Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 LAS VEGAS

City : Las Vegas, Nevada, USA
Date : 02-08 March 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Johannes HAERTEIS (GER)
2 Alexander SARKISSIAN (USA)
3 Jacob GRILLS (AUS)
4 Martin REDLICKI (USA)
5 Nick CHAPPELL (USA)
6 Petros CHRYSOCHOS (CYP)
7 Evan SONG (USA)
8 Alex RYBAKOV (USA)
9 Ryan SHANE (USA)
10 Evan ZHU (USA)
11 Luca CASTELNUOVO (SUI)
12 Austin RAPP (USA)
13 Nicolas BARRIENTOS (COL)
14 Justin ROBERTS (BAH)
15 Alexander COZBINOV (MDA)
16 Justin BUTSCH (USA)
17 Alex BLUMENBERG (BRA)
18 Dragos Constantin IGNAT (ROU)
19 Isaiah STRODE (USA)
20 (JE) Toby KODAT (USA)

21 (Q) David FOX (GBR)
22 (Q) Jody MAGINLEY (ANT)
23 (Q) Spencer PAPA (USA)
24 (Q) Rodrigo BANZER (BOL)
25 (Q) Mousheg HOVHANNISYAN (USA)
26 (Q) Toby D. BOYER (USA)
27 (Q) Micah BRASWELL (USA)
28 (Q) Jordan SAUER (RSA)

29 (wc) Alfredo PEREZ (USA)
30 (wc) Reese STALDER (USA)
31 (wc) Errol SMITH (USA)
32 (wc) Chris WETTENGEL (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

David Fox (GBR/1) vs. Bye
Alex Kobelt (USA/14) d. Lucas Gessner (BRA) 7-6(2) 6-2

Maciej Smola (POL/2) vs. Bye
Toby D. Boyer (USA/13) d. Hugo Hashimoto (USA) 7-5 6-3

Jody Maginley (ANT/3) vs. Bye
Alessandro-Damiano Ventre (BRA) d. Leighton Allen (USA/11) 4-6 6-4 10-7

Spencer Papa (USA/4) d. Murphy Cassone (USA) w.o
Tommaso Carnevale-Miino (ITA/16) d. Henry Barrett (USA) 6-2 6-2

Nicholas Reyes (USA/5) d. Julian Noah Steinhausen (USA) 6-3 6-2
Micah Braswell (USA/wc) d. Israel Alexander Ore (USA/15) 7-6(2) 3-6 10-7

Jordan Sauer (RSA/wc) d. Conor Berg (USA/6) 6-3 6-1
Abraham Asaba (GHA/12) d. Jakub Svoboda (CZE) 7-5 6-1

Rodrigo Banzer (BOL/7) d. Daniil Kakhniuk (BLR) 6-2 7-6(2)
Quinn Vandecasteele (USA/10) d. Ran Derei (ISR) 6-2 6-1

Mousheg Hovhannisyan (USA/8) d. Hunter Heck (USA) 6-1 6-1
Jonas Maier (GER/9) d. Anas Abdelouahid (USA) 6-2 7-5

Final Round

David Fox (GBR/1) d. Alex Kobelt (USA/14) 6-2 6-1
Toby D. Boyer (USA/13) d. Maciej Smola (POL/2) 6-1 6-1
Jody Maginley (ANT/3) d. Alessandro-Damiano Ventre (BRA) 6-4 7-5
Spencer Papa (USA/4) d. Tommaso Carnevale-Miino (ITA/16) 6-2 7-5
Micah Braswell (USA/wc) d. Nicholas Reyes (USA/5) 6-4 6-3
Jordan Sauer (RSA/wc) d. Abraham Asaba (GHA/12) 6-3 4-6 10-4
Rodrigo Banzer (BOL/7) d. Quinn Vandecasteele (USA/10) 6-0 6-4
Mousheg Hovhannisyan (USA/8) d. Jonas Maier (GER/9) 6-1 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) d. J.Maginley / J.Roberts (ANT/BAH) 6-4 6-4
M.Hovhannisyan / A.Sarkissian (USA/wc) d. A.Blumenberg / D.Fox (BRA/GBR) 7-5 6-4
J.Butsch / A.Rybakov (USA) d. T.Kodat / M.Smola (USA/POL) 7-6(3) 6-3
N.Barrientos / I.Ore (COL/USA/3) d. L.Allen / M.Braswell (USA/wc) 7-6(3) 6-2

A.Perez / E.Zhu (USA) d. J.Grills / B.Walkin (AUS/4) 6-3 6-4
N.Chappell / R.Stalder (USA) d. P.Chrysochos / I.Dempster (CYP/USA) 7-5 3-6 10-6
L.Castelnuovo / J.Haerteis (SUI/GER) d. A.Cozbinov / E.Song (MDA/USA) 7-6(5) 6-2
A.Rapp / M.Redlicki (USA/2) d. C.Alenik / C.Samuelsson (USA/SWE/wc) 6-1 6-4

Quarterfinal

H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) d. M.Hovhannisyan / A.Sarkissian (USA/wc) 6-0 6-2
N.Barrientos / I.Ore (COL/USA/3) d. J.Butsch / A.Rybakov (USA) 7-6(3) 6-2
N.Chappell / R.Stalder (USA) d. A.Perez / E.Zhu (USA) 6-3 6-4
A.Rapp / M.Redlicki (USA/2) d. L.Castelnuovo / J.Haerteis (SUI/GER) 6-7(4) 6-3 10-7

Semifinal

N.Barrientos / I.Ore (COL/USA/3) d. H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) 3-6 6-3 10-1
N.Chappell / R.Stalder (USA) d. A.Rapp / M.Redlicki (USA/2) 6-2 2-6 10-6

FINAL

N.Barrientos / I.Ore (COL/USA/3)
d. N.Chappell / R.Stalder (USA) 7-6(1) 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Johannes Haerteis (GER/1) d. Ryan Shane (USA) 6-4 6-4
Alex Blumenberg (BRA) d. Errol Smith (USA/wc) 6-4 2-6 6-4
Evan Zhu (USA) d. Toby Kodat (USA) 6-2 5-7 6-2
Petros Chrysochos (CYP/6) d. Dragos Constantin Ignat (ROU) 6-0 6-2

Martin Redlicki (USA/4) d. Jordan Sauer (RSA/Q) 7-5 6-1
Spencer Papa (USA/Q) d. Justin Roberts (BAH) 6-1 6-3
Nicolas Barrientos (COL) d. Micah Braswell (USA/Q) 6-0 6-1
Alex Rybakov (USA/8) d. Toby D. Boyer (USA/Q) 6-1 6-0

Evan Song (USA/7) d. Isaiah Strode (USA) 6-4 6-2
Alfredo Perez (USA/wc) d. Chris Wettengel (USA/wc) 6-3 6-2
Justin Butsch (USA) d. Luca Castelnuovo (SUI) 6-3 3-6 6-3
Jacob Grills (AUS/3) d. Mousheg Hovhannisyan (USA/Q) 6-2 6-1

Nick Chappell (USA/5) d. Reese Stalder (USA/wc) 7-5 6-4
Austin Rapp (USA) d. Alexander Cozbinov (MDA) 6-7(3) 6-0 7-5
David Fox (GBR/Q) d. Jody Maginley (ANT/Q) 6-4 6-3
Alexander Sarkissian (USA/2) d. Rodrigo Banzer (BOL/Q) 6-0 6-7(5) 6-3

2nd Round

Johannes Haerteis (GER/1) d. Alex Blumenberg (BRA) 7-6(3) 6-1
Petros Chrysochos (CYP/6) d. Evan Zhu (USA) 6-4 6-3
Martin Redlicki (USA/4) d. Spencer Papa (USA/Q) 6-4 6-3
Alex Rybakov (USA/8) d. Nicolas Barrientos (COL) 6-1 4-6 6-4

Alfredo Perez (USA/wc) d. Evan Song (USA/7) 2-6 7-6(2) 6-4
Justin Butsch (USA) d. Jacob Grills (AUS/3) 7-5 7-5
Nick Chappell (USA/5) d. Austin Rapp (USA) 2-6 7-6(4) 7-6(3)
Alexander Sarkissian (USA/2) d. David Fox (GBR/Q) 6-4 6-1

Quarterfinal

Petros Chrysochos (CYP/6) d. Johannes Haerteis (GER/1) 6-2 5-7 6-4
Alex Rybakov (USA/8) d. Martin Redlicki (USA/4) 6-7(4) 7-6(2) 6-3
Justin Butsch (USA) d. Alfredo Perez (USA/wc) 6-2 6-4
Nick Chappell (USA/5) d. Alexander Sarkissian (USA/2) 3-6 6-3 7-5

Semifinal

Petros Chrysochos (CYP/6) d. Alex Rybakov (USA/8) 5-7 6-4 6-2
Justin Butsch (USA) d. Nick Chappell (USA/5) 7-6(3) 6-7(3) 7-6(3)

FINAL

Petros Chrysochos (CYP/6)
d. Justin Butsch (USA) 6-2 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top