Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 PUNTA DEL ESTE

City : Punta Del Este, Uruguay
Date : 17-23 February 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Francisco CERUNDOLO (ARG)
2 Tomas Martin ETCHEVERRY (ARG)
3 Nicolas ALVAREZ (PER)
4 Hernan CASANOVA (ARG)
5 Juan Manuel CERUNDOLO (ARG)
6 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
7 Facundo ARGUELLO (ARG)
8 Manuel PENA LOPEZ (ARG)
9 Camilo UGO CARABELLI (ARG)
10 Matias ZUKAS (ARG)
11 Martin CUEVAS (URU)
12 Juan Ignacio GALARZA (ARG)
13 Mariano KESTELBOIM (ARG)
14 Federico ZEBALLOS (BOL)
15 Daniel DUTRA DA SILVA (BRA)
16 Joao Pedro SORGI (BRA)
17 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG)
18 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG)
19 Conner HUERTAS DEL PINO (PER)
20 (JE) Thiago Agustin TIRANTE (ARG)

21 (Q) Guido Ivan JUSTO (ARG)
22 (Q) Alejandro MENDOZA (BOL)
23 (Q) Franco Emanuel EGEA (ARG)
24 (Q) Mariano NAVONE (ARG)
25 (Q) Alejo VILARO (ARG)
26 (Q) Luciano DORIA (ARG)
27 (Q) Andres Gabriel CIURLETTI (ITA)
28 (Q) Gaston ERHARDT (ARG)

29 (wc) Franco AGAMENONE (ARG)
30 (wc) Juan Bautista TORRES (ARG)
31 (wc) Agustin RIQUELME COPPARI (ARG)
32 (wc) Franco RONCADELLI (URU)
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Guido Ivan Justo (ARG/1) vs. Bye
Santiago Besada (ARG/9) d. Bautista Vilicich (ARG) 6-4 6-1

Alejandro Mendoza (BOL/2) vs. Bye
Pedro Iamachkine (PER/14) d. Ivan Manfredi (ARG/wc) 6-1 6-3

Franco Emanuel Egea (ARG/3) vs. Bye
Leonardo Lopez Linquet (ARG/16) d. Thiago Cigarran (ARG) 6-4 7-5

Ignacio Carou (URU/4) vs. Bye
Gaston Erhardt (ARG) d. Nicholas Shamma (USA/13) 6-0 6-2

Gonzalo Lama (CHI/5) d. Juan Martin Fumeaux Buenaventura (URU/wc) 6-2 6-1
Luciano Doria (ARG/11) d. Alberto Odiseo Alvarado Berrospi (PER) 6-2 6-1

Mariano Navone (ARG/6) d. Francisco Aranguren (ARG) 7-6(3) 6-2
Boruch Skierkier (ARG) d. Nicolas Bianchi (ARG/10) 6-2 7-5

Alejo Vilaro (ARG/7) d. Ignacio Vinas (ARG) 6-2 6-1
Emiliano Troche (URU/wc) d. Julian Gimenez (ARG/15) 7-6(1) ret.

Francisco Faigenbaum (ARG/wc) d. Michael Zhu (USA/8) 6-2 ret.
Andres Gabriel Ciurletti (ITA/12) d. Tobias Franco (ARG/wc) 6-3 6-4

Final Round

Guido Ivan Justo (ARG/1) d. Santiago Besada (ARG/9) 6-4 6-3
Alejandro Mendoza (BOL/2) d. Pedro Iamachkine (PER/14) 6-3 6-0
Franco Emanuel Egea (ARG/3) d. Leonardo Lopez Linquet (ARG/16) 6-4 5-7 10-5
Gaston Erhardt (ARG) d. Ignacio Carou (URU/4) 5-7 7-5 14-12
Luciano Doria (ARG/11) d. Gonzalo Lama (CHI/5) 1-6 6-3 10-4
Mariano Navone (ARG/6) d. Boruch Skierkier (ARG) 6-2 6-2
Alejo Vilaro (ARG/7) d. Emiliano Troche (URU/wc) 6-0 7-6(5)
Andres Gabriel Ciurletti (ITA/12) d. Francisco Faigenbaum (ARG/wc) 7-5 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

M.Cuevas / S.Galdos (URU/PER/1) d. J.M.Cerundolo / T.Tirante (ARG) 4-6 6-3 10-4
T.Etcheverry / M.Kestelboim (ARG) d. F.Cerundolo / J.Sorgi (ARG/BRA) 6-7(2) 6-3 11-9
F.Agamenone / D.Dutra da Silva (ARG/BRA) d. J.Fumeaux Buenaventura / F.Roncadelli (URU/wc) 6-2 6-4
N.Alvarez / C.Huertas Del Pino (PER/4) d. T.Cigarran / E.Troche (ARG/URU/wc) 6-4 6-2

F.Zeballos / M.Zukas (BOL/ARG/3) d. T.Franco / G.Villanueva (ARG/wc) 6-2 7-5
F.Arguello / F.Egea (ARG) d. I.Carou / C.Ugo Carabelli (URU/ARG) 6-2 7-6(1)
N.Arreche / J.Galarza (ARG) d. G.Justo / S.Rodriguez Taverna (ARG) 6-1 7-5
A.Merino / M.Pena Lopez (PER/ARG/2) d. H.Casanova / A.Riquelme Coppari (ARG) 6-4 6-4

Quarterfinal

T.Etcheverry / M.Kestelboim (ARG) d. M.Cuevas / S.Galdos (URU/PER/1) 6-2 6-4
F.Agamenone / D.Dutra da Silva (ARG/BRA) d. N.Alvarez / C.Huertas Del Pino (PER/4) w.o
F.Arguello / F.Egea (ARG) d. F.Zeballos / M.Zukas (BOL/ARG/3) 7-6(9) 6-7(2) 10-8
A.Merino / M.Pena Lopez (PER/ARG/2) d. N.Arreche / J.Galarza (ARG) 4-6 6-3 10-8

Semifinal

F.Agamenone / D.Dutra da Silva (ARG/BRA) d. T.Etcheverry / M.Kestelboim (ARG) 6-7(2) 7-6(3) 10-6
A.Merino / M.Pena Lopez (PER/ARG/2) d. F.Arguello / F.Egea (ARG) 7-5 7-6(4)

FINAL

F.Agamenone / D.Dutra da Silva (ARG/BRA) d. A.Merino / M.Pena Lopez (PER/ARG/2) 6-0 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Francisco Cerundolo (ARG/1) d. Daniel Dutra da Silva (BRA) 7-6(5) 6-4
Federico Zeballos (BOL) d. Andres Gabriel Ciurletti (ITA/Q) 6-2 6-4
Camilo Ugo Carabelli (ARG) d. Matias Zukas (ARG) 2-6 7-5 6-2
Juan Manuel Cerundolo (ARG/5) d. Nicolas Alberto Arreche (ARG) 6-0 6-1

Hernan Casanova (ARG/4) d. Joao Pedro Sorgi (BRA) 6-3 6-3
Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) d. Alejandro Mendoza (BOL/Q) 6-2 6-2
Mariano Kestelboim (ARG) d. Alejo Vilaro (ARG/Q) 6-2 4-6 6-2
Gonzalo Villanueva (ARG/6) d. Agustin Riquelme Coppari (ARG/wc) 6-1 6-1

Guido Ivan Justo (ARG/Q) d. Manuel Pena Lopez (ARG/8) 5-7 6-3 6-4
Mariano Navone (ARG/Q) d. Franco Roncadelli (URU/wc) 6-1 6-4
Juan Ignacio Galarza (ARG) d. Gaston Erhardt (ARG/Q) 6-2 2-6 6-3
Nicolas Alvarez (PER/3) d. Thiago Agustin Tirante (ARG) 1-6 7-6(6) 6-4

Facundo Arguello (ARG/7) d. Martin Cuevas (URU) 6-1 6-1
Franco Agamenone (ARG/wc) d. Luciano Doria (ARG/Q) 6-1 6-0
Franco Emanuel Egea (ARG/Q) d. Conner Huertas Del Pino (PER) 6-2 1-6 7-6(4)
Tomas Martin Etcheverry (ARG/2) d. Juan Bautista Torres (ARG/wc) 6-1 6-2

2nd Round

Francisco Cerundolo (ARG/1) d. Federico Zeballos (BOL) 6-3 6-4
Camilo Ugo Carabelli (ARG) d. Juan Manuel Cerundolo (ARG/5) 6-4 7-6(7)
Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) d. Hernan Casanova (ARG/4) 4-6 6-4 5-4 ret.
Gonzalo Villanueva (ARG/6) d. Mariano Kestelboim (ARG) 6-1 6-7(3) 6-2

Mariano Navone (ARG/Q) d. Guido Ivan Justo (ARG/Q) 6-2 6-1
Nicolas Alvarez (PER/3) d. Juan Ignacio Galarza (ARG) 6-2 7-5
Franco Agamenone (ARG/wc) d. Facundo Arguello (ARG/7) 6-2 2-6 6-3
Tomas Martin Etcheverry (ARG/2) d. Franco Emanuel Egea (ARG/Q) 6-4 6-3

Quarterfinal

Francisco Cerundolo (ARG/1) d. Camilo Ugo Carabelli (ARG) 5-2 ret.
Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) d. Gonzalo Villanueva (ARG/6) 3-6 6-1 6-4
Mariano Navone (ARG/Q) d. Nicolas Alvarez (PER/3) 7-6(6) 2-6 7-6(4)
Franco Agamenone (ARG/wc) d. Tomas Martin Etcheverry (ARG/2) 6-4 7-6(6)

Semifinal

Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) d. Francisco Cerundolo (ARG/1) 5-2 ret.
Franco Agamenone (ARG/wc) d. Mariano Navone (ARG/Q) 6-2 6-4

FINAL

Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) d. Franco Agamenone (ARG/wc) 6-4 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top