Mens Tennis Forums banner
1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
馃嚠馃嚬 M25 SANTA MARGHERITA DI PULA 馃嚠馃嚬

City : Santa Margherita Di Pula, Italy
Date : 26 September-02 October 2022
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1. Elmar EJUPOVIC (GER)
2. Titouan DROGUET (FRA)
3. Giovanni FONIO (ITA)
4. Timo STODDER (GER)
5. Oleksandr OVCHARENKO (UKR)
6. Stefan PALOSI (ROU)
7. Luca POTENZA (ITA)
8. Francesco FORTI (ITA)
9. Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
10. Savriyan DANILOV (RUS)
11. Giorgio TABACCO (ITA)
12. Andrea PICCHIONE (ITA)
13. Davide GALOPPINI (ITA)
14. Fausto TABACCO (ITA)
15. Andrea GUERRIERI (ITA)
16. Andrea BASSO (ITA)
17. Stefanos SAKELLARIDIS (GRE)
18. Nicolas PARIZZIA (SUI)
19. Pietro PAMPANIN (ITA)
20. Toby MARTIN (GBR)

21 (Q) Giovanni CALVANO (ITA)
22 (Q) Nicolo POZZANI (ITA)
23 (Q) Giuseppe LA VELA (ITA)
24 (Q) Stefano D'AGOSTINO (ITA)
25 (Q) Leonardo MALGAROLI (ITA)
26 (Q) Alessandro CORTEGIANI (ITA)
27 (Q) Federico BERTUCCIOLI (ITA)
28 (Q) Rocco PIATTI (MON)

29 (wc) Fabrizio ANDALORO (ITA)
30 (wc) Luca CASTAGNOLA (ITA)
31 (wc) Francesco CARDINALE (ITA)
32 (wc) Archip KOCHNEV (RUS)
 

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Federico Bondioli (ITA/1/wc) d. Andrea Licitra (ITA) 6-1 2-6 10-5
Federico Bertuccioli (ITA/9) d. Gabriele Dolce (ITA) 7-6(5) 6-0

Giovanni Calvano (ITA/2) d. Alessio Savoldi (ITA) 6-4 6-3
Giuseppe Corsaro (ITA) d. Federico Valle (ITA/13) 6-1 3-6 15-13

Rocco Piatti (MON) d. Lucas Gomez (MEX/3/wc) 3-6 6-1 11-9
Michalis Sakellaridis (GRE/11) d. Dimitris Sakellaridis (GRE) 7-5 6-2

Nicolo Pozzani (ITA/4) d. Davide Ferrarolli (ITA) 6-3 5-7 10-4
Tim Loosen (GER/15) d. Gianrocco De Filippo (ITA) 6-2 6-3

Giuseppe La Vela (ITA/5) d. Freddie Ridout (GBR) 6-0 6-3
Alessio Demichelis (ITA/14) d. Vito Dell'Elba (ITA) 6-1 6-2

Stefano D'Agostino (ITA/6) d. Lorenzo Ferri (ITA/wc) 6-1 0-6 10-4
Tommaso Carnevale-Miino (ITA/10) d. Paolo Emilio Cossu Floris (ITA) 6-1 6-0

Leonardo Malgaroli (ITA/7) d. Niccolo Dessi (ITA) 6-1 4-6 10-7
Alberto Sanna (ITA/wc) d. Alexander Wolfschmidt (GER/12) 7-5 6-2

Alessandro Cortegiani (ITA/8) d. Samuel Rappaport (USA/wc) 6-2 6-2
Marco Dessi (ITA/16) d. Tennyson Whiting (USA) 6-1 6-3

Final Round

Federico Bertuccioli (ITA/9) d. Federico Bondioli (ITA/1/wc) 6-2 6-3
Giovanni Calvano (ITA/2) d. Giuseppe Corsaro (ITA) 6-2 6-3
Rocco Piatti (MON) d. Michalis Sakellaridis (GRE/11) 6-4 6-4
Nicolo Pozzani (ITA/4) d. Tim Loosen (GER/15) 2-6 6-1 10-3
Giuseppe La Vela (ITA/5) d. Alessio Demichelis (ITA/14) 6-2 7-6(4)
Stefano D'Agostino (ITA/6) d. Tommaso Carnevale-Miino (ITA/10) 6-2 1-6 10-4
Leonardo Malgaroli (ITA/7) d. Alberto Sanna (ITA/wc) 6-4 6-2
Alessandro Cortegiani (ITA/8) d. Marco Dessi (ITA/16) 7-5 7-5
 

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

K.Stevenson / A.Taylor (CAN/AUS/1) d. D.Galoppini / N.Parizzia (ITA/SUI) 7-5 1-6 10-6
F.Andaloro / F.Bondioli (ITA) d. T.Loosen / A.Wolfschmidt (GER) 7-6(5) 6-7(8) 10-8
D.Sakellaridis / S.Sakellaridis (GRE) d. S.Battistone / T.Whiting (USA) 6-4 6-4
M.Libietis / T.Stodder (LAT/GER/4) d. L.Castagnola / S.D'Agostino (ITA/wc) 6-1 6-1

O.Ovcharenko / A.Picchione (UKR/ITA/3) d. L.Malgaroli / P.Pampanin (ITA) 6-1 6-0
T.Carnevale-Miino / M.Sakellaridis (ITA/GRE/Alt) d. L.Gomez / S.Rappaport (MEX/USA/wc) 7-6(4) 5-7 10-3
F.Tabacco / G.Tabacco (ITA) d. L.Ferri / R.Piatti (ITA/MON/wc) 7-5 6-4
F.Bertuccioli / F.Forti (ITA/2) d. A.Basso / D.Cortimiglia (ITA) 4-6 6-3 11-9

T.Carnevale-Miino / M.Sakellaridis (ITA/GRE/Alt) replace S.Palosi / L.Potenza (ROU/ITA)

Quarterfinal

F.Andaloro / F.Bondioli (ITA) d. K.Stevenson / A.Taylor (CAN/AUS/1) 7-5 2-6 10-7
M.Libietis / T.Stodder (LAT/GER/4) d. D.Sakellaridis / S.Sakellaridis (GRE) 6-1 6-2
O.Ovcharenko / A.Picchione (UKR/ITA/3) d. T.Carnevale-Miino / M.Sakellaridis (ITA/GRE/Alt) 7-6(0) 6-3
F.Tabacco / G.Tabacco (ITA) d. F.Bertuccioli / F.Forti (ITA/2) 7-6(5) 6-4

Semifinal

M.Libietis / T.Stodder (LAT/GER/4) d. F.Andaloro / F.Bondioli (ITA) 6-1 6-4
O.Ovcharenko / A.Picchione (UKR/ITA/3) d. F.Tabacco / G.Tabacco (ITA) 6-2 6-4

FINAL

O.Ovcharenko / A.Picchione (UKR/ITA/3) vs. M.Libietis / T.Stodder (LAT/GER/4)
 

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Elmar Ejupovic (GER/1) d. Stefano D'Agostino (ITA/Q) 6-2 6-2
Andrea Guerrieri (ITA) d. Leonardo Malgaroli (ITA/Q) 6-2 6-0
Alessandro Cortegiani (ITA/Q) d. Rocco Piatti (MON/Q) 6-4 7-5
Oleksandr Ovcharenko (UKR/5) d. Savriyan Danilov (RUS) 4-6 7-5 7-6(2)

Giovanni Fonio (ITA/3) d. Federico Bertuccioli (ITA/Q) 6-4 6-1
Fabrizio Andaloro (ITA/wc) d. Stefanos Sakellaridis (GRE) 6-3 7-6(3)
Andrea Picchione (ITA) d. Pietro Pampanin (ITA) 6-3 6-4
Giorgio Tabacco (ITA) d. Stefan Palosi (ROU/6) 6-1 6-1

Francesco Forti (ITA/8) d. Nicolas Parizzia (SUI) 7-6(4) 6-2
Davide Galoppini (ITA) d. Francesco Cardinale (ITA/wc) 6-1 6-1
Andrea Basso (ITA) d. Giuseppe La Vela (ITA/Q) 5-7 6-4 6-1
Nicolo Pozzani (ITA/Q) d. Timo Stodder (GER/4) 6-4 6-2

Luca Potenza (ITA/7) d. Fausto Tabacco (ITA) 6-1 6-4
Luca Castagnola (ITA/wc) d. Giovanni Calvano (ITA/Q) 6-2 7-6(7)
Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) d. Archip Kochnev (RUS/wc) 6-1 6-0
Titouan Droguet (FRA/2) d. Toby Martin (GBR) 6-1 3-0 ret.

2nd Round

Elmar Ejupovic (GER/1) d. Andrea Guerrieri (ITA) 6-4 7-6(3)
Oleksandr Ovcharenko (UKR/5) d. Alessandro Cortegiani (ITA/Q) 6-1 6-0
Giovanni Fonio (ITA/3) d. Fabrizio Andaloro (ITA/wc) 6-2 6-4
Giorgio Tabacco (ITA) d. Andrea Picchione (ITA) 6-4 6-7(5) 3-0 ret.

Davide Galoppini (ITA) d. Francesco Forti (ITA/8) 6-4 6-2
Andrea Basso (ITA) d. Nicolo Pozzani (ITA/Q) 6-4 6-3
Luca Potenza (ITA/7) d. Luca Castagnola (ITA/wc) 7-6(7) 6-3
Titouan Droguet (FRA/2) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) 6-3 6-3

Quarterfinal

Elmar Ejupovic (GER/1) d. Oleksandr Ovcharenko (UKR/5) 6-1 6-1
Giorgio Tabacco (ITA) d. Giovanni Fonio (ITA/3) 7-5 ret.
Andrea Basso (ITA) d. Davide Galoppini (ITA) 6-4 7-5
Titouan Droguet (FRA/2) d. Luca Potenza (ITA/7) 6-1 6-0

Semifinal

Elmar Ejupovic (GER/1) d. Giorgio Tabacco (ITA) 6-4 6-4
Titouan Droguet (FRA/2) d. Andrea Basso (ITA) 6-2 4-6 6-4

FINAL


Elmar Ejupovic (GER/1)
vs. Titouan Droguet (FRA/2)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top