Mens Tennis Forums banner
1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
馃嚚馃嚧 M25 IBAGU脡 馃嚚馃嚧

City : Ibagu茅, Colombia
Date : 26 September-02 October 2022
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Gustavo Heide (BRA)

Entry List

1. Gonzalo LAMA (CHI)
2. Benjamin LOCK (ZIM)
3. Gustavo HEIDE (BRA)
4. Arklon HUERTAS DEL PINO (PER)
5. Jorge Brian PANTA (PER)
6. Peter BERTRAN (DOM)
7. Conner HUERTAS DEL PINO (PER)
8. Gonzalo BUENO (PER)
9. Blu BAKER (GBR)
10. Alejandro HOYOS FRANCO (COL)
11. Antonio Cayetano MARCH (ECU)
12. Diego FERNANDEZ FLORES (CHI)
13. Nicolas BUITRAGO (COL)
14. Victor LILOV (USA)
15. Alvaro GUILLEN MEZA (ECU)
16. Alejandro MENDOZA (BOL)
17. Joao Victor COUTO LOUREIRO (BRA)
18. Mateo GOMEZ (COL)
19. Kosuke OGURA (JPN)
20. Tobias FRANCO (ARG)
21. Johan Alexander RODRIGUEZ RODRIGUEZ (COL)
22. Cristobal CASTRO (CHI)

23 (Q) Mateo BARREIROS REYES (BRA)
24 (Q) Vitor LEAL (BRA)
25 (Q) Davide PONTOGLIO (ITA)
26 (Q) Lorenzo ESQUICI (BRA)
27 (Q) Pedro URIBE (COL)
28 (Q) Juan David ROBAYO ARIAS (COL)

29 (wc) Enrique PENA (COL)
30 (wc) Mateo CASTANEDA (COL)
31 (wc) Daniel SALAZAR (COL)
32 (wc) Juan Diego ALZATE PERILLA (COL)
 

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Miguel Fernando Pereira (CHI/1) d. Juan Jos茅 Herrero (COL) 6-1 6-1
Pedro Uribe (COL) d. Juan Andres Alonso Moya (COL) 6-0 6-0
Jorge Abde Celis (CHI) d. Juan Pablo Echeverry Gomez (COL) 6-2 6-3
Nicolas Esteban Rico Arias (COL/11) d. Marcelo Marino Hidalgo (COL/wc) 6-3 6-0

Mateo Barreiros Reyes (BRA/2) d. Pablo Herrera Serna (COL/wc) 6-1 6-0
Juan Esteban Trujillo Hernandez (COL) d. Babji Siva Atturu (IND) 6-2 6-4
Matteo Rozo Torres (COL) d. Andres Loaiza (COL) 6-0 6-1
Alessio Zanotti (ITA/8) d. Santiago Perez Barajas (COL) 6-0 6-1

Vitor Leal (BRA/3) d. Santiago Ordonez Achinte (COL/wc) 6-2 6-1
Juan Arturo Espanol Moreno (COL) d. Badlwim Jared Escobar Cifuentes (COL) 4-6 7-6(6) 10-8
Oliver Hudson (GBR) d. Juan Martin Bosmediano Pazmino (ECU) 5-7 6-4 10-4
Salvador Price (COL) d. Camilo Benavides Soto (COL/12) 6-3 7-5

Davide Pontoglio (ITA/4) d. Alejandro Mateus Rojas (COL) 6-0 6-1
Nicolas Alvarado (COL) d. Sergio Alejandro Galeano Arango (COL) 6-3 5-4 ret.
Ryan Augusto Dos Santos (BRA) d. Hernan Ariza (COL) 6-2 6-2
Oscar Fernando Trujillo Hernandez (COL/10) d. Alejandro Uribe Quintero (COL) 1-6 7-5 10-4

Courtney John Lock (ZIM/5) d. Camilo Andres Gonzalez Torres (COL) 6-1 7-6(5)
Jhoan Sebastian Vaquero (COL) d. Gabriel Guzman (COL) 6-1 6-1
Juan David Robayo Arias (COL) d. Miguel Angel Sarria Mondragon (COL) 6-2 5-7 10-6
Felipe Santamaria (COL/9) d. Ivan Sanchez Bahamon (COL) 6-0 7-5

Lorenzo Esquici (BRA/6) d. Nicolas Quintero Zaugg (COL) 6-0 6-0
Tobias Sonne (ARG) d. Fernando Jos茅 Cachipuendo Calderon (ECU) 6-2 6-1
Camilo Pinzon Almario (COL) d. Rodrigo Hernandez (COL) 6-2 6-4
Benjamin Ignacio Torres Fernandez (CHI/7) d. Miguel Angel Madrid Torres (COL) 6-0 6-0

2nd Round

Pedro Uribe (COL) d. Miguel Fernando Pereira (CHI/1) 5-7 7-6(4) 14-12
Jorge Abde Celis (CHI) d. Nicolas Esteban Rico Arias (COL/11) 6-7(2) 7-5 10-7

Mateo Barreiros Reyes (BRA/2) d. Juan Esteban Trujillo Hernandez (COL) 6-2 6-2
Alessio Zanotti (ITA/8) d. Matteo Rozo Torres (COL) 6-1 6-0

Vitor Leal (BRA/3) d. Juan Arturo Espanol Moreno (COL) 6-1 6-0
Salvador Price (COL) d. Oliver Hudson (GBR) 6-4 6-1

Davide Pontoglio (ITA/4) d. Nicolas Alvarado (COL) 7-5 6-0
Ryan Augusto Dos Santos (BRA) d. Oscar Fernando Trujillo Hernandez (COL/10) 6-1 1-6 10-3

Courtney John Lock (ZIM/5) d. Jhoan Sebastian Vaquero (COL) 7-5 6-3
Juan David Robayo Arias (COL) d. Felipe Santamaria (COL/9) 7-6(7) 6-2

Lorenzo Esquici (BRA/6) d. Tobias Sonne (ARG) 6-1 6-1
Benjamin Ignacio Torres Fernandez (CHI/7) d. Camilo Pinzon Almario (COL) 6-1 6-1

Final Round

Pedro Uribe (COL) d. Jorge Abde Celis (CHI) 6-3 6-1
Mateo Barreiros Reyes (BRA/2) d. Alessio Zanotti (ITA/8) 1-6 7-6(4) 12-10
Vitor Leal (BRA/3) d. Salvador Price (COL) 6-3 7-6(6)
Davide Pontoglio (ITA/4) d. Ryan Augusto Dos Santos (BRA) 7-6(0) 6-4
Juan David Robayo Arias (COL) d. Courtney John Lock (ZIM/5) 6-1 6-4
Lorenzo Esquici (BRA/6) d. Benjamin Ignacio Torres Fernandez (CHI/7) 6-2 6-2
 

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

T.Franco / A.March (ARG/ECU) d. B.Lock / C.J.Lock (ZIM/1) 0-6 6-4 10-5
N.Buitrago / M.Gomez (COL) d. S.Price / J.Robayo Arias (COL/wc) 6-4 6-4
P.Bertran / A.Hoyos Franco (DOM/COL) d. J.Alzate Perilla / C.Benavides Soto (COL/wc) 6-2 6-4
G.Heide / J.Couto Loureiro (BRA/3) d. M.Barreiros Reyes / V.Lilov (BRA/USA) 7-5 4-6 10-3

A.Mendoza / J.Panta (BOL/PER/4) d. C.Castro / G.Lama (CHI) 6-2 6-3
D.Fernandez Flores / M.Pereira (CHI) d. K.Ogura / J.Rodriguez Rodriguez (JPN/COL) 6-7(5) 6-4 10-8
J.Bendeck / E.Pena (COL) d. F.Santamaria / B.Torres Fernandez (COL/CHI) 4-6 6-1 10-8
A.Huertas Del Pino / C.Huertas Del Pino (PER/2) d. M.Marino Hidalgo / J.Vaquero (COL/wc) 6-2 6-2

Quarterfinal

T.Franco / A.March (ARG/ECU) d. N.Buitrago / M.Gomez (COL) 6-1 3-6 10-8
G.Heide / J.Couto Loureiro (BRA/3) d. P.Bertran / A.Hoyos Franco (DOM/COL) 6-3 6-3
A.Mendoza / J.Panta (BOL/PER/4) d. D.Fernandez Flores / M.Pereira (CHI) 7-6(4) 6-1
A.Huertas Del Pino / C.Huertas Del Pino (PER/2) d. J.Bendeck / E.Pena (COL) 6-2 6-0

Semifinal

G.Heide / J.Couto Loureiro (BRA/3) vs. T.Franco / A.March (ARG/ECU)
A.Huertas Del Pino / C.Huertas Del Pino (PER/2) vs. A.Mendoza / J.Panta (BOL/PER/4)
 

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Gonzalo Lama (CHI/1) d. Pedro Uribe (COL/Q) 6-2 6-0
Antonio Cayetano March (ECU) d. Courtney John Lock (ZIM/L.L) 6-1 6-2
Vitor Leal (BRA/Q) d. Lorenzo Esquici (BRA/Q) 6-2 6-2
Peter Bertran (DOM/6) d. Daniel Salazar (COL/wc) 6-1 6-3

Joao Victor Couto Loureiro (BRA) d. Arklon Huertas Del Pino (PER/4) 6-3 3-6 6-1
Alejandro Hoyos Franco (COL) d. Juan David Robayo Arias (COL/Q) 6-2 6-4
Victor Lilov (USA) d. Cristobal Castro (CHI) 1-6 6-1 6-2
Jorge Brian Panta (PER/5) d. Diego Fernandez Flores (CHI) 6-3 6-3

Conner Huertas Del Pino (PER/7) d. Mateo Barreiros Reyes (BRA/Q) 6-3 6-3
Alvaro Guillen Meza (ECU) d. Kosuke Ogura (JPN) 6-1 6-3
Nicolas Buitrago (COL) d. Mateo Castaneda (COL/wc) 6-1 6-0
Gustavo Heide (BRA/3) d. Enrique Pena (COL/wc) 6-2 6-0

Gonzalo Bueno (PER/8) d. Juan Diego Alzate Perilla (COL/wc) 6-4 6-3
Davide Pontoglio (ITA/Q) d. Johan Alexander Rodriguez Rodriguez (COL) 7-6(6) 6-1
Mateo Gomez (COL) d. Tobias Franco (ARG) 6-0 6-1
Benjamin Lock (ZIM/2) d. Alejandro Mendoza (BOL) 6-1 6-4

Courtney John Lock (ZIM/L.L) replaces Blu Baker (GBR)

2nd Round

Gonzalo Lama (CHI/1) d. Antonio Cayetano March (ECU) 6-4 6-0
Peter Bertran (DOM/6) d. Vitor Leal (BRA/Q) 7-6(4) 6-3
Alejandro Hoyos Franco (COL) d. Joao Victor Couto Loureiro (BRA) 6-2 7-6(2)
Jorge Brian Panta (PER/5) d. Victor Lilov (USA) 6-4 2-6 6-4

Alvaro Guillen Meza (ECU) d. Conner Huertas Del Pino (PER/7) 4-6 7-6(6) 6-2
Gustavo Heide (BRA/3) d. Nicolas Buitrago (COL) 6-4 6-2
Davide Pontoglio (ITA/Q) d. Gonzalo Bueno (PER/8) 6-3 6-2
Benjamin Lock (ZIM/2) d. Mateo Gomez (COL) 6-3 2-6 6-1

Quarterfinal

Gonzalo Lama (CHI/1) vs. Peter Bertran (DOM/6)
Jorge Brian Panta (PER/5)
vs. Alejandro Hoyos Franco (COL)
Gustavo Heide (BRA/3) vs. Alvaro Guillen Meza (ECU)
Benjamin Lock (ZIM/2) vs. Davide Pontoglio (ITA/Q)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top