Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 SHENZHEN

City : Shenzhen, China
Date : 10-16 June 2019
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Yan Bai (CHN)

Entry List

1 Yan BAI (CHN)
2 Harry BOURCHIER (AUS)
3 Yu Hsiou HSU (TPE)
4 Jie CUI (CHN)
5 Luca CASTELNUOVO (SUI)
6 Laurent ROCHETTE (FRA)
7 Finn TEARNEY (NZL)
8 Rhett PURCELL (NZL)
9 Karunuday SINGH (IND)
10 Weiqiang ZHENG (CHN)
11 Cheng-Yu YU (TPE)
12 Aoran WANG (CHN)
13 Hanyi LIU (CHN)
14 Martin BORISIOUK (BLR)
15 Yuanfeng LI (CHN)
16 (IWTR) Li-Wei TAN (TPE)
17 (IWTR) Tsung-Hao HUANG (TPE)
18 (IWTR) Wei-De LIN (TPE)
19 (IWTR) Shao-Fan LIU (TPE)
20 (IWTR) Boris BUTULIJA (SRB)

21 (Q) Aliaksandr LIAONENKA (BLR)
22 (Q) Yecong MO (CHN)
23 (Q) Sheng Hao ZHOU (CHN)
24 (Q) Zhe ZHOU (CHN)
25 (Q) Bingyu YU (CHN)
26 (Q) Arsenije ZLATANOVIC (SRB)
27 (Q) Changli ZHANG (CHN)
28 (Q) Jiaji WANG (CHN)

29 (wc) Yecong HE (CHN)
30 (wc) Zhuoyang QIU (CHN)
31 (wc) Bohua DONG (CHN)
32 (wc) Jiaqi DUAN (CHN)
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M25 Shenzhen [10-16 June]

Qualifying Draw

1st Round

Aliaksandr Liaonenka (BLR/1) d. Guan Kai Wang (CHN/wc) 2-6 6-4 10-6
Chenhe Li (CHN/10) d. Sheng Tang (CHN) 6-7(6) 6-2 10-6

Yecong Mo (CHN/2) d. Xiaoyang Zhang (CHN) 6-0 6-2
Yu Hsiang Chiu (TPE/9) d. Tianjia Guo (CHN) 6-3 6-0

Sheng Hao Zhou (CHN/3/wc) d. Yanjie Zheng (CHN) 6-1 6-1
Zhenxiong Dong (CHN/13) d. Naifu Zhang (CHN) 6-1 6-0

Zhe Zhou (CHN/4) d. Ang Ji (CHN) 6-4 7-6(2)
Yong Jia Cai (CHN/15) d. Yukun Wang (CHN/wc) 3-6 6-3 12-10

Chuhan Wang (CHN) d. Haitong Xia (CHN/5) 6-2 6-3
Arsenije Zlatanovic (SRB/14) d. Hu Liu (CHN) 6-3 4-6 10-5

Isaac Becroft (NZL) d. Ruikai Wang (CHN/6) 7-6(4) 5-7 10-8
Jiaji Wang (CHN/wc) d. Anatoliy Petrenko (UKR/12) 6-3 3-6 10-6

Bingyu Yu (CHN/7) d. Qun Gao (CHN) 6-4 5-7 10-7
Liran Chen (CHN/11) d. Yuchen Wu (CHN) 6-1 6-2

Changli Zhang (CHN/wc) d. William Ma (AUS/8) 3-6 6-3 10-4
Cheng Han (CHN/16) d. Zhao Zhao (CHN) 2-6 6-4 21-19


Final Round

Aliaksandr Liaonenka (BLR/1) d. Chenhe Li (CHN/10) 5-7 7-5 10-5
Yecong Mo (CHN/2) d. Yu Hsiang Chiu (TPE/9) 7-5 4-1 ret.
Sheng Hao Zhou (CHN/3/wc) d. Zhenxiong Dong (CHN/13) 1-6 6-3 10-6
Zhe Zhou (CHN/4) d. Yong Jia Cai (CHN/15) 6-4 6-2
Arsenije Zlatanovic (SRB/14) d. Chuhan Wang (CHN) 6-4 6-4
Jiaji Wang (CHN/wc) d. Isaac Becroft (NZL) 6-4 3-6 11-9
Bingyu Yu (CHN/7) d. Liran Chen (CHN/11) 4-2 ret.
Changli Zhang (CHN/wc) d. Cheng Han (CHN/16) 6-1 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M25 Shenzhen [10-16 June]

Doubles

1st Round

H.Bourchier / Y.Hsu (AUS/TPE/1) d. W-D.Lin / S-F.Liu (TPE) 6-1 6-4
W.Ma / A.Petrenko (AUS/UKR/Alt) d. L.Rochette / F.Tearney (FRA/NZL) 6-1 4-6 10-6
T-H.Huang / Y.Mo (TPE/CHN) d. B.Yu / S.Zhou (CHN) 6-3 6-3
Q.Gao / Rk.Wang (CHN/4) d. Y.Cai / A.Ji (CHN/wc) 6-4 7-5

L.Castelnuovo / K.Singh (SUI/IND/3) d. H.Xia / W.Zheng (CHN) 6-2 6-2
Y.Chiu / L-W.Tan (TPE) d. C.Wang / M.Yang (CHN/wc) w.o
C.Li / H.Liu (CHN) d. Y.Wu / C.Zhang (CHN/wc) 6-3 6-3
R.Purcell / A.Wang (NZL/CHN/2) d. M.Borisiouk / A.Liaonenka (BLR) 7-6(2) 6-7(2) 10-7

W.Ma / A.Petrenko (AUS/UKR/Alt) replace J.Cui / Y.He (CHN)


Quarterfinal

W.Ma / A.Petrenko (AUS/UKR/Alt) d. H.Bourchier / Y.Hsu (AUS/TPE/1) 7-6(1) 2-6 13-11
Q.Gao / Rk.Wang (CHN/4) d. T-H.Huang / Y.Mo (TPE/CHN) 6-2 6-3
L.Castelnuovo / K.Singh (SUI/IND/3) d. Y.Chiu / L-W.Tan (TPE) 7-5 6-2
R.Purcell / A.Wang (NZL/CHN/2) d. C.Li / H.Liu (CHN) 6-3 1-6 11-9


Semifinal

Q.Gao / Rk.Wang (CHN/4) d. W.Ma / A.Petrenko (AUS/UKR/Alt) 6-2 6-2
R.Purcell / A.Wang (NZL/CHN/2) d. L.Castelnuovo / K.Singh (SUI/IND/3) 6-3 6-0


FINAL

R.Purcell / A.Wang (NZL/CHN/2) d. Q.Gao / Rk.Wang (CHN/4) 6-3 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M25 Shenzhen [10-16 June]

Main Draw

1st Round

Yan Bai (CHN/1) d. Martin Borisiouk (BLR) 6-0 6-3
Aliaksandr Liaonenka (BLR/Q) d. Zhe Zhou (CHN/Q) 6-0 6-2
Hanyi Liu (CHN) d. Zhuoyang Qiu (CHN/wc) 6-2 6-0
Jie Cui (CHN/5) d. Bingyu Yu (CHN/Q) 3-6 6-4 6-1

Yu Hsiou Hsu (TPE/4) d. Karunuday Singh (IND) 6-2 6-1
Shao-Fan Liu (TPE) d. Sheng Hao Zhou (CHN/Q) 4-6 6-3 6-4
Cheng-Yu Yu (TPE) d. Boris Butulija (SRB) 3-6 6-4 7-6(5)
Luca Castelnuovo (SUI/6) d. Jiaqi Duan (CHN/wc) 3-6 6-1 6-2

Yecong Mo (CHN/Q) d. Finn Tearney (NZL/8) 6-2 6-4
Tsung-Hao Huang (TPE) d. Weiqiang Zheng (CHN) 6-2 4-6 7-6(5)
Rhett Purcell (NZL) d. Bohua Dong (CHN/wc) 6-0 6-1
Yecong He (CHN/3/wc) d. Aoran Wang (CHN) 6-4 6-4

Laurent Rochette (FRA/7) d. Wei-De Lin (TPE) 6-4 6-4
Arsenije Zlatanovic (SRB/Q) d. Changli Zhang (CHN/Q) 2-6 6-3 6-4
Yuanfeng Li (CHN) d. Jiaji Wang (CHN/Q) 6-1 6-1
Li-Wei Tan (TPE) d. Harry Bourchier (AUS/2) 6-3 2-6 6-2


2nd Round

Yan Bai (CHN/1) d. Aliaksandr Liaonenka (BLR/Q) 6-0 6-1
Jie Cui (CHN/5) d. Hanyi Liu (CHN) 7-6(2) 6-2
Yu Hsiou Hsu (TPE/4) d. Shao-Fan Liu (TPE) 6-3 6-4
Luca Castelnuovo (SUI/6) d. Cheng-Yu Yu (TPE) 6-1 6-1

Yecong Mo (CHN/Q) d. Tsung-Hao Huang (TPE) 6-3 6-4
Yecong He (CHN/3/wc) d. Rhett Purcell (NZL) 7-5 5-7 6-4
Laurent Rochette (FRA/7) d. Arsenije Zlatanovic (SRB/Q) 2-6 6-3 6-0
Yuanfeng Li (CHN) d. Li-Wei Tan (TPE) 6-4 3-6 6-3


Quarterfinal

Yan Bai (CHN/1) d. Jie Cui (CHN/5) 6-1 6-1
Yu Hsiou Hsu (TPE/4) d. Luca Castelnuovo (SUI/6) 7-6(6) 6-4
Yecong Mo (CHN/Q) d. Yecong He (CHN/3/wc) 6-4 ret.
Laurent Rochette (FRA/7) d. Yuanfeng Li (CHN) 6-4 6-3


Semifinal

Yan Bai (CHN/1) d. Yu Hsiou Hsu (TPE/4) 6-4 7-6(6)
Laurent Rochette (FRA/7) d. Yecong Mo (CHN/Q) 6-1 6-3


FINAL

Yan Bai (CHN/1) d. Laurent Rochette (FRA/7) 6-4 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top