Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 WICHITA

City : Wichita, Kansas, USA
Date : 10-16 June 2019
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Evgeny Karlovskiy (RUS)

Entry List

1 Martin REDLICKI (USA)
2 Alexander RITSCHARD (USA)
3 Brandon HOLT (USA)
4 Sam RIFFICE (USA)
5 Jordi ARCONADA (USA)
6 Oliver CRAWFORD (USA)
7 Evan ZHU (USA)
8 Mark WHITEHOUSE (GBR)
9 Jacob DUNBAR (USA)
10 Grey HAMILTON (USA)
11 William BUSHAMUKA (USA)
12 Sumit SARKAR (USA)
13 Emil REINBERG (USA)
14 Alexander BROWN (USA)
15 Simon FREUND (SWE)
16 Dragos Constantin IGNAT (ROU)
17 David FOX (GBR)
18 (IWTR) Diego HIDALGO (ECU)
19 (IWTR) Strong KIRCHHEIMER (USA)
20 (IWTR) Justin BUTSCH (USA)

21 (Q) Alexander COZBINOV (MDA)
22 (Q) Ezekiel CLARK (USA)
23 (Q) Emmett WARD (USA)
24 (Q) Kareem AL ALLAF (SYR)
25 (Q) Zachary SVAJDA (USA)
26 (Q) Pierce ROLLINS (USA)
27 (Q) Brandon LAM (USA)
28 (Q) Nathan PONWITH (USA)

29 (wc) Alexander LEBEDEV (USA)
30 (wc) Siem WOLDEAB (USA)
31 (wc) Stefan LATINOVIC (SRB)
32 (wc) Andrew FENTY (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M25 Wichita [10-16 June]

Qualifying Draw

1st Round

Alexander Cozbinov (MDA/1) vs. Bye
Ian Chadwell (USA/16) d. Alexander Pozo (USA) 6-3 6-2

Reese Stalder (USA/2) vs. Bye
Nathan Ponwith (USA) d. Maxwell Giddens (USA/12) 6-4 6-3

Ezekiel Clark (USA/3) d. Luke Vandecasteele (USA) 6-0 6-1
Nicaise Muamba (CAN/13) d. Tanner K. Smith (USA/wc) 6-3 7-6(2)

Alessandro-Damiano Ventre (BRA/4) d. Juan Jose Mateus Rubiano (COL) 6-1 6-3
Brandon Lam (USA) d. Daniel Fainblum (CAN/11) 7-6(3) 6-4

Emmett Ward (USA/5) d. Bruno Serra (BRA) 7-5 7-6(6)
Samuel Beren (USA/10/wc) d. Sebastian Zapata (CAN) 6-1 6-4

Kareem Al Allaf (SYR/6) d. Leighton Allen (USA/wc) 6-1 6-1
Quinn Vandecasteele (USA) d. Jonathan Sorbo (CAN/14) 6-3 5-7 16-14

Zachary Svajda (USA/7) d. Kooros Ghasemi (CAN) 6-3 6-2
Alexander Richards (USA) d. Abraham Asaba (GHA/15) 6-2 6-2

Pierce Rollins (USA/8) d. Austin Williams (USA/wc) 6-2 6-4
McClain Kessler (USA/9) d. Rafael Serra (BRA) 6-1 7-5


Final Round

Alexander Cozbinov (MDA/1) d. Ian Chadwell (USA/16) 6-2 6-3
Nathan Ponwith (USA) d. Reese Stalder (USA/2) 6-4 3-6 10-6
Ezekiel Clark (USA/3) d. Nicaise Muamba (CAN/13) 3-6 7-6(4) 11-9
Brandon Lam (USA) d. Alessandro-Damiano Ventre (BRA/4) 5-7 5-3 ret.
Emmett Ward (USA/5) d. Samuel Beren (USA/10/wc) 7-6(7) 4-6 10-6
Kareem Al Allaf (SYR/6) d. Quinn Vandecasteele (USA) 6-1 6-2
Zachary Svajda (USA/7) d. Alexander Richards (USA) 6-1 6-2
Pierce Rollins (USA/8) d. McClain Kessler (USA/9) 6-2 3-6 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M25 Wichita [10-16 June]

Doubles

1st Round

H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) d. R.Serra / A.Williams (BRA/USA/wc) 6-2 6-3
O.Crawford / S.Riffice (USA) d. C.Emhardt / G.Hamilton (USA) 6-0 6-1
E.Reinberg / T.K.Smith (USA) d. J.Butsch / S.Freund (USA/SWE) 3-6 6-2 10-2
A.Cozbinov / B.Holt (MDA/USA/3) d. A.Brown / E.Clark (USA) 6-4 6-3

J.Dunbar / D.Fox (USA/GBR) d. J.Arconada / D.Hidalgo (USA/ECU/4) 6-3 3-6 10-7
W.Bushamuka / A.Reed (USA) d. D.Ignat / S.Sarkar (ROU/USA) 6-3 6-3
S.Kirchheimer / A.Lebedev (USA) d. S.Beren / S.Latinovic (USA/SRB/wc) 6-2 6-4
M.Kessler / R.Stalder (USA/wc) d. M.Redlicki / E.Zhu (USA/2) 6-3 7-6(4)


Quarterfinal

H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) d. O.Crawford / S.Riffice (USA) 6-4 3-6 10-8
A.Cozbinov / B.Holt (MDA/USA/3) d. E.Reinberg / T.K.Smith (USA) 6-1 6-3
J.Dunbar / D.Fox (USA/GBR) d. W.Bushamuka / A.Reed (USA) 6-1 1-6 10-5
S.Kirchheimer / A.Lebedev (USA) d. M.Kessler / R.Stalder (USA/wc) 7-6(5) 6-7(6) 10-7


Semifinal

A.Cozbinov / B.Holt (MDA/USA/3) d. H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) 7-6(1) 7-6(11)
J.Dunbar / D.Fox (USA/GBR) d. S.Kirchheimer / A.Lebedev (USA) 4-6 6-3 11-9


FINAL

A.Cozbinov / B.Holt (MDA/USA/3) d. J.Dunbar / D.Fox (USA/GBR) 7-6(5) 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M25 Wichita [10-16 June]

Main Draw

1st Round

Martin Redlicki (USA/1) d. Strong Kirchheimer (USA) 6-3 4-6 7-5
Jacob Dunbar (USA) d. Reese Stalder (USA/L.L) 6-0 6-3
Andrew Fenty (USA/wc) d. Emmett Ward (USA/Q) 6-1 6-2
Evan Zhu (USA/7) d. Stefan Latinovic (SRB/wc) 6-0 6-0

Brandon Holt (USA/3) d. Justin Butsch (USA) 6-4 6-2
Alexander Cozbinov (MDA/Q) d. Simon Freund (SWE) 7-5 6-3
Alexander Lebedev (USA/wc) d. Grey Hamilton (USA) 6-4 6-4
Oliver Crawford (USA/6) d. David Fox (GBR) 6-3 6-1

Jordi Arconada (USA/5) d. Alexander Brown (USA) 6-2 6-2
William Bushamuka (USA) d. Dragos Constantin Ignat (ROU) 6-4 6-4
Ezekiel Clark (USA/Q) d. Nathan Ponwith (USA/Q) 6-1 1-6 6-4
Sam Riffice (USA/4) d. Brandon Lam (USA/Q) 6-0 6-1

Mark Whitehouse (GBR/8) d. Zachary Svajda (USA/Q) 6-3 2-6 6-0
Sumit Sarkar (USA) d. Emil Reinberg (USA) 6-2 6-2
Kareem Al Allaf (SYR/Q) d. Pierce Rollins (USA/Q) 7-6(6) 6-1
Alexander Ritschard (USA/2) d. Diego Hidalgo (ECU) 6-4 7-6(5)

Reese Stalder (USA/L.L) replaces Siem Woldeab (USA/wc)


2nd Round

Jacob Dunbar (USA) d. Martin Redlicki (USA/1) 6-4 7-6(4)
Evan Zhu (USA/7) d. Andrew Fenty (USA/wc) 3-6 6-3 6-2
Brandon Holt (USA/3) d. Alexander Cozbinov (MDA/Q) 6-0 6-2
Oliver Crawford (USA/6) d. Alexander Lebedev (USA/wc) 6-3 6-1

Jordi Arconada (USA/5) d. William Bushamuka (USA) 6-4 3-6 7-5
Sam Riffice (USA/4) d. Ezekiel Clark (USA/Q) 6-4 6-4
Sumit Sarkar (USA) d. Mark Whitehouse (GBR/8) 7-6(6) 2-6 6-2
Alexander Ritschard (USA/2) d. Kareem Al Allaf (SYR/Q) 6-4 6-3


Quarterfinal

Evan Zhu (USA/7) d. Jacob Dunbar (USA) 6-3 7-6(3)
Brandon Holt (USA/3) d. Oliver Crawford (USA/6) 6-4 6-4
Sam Riffice (USA/4) d. Jordi Arconada (USA/5) 6-3 6-3
Alexander Ritschard (USA/2) d. Sumit Sarkar (USA) 5-7 6-4 6-4


Semifinal

Brandon Holt (USA/3) d. Evan Zhu (USA/7) 7-6(4) 6-3
Sam Riffice (USA/4) d. Alexander Ritschard (USA/2) 6-2 6-1


FINAL

Sam Riffice (USA/4) d. Brandon Holt (USA/3) 6-1 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top