Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,235 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
M25 POTCHEFSTROOM

City : Potchefstroom, South Africa
Date : 02-08 March 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Pedja KRSTIN (SRB)
2 Daniel MASUR (GER)
3 Benjamin BONZI (FRA)
4 Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP)
5 Lorenzo MUSETTI (ITA)
6 Corentin DENOLLY (FRA)
7 Sadio DOUMBIA (FRA)
8 Matteo MARTINEAU (FRA)
9 Danylo KALENICHENKO (UKR)
10 Tobias SIMON (GER)
11 Sidharth RAWAT (IND)
12 Simon CARR (IRL)
13 Mick VELDHEER (NED)
14 Jean THIROUIN (FRA)
15 Fabien REBOUL (FRA)
16 Sebastian PRECHTEL (GER)
17 Baran CENGIZ (TUR)
18 Vaughn HUNTER (RSA)
19 Dylan SALTON (RSA)
20 Chrisjan VAN WYK (RSA)

21 (Q) Muzi SIBANDA (ZIM)
22 (Q) Vasilios CARIPI (RSA)
23 (Q) Devin BADENHORST (RSA)
24 (Q) Gerhardt Marius BECKER (RSA)
25 (Q) Milan RADOJKOVIC (SRB)
26 (Q) Connor KRUGER (RSA)
27 (Q) Luc KOENIG (RSA)
28 (Q) Mikaeel WOODMAN (RSA)

29 (wc) Alec BECKLEY (RSA)
30 (wc) Robbie ARENDS (RSA)
31 (wc) Pierre MALAN (RSA)
32 (wc) Carl ROOTHMAN (RSA)
 

·
Moderator
Joined
·
16,235 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Yash Chaurasia (IND/1) vs. Bye
Mikaeel Woodman (RSA/wc) d. Anro Nel (RSA) 6-4 6-3

Muzi Sibanda (ZIM/2) vs. Bye
Caleb Van Wijk (RSA) d. Xolani Shongwe (RSA) 6-0 6-0

Vasilios Caripi (RSA/3) vs. Bye
François Van Wyk (RSA/wc) d. Lyle Zaloumis (ZIM) 6-3 6-4

Devin Badenhorst (RSA/4) vs. Bye
Ethan Terblanche (RSA) d. Wade Hermanus (RSA) 6-3 7-6(4)

Gerhardt Marius Becker (RSA/5) vs. Bye
Tsholofelo Tsiang (BOT/wc) d. Marshall Hulett (RSA) 6-1 6-4

Milan Radojkovic (SRB/6) vs. Bye
De Villiers Kroon (RSA/wc) d. Juan-Heinrich Bornman (RSA) 6-0 6-0

Connor Kruger (RSA/7) vs. Bye
Jamie Davis (RSA) d. Rohan Loubser (RSA) 7-6(4) 6-3

Seth Seely (RSA/8) d. Anant Bhika (RSA) 6-2 6-1
Luc Koenig (RSA/wc) d. Da-Niel Kotze (RSA/9) 7-5 6-3

Final Round

Mikaeel Woodman (RSA/wc) d. Yash Chaurasia (IND/1) 6-2 7-5
Muzi Sibanda (ZIM/2) d. Caleb Van Wijk (RSA) 6-0 6-1
Vasilios Caripi (RSA/3) d. François Van Wyk (RSA/wc) 6-1 6-4
Devin Badenhorst (RSA/4) d. Ethan Terblanche (RSA) 6-1 6-3
Gerhardt Marius Becker (RSA/5) d. Tsholofelo Tsiang (BOT/wc) 6-2 6-2
Milan Radojkovic (SRB/6) d. De Villiers Kroon (RSA/wc) 6-2 6-1
Connor Kruger (RSA/7) d. Jamie Davis (RSA) 6-1 7-5
Luc Koenig (RSA/wc) d. Seth Seely (RSA/8) 6-3 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
16,235 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

J.Davis / M.Sibanda (RSA/ZIM) d. S.Doumbia / F.Reboul (FRA/1) w.o
R.Arends / A.Beckley (RSA) d. S.Prechtel / M.Woodman (GER/RSA) 6-4 6-1
D.Kalenichenko / J.Thirouin (UKR/FRA) d. D.Salton / C.Van Wyk (RSA) 6-3 6-2
S.Carr / C.Denolly (IRL/FRA/3) d. M.Chingono / T.Tsiang (ZIM/BOT/wc) 6-1 6-3

V.Caripi / V.Hunter (RSA) d. P.Krstin / M.Radojkovic (SRB/4) 7-6(2) 6-3
G.Becker / P.Malan (RSA/wc) d. C.Kruger / R.Loubser (RSA/wc) 6-3 6-3
S.Rawat / M.Veldheer (IND/NED) d. R.Ortega Olmedo / C.Roothman (ESP/RSA) 6-2 6-3
B.Bonzi / M.Martineau (FRA/2) d. D.Masur / T.Simon (GER) 6-4 6-4

Quarterfinal

R.Arends / A.Beckley (RSA) d. J.Davis / M.Sibanda (RSA/ZIM) 6-1 6-2
S.Carr / C.Denolly (IRL/FRA/3) d. D.Kalenichenko / J.Thirouin (UKR/FRA) 6-1 6-1
V.Caripi / V.Hunter (RSA) d. G.Becker / P.Malan (RSA/wc) 6-4 6-2
B.Bonzi / M.Martineau (FRA/2) d. S.Rawat / M.Veldheer (IND/NED) 6-4 6-4

Semifinal

S.Carr / C.Denolly (IRL/FRA/3) d. R.Arends / A.Beckley (RSA) 3-6 6-2 10-7
B.Bonzi / M.Martineau (FRA/2) d. V.Caripi / V.Hunter (RSA) 7-6(4) 1-6 10-3

FINAL

B.Bonzi / M.Martineau (FRA/2)
d. S.Carr / C.Denolly (IRL/FRA/3) 6-4 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
16,235 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Pedja Krstin (SRB/1) d. Gerhardt Marius Becker (RSA/Q) 6-0 6-3
Pierre Malan (RSA/wc) d. Connor Kruger (RSA/Q) 7-6(7) 6-1
Dylan Salton (RSA) d. Yash Chaurasia (IND/L.L) 6-0 7-5
Matteo Martineau (FRA/8) d. Alec Beckley (RSA/wc) 6-3 6-3

Benjamin Bonzi (FRA/3) d. Milan Radojkovic (SRB/Q) 6-0 6-1
Robbie Arends (RSA/wc) d. Muzi Sibanda (ZIM/Q) 6-0 4-1 ret.
Mick Veldheer (NED) d. Mikaeel Woodman (RSA/Q) 6-0 6-2
Lorenzo Musetti (ITA/5) d. Luc Koenig (RSA/Q) 6-1 6-2

Sadio Doumbia (FRA/7) d. Jean Thirouin (FRA) 6-1 6-0
Danylo Kalenichenko (UKR) d. Devin Badenhorst (RSA/Q) 6-3 6-2
Sidharth Rawat (IND) d. Baran Cengiz (TUR) 7-5 6-3
Roberto Ortega Olmedo (ESP/4) d. Carl Roothman (RSA/wc) 6-2 6-0

Corentin Denolly (FRA/6) d. Vasilios Caripi (RSA/Q) 6-2 6-2
Vaughn Hunter (RSA) d. Chrisjan Van Wyk (RSA) 6-4 6-0
Tobias Simon (GER) d. Simon Carr (IRL) 6-7(8) 7-6(3) 6-3
Daniel Masur (GER/2) d. Sebastian Prechtel (GER) 3-6 6-4 6-2

Yash Chaurasia (IND/L.L) replaces Fabien Reboul (FRA)

2nd Round

Pedja Krstin (SRB/1) d. Pierre Malan (RSA/wc) 6-2 6-3
Matteo Martineau (FRA/8) d. Dylan Salton (RSA) 6-2 6-2
Benjamin Bonzi (FRA/3) d. Robbie Arends (RSA/wc) 6-2 6-1
Mick Veldheer (NED) d. Lorenzo Musetti (ITA/5) 6-4 2-6 6-0

Sadio Doumbia (FRA/7) d. Danylo Kalenichenko (UKR) 6-3 6-3
Roberto Ortega Olmedo (ESP/4) d. Sidharth Rawat (IND) 6-3 6-2
Corentin Denolly (FRA/6) d. Vaughn Hunter (RSA) 3-6 7-6(2) 6-3
Tobias Simon (GER) d. Daniel Masur (GER/2) 6-3 3-6 6-3

Quarterfinal

Matteo Martineau (FRA/8) d. Pedja Krstin (SRB/1) 6-4 5-7 6-4
Benjamin Bonzi (FRA/3) d. Mick Veldheer (NED) 6-4 6-3
Sadio Doumbia (FRA/7) d. Roberto Ortega Olmedo (ESP/4) 3-6 6-3 6-0
Tobias Simon (GER) d. Corentin Denolly (FRA/6) 6-1 6-3

Semifinal

Benjamin Bonzi (FRA/3) d. Matteo Martineau (FRA/8) 6-7(5) 6-4 6-2
Tobias Simon (GER) d. Sadio Doumbia (FRA/7) 7-6(2) 6-3

FINAL

Benjamin Bonzi (FRA/3)
d. Tobias Simon (GER) 7-6(12) 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top