Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 RANCHO SANTA FE

City : Rancho Santa Fe, California, USA
Date : 13-19 January 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Nino SERDARUSIC (CRO)
2 Pedro SAKAMOTO (BRA)
3 Sekou BANGOURA (USA)
4 Geoffrey BLANCANEAUX (FRA)
5 Sandro EHRAT (SUI)
6 Collin ALTAMIRANO (USA)
7 Christian LINDELL (SWE)
8 Brandon NAKASHIMA (USA)
9 Michael REDLICKI (USA)
10 Alexander RITSCHARD (USA)
11 Gastao ELIAS (POR)
12 Diego HIDALGO (ECU)
13 Agustin VELOTTI (ARG)
14 Edan LESHEM (ISR)
15 Ulises BLANCH (USA)
16 Juan Manuel CERUNDOLO (ARG)
17 Martin REDLICKI (USA)
18 Lloyd GLASSPOOL(GBR)
19 Alen AVIDZBA (RUS)
20 Alexander SARKISSIAN (USA)

21 (Q) Tobias SIMON (GER)
22 (Q) Sebastian FANSELOW (GER)
23 (Q) Brandon HOLT (USA)
24 (Q) Facundo DIAZ ACOSTA (ARG)
25 (Q) Alex RYBAKOV (USA)
26 (Q) Evan ZHU (USA)
27 (Q) Jean THIROUIN (FRA)
28 (Q) Riley SMITH (USA)

29 (wc) Vasil KIRKOV (USA)
30 (wc) Alafia AYENI (USA)
31 (wc) Emilio NAVA (USA)
32 (wc) Zachary SVAJDA (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Tobias Simon (GER/1) d. Kyle Kang (USA/wc) 6-3 6-3
Lucas Gomez (MEX) d. Roy Smith (USA/9) 7-5 4-4 ret.

Lucas Gerch (GER/2) d. Abraham Asaba (GHA/Alt) 6-4 6-0
Alex Rybakov (USA/10) d. Dostanbek Tashbulatov (KAZ) 6-1 6-4

Cristian Rodriguez (COL/3) d. Maciej Smola (POL) 6-3 6-0
Evan Zhu (USA/12) d. Errol Smith (USA) 6-2 6-4

Sebastian Fanselow (GER/4) d. Warren Wood (USA/wc) 6-2 7-5
Alexander Lebedev (USA) d. Connor Farren (USA/16) 7-6(3) 7-5

Alexey Zakharov (RUS/5) d. Grigoriy Lomakin (KAZ) 6-1 6-2
Jean Thirouin (FRA/13) d. Isaiah Strode (USA) 6-4 4-6 16-14

Brandon Holt (USA/6) d. August Holmgren (DEN) 6-2 7-6(3)
Logan Smith (USA) d. Dennis Novikov (USA/11) 6-2 6-2

Facundo Diaz Acosta (ARG/7) d. Shervin Dehmoubed (USA/wc) 6-2 6-4
Karol Drzewiecki (POL) d. Austin Rapp (USA/14) 6-4 6-4

Matic Spec (SLO) d. Wilson Leite (BRA/8) 6-4 7-6(2)
Riley Smith (USA/wc) d. Simon Freund (SWE/15) 6-3 7-6(5)

Abraham Asaba (GHA/Alt) replaces Tyler Zink (USA/wc)

Final Round

Tobias Simon (GER/1) d. Lucas Gomez (MEX) 2-6 6-1 10-1
Alex Rybakov (USA/10) d. Lucas Gerch (GER/2) 6-4 7-6(4)
Evan Zhu (USA/12) d. Cristian Rodriguez (COL/3) 6-7(2) 7-5 10-2
Sebastian Fanselow (GER/4) d. Alexander Lebedev (USA) 7-5 2-6 10-3
Jean Thirouin (FRA/13) d. Alexey Zakharov (RUS/5) 4-6 7-5 10-3
Brandon Holt (USA/6) d. Logan Smith (USA) 6-2 6-2
Facundo Diaz Acosta (ARG/7) d. Karol Drzewiecki (POL) 6-2 6-4
Riley Smith (USA/wc) d. Matic Spec (SLO) 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

L.Glasspool / A.Lawson (GBR/USA/1) d. M.Redlicki / M.Redlicki (USA) 6-3 6-4
C.Farren / I.Savkin (USA/wc) d. D.Miller / H.Rivera (USA/wc) 6-7(4) 6-4 10-6
I.Dempster / S.Freund (USA/SWE) d. G.Blancaneaux / F.Lakat (FRA) 4-6 6-3 10-8
H.Johnson / Y.Johnson (USA/3) d. A.Rapp / E.Zhu (USA) 4-6 7-5 10-6

C.Lindell / A.Velotti (SWE/ARG) d. D.Hidalgo / P.Sakamoto (ECU/BRA/4) 6-4 6-3
D.Novikov / R.Smith (USA) d. C.Lock / G.Lomakin (ZIM/KAZ) 6-1 7-6(5)
J.M.Cerundolo / W.Leite (ARG/BRA/Alt) d. A.Rybakov / Z.Svajda (USA/wc) 6-3 1-6 10-6
B.Arias / S.Bangoura (BOL/USA/2) d. F.Diaz Acosta / K.Drzewiecki (ARG/POL) 6-1 7-6(4)

J.M.Cerundolo / W.Leite (ARG/BRA/Alt) replace E.Leshem / N.Serdarusic (ISR/CRO)

Quarterfinal

L.Glasspool / A.Lawson (GBR/USA/1) d. C.Farren / I.Savkin (USA/wc) 6-1 6-3
H.Johnson / Y.Johnson (USA/3) d. I.Dempster / S.Freund (USA/SWE) 6-3 6-2
C.Lindell / A.Velotti (SWE/ARG) d. D.Novikov / R.Smith (USA) 7-5 6-2
B.Arias / S.Bangoura (BOL/USA/2) d. J.M.Cerundolo / W.Leite (ARG/BRA/Alt) 6-3 6-3

Semifinal

L.Glasspool / A.Lawson (GBR/USA/1) d. H.Johnson / Y.Johnson (USA/3) 6-2 6-3
B.Arias / S.Bangoura (BOL/USA/2) d. C.Lindell / A.Velotti (SWE/ARG) 6-7(5) 6-4 11-9

FINAL

L.Glasspool / A.Lawson (GBR/USA/1)
d. B.Arias / S.Bangoura (BOL/USA/2) 6-1 7-6(1)
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Michael Redlicki (USA) d. Nino Serdarusic (CRO/1) 6-4 6-2
Riley Smith (USA/Q) d. Jean Thirouin (FRA/Q) 6-2 6-2
Ulises Blanch (USA) d. Martin Redlicki (USA) 6-3 4-6 6-3
Alen Avidzba (RUS) d. Christian Lindell (SWE/7) 6-3 6-4

Tobias Simon (GER/Q) d. Sekou Bangoura (USA/3) 6-3 6-2
Emilio Nava (USA/wc) d. Alex Rybakov (USA/Q) 7-6(4) 6-3
Juan Manuel Cerundolo (ARG) d. Lloyd Glasspool (GBR) 1-6 6-2 6-4
Brandon Nakashima (USA/8) d. Diego Hidalgo (ECU) 7-5 6-0

Collin Altamirano (USA/6) d. Lucas Gomez (MEX/L.L) 6-0 2-6 6-2
Sebastian Fanselow (GER/Q) d. Alafia Ayeni (USA/wc) 6-3 6-2
Brandon Holt (USA/Q) d. Agustin Velotti (ARG) 6-2 6-2
Geoffrey Blancaneaux (FRA/4) d. Facundo Diaz Acosta (ARG/Q) 7-6(7) 7-5

Sandro Ehrat (SUI/5) d. Zachary Svajda (USA/wc) 6-2 6-4
Alexey Zakharov (RUS/L.L) d. Vasil Kirkov (USA/wc) 1-6 6-4 6-4
Alexander Ritschard (USA) d. Evan Zhu (USA/Q) 7-6(1) 6-1
Pedro Sakamoto (BRA/2) d. Edan Leshem (ISR) 7-5 6-1

Lucas Gomez (MEX/L.L) replaces Gastao Elias (POR)
Alexey Zakharov (RUS/L.L) replaces Alexander Sarkissian (USA)

2nd Round

Michael Redlicki (USA) d. Riley Smith (USA/Q) 7-6(5) 6-4
Ulises Blanch (USA) d. Alen Avidzba (RUS) 6-3 6-0
Emilio Nava (USA/wc) d. Tobias Simon (GER/Q) 7-6(6) 7-6(5)
Brandon Nakashima (USA/8) d. Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-3 6-0

Collin Altamirano (USA/6) d. Sebastian Fanselow (GER/Q) 6-1 6-1
Geoffrey Blancaneaux (FRA/4) d. Brandon Holt (USA/Q) 6-3 4-2 ret.
Sandro Ehrat (SUI/5) d. Alexey Zakharov (RUS/L.L) 7-6(0) 6-1
Alexander Ritschard (USA) d. Pedro Sakamoto (BRA/2) 6-1 3-6 6-3

Quarterfinal

Ulises Blanch (USA) d. Michael Redlicki (USA) 6-3 7-5
Brandon Nakashima (USA/8) d. Emilio Nava (USA/wc) 6-1 3-6 6-2
Geoffrey Blancaneaux (FRA/4) d. Collin Altamirano (USA/6) 6-0 6-7(8) 7-5
Sandro Ehrat (SUI/5) d. Alexander Ritschard (USA) 7-6(1) 6-4

Semifinal

Brandon Nakashima (USA/8) d. Ulises Blanch (USA) 6-0 6-1
Geoffrey Blancaneaux (FRA/4) d. Sandro Ehrat (SUI/5) 6-3 6-4

FINAL

Brandon Nakashima (USA/8)
d. Geoffrey Blancaneaux (FRA/4) 6-3 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top