Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 HONG KONG

City : Hong Kong, China
Date : 03-09 June 2019
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Yuki Mochizuki (JPN)

Entry List

1 Yan BAI (CHN)
2 Yusuke TAKAHASHI (JPN)
3 Blake ELLIS (AUS)
4 Nam Hoang LY (VIE)
5 Chun Hsin TSENG (TPE)
6 Shuichi SEKIGUCHI (JPN)
7 Yuta SHIMIZU (JPN)
8 Sidharth RAWAT (IND)
9 Agustin VELOTTI (ARG)
10 Shintaro IMAI (JPN)
11 Yuki MOCHIZUKI (JPN)
12 Yu Hsiou HSU (TPE)
13 William GRIFFITH (USA)
14 Hong Kit WONG (HKG)
15 Finn TEARNEY (NZL)
16 (IWTR) Luca CASTELNUOVO (SUI)
17 (IWTR) Maksim TIKHOMIROV (USA)
18 (IWTR) Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
19 (IWTR) Michael ZHU (USA)
20 (IWTR) Xin GAO (CHN)

21 (Q) Dusty H. BOYER (USA)
22 (Q) Aaron ADDISON (AUS)
23 (Q) Cheng-Yu YU (TPE)
24 (Q) Tsung-Hao HUANG (TPE)
25 (Q) Alexander CRNOKRAK (AUS)
26 (Q) Yu Hsiang CHIU (TPE)
27 (Q) William MA (AUS)
28 (Q) Isaac BECROFT (NZL)

29 (wc) Pak Long YEUNG (HKG)
30 (wc) Wai Yu KAI (HKG)
31 (wc) Chak Lam Coleman WONG (HKG)
32 (wc) Ching Ho Sunny YUE (HKG)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M25 Hong Kong [03-09 June]

Qualifying Draw

1st Round

Dusty H. Boyer (USA/1) d. Joel Kielbowicz (USA) 6-4 6-4
Boris Butulija (SRB/9) d. Ching Wah Wai (HKG) 6-2 6-0

Aaron Addison (AUS/2) d. Alester Magalit (HKG) 6-2 6-1
Scott Duncan (GBR/11) d. Zheng Qi Jonathan Zhang (HKG) 6-3 6-3

Cheng-Yu Yu (TPE/3) d. Sahej Maker (GBR) 6-0 6-0
Arturs Lazdins (LAT/10) d. Jeroen Boer (NED) 6-1 6-0

Li-Wei Tan (TPE/4) d. Malhar Rajpal (HKG) 6-1 6-2
William Ma (AUS/13) d. Le Tian Wang (CHN) 6-3 6-3

Wei-De Lin (TPE/5) d. Abhishek Bastola (NEP) 6-4 6-4
Isaac Becroft (NZL) d. Dave Sebastian Mosqueda (PHI/16) 4-6 6-3 10-4

Tsung-Hao Huang (TPE/6) d. Bruno Loeffler (HKG) 6-3 6-1
Harry Meehan (GBR/15) d. Tsz Yan Adrian Yao (HKG) 7-5 6-0

Jayden Court (AUS/7) d. Pak Hong Issac Chan (HKG) 6-4 6-1
Yu Hsiang Chiu (TPE/12) d. Suraj Kiran Mahtani (HKG) 6-1 6-1

Alexander Crnokrak (AUS/8) d. Kurt Dewey Mosqueda (PHI) 6-0 6-0
Jason Sankey (HKG/14) d. Ching Yeung Michael Tam (HKG) 6-3 6-4


Final Round

Dusty H. Boyer (USA/1) d. Boris Butulija (SRB/9) 6-1 6-2
Aaron Addison (AUS/2) d. Scott Duncan (GBR/11) 6-0 4-6 10-6
Cheng-Yu Yu (TPE/3) d. Arturs Lazdins (LAT/10) 3-6 6-1 15-13
William Ma (AUS/13) d. Li-Wei Tan (TPE/4) 7-5 6-2
Isaac Becroft (NZL) d. Wei-De Lin (TPE/5) 6-2 1-6 12-10
Tsung-Hao Huang (TPE/6) d. Harry Meehan (GBR/15) 6-4 6-7(6) 10-7
Yu Hsiang Chiu (TPE/12) d. Jayden Court (AUS/7) 6-3 6-4
Alexander Crnokrak (AUS/8) d. Jason Sankey (HKG/14) 6-1 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M25 Hong Kong [03-09 June]

Doubles

1st Round

X.Gao / Y.Hsu (CHN/TPE/1) d. W-D.Lin / C.Tseng (TPE) 7-5 6-2
L.Castelnuovo / A.Velotti (SUI/ARG) d. H.Wong / P.Yeung (HKG) 6-2 4-6 10-5
Y.Mochizuki / S.Sekiguchi (JPN) d. H-H.Lee / C.Wong (TPE/HKG/wc) 7-6(5) 6-7(4) 10-2
B.Ellis / N.Ly (AUS/VIE/3) d. S.Duncan / A.Lazdins (GBR/LAT) 7-6(4) 7-6(9)

B.Butulija / W.Griffith (SRB/USA) d. C-Y.Yu / M.Zhu (TPE/USA/4) 6-3 4-6 10-5
C.Yue / Z.Zhang (HKG/wc) d. D.Boyer / H.Meehan (USA/GBR) 3-6 6-2 10-8
S.Rawat / J.Vidal Azorin (IND/ESP) d. S.Ayap / M.Tikhomirov (KAZ/USA) 6-3 5-7 10-5
S.Imai / Y.Shimizu (JPN/2) d. W.Kai / A.Magalit (HKG/wc) 6-2 6-3


Quarterfinal

X.Gao / Y.Hsu (CHN/TPE/1) d. L.Castelnuovo / A.Velotti (SUI/ARG) 6-3 7-5
B.Ellis / N.Ly (AUS/VIE/3) d. Y.Mochizuki / S.Sekiguchi (JPN) 6-1 4-6 10-5
B.Butulija / W.Griffith (SRB/USA) d. C.Yue / Z.Zhang (HKG/wc) 6-1 6-3
S.Imai / Y.Shimizu (JPN/2) d. S.Rawat / J.Vidal Azorin (IND/ESP) 7-6(3) 6-3


Semifinal

B.Ellis / N.Ly (AUS/VIE/3) d. X.Gao / Y.Hsu (CHN/TPE/1) 7-6(5) 6-3
S.Imai / Y.Shimizu (JPN/2) d. B.Butulija / W.Griffith (SRB/USA) 6-0 6-3


FINAL

S.Imai / Y.Shimizu (JPN/2) d. B.Ellis / N.Ly (AUS/VIE/3) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M25 Hong Kong [03-09 June]

Main Draw

1st Round

Yan Bai (CHN/1) d. Alexander Crnokrak (AUS/Q) 6-1 6-2
Tsung-Hao Huang (TPE/Q) d. Dusty H. Boyer (USA/Q) 4-6 6-1 6-1
Aaron Addison (AUS/Q) d. William Griffith (USA) 6-2 6-3
Agustin Velotti (ARG) d. Sidharth Rawat (IND/8) 6-1 6-4

Yu Hsiou Hsu (TPE) d. Blake Ellis (AUS/3) 6-3 6-1
Shintaro Imai (JPN) d. Chak Lam Coleman Wong (HKG/wc) 6-1 6-1
Hong Kit Wong (HKG) d. Pak Long Yeung (HKG/wc) 6-7(5) 6-4 3-0 ret.
Yuta Shimizu (JPN/7) d. Cheng-Yu Yu (TPE/Q) 6-2 6-1

Chun Hsin Tseng (TPE/5) d. Yu Hsiang Chiu (TPE/Q) 6-2 6-0
Finn Tearney (NZL) d. Ching Ho Sunny Yue (HKG/wc) 6-0 6-2
Yuki Mochizuki (JPN) d. Luca Castelnuovo (SUI) 6-2 6-2
Nam Hoang Ly (VIE/4) d. William Ma (AUS/Q) 6-2 6-2

Shuichi Sekiguchi (JPN/6) d. Wai Yu Kai (HKG/wc) 6-2 6-1
Xin Gao (CHN) d. Maksim Tikhomirov (USA) 4-6 6-1 6-1
Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) d. Michael Zhu (USA) 1-6 6-3 6-0
Yusuke Takahashi (JPN/2) d. Isaac Becroft (NZL/Q) 6-4 6-3


2nd Round

Yan Bai (CHN/1) d. Tsung-Hao Huang (TPE/Q) 6-4 6-3
Agustin Velotti (ARG) d. Aaron Addison (AUS/Q) 6-2 6-4
Shintaro Imai (JPN) d. Yu Hsiou Hsu (TPE) 6-2 6-3
Yuta Shimizu (JPN/7) d. Hong Kit Wong (HKG) 6-1 6-3

Chun Hsin Tseng (TPE/5) d. Finn Tearney (NZL) 6-4 6-4
Yuki Mochizuki (JPN) d. Nam Hoang Ly (VIE/4) 6-4 1-0 ret.
Shuichi Sekiguchi (JPN/6) d. Xin Gao (CHN) 6-3 6-1
Yusuke Takahashi (JPN/2) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) 6-2 7-6(5)


Quarterfinal

Yan Bai (CHN/1) d. Agustin Velotti (ARG) 6-7(4) 6-1 7-5
Shintaro Imai (JPN) d. Yuta Shimizu (JPN/7) 5-7 7-5 6-3
Yuki Mochizuki (JPN) d. Chun Hsin Tseng (TPE/5) 6-4 6-3
Shuichi Sekiguchi (JPN/6) d. Yusuke Takahashi (JPN/2) 6-3 6-3


Semifinal

Shintaro Imai (JPN) d. Yan Bai (CHN/1) 7-6(5) 6-3
Shuichi Sekiguchi (JPN/6) d. Yuki Mochizuki (JPN) 6-3 7-6(3)


FINAL

Shintaro Imai (JPN) d. Shuichi Sekiguchi (JPN/6) 6-2 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top