round 1

Brandon DONALDSON (USA) 6-1 2-6 3-5 Retired Alejandro GOMEZ (COL) [1]
Fernando VARGAS (MEX) 6-4 6-2 Enzo DONOSO DI GIAMMARINO (CHI)
Diego VIVES (CHI) 6-1 6-1 Foresight OKUNGBOWA (USA)
Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX) 6-4 6-4 Joaquin MARQUEZ (MEX)
Clay THOMPSON (USA) [2] 6-2 6-0 Nicolo DE FRAIA (ITA)
Jose Antonio RODRIGUEZ RODRIGUEZ (MEX) 6-2 6-3 Felipe SANTAMARIA (COL)
Cesar Antonio GOMEZ DIAZ (MEX) 6-0 6-0 Roberto LUCONI (CRC)
Emanuel LLAMAS (USA) 6-3 Retired Rodrigo CASTRO ARAVENA (CHI)
Matthew KANDATH (USA) 6-3 6-2 Julian SABORIO (CRC) [3]
Ignaci ROCA (CRC) 6-2 6-1 Alvaro ZARAGOZA (MEX)
Pablo NUNEZ (CRC) 6-1 7-6(4) Alejandro LLAMAS (USA)
Enrique NARANJO (CRC) Walkover Camilo ACEVEDO ALVARADO (COL)
Diego HIDALGO (ECU) [4] 6-3 6-3 Jody MAGINLEY (ANT)
Alonso Alejandro DELGADO (MEX) 6-2 6-0 Ariel ILARSLAN RUSSO (PAN)
Jesus Fernando PEREZ MARQUEZ (MEX) 7-5 6-3 Alejandro ALVAREZ (MEX)
Bernardo SARAIVA (POR) 6-3 6-2 Mario Azael GTZ MTZ (MEX)
Michael QUINTERO (COL) [5] 6-1 6-4 Damian FARINOLA (AUS)
Jack SCHIPANSKI (AUS) 6-2 7-6(3) Santiago MUNOZ QUIROGA (MEX)
Fernando GUARDIA (BOL) 5-1 Retired Alexander SAZANKOV (RUS)
Robbie C. BELLAMY (USA) 6-3 7-6(3) Jorge Enrique GONZALEZ ARAMBURU (MEX)
Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) [6] 6-3 6-1 Marcelo VASQUEZ (MEX)
Kenta KURITA (JPN) 7-6(4) 7-6(1) Themi SITZOUKIS (AUS)
Pedro FERNANDEZ DEL VALLE (MEX) 6-3 7-5 Tomas ROLDAN (COL)
Daniel MORA (COL) [10] 6-1 6-1 Gabriel ALVAREZ RODRIGUEZ (MEX)
Jose Daniel BENDECK (COL) [7] 6-1 6-2 Oscar Matias LEIVA BIASON (CHI)
Philip Wilbert MAJOR (BAH) 6-1 6-0 Juan Jose PRIEGO CARRILLO (MEX)
Juan Manuel BAEZ BOLANOS (MEX) 6-4 6-3 Diego BELTRANENA (GUA)
Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) [9] 7-6(3) 6-1 Daniel MORENO (MEX)
John LAMBLE (USA) [8] 6-4 6-2 Raul-Isaias ROSAS-ZARUR (MEX)
Rodrigo GARCIA (MEX) 6-2 7-6(5) Roberto Santino QUINTANA LLAMAS (MEX)
Tomas BUILES (COL) 6-3 6-2 Tadeo BRUNO (ARG)
Scott PUODZIUNAS (AUS) [11] 6-1 6-0 Tomas KUSKUNOV (USA)

Round 2

Brandon DONALDSON (USA) 6-4 6-2 Fernando VARGAS (MEX)
Diego VIVES (CHI) 6-2 4-6 7-5 Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX)
Clay THOMPSON (USA) [2] 6-0 6-3 Jose Antonio RODRIGUEZ RODRIGUEZ (MEX)
Cesar Antonio GOMEZ DIAZ (MEX) 6-1 4-6 6-2 Emanuel LLAMAS (USA)
Ignaci ROCA (CRC) 6-4 2-6 6-4 Matthew KANDATH (USA)
Pablo NUNEZ (CRC) 6-3 6-1 Enrique NARANJO (CRC)
Diego HIDALGO (ECU) [4] 6-1 6-1 Alonso Alejandro DELGADO (MEX)
Bernardo SARAIVA (POR) 6-0 6-0 Jesus Fernando PEREZ MARQUEZ (MEX)
Michael QUINTERO (COL) [5] 6-1 6-4 Jack SCHIPANSKI (AUS)
Robbie C. BELLAMY (USA) 6-4 6-1 Fernando GUARDIA (BOL)
Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) [6] 3-6 6-4 7-5 Kenta KURITA (JPN)
Pedro FERNANDEZ DEL VALLE (MEX) 1-6 6-1 6-3 Daniel MORA (COL) [10]
Jose Daniel BENDECK (COL) [7] 6-2 7-5 Philip Wilbert MAJOR (BAH)
Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) [9] 6-3 6-3 Juan Manuel BAEZ BOLANOS (MEX)
John LAMBLE (USA) [8] 6-2 6-1 Rodrigo GARCIA (MEX)
Scott PUODZIUNAS (AUS) [11] 6-3 6-2 Tomas BUILES (COL)

Round 3

Brandon DONALDSON (USA) 4-6 4-3 Retired Diego VIVES (CHI)
Clay THOMPSON (USA) [2] 6-0 6-3 Cesar Antonio GOMEZ DIAZ (MEX)
Ignaci ROCA (CRC) 3-6 6-4 6-3 Pablo NUNEZ (CRC)
Diego HIDALGO (ECU) [4] 6-2 6-4 Bernardo SARAIVA (POR)
Michael QUINTERO (COL) [5] 6-3 6-3 Robbie C. BELLAMY (USA)
Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) [6] 6-3 6-2 Pedro FERNANDEZ DEL VALLE (MEX)
Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) [9] 6-0 7-5 Jose Daniel BENDECK (COL) [7]
Scott PUODZIUNAS (AUS) [11] 6-1 6-2 John LAMBLE (USA) [8]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Mexico F7 [15 June/Manzanillo/Hard]

MAIN DRAW

1st Round

Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX) 6-4 7-5 Eduardo STRUVAY (COL) [1]
Collin JOHNS (USA) 6-3 2-6 6-4 Carlos RAMIREZ UTERMANN (MEX)
Clay THOMPSON (USA) 6-3 6-4 Agustin MORENO (MEX)
Jorge Brian PANTA (PER) [5] 6-0 6-2 Alejandro MENDOZA (BOL)
Tigre HANK (MEX) [4] 6-2 7-5 Ignaci ROCA (CRC)
Diego HIDALGO (ECU) 7-6(6) 6-7(5) 7-6(3) Jarryd CHAPLIN (AUS)
Michael QUINTERO (COL) 6-4 6-1 Connor FARREN (USA)
Felipe MANTILLA (COL) [6] 4-6 6-2 6-3 Alan Fernando RUBIO FIERROS (MEX)
Luis PATINO (MEX) [7] 4-1 Retired Benjamin UGARTE (CHI)
Jorge MONTERO (CHI) 6-3 5-7 7-6(2) Felipe ESCOBAR (COL)
Luis David MARTINEZ (VEN) 6-2 6-1 Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX)
Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX) 1-0 Retired Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) [3]
Lucas GOMEZ (MEX) [8] 6-1 7-6(5) Mauricio ASTORGA (MEX)
Daniel Elahi GALAN (COL) 6-3 6-3 Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX)
Pavel KRAINIK (CAN) 6-3 6-4 Brandon DONALDSON (USA)
Ivan ENDARA (ECU) [2] 6-4 6-2 Scott PUODZIUNAS (AUS)

2nd Round

Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX) 1-6 6-2 6-4 Collin JOHNS (USA)
Clay THOMPSON (USA) 7-6(5) 6-3 Jorge Brian PANTA (PER) [5]
Tigre HANK (MEX) [4] 6-0 0-1 Retired Diego HIDALGO (ECU)
Michael QUINTERO (COL) 4-6 7-6(4) 6-1 Felipe MANTILLA (COL) [6]
Luis PATINO (MEX) [7] 5-7 7-6(3) 7-6(3) Jorge MONTERO (CHI)
Luis David MARTINEZ (VEN) 6-0 6-4 Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX)
Lucas GOMEZ (MEX) [8] 6-2 6-1 Daniel Elahi GALAN (COL)
Ivan ENDARA (ECU) [2] 6-4 6-3 Pavel KRAINIK (CAN)

Quarterfinal

Clay THOMPSON (USA) 6-3 6-0 Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX)
Tigre HANK (MEX) [4] 7-6(3) 6-3 Michael QUINTERO (COL)
Luis David MARTINEZ (VEN) 6-3 6-3 Luis PATINO (MEX) [7]
Lucas GOMEZ (MEX) [8] 7-6(4) 6-2 Ivan ENDARA (ECU) [2]

Semifinal

Clay THOMPSON (USA) 7-6(5) 6-4 Tigre HANK (MEX) [4]
Lucas GOMEZ (MEX) [8] 6-2 3-6 7-6(6) Luis David MARTINEZ (VEN)

Final

Clay THOMPSON (USA) 6-2 6-3 Lucas GOMEZ (MEX) [8]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Mexico F7 [15 June/Manzanillo/Hard]

DOUBLES

1st Round

Luis David MARTINEZ (VEN) / Luis PATINO (MEX) [1] 6-0 6-1 Carlos RAMIREZ UTERMANN (MEX) / Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX)
Connor FARREN (USA) / Clay THOMPSON (USA) 5-7 6-2 [10-3] Felipe MANTILLA (COL) / Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX)
Damian FARINOLA (AUS) / Scott PUODZIUNAS (AUS) 6-1 6-2 Juan Manuel BAEZ BOLANOS (MEX) / Joaquin MARQUEZ (MEX)
Daniel MORA (COL) / Michael QUINTERO (COL) 6-1 3-6 [10-4] Rodrigo GARCIA (MEX) / Roberto Santino QUINTANA LLAMAS (MEX)
Ivan ENDARA (ECU) / Daniel Elahi GALAN (COL) 6-7(3) 6-4 [10-5] Pedro FERNANDEZ DEL VALLE (MEX) / Santiago MUNOZ QUIROGA (MEX)
Jarryd CHAPLIN (AUS) / Tigre HANK (MEX) [3] 6-1 6-3 Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) / Collin JOHNS (USA)
Mauricio ASTORGA (MEX) / Pavel KRAINIK (CAN) 7-6(3) 4-6 [10-8] Jose Daniel BENDECK (COL) / John LAMBLE (USA)
Lucas GOMEZ (MEX) / Jorge Brian PANTA (PER) [2] 6-1 4-2 Retired Felipe ESCOBAR (COL) / Alejandro MENDOZA (BOL)

Quarterfinal

Luis David MARTINEZ (VEN) / Luis PATINO (MEX) [1] 6-4 4-6 [10-5] Connor FARREN (USA) / Clay THOMPSON (USA)
Damian FARINOLA (AUS) / Scott PUODZIUNAS (AUS) 6-3 6-3 Daniel MORA (COL) / Michael QUINTERO (COL)
Jarryd CHAPLIN (AUS) / Tigre HANK (MEX) [3] 6-3 6-2 Ivan ENDARA (ECU) / Daniel Elahi GALAN (COL)
Mauricio ASTORGA (MEX) / Pavel KRAINIK (CAN) 6-2 6-4 Lucas GOMEZ (MEX) / Jorge Brian PANTA (PER) [2]

Semifinal

Luis David MARTINEZ (VEN) / Luis PATINO (MEX) [1] 6-4 3-6 [10-5] Damian FARINOLA (AUS) / Scott PUODZIUNAS (AUS)
Mauricio ASTORGA (MEX) / Pavel KRAINIK (CAN) 7-6(8) 3-6 [10-4] Jarryd CHAPLIN (AUS) / Tigre HANK (MEX) [3]

Final

Mauricio ASTORGA (MEX) / Pavel KRAINIK (CAN) 6-3 7-6(4) Luis David MARTINEZ (VEN) / Luis PATINO (MEX) [1]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #5
Re: Mexico F7 [15 June/Manzanillo/Hard]

Qualy

Round 1

Brandon DONALDSON (USA) 6-1 2-6 3-5 Retired Alejandro GOMEZ (COL) [1]
Fernando VARGAS (MEX) 6-4 6-2 Enzo DONOSO DI GIAMMARINO (CHI)
Diego VIVES (CHI) 6-1 6-1 Foresight OKUNGBOWA (USA)
Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX) 6-4 6-4 Joaquin MARQUEZ (MEX)
Clay THOMPSON (USA) [2] 6-2 6-0 Nicolo DE FRAIA (ITA)
Jose Antonio RODRIGUEZ RODRIGUEZ (MEX) 6-2 6-3 Felipe SANTAMARIA (COL)
Cesar Antonio GOMEZ DIAZ (MEX) 6-0 6-0 Roberto LUCONI (CRC)
Emanuel LLAMAS (USA) 6-3 Retired Rodrigo CASTRO ARAVENA (CHI)
Matthew KANDATH (USA) 6-3 6-2 Julian SABORIO (CRC) [3]
Ignaci ROCA (CRC) 6-2 6-1 Alvaro ZARAGOZA (MEX)
Pablo NUNEZ (CRC) 6-1 7-6(4) Alejandro LLAMAS (USA)
Enrique NARANJO (CRC) Walkover Camilo ACEVEDO ALVARADO (COL)
Diego HIDALGO (ECU) [4] 6-3 6-3 Jody MAGINLEY (ANT)
Alonso Alejandro DELGADO (MEX) 6-2 6-0 Ariel ILARSLAN RUSSO (PAN)
Jesus Fernando PEREZ MARQUEZ (MEX) 7-5 6-3 Alejandro ALVAREZ (MEX)
Bernardo SARAIVA (POR) 6-3 6-2 Mario Azael GTZ MTZ (MEX)
Michael QUINTERO (COL) [5] 6-1 6-4 Damian FARINOLA (AUS)
Jack SCHIPANSKI (AUS) 6-2 7-6(3) Santiago MUNOZ QUIROGA (MEX)
Fernando GUARDIA (BOL) 5-1 Retired Alexander SAZANKOV (RUS)
Robbie C. BELLAMY (USA) 6-3 7-6(3) Jorge Enrique GONZALEZ ARAMBURU (MEX)
Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) [6] 6-3 6-1 Marcelo VASQUEZ (MEX)
Kenta KURITA (JPN) 7-6(4) 7-6(1) Themi SITZOUKIS (AUS)
Pedro FERNANDEZ DEL VALLE (MEX) 6-3 7-5 Tomas ROLDAN (COL)
Daniel MORA (COL) [10] 6-1 6-1 Gabriel ALVAREZ RODRIGUEZ (MEX)
Jose Daniel BENDECK (COL) [7] 6-1 6-2 Oscar Matias LEIVA BIASON (CHI)
Philip Wilbert MAJOR (BAH) 6-1 6-0 Juan Jose PRIEGO CARRILLO (MEX)
Juan Manuel BAEZ BOLANOS (MEX) 6-4 6-3 Diego BELTRANENA (GUA)
Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) [9] 7-6(3) 6-1 Daniel MORENO (USA)
John LAMBLE (USA) [8] 6-4 6-2 Raul-Isaias ROSAS-ZARUR (MEX)
Rodrigo GARCIA (MEX) 6-2 7-6(5) Roberto Santino QUINTANA LLAMAS (MEX)
Tomas BUILES (COL) 6-3 6-2 Tadeo BRUNO (ARG)
Scott PUODZIUNAS (AUS) [11] 6-1 6-0 Tomas KUSKUNOV (USA)

Round 2

Brandon DONALDSON (USA) 6-4 6-2 Fernando VARGAS (MEX)
Diego VIVES (CHI) 6-2 4-6 7-5 Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX)
Clay THOMPSON (USA) [2] 6-0 6-3 Jose Antonio RODRIGUEZ RODRIGUEZ (MEX)
Cesar Antonio GOMEZ DIAZ (MEX) 6-1 4-6 6-2 Emanuel LLAMAS (USA)
Ignaci ROCA (CRC) 6-4 2-6 6-4 Matthew KANDATH (USA)
Pablo NUNEZ (CRC) 6-3 6-1 Enrique NARANJO (CRC)
Diego HIDALGO (ECU) [4] 6-1 6-1 Alonso Alejandro DELGADO (MEX)
Bernardo SARAIVA (POR) 6-0 6-0 Jesus Fernando PEREZ MARQUEZ (MEX)
Michael QUINTERO (COL) [5] 6-1 6-4 Jack SCHIPANSKI (AUS)
Robbie C. BELLAMY (USA) 6-4 6-1 Fernando GUARDIA (BOL)
Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) [6] 3-6 6-4 7-5 Kenta KURITA (JPN)
Pedro FERNANDEZ DEL VALLE (MEX) 1-6 6-1 6-3 Daniel MORA (COL) [10]
Jose Daniel BENDECK (COL) [7] 6-2 7-5 Philip Wilbert MAJOR (BAH)
Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) [9] 6-3 6-3 Juan Manuel BAEZ BOLANOS (MEX)
John LAMBLE (USA) [8] 6-2 6-1 Rodrigo GARCIA (MEX)
Scott PUODZIUNAS (AUS) [11] 6-3 6-2 Tomas BUILES (COL)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #6
Re: Mexico F7 [15 June/Manzanillo/Hard]

MAIN DRAW

1st Round

Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX) 6-4 7-5 Eduardo STRUVAY (COL) [1]
Collin JOHNS (USA) 6-3 2-6 6-4 Carlos RAMIREZ UTERMANN (MEX)
Clay THOMPSON (USA) 6-3 6-4 Agustin MORENO (MEX)
Jorge Brian PANTA (PER) [5] 6-0 6-2 Alejandro MENDOZA (BOL)
Tigre HANK (MEX) [4] 6-2 7-5 Ignaci ROCA (CRC)
Diego HIDALGO (ECU) 7-6(6) 6-7(5) 7-6(3) Jarryd CHAPLIN (AUS)
Michael QUINTERO (COL) 6-4 6-1 Connor FARREN (USA)
Felipe MANTILLA (COL) [6] 4-6 6-2 6-3 Alan Fernando RUBIO FIERROS (MEX)
Luis PATINO (MEX) [7] 4-1 Retired Benjamin UGARTE (CHI)
Jorge MONTERO (CHI) 6-3 5-7 7-6(2) Felipe ESCOBAR (COL)
Luis David MARTINEZ (VEN) 6-2 6-1 Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX)
Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX) 1-0 Retired Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) [3]
Lucas GOMEZ (MEX) [8] 6-1 7-6(5) Mauricio ASTORGA (MEX)
Daniel Elahi GALAN (COL) 6-3 6-3 Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX)
Pavel KRAINIK (CAN) 6-3 6-4 Brandon DONALDSON (USA)
Ivan ENDARA (ECU) [2] 6-4 6-2 Scott PUODZIUNAS (AUS)

2nd Round

Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX) 1-6 6-2 6-4 Collin JOHNS (USA)
Clay THOMPSON (USA) 7-6(5) 6-3 Jorge Brian PANTA (PER) [5]
Tigre HANK (MEX) [4] 6-0 0-1 Retired Diego HIDALGO (ECU)
Michael QUINTERO (COL) 4-6 7-6(4) 6-1 Felipe MANTILLA (COL) [6]
Luis PATINO (MEX) [7] 5-7 7-6(3) 7-6(3) Jorge MONTERO (CHI)
Luis David MARTINEZ (VEN) 6-0 6-4 Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX)
Lucas GOMEZ (MEX) [8] 6-2 6-1 Daniel Elahi GALAN (COL)
Ivan ENDARA (ECU) [2] 6-4 6-3 Pavel KRAINIK (CAN)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #7
Re: Mexico F7 [15 June/Manzanillo/Hard]

DOUBLES

1st Round

Luis David MARTINEZ (VEN) / Luis PATINO (MEX) [1] 6-0 6-1 Carlos RAMIREZ UTERMANN (MEX) / Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX)
Connor FARREN (USA) / Clay THOMPSON (USA) 5-7 6-2 [10-3] Felipe MANTILLA (COL) / Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX)
Damian FARINOLA (AUS) / Scott PUODZIUNAS (AUS) 6-1 6-2 Juan Manuel BAEZ BOLANOS (MEX) / Joaquin MARQUEZ (MEX)
Daniel MORA (COL) / Michael QUINTERO (COL) 6-1 3-6 [10-4] Rodrigo GARCIA (MEX) / Roberto Santino QUINTANA LLAMAS (MEX)
Ivan ENDARA (ECU) / Daniel Elahi GALAN (COL) 6-7(3) 6-4 [10-5] Pedro FERNANDEZ DEL VALLE (MEX) / Santiago MUNOZ QUIROGA (MEX)
Jarryd CHAPLIN (AUS) / Tigre HANK (MEX) [3] 6-1 6-3 Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) / Collin JOHNS (USA)
Mauricio ASTORGA (MEX) / Pavel KRAINIK (CAN) 7-6(3) 4-6 [10-8] Jose Daniel BENDECK (COL) / John LAMBLE (USA)
Lucas GOMEZ (MEX) / Jorge Brian PANTA (PER) [2] 6-1 4-2 Retired Felipe ESCOBAR (COL) / Alejandro MENDOZA (BOL)

Quarterfinal

Luis David MARTINEZ (VEN) / Luis PATINO (MEX) [1] 6-4 4-6 [10-5] Connor FARREN (USA) / Clay THOMPSON (USA)
Damian FARINOLA (AUS) / Scott PUODZIUNAS (AUS) 6-3 6-3 Daniel MORA (COL) / Michael QUINTERO (COL)
Jarryd CHAPLIN (AUS) / Tigre HANK (MEX) [3] 6-3 6-2 Ivan ENDARA (ECU) / Daniel Elahi GALAN (COL)
Mauricio ASTORGA (MEX) / Pavel KRAINIK (CAN) 6-2 6-4 Lucas GOMEZ (MEX) / Jorge Brian PANTA (PER) [2]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #8
Re: Mexico F7 [15 June/Manzanillo/Hard]

Qualy

Round 3

Brandon DONALDSON (USA) 4-6 4-3 Retired Diego VIVES (CHI)
Clay THOMPSON (USA) [2] 6-0 6-3 Cesar Antonio GOMEZ DIAZ (MEX)
Ignaci ROCA (CRC) 3-6 6-4 6-3 Pablo NUNEZ (CRC)
Diego HIDALGO (ECU) [4] 6-2 6-4 Bernardo SARAIVA (POR)
Michael QUINTERO (COL) [5] 6-3 6-3 Robbie C. BELLAMY (USA)
Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) [6] 6-3 6-2 Pedro FERNANDEZ DEL VALLE (MEX)
Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) [9] 6-0 7-5 Jose Daniel BENDECK (COL) [7]
Scott PUODZIUNAS (AUS) [11] 6-1 6-2 John LAMBLE (USA) [8]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #9
Re: Mexico F7 [15 June/Manzanillo/Hard]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Clay THOMPSON (USA) 6-3 6-0 Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX)
Tigre HANK (MEX) [4] 7-6(3) 6-3 Michael QUINTERO (COL)
Luis David MARTINEZ (VEN) 6-3 6-3 Luis PATINO (MEX) [7]
Lucas GOMEZ (MEX) [8] 7-6(4) 6-2 Ivan ENDARA (ECU) [2]

Semifinal

Clay THOMPSON (USA) 7-6(5) 6-4 Tigre HANK (MEX) [4]
Lucas GOMEZ (MEX) [8] 6-2 3-6 7-6(6) Luis David MARTINEZ (VEN)

Final

Clay THOMPSON (USA) 6-2 6-3 Lucas GOMEZ (MEX) [8]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #10
Re: Mexico F7 [15 June/Manzanillo/Hard]

DOUBLES

Semifinal

Luis David MARTINEZ (VEN) / Luis PATINO (MEX) [1] 6-4 3-6 [10-5] Damian FARINOLA (AUS) / Scott PUODZIUNAS (AUS)
Mauricio ASTORGA (MEX) / Pavel KRAINIK (CAN) 7-6(8) 3-6 [10-4] Jarryd CHAPLIN (AUS) / Tigre HANK (MEX) [3]

Final

Mauricio ASTORGA (MEX) / Pavel KRAINIK (CAN) 6-3 7-6(4) Luis David MARTINEZ (VEN) / Luis PATINO (MEX) [1]
 
1 - 10 of 10 Posts
Top