Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,038 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 PALM COAST

City : Palm Coast, Florida, USA
Date : 03-09 February 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Nicolas Alvarez (PER)

Entry List

1 Javier BARRANCO COSANO (ESP)
2 Sandro EHRAT (SUI)
3 Peter TOREBKO (GER)
4 Skander MANSOURI (TUN)
5 Christian LINDELL (SWE)
6 Alexander RITSCHARD (USA)
7 Gianluigi QUINZI (ITA)
8 Agustin VELOTTI (ARG)
9 Martin REDLICKI (USA)
10 Nicolas MEJIA (COL)
11 Ronald SLOBODCHIKOV (RUS)
12 Lucas GERCH (GER)
13 Pol TOLEDO BAGUE (ESP)
14 Alen AVIDZBA (RUS)
15 Martins PODZUS (LAT)
16 Johan NIKLES (SUI)
17 Alejandro GONZALEZ (COL)
18 Cristian RODRIGUEZ (COL)
19 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP)
20 (JE) Holger Vitus Nodskov RUNE (DEN)

21 (Q) Johan Sébastien TATLOT (FRA)
22 (Q) Nick HARDT (DOM)
23 (Q) Jaume PLA MALFEITO (ESP)
24 (Q) Daniel DUTRA DA SILVA (BRA)
25 (Q) Ryan SHANE (USA)
26 (Q) Filip BERGEVI (SWE)
27 (Q) Adrian ANDREEV (BUL)
28 (Q) Justin BUTSCH (USA)

29 (wc) Patrick KYPSON (USA)
30 (wc) Alex RYBAKOV (USA)
31 (wc) Emilio NAVA (USA)
32 (wc) Federico Agustin GOMEZ (ARG)
 

·
Moderator
Joined
·
16,038 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Johan Sébastien Tatlot (FRA/1) d. Quinn Snyder (USA/wc) 6-1 6-3
Toby Kodat (USA) d. Simon Freund (SWE/11) 6-3 6-2

Florian Lakat (FRA) d. Wilson Leite (BRA/2) 4-6 6-4 20-18
Filip Bergevi (SWE/9) d. Logan Zapp (USA/wc) 7-5 6-2

Nick Hardt (DOM/3) d. Dragos Constantin Ignat (ROU) 6-4 6-1
Zachary Svajda (USA) d. Mwendwa Mbithi (USA/13) 6-1 6-3

Jaume Pla Malfeito (ESP/4) d. Karol Drzewiecki (POL) 6-4 6-3
Alan Kohen (USA) d. Julian Bradley (IRL/16) 6-2 6-2

Alejandro Gomez (COL/5) d. Maciej Smola (POL) 6-4 6-4
Adrian Andreev (BUL/10) d. Micah Braswell (USA/wc) 6-2 6-3

Daniel Dutra Da Silva (BRA/6) d. Maxwell Giddens (USA/wc) 6-3 6-2
Guy Orly Iradukunda (BDI/12) d. Preston Brown (USA/wc) 6-4 6-3

Ryan Shane (USA/7) d. Alexander Knight (USA) 6-4 7-6(4)
Lucas Renard (SWE) d. Yan Sabanin (RUS/15) 7-6(8) 6-2

Colin Sinclair (NMI/8) d. A.J.Catanzariti (USA) 6-4 6-3
Justin Butsch (USA/14) d. Courtney John Lock (ZIM) 6-1 6-1

Final Round

Johan Sébastien Tatlot (FRA/1) d. Toby Kodat (USA) 6-2 6-1
Filip Bergevi (SWE/9) d. Florian Lakat (FRA) 6-2 6-0
Nick Hardt (DOM/3) d. Zachary Svajda (USA) 6-4 6-1
Jaume Pla Malfeito (ESP/4) d. Alan Kohen (USA) 6-3 6-2
Adrian Andreev (BUL/10) d. Alejandro Gomez (COL/5) 7-5 6-4
Daniel Dutra Da Silva (BRA/6) d. Guy Orly Iradukunda (BDI/12) 6-2 6-1
Ryan Shane (USA/7) d. Lucas Renard (SWE) 6-1 6-3
Justin Butsch (USA/14) d. Colin Sinclair (NMI/8) 6-4 5-7 10-5
 

·
Moderator
Joined
·
16,038 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

N.Barrientos / C.Rodriguez (COL) d. A.Gomez / I.Ore (COL/USA/1) 3-6 7-6(8) 12-10
S.Freund / J.Pla Malfeito (SWE/ESP) d. J.Bradley / J.Findel-Hawkins (IRL/GBR) 7-5 6-2
J.Barranco Cosano / J.Nikles (ESP/SUI) d. I.Dempster / K.Lovett (USA) 7-6(6) 6-4
F.Bergevi / S.Mansouri (SWE/TUN/4) d. T.Kodat / Z.Svajda (USA/wc) 4-6 6-4 10-8

F.Lakat / M.Redlicki (FRA/USA/3) d. K.Drzewiecki / M.Smola (POL) 6-1 3-6 10-0
W.Leite / C.Lindell (BRA/SWE) d. D.Ignat / C.Sinclair (ROU/NMI/wc) 2-6 6-2 11-9
E.Esteve Lobato / P.Toledo Bague (ESP) d. S.Ehrat / C.Lock (SUI/ZIM) 4-6 6-3 10-5
J.Butsch / A.Rybakov (USA/wc) d. H.Johnson / Y.Johnson (USA/2) 5-7 6-3 10-6

Quarterfinal

S.Freund / J.Pla Malfeito (SWE/ESP) d. N.Barrientos / C.Rodriguez (COL) 7-5 0-6 10-7
F.Bergevi / S.Mansouri (SWE/TUN/4) d. J.Barranco Cosano / J.Nikles (ESP/SUI) 6-3 6-4
W.Leite / C.Lindell (BRA/SWE) d. F.Lakat / M.Redlicki (FRA/USA/3) 6-4 7-6(3)
J.Butsch / A.Rybakov (USA/wc) d. E.Esteve Lobato / P.Toledo Bague (ESP) 2-6 6-1 10-4

Semifinal

S.Freund / J.Pla Malfeito (SWE/ESP) d. F.Bergevi / S.Mansouri (SWE/TUN/4) 6-2 6-4
J.Butsch / A.Rybakov (USA/wc) d. W.Leite / C.Lindell (BRA/SWE) 6-3 6-4

FINAL

J.Butsch / A.Rybakov (USA/wc) d. S.Freund / J.Pla Malfeito (SWE/ESP) 2-6 7-5 12-10
 

·
Moderator
Joined
·
16,038 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Javier Barranco Cosano (ESP/1) d. Jaume Pla Malfeito (ESP/Q) 6-2 7-5
Nicolas Mejia (COL) d. Holger Vitus Nodskov Rune (DEN) 7-6(5) 7-6(4)
Cristian Rodriguez (COL) d. Filip Bergevi (SWE/Q) 6-4 7-6(4)
Alexander Ritschard (USA/6) d. Pol Toledo Bague (ESP) 6-1 6-4

Peter Torebko (GER/3) d. Justin Butsch (USA/Q) 7-6(2) 6-4
Alen Avidzba (RUS) d. Emilio Nava (USA/wc) 7-6(3) 6-7(7) 6-4
Daniel Dutra Da Silva (BRA/Q) d. Ronald Slobodchikov (RUS) 7-6(4) 6-1
Christian Lindell (SWE/5) d. Alejandro Gonzalez (COL) 7-6(3) 6-2

Gianluigi Quinzi (ITA/7) d. Federico Agustin Gomez (ARG/wc) 6-3 6-4
Lucas Gerch (GER) d. Nick Hardt (DOM/Q) 4-6 6-1 6-3
Johan Nikles (SUI) d. Eduard Esteve Lobato (ESP) 5-7 7-5 6-4
Martins Podzus (LAT) d. Skander Mansouri (TUN/4) 7-5 6-0

Agustin Velotti (ARG/8) d. Johan Sébastien Tatlot (FRA/Q) 7-6(3) 6-3
Martin Redlicki (USA) d. Patrick Kypson (USA/wc) 6-4 6-4
Adrian Andreev (BUL/Q) d. Ryan Shane (USA/Q) 6-4 6-4
Alex Rybakov (USA/wc) d. Sandro Ehrat (SUI/2) 7-6(3) 7-6(10)

2nd Round

Nicolas Mejia (COL) d. Javier Barranco Cosano (ESP/1) 6-3 6-4
Alexander Ritschard (USA/6) d. Cristian Rodriguez (COL) 7-6(5) 6-7(5) 6-3
Peter Torebko (GER/3) d. Alen Avidzba (RUS) 5-7 7-5 6-4
Daniel Dutra Da Silva (BRA/Q) d. Christian Lindell (SWE/5) 7-6(5) 7-5

Gianluigi Quinzi (ITA/7) d. Lucas Gerch (GER) 3-6 7-6(2) 6-1
Martins Podzus (LAT) d. Johan Nikles (SUI) 6-4 6-3
Martin Redlicki (USA) d. Agustin Velotti (ARG/8) 6-4 4-0 ret.
Alex Rybakov (USA/wc) d. Adrian Andreev (BUL/Q) 6-3 7-6(5)

Quarterfinal

Alexander Ritschard (USA/6) d. Nicolas Mejia (COL) 6-2 6-1
Daniel Dutra Da Silva (BRA/Q) d. Peter Torebko (GER/3) 2-6 7-6(7) 7-6(5)
Martins Podzus (LAT) d. Gianluigi Quinzi (ITA/7) 6-3 6-4
Alex Rybakov (USA/wc) d. Martin Redlicki (USA) 6-3 6-4

Semifinal

Alexander Ritschard (USA/6) d. Daniel Dutra Da Silva (BRA/Q) 2-6 6-1 6-2
Martins Podzus (LAT) d. Alex Rybakov (USA/wc) 6-4 6-3

FINAL

Alexander Ritschard (USA/6)
d. Martins Podzus (LAT) 7-6(7) 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top