Mens Tennis Forums banner

1 - 13 of 13 Posts

·
Registered
Joined
·
68,432 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location: Manzanillo
Prize: 10K
Surface: Hard - Outdoor

Main Draw

1 Adam EL MIHDAWY (USA) 333 1
2 Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) 435 1
3 Daniel GARZA (MEX) 461 1
4 Jean-Yves AUBONE (USA) 464 2
5 Ivan ENDARA (ECU) 480 1
6 Bastian MALLA (CHI) 484 1
7 Tigre HANK (MEX) 552 1
8 Jorge Brian PANTA (PER) 595 1
9 Manuel SANCHEZ (MEX) 666 1
10 Luis PATINO (MEX) 705 1
11 Andre DOME (USA) 708 1
12 Lucas GOMEZ (MEX) 709 1
13 Luis David MARTINEZ (VEN) 744 1
14 Connor FARREN (USA) 964 2
15 Alejandro MENDOZA (BOL) 967 1
16 Pavel KRAINIK (CAN) 975 1
17 Benjamin UGARTE (CHI) 1023 2

Qualifying

1 Oscar Fabian MATTHEWS (USA) 1026 2
2 Collin JOHNS (USA) 1072 1
3 Daniel Elahi GALAN (COL) 1088 1
4 Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX) 1118 1
5 Mauricio ASTORGA (MEX) 1133 1
6 Jarryd CHAPLIN (AUS) 1151 1
7 Manuel BARROS (ARG) 1156 1
8 Julian SABORIO (CRC) 1179= 1
9 Carlos RAMIREZ UTERMANN (MEX) 1221= 1
10 Alejandro GOMEZ (COL) 1258= 2
11 Farzin Danny AMIRI (USA) 1318 1
12 Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) 1602= 1
13 Jose Daniel BENDECK (COL) 1739= 2
14 John LAMBLE (USA) 1984= 1
15 Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) 2075= 1
16 Scott PUODZIUNAS (AUS) 2170= 1
17 Jose Antonio RODRIGUEZ RODRIGUEZ (MEX) 10 1
18 Alonso Alejandro DELGADO (MEX) 32 1
19 Rodrigo GARCIA (MEX) 37 1
20 Themi SITZOUKIS (AUS) 115 1
21 Oscar Matias LEIVA BIASON (CHI) 48 1
22 Rodrigo CASTRO ARAVENA (CHI) 50 1
23 Kenta KURITA (JPN) 378 1
24 Felipe SANTAMARIA (COL) 42 1
25 Ignaci ROCA (CRC) 1 1
26 Philip Wilbert MAJOR (BAH) 5 1
27 Diego VIVES (CHI) 59 1
28 Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX) 69 1
29 Santiago MUNOZ QUIROGA (MEX) 107 1
30 Tadeo BRUNO (ARG) 343 1
31 Jorge Enrique GONZALEZ ARAMBURU (MEX) 110 1
32 Jack W VAN SLYKE (CAN) 42 1
33 Pablo NUNEZ (CRC) 2 1
34 Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX) 116 1
35 Guillermo DUENAS MUNOZ (MEX) 124 1
36 Dane DUNLAP (CAN) 56 1
37 Damian FARINOLA (AUS) 228 1
38 Kaptan KASTER (USA) 306 1
39 Enrique NARANJO (CRC) 5 1
40 Brandon DONALDSON (USA) 338 1
41 Seanon WILLIAMS (BAR) 4 1
42 Enzo DONOSO DI GIAMMARINO (CHI) 77 1
43 Gabriel ALVAREZ RODRIGUEZ (MEX) 166 1
44 Evan ZHU (USA) 401 1
45 Alexander SAZANKOV (RUS) 311 1
46 Lucas MORENO (CHI) 125 1
47 Juan Manuel BAEZ BOLANOS (MEX) 188 1
48 Jaime BARAJAS (USA) 408 1
49 Roberto LUCONI (CRC) 8 1
50 Joaquin MARQUEZ (MEX) 230 1
51 Juan Jose PRIEGO CARRILLO (MEX) 244 1
52 Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX) 276 1
53 Victor HADDAD (MEX) 289 1
54 Ariel ILARSLAN RUSSO (PAN) 446 (ARG) 1
55 Jody MAGINLEY (ANT) 1 1
56 Nicolo DE FRAIA (ITA) 1
 

·
Registered
Joined
·
68,432 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Mexico F6 [8 June/Manzanillo/Hard]

Qualifying Draw

Round 1

Jarryd CHAPLIN (AUS) [1] 6-0 6-2 Evan ZHU (USA)
Ignaci ROCA (CRC) 6-4 6-2 Charles TROTTA (USA)
Juan Jose PRIEGO CARRILLO (MEX) 6-4 6-2 Mario Azael GTZ MTZ (MEX)
Dane DUNLAP (CAN) 7-6(3) 6-4 Jorge Enrique GONZALEZ ARAMBURU (MEX)
Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX) 2-0 Retired Mauricio ASTORGA (MEX) [2]
Nicolo DE FRAIA (ITA) 7-5 6-3 Philip Wilbert MAJOR (BAH)
Kenta KURITA (JPN) 6-3 6-4 Joaquin MARQUEZ (MEX)
Enzo DONOSO DI GIAMMARINO (CHI) Walkover Kaptan KASTER (USA)
Manuel BARROS (ARG) [3] 6-4 6-4 Fernando GUARDIA (BOL)
Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX) 6-2 6-0 Tadeo BRUNO (ARG)
Themi SITZOUKIS (AUS) 6-1 6-0 Mateo WARMAN GUERRA (MEX)
Juan Manuel BAEZ BOLANOS (MEX) 6-4 6-2 Marcelo VASQUEZ (MEX)
Julian SABORIO (CRC) [4] 6-1 6-2 Rodrigo GARCIA (MEX)
Alexander SAZANKOV (RUS) 7-5 7-6(2) Gabriel ALVAREZ RODRIGUEZ (MEX)
Diego VIVES (CHI) 6-1 6-1 Roberto Santino QUINTANA LLAMAS (MEX)
Matthew KANDATH (USA) 6-2 6-2 Rodrigo CASTRO ARAVENA (CHI)
Alejandro GOMEZ (COL) [5] 6-1 6-1 Foresight OKUNGBOWA (USA)
Jack SCHIPANSKI (AUS) 4-6 6-0 2-0 Retired Enrique NARANJO (CRC)
Jack W VAN SLYKE (CAN) 6-2 7-6(1) Roberto LUCONI (CRC)
Jody MAGINLEY (ANT) 6-4 6-1 Angel PEREDO (MEX)
Farzin Danny AMIRI (USA) [6] 6-2 6-1 Felipe SANTAMARIA (COL)
Courage OKUNGBOWA (NGR) 2-6 6-1 2-0 Retired Alonso Alejandro DELGADO (MEX)
Brandon DONALDSON (USA) 6-3 2-6 6-4 Santiago MUNOZ QUIROGA (MEX)
Jose Daniel BENDECK (COL) [9] 6-2 6-0 Guillermo DUENAS MUNOZ (MEX)
Wilfredo GONZALEZ (GUA) 4-6 6-4 6-0 Nicolas FERRANDO (ARG) [7]
Damian FARINOLA (AUS) 6-1 6-2 Giovanni PLATER (USA)
Pablo NUNEZ (CRC) 6-1 6-3 Victor HADDAD (MEX)
Scott PUODZIUNAS (AUS) [11] 6-0 6-3 Jose Eduardo JIMENEZ RAMIREZ (MEX)
Bernardo SARAIVA (POR) 6-2 6-1 Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) [8]
Ariel ILARSLAN RUSSO (PAN) 6-2 6-0 Camilo ACEVEDO ALVARADO (COL)
Alvaro GONZALEZ (MEX) 6-4 6-0 Jesus Alberto HERNANDEZ VELASCO (MEX)
John LAMBLE (USA) [10] 6-1 6-0 Oscar Matias LEIVA BIASON (CHI)

Round 2

Jarryd CHAPLIN (AUS) [1] 6-0 6-2 Ignaci ROCA (CRC)
Dane DUNLAP (CAN) 6-1 6-2 Juan Jose PRIEGO CARRILLO (MEX)
Nicolo DE FRAIA (ITA) 6-2 6-4 Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX)
Kenta KURITA (JPN) 6-0 6-0 Enzo DONOSO DI GIAMMARINO (CHI)
Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX) 5-2 Retired Manuel BARROS (ARG) [3]
Themi SITZOUKIS (AUS) 1-6 6-4 7-5 Juan Manuel BAEZ BOLANOS (MEX)
Julian SABORIO (CRC) [4] 6-3 6-0 Alexander SAZANKOV (RUS)
Diego VIVES (CHI) 6-1 6-4 Matthew KANDATH (USA)
Alejandro GOMEZ (COL) [5] 6-4 6-4 Jack SCHIPANSKI (AUS)
Jack W VAN SLYKE (CAN) 6-2 7-6(2) Jody MAGINLEY (ANT)
Farzin Danny AMIRI (USA) [6] 6-0 6-3 Courage OKUNGBOWA (NGR)
Brandon DONALDSON (USA) 7-5 7-5 Jose Daniel BENDECK (COL) [9]
Wilfredo GONZALEZ (GUA) 1-6 7-6(2) 6-2 Damian FARINOLA (AUS)
Scott PUODZIUNAS (AUS) [11] 6-2 6-1 Pablo NUNEZ (CRC)
Bernardo SARAIVA (POR) 6-2 6-2 Ariel ILARSLAN RUSSO (PAN)
John LAMBLE (USA) [10] 7-5 6-3 Alvaro GONZALEZ (MEX)

Round 3

Jarryd CHAPLIN (AUS) [1] 6-1 6-4 Dane DUNLAP (CAN)
Kenta KURITA (JPN) 6-4 6-2 Nicolo DE FRAIA (ITA)
Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX) 7-5 6-1 Themi SITZOUKIS (AUS)
Diego VIVES (CHI) 6-3 6-1 Julian SABORIO (CRC) [4]
Alejandro GOMEZ (COL) [5] 6-4 6-4 Jack W VAN SLYKE (CAN)
Farzin Danny AMIRI (USA) [6] 6-3 6-4 Brandon DONALDSON (USA)
Wilfredo GONZALEZ (GUA) 4-6 7-5 6-1 Scott PUODZIUNAS (AUS) [11]
Bernardo SARAIVA (POR) 6-1 6-1 John LAMBLE (USA) [10]
 

·
Registered
Joined
·
68,432 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Mexico F6 [8 June/Manzanillo/Hard]

MAIN DRAW

1st Round

Adam EL MIHDAWY (USA) [1] 6-0 6-2 Carlos RAMIREZ UTERMANN (MEX)
Bernardo SARAIVA (POR) 6-0 6-3 Diego VIVES (CHI)
Jarryd CHAPLIN (AUS) 6-2 6-0 Farzin Danny AMIRI (USA)
Alejandro GOMEZ (COL) 6-4 6-2 Manuel SANCHEZ (MEX) [8]
Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) [3] 6-0 7-6(1) Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX)
Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX) 6-3 6-2 Pavel KRAINIK (CAN)
Luis PATINO (MEX) 6-4 3-6 6-3 Collin JOHNS (USA)
Daniel GARZA (MEX) [5] 3-6 6-2 6-4 Lucas GOMEZ (MEX)
Tigre HANK (MEX) [6] 6-3 6-2 Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX)
Luis David MARTINEZ (VEN) 6-2 6-2 Jose Antonio RODRIGUEZ RODRIGUEZ (MEX)
Connor FARREN (USA) 6-3 6-1 Kenta KURITA (JPN)
Daniel Elahi GALAN (COL) 6-4 6-1 Jean-Yves AUBONE (USA) [4]
Jorge Brian PANTA (PER) [7] 2-6 6-3 6-2 Gabriel Inaki ESPINDOLA MANCERA (MEX)
Wilfredo GONZALEZ (GUA) 2-6 6-3 6-1 Oscar Fabian MATTHEWS (USA)
Benjamin UGARTE (CHI) 6-0 6-3 Alejandro MENDOZA (BOL)
Andre DOME (USA) 6-4 7-5 Ivan ENDARA (ECU) [2]

2nd Round

Adam EL MIHDAWY (USA) [1] 6-4 6-2 Bernardo SARAIVA (POR)
Alejandro GOMEZ (COL) 7-6(4) 2-6 6-1 Jarryd CHAPLIN (AUS)
Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) [3] 6-1 6-4 Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX)
Daniel GARZA (MEX) [5] 6-4 6-1 Luis PATINO (MEX)
Tigre HANK (MEX) [6] 6-2 4-6 7-5 Luis David MARTINEZ (VEN)
Daniel Elahi GALAN (COL) 6-3 6-4 Connor FARREN (USA)
Jorge Brian PANTA (PER) [7] 7-6(4) 7-5 Wilfredo GONZALEZ (GUA)
Andre DOME (USA) 6-3 6-3 Benjamin UGARTE (CHI)

Quarterfinal

Adam EL MIHDAWY (USA) [1] 6-3 6-4 Alejandro GOMEZ (COL)
Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) [3] 6-3 6-1 Daniel GARZA (MEX) [5]
Tigre HANK (MEX) [6] 6-4 7-6(8) Daniel Elahi GALAN (COL)
Andre DOME (USA) 6-3 6-3 Jorge Brian PANTA (PER) [7]

Semifinal

Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) [3] 6-4 6-4 Adam EL MIHDAWY (USA) [1]
Tigre HANK (MEX) [6] Walkover Andre DOME (USA)

Final

Tigre HANK (MEX) [6] 4-6 6-4 7-5 Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) [3]
 

·
Registered
Joined
·
68,432 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Mexico F6 [8 June/Manzanillo/Hard]

DOUBLES

1st Round

Luis David MARTINEZ (VEN) / Luis PATINO (MEX) [1] 6-3 6-4 Mauricio ASTORGA (MEX) / Pavel KRAINIK (CAN)
Jarryd CHAPLIN (AUS) / Tigre HANK (MEX) 7-6(5) 6-4 Gabriel Inaki ESPINDOLA MANCERA (MEX) / Santiago MUNOZ QUIROGA (MEX)
Jose Daniel BENDECK (COL) / Alejandro GOMEZ (COL) 7-6(5) 6-2 Lucas GOMEZ (MEX) / Jorge Brian PANTA (PER) [4]
Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) / Carlos RAMIREZ UTERMANN (MEX) 6-4 6-3 Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX) / Joaquin MARQUEZ (MEX)
Adam EL MIHDAWY (USA) / Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX) 7-5 7-6(0) Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) / Collin JOHNS (USA)
Jean-Yves AUBONE (USA) / Andre DOME (USA) [3] 6-3 6-4 Oscar Fabian MATTHEWS (USA) / Jack SCHIPANSKI (AUS)
Ricardo CHILE-FONTE (CUB) / Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) 6-0 6-2 Juan Manuel BAEZ BOLANOS (MEX) / Jesus Alberto HERNANDEZ VELASCO (MEX)
Ivan ENDARA (ECU) / Manuel SANCHEZ (MEX) [2] 6-4 6-4 Nicolas FERRANDO (ARG) / Julian SABORIO (CRC)

Quarterfinal

Luis David MARTINEZ (VEN) / Luis PATINO (MEX) [1] 6-1 6-4 Jarryd CHAPLIN (AUS) / Tigre HANK (MEX)
Jose Daniel BENDECK (COL) / Alejandro GOMEZ (COL) 3-6 6-3 [11-9] Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) / Carlos RAMIREZ UTERMANN (MEX)
Jean-Yves AUBONE (USA) / Andre DOME (USA) [3] 6-1 6-0 Adam EL MIHDAWY (USA) / Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX)
Ricardo CHILE-FONTE (CUB) / Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) 6-4 3-6 [10-7] Ivan ENDARA (ECU) / Manuel SANCHEZ (MEX) [2]

Semifinal

Luis David MARTINEZ (VEN) / Luis PATINO (MEX) [1] 1-6 7-6(5) [10-8] Jose Daniel BENDECK (COL) / Alejandro GOMEZ (COL)
Jean-Yves AUBONE (USA) / Andre DOME (USA) [3] 6-7(4) 6-4 [13-11] Ricardo CHILE-FONTE (CUB) / Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA)

Final

Luis David MARTINEZ (VEN) / Luis PATINO (MEX) [1] Walkover Jean-Yves AUBONE (USA) / Andre DOME (USA) [3]
 

·
Registered
Joined
·
68,432 Posts
Discussion Starter #5
Re: Mexico F6 [8 June/Manzanillo/Hard]

Qualy

Round 1

Jarryd CHAPLIN (AUS) [1] 6-0 6-2 Evan ZHU (USA)
Ignaci ROCA (CRC) 6-4 6-2 Charles TROTTA (USA)
Juan Jose PRIEGO CARRILLO (MEX) 6-4 6-2 Mario Azael GTZ MTZ (MEX)
Dane DUNLAP (CAN) 7-6(3) 6-4 Jorge Enrique GONZALEZ ARAMBURU (MEX)
Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX) 2-0 Retired Mauricio ASTORGA (MEX) [2]
Nicolo DE FRAIA (ITA) 7-5 6-3 Philip Wilbert MAJOR (BAH)
Kenta KURITA (JPN) 6-3 6-4 Joaquin MARQUEZ (MEX)
Enzo DONOSO DI GIAMMARINO (CHI) Walkover Kaptan KASTER (USA)
Manuel BARROS (ARG) [3] 6-4 6-4 Fernando GUARDIA (BOL)
Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX) 6-2 6-0 Tadeo BRUNO (ARG)
Themi SITZOUKIS (AUS) 6-1 6-0 Mateo WARMAN GUERRA (MEX)
Juan Manuel BAEZ BOLANOS (MEX) 6-4 6-2 Marcelo VASQUEZ (MEX)
Julian SABORIO (CRC) [4] 6-1 6-2 Rodrigo GARCIA (MEX)
Alexander SAZANKOV (RUS) 7-5 7-6(2) Gabriel ALVAREZ RODRIGUEZ (MEX)
Diego VIVES (CHI) 6-1 6-1 Roberto Santino QUINTANA LLAMAS (MEX)
Matthew KANDATH (USA) 6-2 6-2 Rodrigo CASTRO ARAVENA (CHI)
Alejandro GOMEZ (COL) [5] 6-1 6-1 Foresight OKUNGBOWA (USA)
Jack SCHIPANSKI (AUS) 4-6 6-0 2-0 Retired Enrique NARANJO (CRC)
Jack W VAN SLYKE (CAN) 6-2 7-6(1) Roberto LUCONI (CRC)
Jody MAGINLEY (ANT) 6-4 6-1 Angel PEREDO (MEX)
Farzin Danny AMIRI (USA) [6] 6-2 6-1 Felipe SANTAMARIA (COL)
Courage OKUNGBOWA (NGR) 2-6 6-1 2-0 Retired Alonso Alejandro DELGADO (MEX)
Brandon DONALDSON (USA) 6-3 2-6 6-4 Santiago MUNOZ QUIROGA (MEX)
Jose Daniel BENDECK (COL) [9] 6-2 6-0 Guillermo DUENAS MUNOZ (MEX)
Wilfredo GONZALEZ (GUA) 4-6 6-4 6-0 Nicolas FERRANDO (ARG) [7]
Damian FARINOLA (AUS) 6-1 6-2 Giovanni PLATER (USA)
Pablo NUNEZ (CRC) 6-1 6-3 Victor HADDAD (MEX)
Scott PUODZIUNAS (AUS) [11] 6-0 6-3 Jose Eduardo JIMENEZ RAMIREZ (MEX)
Bernardo SARAIVA (POR) 6-2 6-1 Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) [8]
Ariel ILARSLAN RUSSO (PAN) 6-2 6-0 Camilo ACEVEDO ALVARADO (COL)
Alvaro GONZALEZ (MEX) 6-4 6-0 Jesus Alberto HERNANDEZ VELASCO (MEX)
John LAMBLE (USA) [10] 6-1 6-0 Oscar Matias LEIVA BIASON (CHI)

Round 2

Jarryd CHAPLIN (AUS) [1] 6-0 6-2 Ignaci ROCA (CRC)
Dane DUNLAP (CAN) 6-1 6-2 Juan Jose PRIEGO CARRILLO (MEX)
Nicolo DE FRAIA (ITA) 6-2 6-4 Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX)
Kenta KURITA (JPN) 6-0 6-0 Enzo DONOSO DI GIAMMARINO (CHI)
Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX) 5-2 Retired Manuel BARROS (ARG) [3]
Themi SITZOUKIS (AUS) 1-6 6-4 7-5 Juan Manuel BAEZ BOLANOS (MEX)
Julian SABORIO (CRC) [4] 6-3 6-0 Alexander SAZANKOV (RUS)
Diego VIVES (CHI) 6-1 6-4 Matthew KANDATH (USA)
Alejandro GOMEZ (COL) [5] 6-4 6-4 Jack SCHIPANSKI (AUS)
Jack W VAN SLYKE (CAN) 6-2 7-6(2) Jody MAGINLEY (ANT)
Farzin Danny AMIRI (USA) [6] 6-0 6-3 Courage OKUNGBOWA (NGR)
Brandon DONALDSON (USA) 7-5 7-5 Jose Daniel BENDECK (COL) [9]
Wilfredo GONZALEZ (GUA) 1-6 7-6(2) 6-2 Damian FARINOLA (AUS)
Scott PUODZIUNAS (AUS) [11] 6-2 6-1 Pablo NUNEZ (CRC)
Bernardo SARAIVA (POR) 6-2 6-2 Ariel ILARSLAN RUSSO (PAN)
John LAMBLE (USA) [10] 7-5 6-3 Alvaro GONZALEZ (MEX)
 

·
Registered
Joined
·
68,432 Posts
Discussion Starter #6
Re: Mexico F6 [8 June/Manzanillo/Hard]

MAIN DRAW

1st Round

Adam EL MIHDAWY (USA) [1] 6-0 6-2 Carlos RAMIREZ UTERMANN (MEX)
Bernardo SARAIVA (POR) 6-0 6-3 Diego VIVES (CHI)
Jarryd CHAPLIN (AUS) 6-2 6-0 Farzin Danny AMIRI (USA)
Alejandro GOMEZ (COL) 6-4 6-2 Manuel SANCHEZ (MEX) [8]
Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) [3] 6-0 7-6(1) Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX)
Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX) 6-3 6-2 Pavel KRAINIK (CAN)
Luis PATINO (MEX) 6-4 3-6 6-3 Collin JOHNS (USA)
Daniel GARZA (MEX) [5] 3-6 6-2 6-4 Lucas GOMEZ (MEX)
Tigre HANK (MEX) [6] 6-3 6-2 Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX)
Luis David MARTINEZ (VEN) 6-2 6-2 Jose Antonio RODRIGUEZ RODRIGUEZ (MEX)
Connor FARREN (USA) 6-3 6-1 Kenta KURITA (JPN)
Daniel Elahi GALAN (COL) 6-4 6-1 Jean-Yves AUBONE (USA) [4]
Jorge Brian PANTA (PER) [7] 2-6 6-3 6-2 Gabriel Inaki ESPINDOLA MANCERA (MEX)
Wilfredo GONZALEZ (GUA) 2-6 6-3 6-1 Oscar Fabian MATTHEWS (USA)
Benjamin UGARTE (CHI) 6-0 6-3 Alejandro MENDOZA (BOL)
Andre DOME (USA) 6-4 7-5 Ivan ENDARA (ECU) [2]
 

·
Registered
Joined
·
68,432 Posts
Discussion Starter #7
Re: Mexico F6 [8 June/Manzanillo/Hard]

DOUBLES

1st Round

Luis David MARTINEZ (VEN) / Luis PATINO (MEX) [1] 6-3 6-4 Mauricio ASTORGA (MEX) / Pavel KRAINIK (CAN)
Jarryd CHAPLIN (AUS) / Tigre HANK (MEX) 7-6(5) 6-4 Gabriel Inaki ESPINDOLA MANCERA (MEX) / Santiago MUNOZ QUIROGA (MEX)
Jose Daniel BENDECK (COL) / Alejandro GOMEZ (COL) 7-6(5) 6-2 Lucas GOMEZ (MEX) / Jorge Brian PANTA (PER) [4]
Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) / Carlos RAMIREZ UTERMANN (MEX) 6-4 6-3 Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX) / Joaquin MARQUEZ (MEX)
Adam EL MIHDAWY (USA) / Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX) 7-5 7-6(0) Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) / Collin JOHNS (USA)
Jean-Yves AUBONE (USA) / Andre DOME (USA) [3] 6-3 6-4 Oscar Fabian MATTHEWS (USA) / Jack SCHIPANSKI (AUS)
Ricardo CHILE-FONTE (CUB) / Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) 6-0 6-2 Juan Manuel BAEZ BOLANOS (MEX) / Jesus Alberto HERNANDEZ VELASCO (MEX)
Ivan ENDARA (ECU) / Manuel SANCHEZ (MEX) [2] 6-4 6-4 Nicolas FERRANDO (ARG) / Julian SABORIO (CRC)
 

·
Registered
Joined
·
68,432 Posts
Discussion Starter #8
Re: Mexico F6 [8 June/Manzanillo/Hard]

Qualy

Round 3

Jarryd CHAPLIN (AUS) [1] 6-1 6-4 Dane DUNLAP (CAN)
Kenta KURITA (JPN) 6-4 6-2 Nicolo DE FRAIA (ITA)
Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX) 7-5 6-1 Themi SITZOUKIS (AUS)
Diego VIVES (CHI) 6-3 6-1 Julian SABORIO (CRC) [4]
Alejandro GOMEZ (COL) [5] 6-4 6-4 Jack W VAN SLYKE (CAN)
Farzin Danny AMIRI (USA) [6] 6-3 6-4 Brandon DONALDSON (USA)
Wilfredo GONZALEZ (GUA) 4-6 7-5 6-1 Scott PUODZIUNAS (AUS) [11]
Bernardo SARAIVA (POR) 6-1 6-1 John LAMBLE (USA) [10]
 

·
Registered
Joined
·
68,432 Posts
Discussion Starter #9
Re: Mexico F6 [8 June/Manzanillo/Hard]

nothing new today =(
 

·
Registered
Joined
·
68,432 Posts
Discussion Starter #10
Re: Mexico F6 [8 June/Manzanillo/Hard]

MAIN DRAW

1st Round

Adam EL MIHDAWY (USA) [1] 6-0 6-2 Carlos RAMIREZ UTERMANN (MEX)
Bernardo SARAIVA (POR) 6-0 6-3 Diego VIVES (CHI)
Jarryd CHAPLIN (AUS) 6-2 6-0 Farzin Danny AMIRI (USA)
Alejandro GOMEZ (COL) 6-4 6-2 Manuel SANCHEZ (MEX) [8]
Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) [3] 6-0 7-6(1) Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX)
Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX) 6-3 6-2 Pavel KRAINIK (CAN)
Luis PATINO (MEX) 6-4 3-6 6-3 Collin JOHNS (USA)
Daniel GARZA (MEX) [5] 3-6 6-2 6-4 Lucas GOMEZ (MEX)
Tigre HANK (MEX) [6] 6-3 6-2 Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX)
Luis David MARTINEZ (VEN) 6-2 6-2 Jose Antonio RODRIGUEZ RODRIGUEZ (MEX)
Connor FARREN (USA) 6-3 6-1 Kenta KURITA (JPN)
Daniel Elahi GALAN (COL) 6-4 6-1 Jean-Yves AUBONE (USA) [4]
Jorge Brian PANTA (PER) [7] 2-6 6-3 6-2 Gabriel Inaki ESPINDOLA MANCERA (MEX)
Wilfredo GONZALEZ (GUA) 2-6 6-3 6-1 Oscar Fabian MATTHEWS (USA)
Benjamin UGARTE (CHI) 6-0 6-3 Alejandro MENDOZA (BOL)
Andre DOME (USA) 6-4 7-5 Ivan ENDARA (ECU) [2]

2nd Round

Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) [3] 6-1 6-4 Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX)
Daniel GARZA (MEX) [5] 6-4 6-1 Luis PATINO (MEX)
Jorge Brian PANTA (PER) [7] 7-6(4) 7-5 Wilfredo GONZALEZ (GUA)
Andre DOME (USA) 6-3 6-3 Benjamin UGARTE (CHI)
 

·
Registered
Joined
·
68,432 Posts
Discussion Starter #11
Re: Mexico F6 [8 June/Manzanillo/Hard]

DOUBLES

Quarterfinal

Jose Daniel BENDECK (COL) / Alejandro GOMEZ (COL) 3-6 6-3 [11-9] Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) / Carlos RAMIREZ UTERMANN (MEX)
Ricardo CHILE-FONTE (CUB) / Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) 6-4 3-6 [10-7] Ivan ENDARA (ECU) / Manuel SANCHEZ (MEX) [2]
 

·
Registered
Joined
·
68,432 Posts
Discussion Starter #12
Re: Mexico F6 [8 June/Manzanillo/Hard]

DOUBLES

Quarterfinal

Luis David MARTINEZ (VEN) / Luis PATINO (MEX) [1] 6-1 6-4 Jarryd CHAPLIN (AUS) / Tigre HANK (MEX)
Jose Daniel BENDECK (COL) / Alejandro GOMEZ (COL) 3-6 6-3 [11-9] Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) / Carlos RAMIREZ UTERMANN (MEX)
Jean-Yves AUBONE (USA) / Andre DOME (USA) [3] 6-1 6-0 Adam EL MIHDAWY (USA) / Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX)
Ricardo CHILE-FONTE (CUB) / Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) 6-4 3-6 [10-7] Ivan ENDARA (ECU) / Manuel SANCHEZ (MEX) [2]

Semifinal

Luis David MARTINEZ (VEN) / Luis PATINO (MEX) [1] 1-6 7-6(5) [10-8] Jose Daniel BENDECK (COL) / Alejandro GOMEZ (COL)
Jean-Yves AUBONE (USA) / Andre DOME (USA) [3] 6-7(4) 6-4 [13-11] Ricardo CHILE-FONTE (CUB) / Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA)

Final

Luis David MARTINEZ (VEN) / Luis PATINO (MEX) [1] Walkover Jean-Yves AUBONE (USA) / Andre DOME (USA) [3]
 

·
Registered
Joined
·
68,432 Posts
Discussion Starter #13
Re: Mexico F6 [8 June/Manzanillo/Hard]

MAIN DRAW

2nd Round

Adam EL MIHDAWY (USA) [1] 6-4 6-2 Bernardo SARAIVA (POR)
Alejandro GOMEZ (COL) 7-6(4) 2-6 6-1 Jarryd CHAPLIN (AUS)
Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) [3] 6-1 6-4 Luis Eduardo MORFIN FRIEBEL (MEX)
Daniel GARZA (MEX) [5] 6-4 6-1 Luis PATINO (MEX)
Tigre HANK (MEX) [6] 6-2 4-6 7-5 Luis David MARTINEZ (VEN)
Daniel Elahi GALAN (COL) 6-3 6-4 Connor FARREN (USA)
Jorge Brian PANTA (PER) [7] 7-6(4) 7-5 Wilfredo GONZALEZ (GUA)
Andre DOME (USA) 6-3 6-3 Benjamin UGARTE (CHI)

Quarterfinal

Adam EL MIHDAWY (USA) [1] 6-3 6-4 Alejandro GOMEZ (COL)
Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) [3] 6-3 6-1 Daniel GARZA (MEX) [5]
Tigre HANK (MEX) [6] 6-4 7-6(8) Daniel Elahi GALAN (COL)
Andre DOME (USA) 6-3 6-3 Jorge Brian PANTA (PER) [7]

Semifinal

Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) [3] 6-4 6-4 Adam EL MIHDAWY (USA) [1]
Tigre HANK (MEX) [6] Walkover Andre DOME (USA)

Final

Tigre HANK (MEX) [6] 4-6 6-4 7-5 Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) [3]
 
1 - 13 of 13 Posts
Top