Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 SHYMKENT

City : Shymkent, Kazakhstan
Date : 08-14 April 2019
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Denis Yevseyev (KAZ)

Entry List

1 Roman SAFIULLIN (RUS)
2 Aleksandre METREVELI (GEO) P
3 Alen AVIDZBA (RUS)
4 Khumoyun SULTANOV (UZB)
5 Fabrizio ORNAGO (ITA)
6 Lucas GERCH (GER)
7 Sidharth RAWAT (IND)
8 Sanjar FAYZIEV (UZB)
9 Konstantin KRAVCHUK (RUS)
10 Artem DUBRIVNYY (RUS)
11 Ergi KIRKIN (TUR)
12 Vladyslav MANAFOV (UKR)
13 Riccardo MAIGA (SUI)
14 Alexander VASILENKO (RUS)
15 Mikalai HALIAK (BLR)
16 (IWTR) Dejan KATIC (SRB)
17 (IWTR) Manish SURESHKUMAR (IND)
18 (IWTR) Markos KALOVELONIS (RUS)
19 (IWTR) Alexey ZAKHAROV (RUS)
20 (IWTR) Vladimir IVANOV (EST)

21 (Q) Yan BONDAREVSKIY (RUS)
22 (Q) Matvey MININ (RUS)
23 (Q) George TSIVADZE (GEO)
24 (Q) Martin BORISIOUK (BLR)
25 (Q) Aliaksandr LIAONENKA (BLR)
26 (Q) Sharobiddin ABZALOV (UZB)
27 (Q) Dostanbek TASHBULATOV (KAZ)
28 (Q) Grigoriy KOROBEYNIKOV (UZB)

29 (wc) Grigoriy LOMAKIN (KAZ)
30 (wc) Timofei SKATOV (KAZ)
31 (wc) Timur KHABIBULIN (KAZ)
32 (wc) Andrey GOLUBEV (KAZ)
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M25 Shymkent [08-14 April]

Qualifying Draw

1st Round

Yan Bondarevskiy (RUS/1) d. Didal Didalov (KAZ) 6-0 6-0
Philipp Klimov (RUS/14) d. Sardor Pulatov (UZB) 2-6 6-4 10-4

Sanetulla Kutybaev (UZB) d. Roman Khassanov (KAZ/2) w.o
Sharobiddin Abzalov (UZB/13) d. Klim Ivanov (KAZ) 6-1 6-1

Matvey Minin (RUS/3) d. Khumoun Abdumalikov (UZB) 6-2 6-1
Alexander Ovcharov (RUS/12) d. David Bagrinovskiy (UZB) 6-1 6-1

Beibit Zhukayev (KAZ) d. Saida'Lo Saidkarimov (UZB/4) 6-4 4-6 10-7
Dostanbek Tashbulatov (KAZ/15) d. Damir Makhmudov (KAZ) 6-1 6-4

Alexander Boborykin (RUS/5) d. Danil Ozernoy (KAZ) 6-0 6-0
Martin Borisiouk (BLR/10) d. Viacheslav Yulik (RUS) 6-2 6-3

Timur Maulenov (KAZ) d. Ivan Liutarevich (BLR/6) 6-1 6-2
Grigoriy Korobeynikov (UZB) d. Anton Chekhov (RUS/9) 4-6 6-3 10-8

Sagadat Ayap (KAZ/7) d. Igor Shrolik (RUS) 6-4 4-6 10-4
Aliaksandr Liaonenka (BLR/11) d. Sultan Narbekov (KAZ) 6-1 7-6(2)

George Tsivadze (GEO/8) d. Maksim Maslov (RUS) 6-2 6-2
Alexander Pavlioutchenkov (RUS/16) d. Shohruh Abdumalikov (UZB) 6-2 6-3


Final Round

Yan Bondarevskiy (RUS/1) d. Philipp Klimov (RUS/14) 6-1 6-2
Sharobiddin Abzalov (UZB/13) d. Sanetulla Kutybaev (UZB) 6-3 6-2
Matvey Minin (RUS/3) d. Alexander Ovcharov (RUS/12) 6-3 6-3
Dostanbek Tashbulatov (KAZ/15) d. Beibit Zhukayev (KAZ) 6-3 6-0
Martin Borisiouk (BLR/10) d. Alexander Boborykin (RUS/5) 6-2 6-3
Grigoriy Korobeynikov (UZB) d. Timur Maulenov (KAZ) 6-4 7-5
Aliaksandr Liaonenka (BLR/11) d. Sagadat Ayap (KAZ/7) 6-1 6-2
George Tsivadze (GEO/8) d. Alexander Pavlioutchenkov (RUS/16) 6-3 4-6 13-11
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M25 Shymkent [08-14 April]

Doubles

1st Round

S.Fayziev / V.Manafov (UZB/UKR/1) d. M.Kalovelonis / A.Metreveli (RUS/GEO) 6-2 4-6 10-6
L.Gerch / F.Ornago (GER/ITA) d. A.Golubev / R.Safiullin (KAZ/RUS/wc) 3-6 6-3 10-8
S.Ayap / G.Tsivadze (KAZ/GEO) d. S.Rawat / M.Sureshkumar (IND) 6-2 7-5
K.Kravchuk / A.Pavlioutchenkov (RUS/4) d. A.Boborykin / D.Katic (RUS/SRB) 6-3 2-6 11-9

V.Ivanov / A.Vasilenko (EST/RUS) d. A.Chekhov / K.Sultanov (RUS/UZB/3) 7-5 7-6(1)
A.Avidzba / A.Ovcharov (RUS) d. S.Narbekov / D.Tashbulatov (KAZ/wc) 6-1 6-3
T.Maulenov / B.Zhukayev (KAZ/wc) d. A.Dubrivnyy / E.Kirkin (RUS/TUR) 7-5 3-6 10-8
Y.Bondarevskiy / I.Liutarevich (RUS/BLR) d. T.Khabibulin / G.Lomakin (KAZ/2) 6-4 6-4


Quarterfinal

S.Fayziev / V.Manafov (UZB/UKR/1) d. L.Gerch / F.Ornago (GER/ITA) 6-3 3-6 10-2
K.Kravchuk / A.Pavlioutchenkov (RUS/4) d. S.Ayap / G.Tsivadze (KAZ/GEO) 6-0 3-6 10-7
V.Ivanov / A.Vasilenko (EST/RUS) d. A.Avidzba / A.Ovcharov (RUS) 7-6(3) 6-2
Y.Bondarevskiy / I.Liutarevich (RUS/BLR) d. T.Maulenov / B.Zhukayev (KAZ/wc) 7-5 6-4


Semifinal

S.Fayziev / V.Manafov (UZB/UKR/1) d. K.Kravchuk / A.Pavlioutchenkov (RUS/4) 6-2 4-6 10-7
Y.Bondarevskiy / I.Liutarevich (RUS/BLR) d. V.Ivanov / A.Vasilenko (EST/RUS) 6-4 3-6 10-7


FINAL

S.Fayziev / V.Manafov (UZB/UKR/1) d. Y.Bondarevskiy / I.Liutarevich (RUS/BLR) 6-2 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M25 Shymkent [08-14 April]

Main Draw

1st Round

Roman Safiullin (RUS/1) d. Martin Borisiouk (BLR/Q) 6-2 6-4
Alexander Vasilenko (RUS) d. Mikalai Haliak (BLR) 6-2 6-0
Grigoriy Lomakin (KAZ/wc) d. Vladimir Ivanov (EST) 6-7(6) 7-5 6-2
Sidharth Rawat (IND/6) d. Aliaksandr Liaonenka (BLR/Q) 6-2 4-6 7-5

Khumoyun Sultanov (UZB/3) d. Riccardo Maiga (SUI) 4-6 6-3 7-5
Yan Bondarevskiy (RUS/Q) d. Timur Khabibulin (KAZ/wc) 6-3 1-6 6-2
Artem Dubrivnyy (RUS) d. Ergi Kirkin (TUR) 6-2 6-4
Sanjar Fayziev (UZB/7) d. Vladyslav Manafov (UKR) 5-7 6-4 6-1

George Tsivadze (GEO/Q) d. Konstantin Kravchuk (RUS/8) 7-5 6-3
Timofei Skatov (KAZ/wc) d. Sharobiddin Abzalov (UZB/Q) 6-1 6-1
Dejan Katic (SRB) d. Alexey Zakharov (RUS) 7-5 6-2
Fabrizio Ornago (ITA/4) d. Dostanbek Tashbulatov (KAZ/Q) 6-3 6-1

Lucas Gerch (GER/5) d. Matvey Minin (RUS/Q) 3-6 6-3 6-4
Andrey Golubev (KAZ/wc) d. Aleksandre Metreveli (GEO) 6-3 6-0
Markos Kalovelonis (RUS) d. Grigoriy Korobeynikov (UZB/Q) 6-2 6-4
Alen Avidzba (RUS/2) d. Manish Sureshkumar (IND) 6-4 6-0


2nd Round

Roman Safiullin (RUS/1) d. Alexander Vasilenko (RUS) 6-3 6-4
Sidharth Rawat (IND/6) d. Grigoriy Lomakin (KAZ/wc) 0-6 6-2 6-2
Khumoyun Sultanov (UZB/3) d. Yan Bondarevskiy (RUS/Q) w.o
Sanjar Fayziev (UZB/7) d. Artem Dubrivnyy (RUS) 6-4 5-7 6-1

Timofei Skatov (KAZ/wc) d. George Tsivadze (GEO/Q) 6-1 6-0
Dejan Katic (SRB) d. Fabrizio Ornago (ITA/4) 7-6(6) 7-6(5)
Andrey Golubev (KAZ/wc) d. Lucas Gerch (GER/5) 3-6 6-3 6-4
Alen Avidzba (RUS/2) d. Markos Kalovelonis (RUS) 6-3 6-3


Quarterfinal

Roman Safiullin (RUS/1) d. Sidharth Rawat (IND/6) 6-3 3-6 6-2
Sanjar Fayziev (UZB/7) d. Khumoyun Sultanov (UZB/3) 6-3 2-6 7-6(3)
Dejan Katic (SRB) d. Timofei Skatov (KAZ/wc) 3-6 6-2 7-6(5)
Alen Avidzba (RUS/2) d. Andrey Golubev (KAZ/wc) 6-4 6-7(8) 6-1


Semifinal

Roman Safiullin (RUS/1) d. Sanjar Fayziev (UZB/7) 6-4 6-3
Alen Avidzba (RUS/2) d. Dejan Katic (SRB) 7-6(3) ret.


FINAL

Roman Safiullin (RUS/1) d. Alen Avidzba (RUS/2) 7-6(2) 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top