Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 LIMA

City : Lima, Peru
Date : 03-09 February 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Facundo ARGUELLO (ARG)
2 Pedro SAKAMOTO (BRA)
3 Orlando LUZ (BRA)
4 Nicolas ALVAREZ (PER)
5 Marcelo Tomas BARRIOS VERA (CHI)
6 Tomas Martin ETCHEVERRY (ARG)
7 Diego HIDALGO (ECU)
8 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
9 Felipe MELIGENI RODRIGUES ALVES (BRA)
10 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
11 Bruno SANTANNA (BRA)
12 Camilo UGO CARABELLI (ARG)
13 Genaro Alberto OLIVIERI (ARG)
14 Manuel PENA LOPEZ (ARG)
15 Rafael MATOS (BRA)
16 Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP)
17 Jorge Brian PANTA (PER)
18 Matias ZUKAS (ARG)
19 Ricardo RODRIGUEZ (VEN)
20 Martin CUEVAS (URU)
21 Bastian MALLA (CHI)
22 (JE) Thiago Agustin TIRANTE (ARG)

23 (Q) Mariano KESTELBOIM (ARG)
24 (Q) Federico ZEBALLOS (BOL)
25 (Q) Miljan ZEKIC (SRB)
26 (Q) Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG)
27 (Q) Joao Pedro SORGI (BRA)
28 (Q) Franco AGAMENONE (ARG)

29 (wc) Conner HUERTAS DEL PINO (PER)
30 (wc) Pedro IAMACHKINE (PER)
31 (wc) Alberto Odiseo ALVARADO BERROSPI (PER)
32 (wc) Sergio GALDOS (PER)
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Mariano Kestelboim (ARG/1) vs. Bye
Jesus Echevarri (ESP) d. Guillermo Aracena (CHI) 6-4 6-4
Bautista Vilicich (ARG) d. Victor Alarcon (PER) 6-1 6-0
Alejandro Mendoza (BOL/7) vs. Bye

Federico Zeballos (BOL/2) vs. Bye
Gianluca Ballotta (PER) d. Emiliano Troche (URU) 6-0 6-2
Christopher Angulo (PER) d. Gianfranco Panta (PER) 6-1 6-4
Yuanfeng Li (CHN/8) vs. Bye

Miljan Zekic (SRB/3) vs. Bye
Cristian Luciano Pastore (ARG) d. Jose Elias Yapur (CHI) 6-3 6-0
Oscar Matias Leiva Biason (CHI) d. Diego Torres (PER) 6-1 6-0
Agustin Riquelme Coppari (ARG/11) vs. Bye

Nicolas Alberto Arreche (ARG/4) vs. Bye
Martin Pestana (PER) d. Guy Miguel Angel Arevalo Fernandez (PER) 6-1 6-2
Sebastian Carpio (PER) d. Edan Andree Benitez (CHI) 7-5 3-6 11-9
Franco Agamenone (ARG/10) vs. Bye

Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG/5) vs. Bye
Gonzalo Bueno (PER) d. Franco Roncadelli (URU) 6-2 7-6(5)
Gaston Erhardt (ARG) d. Eduardo Sanchez-Carrion (PER) 6-0 6-0
Michael Zhu (USA/9) vs. Bye

Joao Pedro Sorgi (BRA/6) vs. Bye
Ignacio Buse (PER) d. Alejandro Raffo (PER) 6-0 6-1
Facundo Arias Bisso (ARG) d. Jose Gustavo Siles Diaz (PER) 6-0 6-3
Rodrigo Nicolas Montes de Oca Murillo (PER/12) vs. Bye

2nd Round

Mariano Kestelboim (ARG/1) d. Jesus Echevarri (ESP) 6-1 6-0
Alejandro Mendoza (BOL/7) d. Bautista Vilicich (ARG) 4-6 7-5 10-3

Federico Zeballos (BOL/2) d. Gianluca Ballotta (PER) 6-1 6-1
Yuanfeng Li (CHN/8) d. Christopher Angulo (PER) 6-1 6-4

Miljan Zekic (SRB/3) d. Cristian Luciano Pastore (ARG) 6-0 6-0
Oscar Matias Leiva Biason (CHI) d. Agustin Riquelme Coppari (ARG/11) 6-2 2-6 10-6

Nicolas Alberto Arreche (ARG/4) d. Martin Pestana (PER) 6-1 6-0
Franco Agamenone (ARG/10) d. Sebastian Carpio (PER) 6-1 6-2

Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG/5) d. Gonzalo Bueno (PER) 6-2 6-1
Gaston Erhardt (ARG) d. Michael Zhu (USA/9) 6-3 6-4

Joao Pedro Sorgi (BRA/6) d. Ignacio Buse (PER) 6-4 6-2
Facundo Arias Bisso (ARG) d. Rodrigo Nicolas Montes de Oca Murillo (PER/12) 6-2 6-3

Final Round

Mariano Kestelboim (ARG/1) d. Alejandro Mendoza (BOL/7) 6-0 6-0
Federico Zeballos (BOL/2)
d. Yuanfeng Li (CHN/8) 6-2 6-4
Miljan Zekic (SRB/3) d. Oscar Matias Leiva Biason (CHI) 6-2 6-0
Franco Agamenone (ARG/10) d. Nicolas Alberto Arreche (ARG/4) 6-2 4-6 10-6
Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG/5) d. Gaston Erhardt (ARG) 6-3 7-6(5)
Joao Pedro Sorgi (BRA/6) d. Facundo Arias Bisso (ARG) 6-3 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

O.Luz / R.Matos (BRA/1) d. G.Bueno / I.Buse (PER/wc) 6-0 6-3
G.Olivieri / M.Zukas (ARG) d. R.Montes de Oca Murillo / G.Panta (PER/wc) 6-2 6-2
T.Etcheverry / M.Kestelboim (ARG) d. G.Ballotta / P.Iamachkine (PER/wc) 6-3 6-0
M.Barrios Vera / C.Gomez-Herrera (CHI/ESP) d. N.Alvarez / S.Galdos (PER/3) 2-6 6-1 11-9

N.Arreche / J.Panta (ARG/PER) d. D.Hidalgo / C.Huertas Del Pino (ECU/PER/4) 6-3 6-2
O.Gutierrez / J.Sorgi (BRA) d. S.Rodriguez Taverna / G.Villanueva (ARG) 6-4 6-1
F.Meligeni Rodrigues Alves / B.Santanna (BRA) d. A.Mendoza / F.Zeballos (BOL) 7-6(4) 7-6(2)
F.Arguello / M.Cuevas (ARG/URU/2) d. A.Merino / R.Rodriguez (PER/VEN) 7-6(4) 6-2

Quarterfinal

O.Luz / R.Matos (BRA/1) d. G.Olivieri / M.Zukas (ARG) 6-7(5) 6-3 10-7
M.Barrios Vera / C.Gomez-Herrera (CHI/ESP) d. T.Etcheverry / M.Kestelboim (ARG) 6-3 7-5
N.Arreche / J.Panta (ARG/PER) d. O.Gutierrez / J.Sorgi (BRA) 6-2 6-3
F.Arguello / M.Cuevas (ARG/URU/2) d. F.Meligeni Rodrigues Alves / B.Santanna (BRA) 4-1 ret.

Semifinal

M.Barrios Vera / C.Gomez-Herrera (CHI/ESP) d. O.Luz / R.Matos (BRA/1) 7-5 7-5
N.Arreche / J.Panta (ARG/PER) d. F.Arguello / M.Cuevas (ARG/URU/2) 6-2 4-6 10-6

FINAL

M.Barrios Vera / C.Gomez-Herrera (CHI/ESP) d. N.Arreche / J.Panta (ARG/PER) 7-5 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Facundo Arguello (ARG/1) d. Jorge Brian Panta (PER) 6-4 6-1
Bastian Malla (CHI) d. Franco Agamenone (ARG/Q) 6-1 6-3
Carlos Gomez-Herrera (ESP) d. Ricardo Rodriguez (VEN) 6-3 3-6 7-6(4)
Yuanfeng Li (CHN/L.L) d. Pedro Iamachkine (PER/wc) 7-6(5) 7-5

Miljan Zekic (SRB/Q) d. Nicolas Alvarez (PER/4) 7-6(5) 6-4
Martin Cuevas (URU) d. Sergio Galdos (PER/wc) 6-2 7-5
Camilo Ugo Carabelli (ARG) d. Joao Pedro Sorgi (BRA/Q) 6-3 7-5
Tomas Martin Etcheverry (ARG/6) d. Thiago Agustin Tirante (ARG) 6-0 5-7 7-5

Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI/5) d. Gonzalo Villanueva (ARG) 6-3 6-3
Mariano Kestelboim (ARG/Q) d. Rafael Matos (BRA) 6-4 6-3
Genaro Alberto Olivieri (ARG) d. Alberto Odiseo Alvarado Berrospi (PER/wc) 6-1 6-3
Orlando Luz (BRA/3) d. Bruno Santanna (BRA) 6-1 6-1

Matias Zukas (ARG) d. Oscar Jose Gutierrez (BRA/8) 7-6(3) 6-3
Manuel Pena Lopez (ARG) d. Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) 2-6 7-5 6-2
Federico Zeballos (BOL/Q) d. Conner Huertas Del Pino (PER/wc) 6-2 6-3
Pedro Sakamoto (BRA/2) d. Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG/Q) 6-1 6-4

Yuanfeng Li (CHN/L.L) replaces Diego Hidalgo (ECU/7)

2nd Round

Bastian Malla (CHI) d. Facundo Arguello (ARG/1) 6-3 6-4
Carlos Gomez-Herrera (ESP) d. Yuanfeng Li (CHN/L.L) 7-5 4-6 6-1
Miljan Zekic (SRB/Q) d. Martin Cuevas (URU) 6-3 6-2
Tomas Martin Etcheverry (ARG/6) d. Camilo Ugo Carabelli (ARG) 7-5 6-2

Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI/5) d. Mariano Kestelboim (ARG/Q) 6-4 6-3
Genaro Alberto Olivieri (ARG) d. Orlando Luz (BRA/3) 4-6 7-6(2) 6-2
Manuel Pena Lopez (ARG) d. Matias Zukas (ARG) 6-4 6-1
Pedro Sakamoto (BRA/2) d. Federico Zeballos (BOL/Q) 7-5 6-4

Quarterfinal

Carlos Gomez-Herrera (ESP) d. Bastian Malla (CHI) 7-5 3-6 6-3
Miljan Zekic (SRB/Q) d. Tomas Martin Etcheverry (ARG/6) 1-6 6-3 6-4
Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI/5) d. Genaro Alberto Olivieri (ARG) 6-0 6-2
Pedro Sakamoto (BRA/2) d. Manuel Pena Lopez (ARG) 6-3 4-6 6-2

Semifinal

Carlos Gomez-Herrera (ESP) d. Miljan Zekic (SRB/Q) 6-3 6-4
Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI/5) d. Pedro Sakamoto (BRA/2) 6-2 6-2

FINAL

Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI/5)
d. Carlos Gomez-Herrera (ESP) 6-2 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top