Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,037 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 WESTON

City : Weston, Florida, USA
Date : 27 January - 02 February 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Dmitry Popko (KAZ)

Entry List

1 Javier BARRANCO COSANO (ESP)
2 Peter TOREBKO (GER)
3 Christian LINDELL (SWE)
4 Alexander RITSCHARD (USA)
5 Gianluigi QUINZI (ITA)
6 Martin REDLICKI (USA)
7 Nicolas MEJIA (COL)
8 Lucas GERCH (GER)
9 Pol TOLEDO BAGUE (ESP)
10 Nicolas BARRIENTOS (COL) P
11 Manuel PENA LOPEZ (ARG)
12 Martins PODZUS (LAT)
13 Johan NIKLES (SUI)
14 Alejandro GONZALEZ (COL)
15 Cristian RODRIGUEZ (COL)
16 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP)
17 Johan Sébastien TATLOT (FRA)
18 Wilson LEITE (BRA)
19 Nick HARDT (DOM)
20 Jaume PLA MALFEITO (ESP)
21 Ricardo RODRIGUEZ (VEN)
22 Roy SMITH (USA)

23 (Q) Alex RYBAKOV (USA)
24 (Q) Alejandro GOMEZ (COL)
25 (Q) Daniel DUTRA DA SILVA (BRA)
26 (Q) Alan KOHEN (ARG)
27 (Q) Dragos Constantin IGNAT (ROU)
28 (Q) Zane KHAN (USA)

29 (wc) Emilio NAVA (USA)
30 (wc) Toby KODAT (USA)
31 (wc) Logan ZAPP (USA)
32 (wc) Rowland PHILLIPS (JAM)
 

·
Moderator
Joined
·
16,037 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Alex Rybakov (USA/1) d. Daniel Vrba (CZE) 6-0 6-1
Ivan Denisov (RUS) d. Courtney John Lock (ZIM) 7-6(6) 6-2
Boris Arias (BOL) d. Joel Vincent Link (GER) 7-6(6) 6-4
Christofer Daniel Goncalves (VEN/wc) d. Adrian Andreev (BUL/9) 2-6 6-3 10-5

Alejandro Gomez (COL/2) d. Michael Paty (CZE) 6-0 6-2
Shane Monroe (USA) d. Jibril Nettles (USA) 6-1 6-3
Michael Zhu (USA) d. Masaki Posey (USA) 6-1 6-1
Karol Drzewiecki (POL) d. Filip Bergevi (SWE/8) 6-3 6-2

Daniel Dutra Da Silva (BRA/3) d. Noah Michael Torres (USA/wc) 6-0 6-0
Hunter Heck (USA) d. Karl Kazuma Lee (USA) 7-5 7-6(6)
Maxwell Giddens (USA) d. Jourdan Kast (USA) 4-6 7-5 10-3
Colin Sinclair (NMI/7) d. Yang Liu (CHN) 7-6(5) 6-2

Ryan Shane (USA/4) d. Daniel Labrador (USA) 7-6(2) 6-1
Zane Khan (USA) d. Quinn Snyder (USA) 6-2 6-2
Hillel Rousseau (HAI) d. Sebastian Eguez (BOL) 7-6(5) 6-2
John Bernard (USA) d. Mwendwa Mbithi (USA/11) 2-6 6-4 10-8

Nicolas Alberto Arreche (ARG/5) d. Alejandro Moro Canas (ESP) 6-2 6-4
Sebastian Murillo (USA) d. Youssef Rajia (USA) 5-7 6-4 12-10
Alan Kohen (USA) d. Daniel Paty (CZE) 6-2 6-3
Chukang Wang (CHN/10) d. Jose Daniel Bendeck (COL) 4-6 6-4 10-6

Dragos Constantin Ignat (ROU) d. Evan Zhu (USA/6) 6-3 6-1
Tyler Mercier (USA) d. Vasilios Caripi (RSA) 6-2 6-3
Maciej Smola (POL) d. Lucas Renard (SWE) 6-2 6-3
Alexander Knight (USA) d. Justin Butsch (USA/12) 4-6 6-3 10-6

2nd Round

Alex Rybakov (USA/1) d. Ivan Denisov (RUS) 6-4 7-5
Christofer Daniel Goncalves (VEN/wc) d. Boris Arias (BOL) 6-4 6-4

Alejandro Gomez (COL/2) d. Shane Monroe (USA) 6-4 6-2
Karol Drzewiecki (POL) d. Michael Zhu (USA) 2-6 6-1 10-5

Daniel Dutra Da Silva (BRA/3) d. Hunter Heck (USA) 7-6(1) 6-3
Colin Sinclair (NMI/7) d. Maxwell Giddens (USA) 6-2 6-3

Zane Khan (USA) d. Ryan Shane (USA/4) 7-5 6-2
John Bernard (USA) d. Hillel Rousseau (HAI) 6-2 6-4

Nicolas Alberto Arreche (ARG/5) d. Sebastian Murillo (USA) 6-1 6-3
Alan Kohen (USA) d. Chukang Wang (CHN/10) 6-1 6-2

Dragos Constantin Ignat (ROU) d. Tyler Mercier (USA) 7-5 6-0
Alexander Knight (USA) d. Maciej Smola (POL) 6-3 7-6(4)

Final Round

Alex Rybakov (USA/1) d. Christofer Daniel Goncalves (VEN/wc) 7-5 6-1
Alejandro Gomez (COL/2) d. Karol Drzewiecki (POL) 7-5 6-3
Daniel Dutra Da Silva (BRA/3) d. Colin Sinclair (NMI/7) 6-4 6-1
Zane Khan (USA) d. John Bernard (USA) 6-1 4-6 10-3
Alan Kohen (USA) d. Nicolas Alberto Arreche (ARG/5) 6-3 1-6 11-9
Dragos Constantin Ignat (ROU) d. Alexander Knight (USA) 6-2 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
16,037 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

R.Gonzales / R.Roelofse (PHI/RSA/1) d. J.Barranco Cosano / J.Nikles (ESP/SUI) 6-1 3-6 13-11
N.Barrientos / J.Pla Malfeito (COL/ESP) d. W.Leite / C.Lindell (BRA/SWE) 6-1 7-6(4)
I.Dempster / K.Lovett (USA) d. J.Bradley / C.Lock (IRL/ZIM) 7-5 6-4
A.Merino / M.Pena Lopez (PER/ARG/4) d. F.Bergevi / S.Freund (SWE/Alt) 7-6(5) 6-4

E.Esteve Lobato / P.Toledo Bague (ESP) d. F.Lakat / M.Redlicki (FRA/USA/3) 6-4 7-6(7)
B.Arias / D.Dutra Da Silva (BOL/BRA) d. J.Butsch / E.Zhu (USA/wc) 6-4 4-6 11-9
N.Arreche / C.Rodriguez (ARG/COL) d. K.Drzewiecki / M.Smola (POL) 7-5 6-4
H.Maslau / R.Phillips (BLR/JAM/wc) d. A.Gomez / I.Ore (COL/USA/2) 6-4 4-6 10-5

F.Bergevi / S.Freund (SWE/Alt) replace H.Gold / J.Grollman (USA/wc)

Quarterfinal

R.Gonzales / R.Roelofse (PHI/RSA/1) d. N.Barrientos / J.Pla Malfeito (COL/ESP) 6-7(5) 6-2 10-5
A.Merino / M.Pena Lopez (PER/ARG/4) d. I.Dempster / K.Lovett (USA) 6-2 6-4
B.Arias / D.Dutra Da Silva (BOL/BRA) d. E.Esteve Lobato / P.Toledo Bague (ESP) 7-5 6-1
N.Arreche / C.Rodriguez (ARG/COL) d. H.Maslau / R.Phillips (BLR/JAM/wc) 3-6 6-1 10-5

Semifinal

A.Merino / M.Pena Lopez (PER/ARG/4) d. R.Gonzales / R.Roelofse (PHI/RSA/1) 6-4 6-3
B.Arias / D.Dutra Da Silva (BOL/BRA) d. N.Arreche / C.Rodriguez (ARG/COL) 7-6(5) 3-6 10-7

FINAL

B.Arias / D.Dutra Da Silva (BOL/BRA) d. A.Merino / M.Pena Lopez (PER/ARG/4) 6-4 7-6(2)
 

·
Moderator
Joined
·
16,037 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Javier Barranco Cosano (ESP/1) d. Alejandro Gonzalez (COL) 7-6(3) 6-2
Daniel Dutra Da Silva (BRA/Q) d. Alan Kohen (USA/Q) 6-0 6-3
Emilio Nava (USA/wc) d. Dragos Constantin Ignat (ROU/Q) 6-2 6-1
Ricardo Rodriguez (VEN) d. Martin Redlicki (USA/6) 6-3 6-4

Christian Lindell (SWE/3) d. Pol Toledo Bague (ESP) 6-2 3-6 6-3
Johan Sébastien Tatlot (FRA) d. Jaume Pla Malfeito (ESP) 6-1 6-3
Nicolas Barrientos (COL) d. Alex Rybakov (USA/Q) 7-6(5) 3-6 6-4
Wilson Leite (BRA) d. Nicolas Mejia (COL/7) 6-4 0-6 6-4

Manuel Pena Lopez (ARG) d. Lucas Gerch (GER/8) 7-5 7-5
Cristian Rodriguez (COL) d. Logan Zapp (USA/wc) 6-2 6-1
Johan Nikles (SUI) d. Rowland Phillips (JAM/wc) 7-6(4) 6-3
Alexander Ritschard (USA/4) d. Alejandro Gomez (COL/Q) 4-6 6-3 6-3

Gianluigi Quinzi (ITA/5) d. Eduard Esteve Lobato (ESP) 6-4 6-2
Martins Podzus (LAT) d. Nick Hardt (DOM) 6-3 6-2
Toby Kodat (USA/wc) d. Roy Smith (USA) 2-6 7-5 6-4
Peter Torebko (GER/2) d. Zane Khan (USA/Q) 6-4 6-3

2nd Round

Javier Barranco Cosano (ESP/1) d. Daniel Dutra Da Silva (BRA/Q) 7-6(3) 6-3
Emilio Nava (USA/wc) d. Ricardo Rodriguez (VEN) 6-2 7-5
Christian Lindell (SWE/3) d. Johan Sébastien Tatlot (FRA) 6-3 6-4
Wilson Leite (BRA) d. Nicolas Barrientos (COL) 7-5 6-0

Manuel Pena Lopez (ARG) d. Cristian Rodriguez (COL) 6-7(3) 6-4 7-5
Alexander Ritschard (USA/4) d. Johan Nikles (SUI) 6-2 6-3
Gianluigi Quinzi (ITA/5) d. Martins Podzus (LAT) 6-2 6-4
Peter Torebko (GER/2) d. Toby Kodat (USA/wc) 6-4 6-1

Quarterfinal

Emilio Nava (USA/wc) d. Javier Barranco Cosano (ESP/1) 7-6(5) 7-6(5)
Christian Lindell (SWE/3) d. Wilson Leite (BRA) 7-5 6-4
Manuel Pena Lopez (ARG) d. Alexander Ritschard (USA/4) 3-6 6-3 6-1
Gianluigi Quinzi (ITA/5) d. Peter Torebko (GER/2) 3-6 7-6(4) 7-5

Semifinal

Christian Lindell (SWE/3) d. Emilio Nava (USA/wc) 6-2 6-0
Gianluigi Quinzi (ITA/5) d. Manuel Pena Lopez (ARG) 7-6(1) 6-2

FINAL

Gianluigi Quinzi (ITA/5)
d. Christian Lindell (SWE/3) 3-6 7-5 7-5
 
1 - 4 of 4 Posts
Top