Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 LIMA

City : Lima, Peru
Date : 10-16 February 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Pedro SAKAMOTO (BRA)
2 Tomas Martin ETCHEVERRY (ARG)
3 Nicolas ALVAREZ (PER)
4 Marcelo Tomas BARRIOS VERA (CHI)
5 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
6 Genaro Alberto OLIVIERI (ARG)
7 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
8 Facundo ARGUELLO (ARG)
9 Camilo UGO CARABELLI (ARG)
10 Manuel PENA LOPEZ (ARG)
11 Rafael MATOS (BRA)
12 Jorge Brian PANTA (PER)
13 Ricardo RODRIGUEZ (VEN)
14 Martin CUEVAS (URU)
15 Bastian MALLA (CHI)
16 Mariano KESTELBOIM (ARG)
17 Federico ZEBALLOS (BOL)
18 Miljan ZEKIC (SRB)
19 Joao Pedro SORGI (BRA)
20 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG)
21 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG)
22 (JE) Thiago Agustin TIRANTE (ARG)

23 (Q) Matias ZUKAS (ARG)
24 (Q) Yuanfeng LI (CHN)
25 (Q) Michael ZHU (USA)
26 (Q) Franco AGAMENONE (ARG)
27 (Q) Bautista VILICICH (ARG)
28 (Q) Franco RONCADELLI (URU)

29 (wc) Conner HUERTAS DEL PINO (PER)
30 (wc) Pedro IAMACHKINE (PER)
31 (wc) Gonzalo BUENO (PER)
32 (wc) Sergio GALDOS (PER)
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Matias Zukas (ARG/1/wc) vs. Bye
Jose Elias Yapur (CHI) vs. Bye
Ignacio Buse (PER) d. Alejandro Raffo (PER) 6-1 6-1
Alexander Merino (PER/12) vs. Bye

Alejandro Mendoza (BOL/2) vs. Bye
Cristian Luciano Pastore (ARG) d. Michael Alejandro Beltran Rubio (COL) 6-3 7-5
Franco Roncadelli (URU) d. Christopher Angulo (PER) 6-0 6-1
Gianfranco Panta (PER/11) vs. Bye

Yuanfeng Li (CHN/3) vs. Bye
Gianluca Ballotta (PER) vs. Bye
Mauricio Rios Del Castillo (PER) d. Guy Miguel Angel Arevalo Fernandez (PER) 6-3 6-1
Thiago Cigarran (ARG/8) vs. Bye

Michael Zhu (USA/4) vs. Bye
Sergio Monges (PER) d. Martin Pestana (PER) 6-4 6-2
Guillermo Aracena (CHI) d. Edan Andree Benitez (CHI) 6-3 6-2
Gaston Erhardt (ARG/9) vs. Bye

Franco Agamenone (ARG/5) vs. Bye
Jesus Echevarri (ESP) d. Emiliano Troche (URU) 6-3 6-3
Jose Gustavo Siles Diaz (PER) d. Eduardo Sanchez-Carrion (PER) 6-3 6-1
Alberto Odiseo Alvarado Berrospi (PER/10) vs. Bye

Agustin Riquelme Coppari (ARG/6) vs. Bye
Victor Sklenka (CZE) vs. Bye
Oscar Matias Leiva Biason (CHI) d. Helaman Roque (PER) 6-0 6-0
Bautista Vilicich (ARG/7) vs. Bye

2nd Round

Matias Zukas (ARG/1/wc) d. Jose Elias Yapur (CHI) 6-1 6-0
Alexander Merino (PER/12) d. Ignacio Buse (PER) 6-7(5) 6-2 10-8

Alejandro Mendoza (BOL/2) d. Cristian Luciano Pastore (ARG) 6-2 6-2
Franco Roncadelli (URU) d. Gianfranco Panta (PER/11) 7-6(3) 6-7(3) 10-8

Yuanfeng Li (CHN/3) d. Gianluca Ballotta (PER) 6-3 6-1
Thiago Cigarran (ARG/8) d. Mauricio Rios Del Castillo (PER) 6-0 6-1

Michael Zhu (USA/4) d. Sergio Monges (PER) 6-4 6-1
Gaston Erhardt (ARG/9) d. Guillermo Aracena (CHI) 6-3 6-1

Franco Agamenone (ARG/5) d. Jesus Echevarri (ESP) 6-2 6-1
Alberto Odiseo Alvarado Berrospi (PER/10) d. Jose Gustavo Siles Diaz (PER) 6-2 6-1

Agustin Riquelme Coppari (ARG/6) d. Victor Sklenka (CZE) 6-1 6-4
Bautista Vilicich (ARG/7) d. Oscar Matias Leiva Biason (CHI) 6-2 6-7(5) 10-2

Final Round

Matias Zukas (ARG/1/wc) d. Alexander Merino (PER/12) 6-4 6-2
Franco Roncadelli (URU) d. Alejandro Mendoza (BOL/2) 7-6(8) 7-5
Yuanfeng Li (CHN/3) d. Thiago Cigarran (ARG/8) 6-2 6-3
Michael Zhu (USA/4) d. Gaston Erhardt (ARG/9) 6-3 6-3
Franco Agamenone (ARG/5)
d. Alberto Odiseo Alvarado Berrospi (PER/10) 6-0 6-3
Bautista Vilicich (ARG/7) d. Agustin Riquelme Coppari (ARG/6) 6-2 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

S.Galdos / C.Huertas Del Pino (PER/1) d. T.Etcheverry / M.Kestelboim (ARG) 6-1 7-6(4)
S.Rodriguez Taverna / G.Villanueva (ARG) d. N.Arreche / T.Tirante (ARG) 7-5 6-0
G.Olivieri / C.Ugo Carabelli (ARG) d. A.Alvarado Berrospi / G.Panta (PER/wc) 6-3 6-3
F.Zeballos / M.Zukas (BOL/ARG/3) d. F.Agamenone / A.Riquelme Coppari (ARG) 6-2 6-2

N.Alvarez / J.Panta (PER/4) d. Y.Li / M.Zhu (CHN/USA) 6-1 6-3
M.Cuevas / A.Mendoza (URU/BOL) d. T.Cigarran / E.Troche (ARG/URU/Alt) 6-1 6-4
G.Bueno / I.Buse (PER/wc) d. O.Gutierrez / J.Sorgi (BRA) w.o
A.Merino / M.Pena Lopez (PER/ARG/2) d. P.Iamachkine / B.Vilicich (PER/ARG/wc) 6-2 6-3

T.Cigarran / E.Troche (ARG/URU/Alt) replace F.Arguello / M.Zekic (ARG/SRB)

Quarterfinal

S.Galdos / C.Huertas Del Pino (PER/1) d. S.Rodriguez Taverna / G.Villanueva (ARG) 6-3 6-4
F.Zeballos / M.Zukas (BOL/ARG/3) d. G.Olivieri / C.Ugo Carabelli (ARG) w.o
N.Alvarez / J.Panta (PER/4) d. M.Cuevas / A.Mendoza (URU/BOL) 6-1 6-3
A.Merino / M.Pena Lopez (PER/ARG/2) d. G.Bueno / I.Buse (PER/wc) 6-4 6-4

Semifinal

S.Galdos / C.Huertas Del Pino (PER/1) d. F.Zeballos / M.Zukas (BOL/ARG/3) 6-7(5) 6-4 10-4
N.Alvarez / J.Panta (PER/4) d. A.Merino / M.Pena Lopez (PER/ARG/2) 6-3 7-5

FINAL

S.Galdos / C.Huertas Del Pino (PER/1)
d. N.Alvarez / J.Panta (PER/4) 6-4 4-6 10-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Pedro Sakamoto (BRA/1) d. Manuel Pena Lopez (ARG) 6-2 6-1
Camilo Ugo Carabelli (ARG) d. Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) 6-2 3-6 6-3
Martin Cuevas (URU) d. Yuanfeng Li (CHN/Q) 6-2 6-2
Gonzalo Villanueva (ARG/7) d. Gonzalo Bueno (PER/wc) 6-2 6-1

Nicolas Alvarez (PER/3) d. Alejandro Mendoza (BOL/L.L) 6-2 7-6(1)
Bastian Malla (CHI) d. Pedro Iamachkine (PER/wc) 6-3 2-6 6-4
Joao Pedro Sorgi (BRA) d. Michael Zhu (USA/Q) 6-2 6-4
Facundo Arguello (ARG/8) d. Ricardo Rodriguez (VEN) 7-6(8) 6-0

Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. Oscar Jose Gutierrez (BRA/5) 7-6(5) 3-6 6-3
Matias Zukas (ARG/Q) d. Bautista Vilicich (ARG/Q) 3-6 6-4 6-2
Conner Huertas Del Pino (PER/wc) d. Franco Roncadelli (URU/Q) 6-3 6-1
Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI/4) d. Jorge Brian Panta (PER) 6-0 6-2

Genaro Alberto Olivieri (ARG/6) d. Franco Agamenone (ARG/Q) 2-6 7-6(5) 6-2
Federico Zeballos (BOL) d. Sergio Galdos (PER/wc) 6-3 3-6 6-4
Mariano Kestelboim (ARG) d. Rafael Matos (BRA) 7-5 4-6 6-2
Thiago Agustin Tirante (ARG) d. Tomas Martin Etcheverry (ARG/2) 3-6 7-5 7-6(5)

Alejandro Mendoza (BOL/L.L) replaces Miljan Zekic (SRB)

2nd Round

Pedro Sakamoto (BRA/1) d. Camilo Ugo Carabelli (ARG) 6-3 7-6(0)
Gonzalo Villanueva (ARG/7) d. Martin Cuevas (URU) 7-5 3-0 ret.
Nicolas Alvarez (PER/3) d. Bastian Malla (CHI) 6-4 3-0 ret.
Facundo Arguello (ARG/8) d. Joao Pedro Sorgi (BRA) 6-1 6-2

Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. Matias Zukas (ARG/Q) 6-7(3) 6-3 7-5
Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI/4) d. Conner Huertas Del Pino (PER/wc) 7-6(6) 6-2
Federico Zeballos (BOL) d. Genaro Alberto Olivieri (ARG/6) 7-6(6) 6-2
Mariano Kestelboim (ARG) d. Thiago Agustin Tirante (ARG) 5-7 7-6(4) 6-4

Quarterfinal

Pedro Sakamoto (BRA/1) d. Gonzalo Villanueva (ARG/7) 6-3 6-4
Facundo Arguello (ARG/8) d. Nicolas Alvarez (PER/3) 6-4 6-3
Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI/4) d. Nicolas Alberto Arreche (ARG) 7-6(2) 6-0
Mariano Kestelboim (ARG) d. Federico Zeballos (BOL) 6-2 6-1

Semifinal

Facundo Arguello (ARG/8) d. Pedro Sakamoto (BRA/1) 3-6 6-4 6-3
Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI/4) d. Mariano Kestelboim (ARG) 6-3 4-6 7-5

FINAL

Facundo Arguello (ARG/8)
d. Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI/4) 6-2 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top