Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 NAPLES

City : Naples, Florida, USA
Date : 10-16 February 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Sekou Bangoura (USA)

Entry List

1 Jose HERNANDEZ-FERNANDEZ (DOM)
2 Javier BARRANCO COSANO (ESP)
3 Alexander RITSCHARD (USA)
4 Christian LINDELL (SWE)
5 Peter TOREBKO (GER)
6 Gianluigi QUINZI (ITA)
7 Nicolas MEJIA (COL)
8 Agustin VELOTTI (ARG)
9 Ronald SLOBODCHIKOV (RUS)
10 Lucas GERCH (GER)
11 Pol TOLEDO BAGUE (ESP)
12 Alen AVIDZBA (RUS)
13 Martins PODZUS (LAT)
14 Johan NIKLES (SUI)
15 Alejandro GONZALEZ (COL)
16 Jordi ARCONADA (USA)
17 Cristian RODRIGUEZ (COL)
18 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP)
19 Benjamin LOCK (ZIM)
20 Wilson LEITE (BRA)
21 Nick HARDT (DOM)
22 (JE) Holger Vitus Nodskov RUNE (DEN)

23 (Q) Alex RYBAKOV (USA)
24 (Q) Alejandro GOMEZ (COL)
25 (Q) Daniel DUTRA DA SILVA (BRA)
26 (Q) Evan ZHU (USA)
27 (Q) Colin SINCLAIR (NMI)
28 (Q) Adrian ANDREEV (BUL)

29 (wc) Patrick KYPSON (USA)
30 (wc) Martin DAMM (USA)
31 (wc) John BERNARD (USA)
32 (wc) Micah BRASWELL (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Jaume Pla Malfeito (ESP/1) d. Alexander Knight (USA) 6-3 6-1
Shane Monroe (USA/wc) d. Alan Kohen (USA) 6-2 7-5
Logan Zapp (USA) d. Lucas Renard (SWE) 6-2 6-3
Adrian Andreev (BUL/8) d. Justin Butsch (USA) 6-3 7-6(2)

Alex Rybakov (USA/2) d. Daniel Paty (CZE) 6-3 6-4
Gabrielius Guzauskas (USA/wc) d. Karol Drzewiecki (POL) 6-4 2-6 10-7
Maciej Smola (POL) d. Caleb Strother (USA/wc) 6-1 6-0
Filip Bergevi (SWE/7) d. Hillel Rousseau (HAI) 6-2 6-3

Alejandro Gomez (COL/3) d. Jack Anthrop (USA/wc) 6-4 6-4
Ivan Denisov (RUS) d. Mehdi Laalej (MAR) 7-5 6-4
A.J.Catanzariti (USA) d. Vasilios Caripi (RSA) 6-3 6-3
Nicolas Barrientos (COL/11) d. Sebastian Murillo (USA) 6-0 6-3

Daniel Dutra Da Silva (BRA/4) d. Julian Bradley (IRL) 6-0 7-5
Dragos Constantin Ignat (ROU) d. Preston Brown (USA) 6-4 6-0
Jose Daniel Bendeck (COL) d. Tyler Mercier (USA) 7-5 3-6 10-7
Jesse Witten (USA) d. Simon Freund (SWE/9) 7-6(0) 6-4

Evan Zhu (USA/5) d. Zachary Svajda (USA) 6-3 6-0
Giulio Perego (ITA/wc) d. Joel Vincent Link (GER) 6-0 6-3
Alexander Bernard (USA) d. Martin Maldonado (ECU) 6-1 6-2
Mwendwa Mbithi (USA/12) d. Toby Kodat (USA) 6-4 6-2

Colin Sinclair (NMI/6) d. Rowland Phillips (JAM) 6-2 4-6 10-4
Daniel Vrba (CZE) d. Nikolay Sysoev (RUS) 6-1 6-3
Aidan Mayo (USA/wc) d. Nikolas Tvedt (NOR/wc) 6-4 6-7(5) 10-6
Emilio Nava (USA/10) d. Credit Chaiyarin (THA) 6-2 6-1

2nd Round

Jaume Pla Malfeito (ESP/1) d. Shane Monroe (USA/wc) 6-3 7-5
Adrian Andreev (BUL/8) d. Logan Zapp (USA) 6-3 7-6(3)

Alex Rybakov (USA/2) d. Gabrielius Guzauskas (USA/wc) 7-6(4) 6-1
Filip Bergevi (SWE/7) d. Maciej Smola (POL) 6-3 6-3

Alejandro Gomez (COL/3) d. Ivan Denisov (RUS) 6-1 6-2
Nicolas Barrientos (COL/11) d. A.J.Catanzariti (USA) 6-2 6-2

Daniel Dutra Da Silva (BRA/4) d. Dragos Constantin Ignat (ROU) 6-2 7-5
Jesse Witten (USA) d. Jose Daniel Bendeck (COL) 6-2 7-5

Evan Zhu (USA/5) d. Giulio Perego (ITA/wc) 6-3 7-5
Alexander Bernard (USA) d. Mwendwa Mbithi (USA/12) 3-6 6-3 10-5

Colin Sinclair (NMI/6) d. Daniel Vrba (CZE) 6-3 6-3
Emilio Nava (USA/10) d. Aidan Mayo (USA/wc) 6-4 6-0

Final Round

Adrian Andreev (BUL/8) d. Jaume Pla Malfeito (ESP/1) 6-1 6-2
Alex Rybakov (USA/2) d. Filip Bergevi (SWE/7) 6-4 6-3
Alejandro Gomez (COL/3)
d. Nicolas Barrientos (COL/11) 6-1 2-6 10-7
Daniel Dutra Da Silva (BRA/4) d. Jesse Witten (USA) 6-3 6-3
Evan Zhu (USA/5) d. Alexander Bernard (USA) 1-6 7-5 10-3
Colin Sinclair (NMI/6) d. Emilio Nava (USA/10) 7-6(6) 7-6(9)
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

M.Damm / T.Kodat (USA/wc) d. H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) 6-2 3-6 10-8
J.Butsch / S.Freund (USA/SWE) d. J.Barranco Cosano / J.Nikles (ESP/SUI) 6-1 6-4
N.Hardt / J.Hernandez-Fernandez (DOM) d. F.Bergevi / F.Lakat (SWE/FRA) 6-1 6-3
J.Arconada / J.Bradley (USA/IRL) d. B.Lock / C.Lock (ZIM/4) 6-3 6-2

N.Barrientos / C.Rodriguez (COL) d. B.Arias / J.Pla Malfeito (BOL/ESP/3) 6-3 6-4
K.Drzewiecki / M.Smola (POL) d. D.Paty / D.Vrba (CZE/wc) 7-6(3) 6-2
E.Esteve Lobato / P.Toledo Bague (ESP) d. P.Arndt / T.Stinchcomb (USA/wc) 6-1 6-2
A.Gomez / I.Ore (COL/USA/2) d. J.Bendeck / N.Mejia (COL) 6-1 6-4

Quarterfinal

M.Damm / T.Kodat (USA/wc) d. J.Butsch / S.Freund (USA/SWE) 7-5 6-2
J.Arconada / J.Bradley (USA/IRL) d. N.Hardt / J.Hernandez-Fernandez (DOM) w.o
N.Barrientos / C.Rodriguez (COL) d. K.Drzewiecki / M.Smola (POL) 6-4 7-6(2)
A.Gomez / I.Ore (COL/USA/2) d. E.Esteve Lobato / P.Toledo Bague (ESP) 6-3 6-3

Semifinal

M.Damm / T.Kodat (USA/wc) d. J.Arconada / J.Bradley (USA/IRL) 6-3 6-3
N.Barrientos / C.Rodriguez (COL) d. A.Gomez / I.Ore (COL/USA/2) 4-6 6-3 15-13

FINAL

M.Damm / T.Kodat (USA/wc) d. N.Barrientos / C.Rodriguez (COL) 4-6 6-4 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Jose Hernandez-Fernandez (DOM/1) d. Holger Vitus Nodskov Rune (DEN) 7-6(4) 6-3
Evan Zhu (USA/Q) d. Micah Braswell (USA/wc) 2-6 6-1 6-3
Alejandro Gonzalez (COL) d. Colin Sinclair (NMI/Q) 3-6 6-4 6-1
Johan Nikles (SUI) d. Nicolas Mejia (COL/6) 6-2 6-4

Jaume Pla Malfeito (ESP/L.L) d. Alexander Ritschard (USA/3) 6-3 4-1 ret.
Alejandro Gomez (COL/Q) d. Alex Rybakov (USA/Q) 7-6(11) 6-0
Benjamin Lock (ZIM) d. John Bernard (USA/wc) 6-4 6-2
Filip Bergevi (SWE/L.L) d. Wilson Leite (BRA) 6-2 6-2

Peter Torebko (GER/5) d. Jordi Arconada (USA) 6-3 4-6 6-0
Cristian Rodriguez (COL) d. Nick Hardt (DOM) 6-3 6-4
Daniel Dutra Da Silva (BRA/Q) d. Martin Damm (USA/wc) 6-3 6-3
Martins Podzus (LAT) d. Christian Lindell (SWE/4) 6-3 5-7 7-5

Ronald Slobodchikov (RUS/8) d. Adrian Andreev (BUL/Q) 6-4 6-4
Alen Avidzba (RUS) d. Pol Toledo Bague (ESP) 6-3 6-0
Eduard Esteve Lobato (ESP) d. Patrick Kypson (USA/wc) 7-6(6) 6-3
Lucas Gerch (GER) d. Javier Barranco Cosano (ESP/2) 7-5 6-3

Jaume Pla Malfeito (ESP/L.L) replaces Gianluigi Quinzi (ITA)
Filip Bergevi (SWE/L.L) replaces Agustin Velotti (ARG/7)

2nd Round

Evan Zhu (USA/Q) d. Jose Hernandez-Fernandez (DOM/1) 6-0 7-5
Alejandro Gonzalez (COL) d. Johan Nikles (SUI) 6-4 2-6 6-1
Alejandro Gomez (COL/Q) d. Jaume Pla Malfeito (ESP/L.L) 6-4 6-4
Filip Bergevi (SWE/L.L) d. Benjamin Lock (ZIM) 4-6 7-6(3) 6-1

Cristian Rodriguez (COL) d. Peter Torebko (GER/5) 6-3 6-3
Daniel Dutra Da Silva (BRA/Q) d. Martins Podzus (LAT) 6-4 6-4
Ronald Slobodchikov (RUS/8) d. Alen Avidzba (RUS) 7-5 6-1
Eduard Esteve Lobato (ESP) d. Lucas Gerch (GER) 7-6(7) 4-6 7-5

Quarterfinal

Evan Zhu (USA/Q) d. Alejandro Gonzalez (COL) 3-6 6-2 7-6(3)
Alejandro Gomez (COL/Q) d. Filip Bergevi (SWE/L.L) 6-3 6-4
Cristian Rodriguez (COL) d. Daniel Dutra Da Silva (BRA/Q) 6-4 6-1
Ronald Slobodchikov (RUS/8) d. Eduard Esteve Lobato (ESP) 6-2 4-6 6-4

Semifinal

Alejandro Gomez (COL/Q) d. Evan Zhu (USA/Q) 6-2 6-3
Ronald Slobodchikov (RUS/8) d. Cristian Rodriguez (COL) 6-4 7-6(4)

FINAL

Ronald Slobodchikov (RUS/8)
d. Alejandro Gomez (COL/Q) 5-7 6-1 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top