Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 NONTHABURI

City : Nonthaburi, Thailand
Date : 27 January - 02 February 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Evgeny KARLOVSKIY (RUS)
2 Shuichi SEKIGUCHI (JPN)
3 Chun Hsin TSENG (TPE)
4 Shintaro IMAI (JPN)
5 Tsung-Hua YANG (TPE)
6 Corentin DENOLLY (FRA)
7 Khumoyun SULTANOV (UZB)
8 Laurent LOKOLI (FRA)
9 Denis YEVSEYEV (KAZ)
10 Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY)
11 Adam PAVLASEK (CZE)
12 Matija PECOTIC (CRO)
13 Yshai OLIEL (ISR)
14 Sanjar FAYZIEV (UZB)
15 Calvin HEMERY (FRA)
16 Yusuke TAKAHASHI (JPN)
17 Makoto OCHI (JPN)
18 Renta TOKUDA (JPN)
19 Vladyslav ORLOV (UKR)
20 Jumpei YAMASAKI (JPN)
21 Sebastian FANSELOW (GER)
22 Yu Hsiou HSU (TPE)

23 (Q) Ben PATAEL (ISR)
24 (Q) Yuki MOCHIZUKI (JPN)
25 (Q) Maximilian NEUCHRIST (AUT)
26 (Q) Naoki NAKAGAWA (JPN)
27 (Q) Jung-Woong NA (KOR)
28 (Q) Maxence BROVILLE (FRA)

29 (wc) Wishaya TRONGCHAROENCHAIKUL (THA)
30 (wc) Kasidit SAMREJ (THA)
31 (wc) Congsup CONGCAR (THA)
32 (wc) Krittin KOAYKUL (THA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Sidharth Rawat (IND/1) d. Reese Stalder (USA) 6-4 6-0
Rimpei Kawakami (JPN) d. Kazuki Nishiwaki (JPN) 7-6(6) 6-2
Chanchai Sookton-Eng (THA) d. Yuttana Charoenphon (THA) 6-3 6-2
Maxence Brovillé (FRA) d. Austin Rapp (USA/12) 6-4 6-3

Ben Patael (ISR/2) d. Julien De Cuyper (FRA) 6-2 6-1
Keisuke Saitoh (JPN) d. Thanapet Chanta (THA) 6-4 2-6 10-8
Pol Wattanakul (THA) d. Thantub Suksumrarn (THA) 7-6(5) 7-6(4)
Cheong-Eui Kim (KOR/9) d. Natthasith Kunsuwan (THA) 7-6(5) 6-3

Chien Hsun Lo (TPE) d. Marsel Ilhan (TUR/3) 6-3 6-4
Jirat Navasirisomboon (THA) d. Natthayut Nithithananont (THA/wc) 4-6 6-4 10-7
Soichiro Moritani (JPN) d. Daisuke Sumizawa (JPN) 6-2 6-4
Jung-Woong Na (KOR) d. Runhao Hua (CHN/8) 2-6 7-6(2) 10-5

Adam El Mihdawy (USA/4) d. Hiroyasu Ehara (JPN) 6-3 6-2
Palaphoom Kovapitukted (THA) d. Issei Okamura (JPN) 6-4 6-1
Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND) d. Mungmun Ohmarak (THA/wc) 6-1 6-1
Naoki Nakagawa (JPN/11) d. Worovin Kumthonkittikul (THA) 6-4 6-2

Yuki Mochizuki (JPN/5) d. Ray Ho (TPE) 3-6 7-5 10-4
Pawin Jirapoomdaje (THA) d. Dany Baratte (THA/wc) 6-1 6-1
Matthew Dellavedova (AUS) d. Thammarat Kamchai (THA/wc) 6-2 6-0
Manish Sureshkumar (IND/7) d. Maximus Jones (THA/wc) 6-1 6-0

Maximilian Neuchrist (AUT/6) d. Michael Mathayomchand (THA/wc) 6-1 6-2
Shisanuphong Pokinsagethasiri (THA/wc) d. Kittirat Kerdlaphee (THA) 6-4 0-6 10-4
Seong-Gook Oh (KOR) d. Noppadol Noikor (THA) 6-0 6-3
Nam Hoang Ly (VIE/10) d. Adil Kalyanpur (IND) 6-4 6-1

2nd Round

Sidharth Rawat (IND/1) d. Rimpei Kawakami (JPN) 4-6 6-4 10-8
Maxence Brovillé (FRA) d. Chanchai Sookton-Eng (THA) 7-5 6-1

Ben Patael (ISR/2) d. Keisuke Saitoh (JPN) 6-3 6-2
Pol Wattanakul (THA) d. Cheong-Eui Kim (KOR/9) 6-3 6-4

Jirat Navasirisomboon (THA) d. Chien Hsun Lo (TPE) 0-6 6-2 10-6
Jung-Woong Na (KOR) d. Soichiro Moritani (JPN) 6-3 6-3

Adam El Mihdawy (USA/4) d. Palaphoom Kovapitukted (THA) 7-5 6-4
Naoki Nakagawa (JPN/11) d. Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND) 5-7 6-3 10-6

Yuki Mochizuki (JPN/5) d. Pawin Jirapoomdaje (THA) 6-3 7-6(2)
Manish Sureshkumar (IND/7) d. Matthew Dellavedova (AUS) 6-2 6-1

Maximilian Neuchrist (AUT/6) d. Shisanuphong Pokinsagethasiri (THA/wc) 6-4 6-2
Nam Hoang Ly (VIE/10) d. Seong-Gook Oh (KOR) 6-2 7-6(4)

Final Round

Maxence Brovillé (FRA) d. Sidharth Rawat (IND/1) 6-3 6-7(2) 10-4
Ben Patael (ISR/2) d. Pol Wattanakul (THA) 6-1 6-1
Jung-Woong Na (KOR) d. Jirat Navasirisomboon (THA) 2-6 6-2 10-3
Naoki Nakagawa (JPN/11) d. Adam El Mihdawy (USA/4) 6-4 6-7(4) 10-8
Yuki Mochizuki (JPN/5) d. Manish Sureshkumar (IND/7) 0-6 6-2 10-7
Maximilian Neuchrist (AUT/6)
d. Nam Hoang Ly (VIE/10) 7-6(3) 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

M.Neuchrist / N.Prashanth (AUT/IND) d. T.Khabibulin / D.Yevseyev (KAZ/1) 6-2 4-6 10-4
S.Ratiwatana / W.Trongcharoenchaikul (THA) d. A.Rapp / R.Stalder (USA) 6-1 6-3
S.Fanselow / K-M.Maamoun (GER/EGY) d. C.Kaewsuto / C.Sookton-Eng (THA/wc) 6-2 6-4
C.Lo / C-H.Tseng (TPE/Alt) d. F.Alcantara / Sa.Ratiwatana (PHI/THA/3) 6-2 6-4

R.Ho / T-H.Yang (TPE/4) d. P.Kovapitukted / K.Samrej (THA/wc) 6-3 6-4
Y.Hsu / S.Imai (TPE/JPN) d. R.Hua / K.Sultanov (CHN/UZB) 7-6(3) 6-0
M.Ochi / R.Tokuda (JPN) d. C.Congcar / N.Kunsuwan (THA/wc) 6-2 6-2
Y.Chung / C.Denolly (KOR/FRA/2) d. Y.Oliel / B.Patael (ISR) 7-6(5) 6-2

C.Lo / C-H.Tseng (TPE/Alt) replace S.Fayziev / V.Orlov (UZB/UKR)

Quarterfinal

S.Ratiwatana / W.Trongcharoenchaikul (THA) d. M.Neuchrist / N.Prashanth (AUT/IND) 6-3 6-2
S.Fanselow / K-M.Maamoun (GER/EGY) d. C.Lo / C-H.Tseng (TPE/Alt) 6-1 6-3
Y.Hsu / S.Imai (TPE/JPN) d. R.Ho / T-H.Yang (TPE/4) 6-3 6-1
Y.Chung / C.Denolly (KOR/FRA/2) d. M.Ochi / R.Tokuda (JPN) 6-3 6-1

Semifinal

S.Ratiwatana / W.Trongcharoenchaikul (THA) d. S.Fanselow / K-M.Maamoun (GER/EGY) 6-2 6-4
Y.Chung / C.Denolly (KOR/FRA/2) d. Y.Hsu / S.Imai (TPE/JPN) 6-3 1-6 10-6

FINAL

S.Ratiwatana / W.Trongcharoenchaikul (THA) d. Y.Chung / C.Denolly (KOR/FRA/2) 3-6 6-4 10-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Karim-Mohamed Maamoun (EGY) d. Pol Wattanakul (THA/L.L) 6-0 6-4
Ben Patael (ISR/Q) d. Sanjar Fayziev (UZB) 3-2 ret.
Denis Yevseyev (KAZ) d. Yu Hsiou Hsu (TPE) 6-2 7-6(4)
Makoto Ochi (JPN) d. Laurent Lokoli (FRA/8) 6-2 1-0 ret.

Chun-Hsin Tseng (TPE/3) d. Sebastian Fanselow (GER) 6-1 4-6 6-4
Yusuke Takahashi (JPN) d. Krittin Koaykul (THA/wc) 6-1 6-3
Vladyslav Orlov (UKR) d. Congsup Congcar (THA/wc) 6-4 6-3
Khumoyun Sultanov (UZB/7) d. Naoki Nakagawa (JPN/Q) 6-2 6-4

Calvin Hemery (FRA) d. Corentin Denolly (FRA/6) 6-3 3-6 6-3
Maximilian Neuchrist (AUT/Q) d. Maxence Brovillé (FRA/Q) 7-6(6) 6-3
Adam Pavlasek (CZE) d. Jumpei Yamasaki (JPN) 6-3 6-3
Shintaro Imai (JPN/4) d. Yuki Mochizuki (JPN/Q) 6-4 6-2

Tsung-Hua Yang (TPE/5) d. Renta Tokuda (JPN) 3-6 6-3 6-1
Matija Pecotic (CRO) d. Yshai Oliel (ISR) 6-3 6-2
Jung-Woong Na (KOR/Q) d. Wishaya Trongcharoenchaikul (THA/wc) 7-6(4) 7-6(3)
Shuichi Sekiguchi (JPN/2) d. Kasidit Samrej (THA/wc) 6-3 6-2

Pol Wattanakul (THA/L.L) replaces Evgeny Karlovskiy (RUS/1)

2nd Round

Karim-Mohamed Maamoun (EGY) d. Ben Patael (ISR/Q) 7-5 6-3
Denis Yevseyev (KAZ) d. Makoto Ochi (JPN) 7-5 6-3
Chun-Hsin Tseng (TPE/3) d. Yusuke Takahashi (JPN) 1-6 6-4 7-6(2)
Khumoyun Sultanov (UZB/7) d. Vadyslav Orlov (UKR) 7-6(4) 7-6(4)

Maximilian Neuchrist (AUT/Q) d. Calvin Hemery (FRA) 6-7(4) 6-4 6-2
Adam Pavlasek (CZE) d. Shintaro Imai (JPN/4) 4-6 7-5 6-1
Matija Pecotic (CRO) d. Tsung-Hua Yang (TPE/5) 6-3 3-6 7-5
Shuichi Sekiguchi (JPN/2) d. Jung-Woong Na (KOR/Q) 6-1 6-4

Quarterfinal

Karim-Mohamed Maamoun (EGY) d. Denis Yevseyev (KAZ) 6-4 4-1 ret.
Khumoyun Sultanov (UZB/7) d. Chun-Hsin Tseng (TPE/3) 7-6(3) 7-6(1)
Adam Pavlasek (CZE) d. Maximilian Neuchrist (AUT/Q) 7-6(1) 6-2
Matija Pecotic (CRO) d. Shuichi Sekiguchi (JPN/2) 6-2 7-5

Semifinal

Khumoyun Sultanov (UZB/7) d. Karim-Mohamed Maamoun (EGY) 6-1 6-2
Matija Pecotic (CRO) d. Adam Pavlasek (CZE) 6-3 6-4

FINAL

Matija Pecotic (CRO) d. Khumoyun Sultanov (UZB/7) 6-1 3-6 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top