Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 NONTHABURI

City : Nonthaburi, Thailand
Date : 03-09 February 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Chun Hsin TSENG (TPE)
2 Tsung-Hua YANG (TPE)
3 Yunseong CHUNG (KOR)
4 Corentin DENOLLY (FRA)
5 Khumoyun SULTANOV (UZB)
6 Vaclav SAFRANEK (CZE)
7 Laurent LOKOLI (FRA)
8 Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY)
9 Benjamin BONZI (FRA)
10 Denis YEVSEYEV (KAZ)
11 Adam PAVLASEK (CZE)
12 Matija PECOTIC (CRO)
13 Yshai OLIEL (ISR)
14 Calvin HEMERY (FRA)
15 Makoto OCHI (JPN)
16 Vladyslav ORLOV (UKR)
17 Jumpei YAMASAKI (JPN)
18 Sidharth RAWAT (IND)
19 Sebastian FANSELOW (GER)
20 Ben PATAEL (ISR)
21 Marsel ILHAN (TUR)
22 Adam EL MIHDAWY (USA)

23 (Q) Yuki MOCHIZUKI (JPN)
24 (Q) Austin RAPP (USA)
25 (Q) Chien Hsun LO (TPE)
26 (Q) Ray HO (TPE)
27 (Q) Jung-Woong NA (KOR)
28 (Q) Reese STALDER (USA)

29 (wc) Wishaya TRONGCHAROENCHAIKUL (THA)
30 (wc) Chanchai SOOKTON-ENG (THA)
31 (wc) Chayanon KAEWSUTO (THA)
32 (wc) Thanapet CHANTA (THA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Yuki Mochizuki (JPN/1) d. Keisuke Saitoh (JPN) 6-3 6-0
Patorn Hanchaikul (THA/wc) d. Noppadol Noikor (THA) 4-6 6-2 10-1
Maxence Brovillé (FRA) d. Seong-Gook Oh (KOR) 7-6(1) 6-1
Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND) d. Shao-Fan Liu (TPE/12) 6-4 7-6(3)

Pol Wattanakul (THA) d. Maximilian Neuchrist (AUT/2) 2-1 ret.
Thantub Suksumrarn (THA) d. Michael Mathayomchand (THA/wc) 6-2 6-2
Worovin Kumthonkittikul (THA) d. Pawin Jirapoomdaje (THA) 7-6(4) 1-6 10-6
Ray Ho (TPE/10) d. Phongsapak Kerdlaphee (THA) 6-2 6-2

Manish Sureshkumar (IND/3) d. Christian Didier Chin (MAS) 6-3 6-0
Kasidit Samrej (THA) d. Krittin Koaykul (THA) 6-2 6-3
Palaphoom Kovapitukted (THA) d. Matthew Dellavedova (AUS) 6-2 6-3
Chien Hsun Lo (TPE/9) d. Tonkla Mulada (THA) 6-1 6-2

Runhao Hua (CHN/4) d. Timur Khabibulin (KAZ) 6-1 6-1
Julien De Cuyper (FRA) d. Vorachon Rakpuangchon (THA) 6-2 6-4
Jirat Navasirisomboon (THA) d. Hao Yuan Ng (SGP) 6-3 7-5
Reese Stalder (USA) d. Kazuki Nishiwaki (JPN/8) 7-6(6) 7-5

Cheong-Eui Kim (KOR/5) d. Nutdanai Sincharoenwattana (THA/wc) 6-4 6-1
Natthasith Kunsuwan (THA) d. Natthayut Nithithananont (THA/wc) 7-5 6-1
Kittirat Kerdlaphee (THA) d. Jakkapat Phanrassmeethong (THA/wc) 6-2 6-1
Jung-Woong Na (KOR/11) d. Yuttana Charoenphon (THA) 6-0 6-1

Nam Hoang Ly (VIE/6) d. Maximus Jones (THA/wc) 6-1 6-3
Tamaki Yamao (JPN) d. Congsup Congcar (THA) 6-1 6-4
Nitin Kumar Sinha (IND) d. Shisanuphong Pokinsagethasiri (THA/wc) 6-3 2-6 13-11
Austin Rapp (USA/7) d. N.Vijay Sundar Prashanth (IND) 6-1 6-3

2nd Round

Yuki Mochizuki (JPN/1) d. Patorn Hanchaikul (THA/wc) 7-5 7-6(3)
Maxence Brovillé (FRA) d. Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND) 6-4 6-1

Thantub Suksumrarn (THA) d. Pol Wattanakul (THA) 6-3 2-1 ret.
Ray Ho (TPE/10) d. Worovin Kumthonkittikul (THA) 6-3 6-3

Kasidit Samrej (THA) d. Manish Sureshkumar (IND/3) 7-5 6-4
Chien Hsun Lo (TPE/9) d. Palaphoom Kovapitukted (THA) 6-4 6-4

Julien De Cuyper (FRA) d. Runhao Hua (CHN/4) 6-3 6-3
Reese Stalder (USA) d. Jirat Navasirisomboon (THA) 5-7 6-3 10-6

Cheong-Eui Kim (KOR/5) d. Natthasith Kunsuwan (THA) 7-6(3) 6-2
Jung-Woong Na (KOR/11) d. Kittirat Kerdlaphee (THA) 6-2 6-1

Nam Hoang Ly (VIE/6) d. Tamaki Yamao (JPN) 7-5 6-3
Austin Rapp (USA/7) d. Nitin Kumar Sinha (IND) 6-1 3-6 10-8

Final Round

Yuki Mochizuki (JPN/1) d. Maxence Brovillé (FRA) 6-2 6-0
Ray Ho (TPE/10) d. Thantub Suksumrarn (THA) 6-3 7-6(4)
Chien Hsun Lo (TPE/9) d. Kasidit Samrej (THA) 4-6 7-6(6) 10-2
Reese Stalder (USA) d. Julien De Cuyper (FRA) 6-3 6-2
Jung-Woong Na (KOR/11) d. Cheong-Eui Kim (KOR/5) 5-7 6-1 10-7
Austin Rapp (USA/7) d. Nam Hoang Ly (VIE/6) 6-3 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round


B.Bonzi / C.Denolly (FRA/1) d. A.Shanmugam / M.Sureshkumar (IND) 6-1 6-2
P.Dedthonglang / T.Nirundorn (THA/wc) d. Y.Chung / J-W.Na (KOR) 2-6 7-6(7) 10-8
V.Orlov / K.Sultanov (UKR/UZB) d. T.Chanta / P.Kerdlaphee (THA/wc) 6-2 6-4
R.Ho / R.Hua (TPE/CHN/4) d. A.Rapp / R.Stalder (USA) 7-6(4) 6-7(3) 10-4

Y.Mochizuki / M.Ochi (JPN) d. F.Alcantara / Sa.Ratiwatana (PHI/THA/3) 6-3 6-4
P.Kovapitukted / K.Samrej (THA/wc) d. C.Lo / W.Trongcharoenchaikul (TPE/THA) 7-6(3) 2-2 ret.
C-E.Kim / N.Prashanth (KOR/IND) d. Y.He / J.Yamasaki (CHN/JPN) 7-6(4) 4-6 10-6
S.Fanselow / K-M.Maamoun (GER/EGY) d. T.Khabibulin / D.Yevseyev (KAZ/2) 6-3 7-5

Quarterfinal

B.Bonzi / C.Denolly (FRA/1) d. P.Dedthonglang / T.Nirundorn (THA/wc) 6-3 6-2
R.Ho / R.Hua (TPE/CHN/4) d. V.Orlov / K.Sultanov (UKR/UZB) 6-3 6-1
Y.Mochizuki / M.Ochi (JPN) d. P.Kovapitukted / K.Samrej (THA/wc) 6-4 6-2
S.Fanselow / K-M.Maamoun (GER/EGY) d. C-E.Kim / N.Prashanth (KOR/IND) 6-3 6-2

Semifinal

B.Bonzi / C.Denolly (FRA/1) d. R.Ho / R.Hua (TPE/CHN/4) 6-7(8) 7-6(3) 10-7
S.Fanselow / K-M.Maamoun (GER/EGY) d. Y.Mochizuki / M.Ochi (JPN) 7-5 6-3

FINAL

B.Bonzi / C.Denolly (FRA/1)
d. S.Fanselow / K-M.Maamoun (GER/EGY) 6-2 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Tsung-Hua Yang (TPE/1) d. Thanapet Chanta (THA/wc) 2-6 6-2 6-3
Denis Yevseyev (KAZ) d. Kasidit Samrej (THA/L.L) 6-4 6-4
Chien Hsun Lo (TPE/Q) d. Jumpei Yamasaki (JPN) 7-6(2) 7-5
Laurent Lokoli (FRA/6) d. Austin Rapp (USA/Q) 6-2 6-2

Corentin Denolly (FRA/3) d. Ray Ho (TPE/Q) 6-4 6-7(2) 6-3
Sebastian Fanselow (GER) d. Wishaya Trongcharoenchaikul (THA/wc) 6-3 6-7(5) 6-3
Makoto Ochi (JPN) d. Chayanon Kaewsuto (THA/wc) 6-0 6-2
Sidharth Rawat (IND) d. Vaclav Safranek (CZE/5) 6-3 7-6(5)

Benjamin Bonzi (FRA/8) d. Yuki Mochizuki (JPN/Q) 6-4 3-6 6-4
Cheong-Eui Kim (KOR/L.L) d. Reese Stalder (USA/Q) 4-6 6-2 6-3
Marsel Ilhan (TUR) d. Chanchai Sookton-Eng (THA/wc) 6-1 7-6(3)
Khumoyun Sultanov (UZB/4) d. Vadyslav Orlov (UKR) 6-1 6-4

Adam Pavlasek (CZE) d. Karim-Mohamed Maamoun (EGY/7) 3-6 6-3 7-6(3)
Adam El Mihdawy (USA) d. Yshai Oliel (ISR) 7-5 6-4
Matija Pecotic (CRO) d. Jung-Woong Na (KOR/Q) 6-0 6-2
Yunseong Chung (KOR/2) d. Calvin Hemery (FRA) 6-6 ret.

Kasidit Samrej (THA/L.L) replaces Chun-Hsin Tseng (TPE)
Cheong-Eui Kim (KOR/L.L) replaces Ben Patael (ISR)

2nd Round

Tsung-Hua Yang (TPE/1) d. Denis Yevseyev (KAZ) 6-4 6-2
Laurent Lokoli (FRA/6) d. Chien Hsun Lo (TPE/Q) 6-2 6-1
Sebastian Fanselow (GER) d. Corentin Denolly (FRA/3) 6-4 6-1
Makoto Ochi (JPN) d. Sidharth Rawat (IND) 7-5 7-6(6)

Benjamin Bonzi (FRA/8) d. Cheong-Eui Kim (KOR/L.L) 7-6(6) 6-1
Khumoyun Sultanov (UZB/4) d. Marsel Ilhan (TUR) 7-6(5) 7-6(7)
Adam Pavlasek (CZE) d. Adam El Mihdawy (USA) 6-2 3-0 ret.
Matija Pecotic (CRO) d. Yunseong Chung (KOR/2) 6-0 6-3

Quarterfinal

Tsung-Hua Yang (TPE/1) d. Laurent Lokoli (FRA/6) 4-6 6-4 6-1
Sebastian Fanselow (GER) d. Makoto Ochi (JPN) 6-0 6-3
Benjamin Bonzi (FRA/8) d. Khumoyun Sultanov (UZB/4) 6-3 6-2
Matija Pecotic (CRO) d. Adam Pavlasek (CZE) 6-4 6-3

Semifinal

Sebastian Fanselow (GER) d. Tsung-Hua Yang (TPE/1) 7-6(5) 6-3
Benjamin Bonzi (FRA/8) d. Matija Pecotic (CRO) 6-4 7-6(0)

FINAL

Benjamin Bonzi (FRA/8)
d. Sebastian Fanselow (GER) 6-4 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top