Mens Tennis Forums banner
1 - 5 of 5 Posts

Moderator
Joined
17,048 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
馃嚭馃嚫 M25 TULSA 馃嚭馃嚫

City : Tulsa, Oklahoma, USA
Date : 14-20 June 2021
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1. Hiroki MORIYA (JPN)
2. Jason KUBLER (AUS)
3. JC ARAGONE (USA)
4. Thomaz BELLUCCI (BRA)
5. Adrian ANDREEV (BUL)
6. Nicolas ALVAREZ (PER)
7. Stefan KOZLOV (USA)
8. Michael REDLICKI (USA)
9. Sekou BANGOURA (USA)
10. Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
11. Edan LESHEM (ISR)
12. Diego HIDALGO (ECU)
13. Rio NOGUCHI (JPN)
14. Genaro Alberto OLIVIERI (ARG)
15. Oliver CRAWFORD (USA)
16. Alexis GALARNEAU (CAN)
17. Michail PERVOLARAKIS (GRE)
18. Strong KIRCHHEIMER (USA)
19. (SE) Nicolas KICKER (ARG)
20. (SE) Patrick KYPSON (USA)

21 (Q) Ryan SHANE (USA)
22 (Q) Nathan PONWITH (USA)
23 (Q) Ezekiel CLARK (USA)
24 (Q) Tristan SCHOOLKATE (AUS)
25 (Q) Nicolas BARRIENTOS (COL)
26 (Q) Matias SOTO (CHI)
27 (Q) Michael SHABAZ (USA)
28 (Q) Trent BRYDE (USA)

29 (wc) Sam RIFFICE (USA)
30 (wc) John McNALLY (USA)
31 (wc) Govind NANDA (USA)
32 (wc) Kiranpal PANNU (NZL)
 

Moderator
Joined
17,048 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Gage Brymer (USA/1) d. Tom Hands (GBR) 6-1 6-4
Nicolas Barrientos (COL/12) d. Juan Carlos Aguilar (CAN) 6-3 6-3

Charles Broom (GBR) d. Dane Sweeny (AUS/2) 6-3 5-7 10-8
Tristan Schoolkate (AUS/10) d. Ryan Haviland (USA) 6-2 6-1

Vasil Kirkov (USA/3) d. Errol Smith (USA) 6-4 6-4
Michael Shabaz (USA/16) d. Tyler Zink (USA) 7-6(4) 6-4

Evan Zhu (USA/4) d. Chad Kissell (USA) 7-6(2) 7-6(3)
Matias Soto (CHI/13) d. Scott Hjelm Jr. (USA/wc) 6-2 6-1

Ryan Shane (USA/5) d. Bradley Frye (USA/wc) 6-3 6-2
Joshua Ortlip (USA/11) d. Nicholas Bybel (USA) 6-3 6-3

Noah Schachter (USA) d. Kento Takeuchi (JPN/6) 6-3 6-3
Ezekiel Clark (USA/9) d. Benjamin Kittay (USA/wc) 4-6 6-1 10-4

Trent Bryde (USA) d. Alexander Brown (USA/7) 6-3 6-0
Nicaise Muamba (CAN) d. Garrett Johns (USA/14) 6-4 6-4

Nathan Ponwith (USA/8) d. Joshua Sheehy (USA/wc) 6-3 6-4
Axel Nefve (USA/wc) d. Issei Okamura (JPN/15) 6-3 6-2

Final Round

Nicolas Barrientos (COL/12) d. Gage Brymer (USA/1) 7-5 7-5
Tristan Schoolkate (AUS/10) d. Charles Broom (GBR) 6-4 6-3
Michael Shabaz (USA/16) d. Vasil Kirkov (USA/3) 6-3 1-6 10-7
Matias Soto (CHI/13) d. Evan Zhu (USA/4) 6-4 4-6 16-14
Ryan Shane (USA/5) d. Joshua Ortlip (USA/11) 5-7 6-4 10-5
Ezekiel Clark (USA/9) d. Noah Schachter (USA) 6-1 6-2
Trent Bryde (USA) d. Nicaise Muamba (CAN) 6-1 6-4
Nathan Ponwith (USA/8) d. Axel Nefve (USA/wc) 6-4 6-4
 

Moderator
Joined
17,048 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

A.Andreev / V.Kirkov (BUL/USA) d. J.Nedunchezhiyan / P.Raja (IND/1) 4-6 6-3 10-4
T.Schoolkate / D.Sweeny (AUS/Alt) d. G.Olivieri / G.Villanueva (ARG) 6-4 6-2
S.Kirchheimer / M.Pervolarakis (USA/GRE) d. R.Noguchi / E.Zhu (JPN/USA) 7-6(4) 6-4
R.Gonzales / H.Johnson (PHI/USA/4) d. C.Broom / M.Soto (GBR/CHI/wc) 6-3 6-4

A.Galarneau / N.Muamba (CAN) d. S.Bangoura / D.Hidalgo (USA/ECU/3) w.o
B.Kittay / M.Redlicki (USA/wc) d. J.Aguilar / B.Arias (CAN/BOL) 6-4 7-6(2)
N.Alvarez / A.Merino (PER) d. A.Brown / E.Clark (USA/wc) 5-7 6-4 10-3
J.Aragone / N.Barrientos (USA/COL/2) d. H.Adams / Y.Johnson (USA) 6-2 6-7(4) 10-4

T.Schoolkate / D.Sweeny (AUS/Alt) replace G.Brymer / E.Leshem (USA/ISR)

Quarterfinal

A.Andreev / V.Kirkov (BUL/USA) d. T.Schoolkate / D.Sweeny (AUS/Alt) 6-2 2-6 10-7
S.Kirchheimer / M.Pervolarakis (USA/GRE) d. R.Gonzales / H.Johnson (PHI/USA/4) 4-6 6-2 10-6
B.Kittay / M.Redlicki (USA/wc) d. A.Galarneau / N.Muamba (CAN) 7-6(4) 7-6(5)
J.Aragone / N.Barrientos (USA/COL/2) d. N.Alvarez / A.Merino (PER) 6-3 6-4

Semifinal

S.Kirchheimer / M.Pervolarakis (USA/GRE) d. A.Andreev / V.Kirkov (BUL/USA) 2-6 6-3 10-8
J.Aragone / N.Barrientos (USA/COL/2) d. B.Kittay / M.Redlicki (USA/wc) 7-6(4) 4-6 10-7

FINAL

S.Kirchheimer / M.Pervolarakis (USA/GRE) d. J.Aragone / N.Barrientos (USA/COL/2) 6-1 4-6 10-7
 

Moderator
Joined
17,048 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Hiroki Moriya (JPN/1) d. Rio Noguchi (JPN) 7-6(7) 4-6 6-4
Nicolas Barrientos (COL/Q) d. Trent Bryde (USA/Q) 6-3 6-3
Tristan Schoolkate (AUS/Q) d. Matias Soto (CHI/Q) 6-3 6-2
Ezekiel Clark (USA/Q) d. Nicolas Alvarez (PER/6) 6-4 6-2

Nicolas Kicker (ARG) d. JC Aragone (USA/3) 1-6 6-4 6-3
Diego Hidalgo (ECU) d. Strong Kirchheimer (USA) 6-7(5) 6-2 6-3
Oliver Crawford (USA) d. Ryan Shane (USA/Q) 7-5 7-6(5)
Michail Pervolarakis (GRE) d. Stefan Kozlov (USA/7) 7-6(4) 6-4

Michael Redlicki (USA/8) d. Alexis Galarneau (CAN) 6-3 6-3
Govind Nanda (USA/wc) d. Edan Leshem (ISR) 4-6 7-6(6) 4-0 ret.
Sekou Bangoura (USA) d. John McNally (USA/wc) 7-6(1) 3-6 6-4
Genaro Alberto Olivieri (ARG) d. Thomaz Bellucci (BRA/4) 6-3 7-5

Gonzalo Villanueva (ARG) d. Adrian Andreev (BUL/5) 2-6 6-3 6-4
Gage Brymer (USA/L.L) d. Kiranpal Pannu (NZL/wc) 4-6 7-5 6-1
Sam Riffice (USA/wc) d. Nathan Ponwith (USA/Q) 7-5 6-4
Jason Kubler (AUS/2) d. Michael Shabaz (USA/Q) 6-1 6-3

Gage Brymer (USA/L.L) replaces Patrick Kypson (USA)

2nd Round

Nicolas Barrientos (COL/Q) d. Hiroki Moriya (JPN/1) 6-1 6-3
Ezekiel Clark (USA/Q) d. Tristan Schoolkate (AUS/Q) 6-4 6-3
Nicolas Kicker (ARG) d. Diego Hidalgo (ECU) 6-4 7-5
Michail Pervolarakis (GRE) d. Oliver Crawford (USA) w.o

Govind Nanda (USA/wc) d. Michael Redlicki (USA/8) 3-6 6-2 3-0 ret.
Genaro Alberto Olivieri (ARG) d. Sekou Bangoura (USA) w.o
Gage Brymer (USA/L.L) d. Gonzalo Villanueva (ARG) 6-4 6-3
Sam Riffice (USA/wc) d. Jason Kubler (AUS/2) 6-1 6-4

Quarterfinal

Nicolas Barrientos (COL/Q) d. Ezekiel Clark (USA/Q) 4-6 6-0 7-6(7)
Nicolas Kicker (ARG) d. Michail Pervolarakis (GRE) 6-1 7-6(5)
Genaro Alberto Olivieri (ARG) d. Govind Nanda (USA/wc) 4-0 ret.
Sam Riffice (USA/wc) d. Gage Brymer (USA/L.L) 6-0 7-6(5)

Semifinal

Nicolas Kicker (ARG) d. Nicolas Barrientos (COL/Q) 1-6 6-2 6-1
Genaro Alberto Olivieri (ARG) d. Sam Riffice (USA/wc) 7-6(5) 7-6(2)

FINAL

Nicolas Kicker (ARG) d. Genaro Alberto Olivieri (ARG) 6-4 6-0

366314
 
1 - 5 of 5 Posts
Top