Mens Tennis Forums banner

1 - 6 of 6 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25+H RODEZ

City : Rodez, France
Date : 12-18 October 2020
Prize Money : 25.000$ (+H)
Surface : Hard (Indoor)
Defending champion : Hugo Gaston (FRA)

Entry List

1. Hiroki MORIYA (JPN)
2. Shuichi SEKIGUCHI (JPN)
3. Igor SIJSLING (NED)
4. Viktor DURASOVIC (NOR)
5. Jesper DE JONG (NED)
6. Baptiste CREPATTE (FRA)
7. Nikolas SANCHEZ IZQUIERDO (ESP)
8. Jules OKALA (FRA)
9. Alessandro BEGA (ITA)
10. Maxime HAMOU (FRA)
11. Rayane ROUMANE (FRA)
12. Jelle SELS (NED)
13. Michael GEERTS (BEL)
14. Sadio DOUMBIA (FRA)
15. Pedro CACHIN (ARG)
16. Dan ADDED (FRA)
17. Antoine ESCOFFIER (FRA)
18. Raul BRANCACCIO (ITA)
19. Stefan KOZLOV (USA)
20. (SE) Sebastian FANSELOW (GER)

21 (Q) Quentin ROBERT (FRA)
22 (Q) Thomas LAURENT (FRA)
23 (Q) Lucas POULLAIN (FRA)
24 (Q) Otto VIRTANEN (FIN)
25 (Q) George LOFFHAGEN (GBR)
26 (Q) Titouan DROGUET (FRA)
27 (Q) Jurgen BRIAND (FRA)
28 (Q) Axel GARCIAN (FRA)

29 (wc) Antoine CORNUT-CHAUVINC (FRA)
30 (wc) Kyrian JACQUET (FRA)
31 (wc) Arthur REYMOND (FRA)
32 (wc) Kenny DE SCHEPPER (FRA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Genaro Alberto Olivieri (ARG/1) vs. Bye
Otto Virtanen (FIN/14) d. Arthur Hugounenq (FRA) 6-3 6-3

Agustin Velotti (ARG/2) vs. Bye
Jurgen Briand (FRA) d. Valentin Royer (FRA/13) 6-4 6-1

Quentin Robert (FRA/3) d. Allan Deschamps (FRA) 6-1 6-2
Roy Smith (USA/9) d. Brice Martinou (FRA) 6-1 6-0

Ugo Blanchet (FRA) d. Johan Sébastien Tatlot (FRA/4) 6-3 6-4
George Loffhagen (GBR) d. Damien Wenger (SUI/16) 6-3 2-6 10-3

Thomas Laurent (FRA/5) d. Théo Arribagé (FRA/wc) 6-4 6-7(2) 10-3
Fabien Reboul (FRA/12) d. Thibault Verdier (FRA) 7-5 6-4

Arthur Bouquier (FRA) d. Gerardo Lopez Villasenor (MEX/6) 6-2 6-1
Titouan Droguet (FRA) d. Benjamin Pietri (FRA/15) 6-3 6-2

Lucas Poullain (FRA/7) d. Paul Cayre (FRA) 6-2 6-1
Jonathan Eysseric (FRA/10) d. Emilien Voisin (FRA) 6-2 7-6(2)

Axel Garcian (FRA) d. Alexis Gautier (FRA/8) 3-6 6-2 10-7
Robin Bertrand (FRA) d. Clément Tabur (FRA/11) 4-6 6-3 10-4

Final Round

Otto Virtanen (FIN/14) d. Genaro Alberto Olivieri (ARG/1) 6-3 6-4
Jurgen Briand (FRA) d. Agustin Velotti (ARG/2) 6-1 6-3
Quentin Robert (FRA/3) d. Roy Smith (USA/9) 6-4 6-3
George Loffhagen (GBR) d. Ugo Blanchet (FRA) 6-4 6-3
Thomas Laurent (FRA/5) d. Fabien Reboul (FRA/12) 6-3 1-6 10-3
Titouan Droguet (FRA) d. Arthur Bouquier (FRA) 6-1 6-3
Lucas Poullain (FRA/7) d. Jonathan Eysseric (FRA/10) 6-2 6-1
Axel Garcian (FRA) d. Robin Bertrand (FRA) 7-6(4) 6-7(5) 10-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

S.Doumbia / F.Reboul (FRA/1) d. V.Durasovic / M.Geerts (NOR/BEL) 7-6(7) 7-6(4)
G.Olivieri / A.Velotti (ARG) d. A.Deschamps / A.Garcian (FRA/wc) 6-4 6-4
L.Poullain / C.Tabur (FRA) d. K.De Schepper / A.Reymond (FRA/wc) 3-6 7-6(4) 11-9
J.De Jong / J.Sels (NED/4) d. M.Hamour / G.Lopez Villasenor (FRA/MEX) 6-1 6-7(5) 10-8

R.Brancaccio / M.Vervoort (ITA/NED/3) d. P.Cachin / N.Sanchez Izquierdo (ARG/ESP) 7-5 3-6 10-5
T.Arribagé / M.Brovillé (FRA/wc) d. B.Crepatte / T.Droguet (FRA) 7-6(4) 6-4
I.Sijsling / G.Smits (NED) d. O.Virtanen / D.Wenger (FIN/SUI) 6-3 6-1
D.Added / J.Eysseric (FRA/2) d. A.Escoffier / T.Laurent (FRA) 7-5 6-3

Quarterfinal

S.Doumbia / F.Reboul (FRA/1) d. G.Olivieri / A.Velotti (ARG) 6-0 6-3
J.De Jong / J.Sels (NED/4) d. L.Poullain / C.Tabur (FRA) 2-6 6-3 10-8
T.Arribagé / M.Brovillé (FRA/wc) d. R.Brancaccio / M.Vervoort (ITA/NED/3) 6-3 3-6 10-6
I.Sijsling / G.Smits (NED) d. D.Added / J.Eysseric (FRA/2) 6-4 6-2

Semifinal

S.Doumbia / F.Reboul (FRA/1) d. J.De Jong / J.Sels (NED/4) 6-7(5) 7-6(5) 10-7
I.Sijsling / G.Smits (NED) d. T.Arribagé / M.Brovillé (FRA/wc) 7-6(3) 7-6(0)

FINAL

S.Doumbia / F.Reboul (FRA/1)
d. I.Sijsling / G.Smits (NED) 6-3 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Dan Added (FRA) d. Hiroki Moriya (JPN/1) 6-3 6-2
Otto Virtanen (FIN/Q) d. Pedro Cachin (ARG) 7-5 6-1
Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/wc) d. Sebastian Fanselow (GER) 6-4 6-3
Kenny De Schepper (FRA/wc) d. Jules Okala (FRA/8) 6-4 6-3

Igor Sijsling (NED/3) d. Quentin Robert (FRA/Q) 6-2 6-0
Thomas Laurent (FRA/Q) d. Lucas Poullain (FRA/Q) 6-3 6-3
Antoine Escoffier (FRA) d. George Loffhagen (GBR/Q) 6-3 3-6 6-4
Sadio Doumbia (FRA) d. Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP/7) 7-6(4) 6-3

Jesper De Jong (NED/5) d. Raul Brancaccio (ITA) 6-7(6) 7-6(2) 7-6(5)
Titouan Droguet (FRA/Q) d. Alessandro Bega (ITA) 6-3 3-6 6-4
Jurgen Briand (FRA/Q) d. Stefan Kozlov (USA) 6-4 6-2
Viktor Durasovic (NOR/4) d. Michael Geerts (BEL) 6-3 7-5

Baptiste Crepatte (FRA/6) d. Kyrian Jacquet (FRA/wc) 6-3 6-3
Jelle Sels (NED) d. Rayane Roumane (FRA) 6-3 6-3
Arthur Reymond (FRA/wc) d. Axel Garcian (FRA/Q) 2-6 6-4 6-3
Maxime Hamou (FRA) d. Shuichi Sekiguchi (JPN/2) 4-6 7-6(2) 7-6(4)

2nd Round

Otto Virtanen (FIN/Q) d. Dan Added (FRA) 6-7(3) 6-4 6-3
Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/wc) d. Kenny De Schepper (FRA/wc) 6-4 6-3
Igor Sijsling (NED/3) d. Thomas Laurent (FRA/Q) 6-2 6-0
Antoine Escoffier (FRA) d. Sadio Doumbia (FRA) 6-2 6-3

Jesper De Jong (NED/5) d. Titouan Droguet (FRA/Q) 4-6 7-6(8) 7-6(3)
Viktor Durasovic (NOR/4) d. Jurgen Briand (FRA/Q) 6-7(4) 7-6(5) 6-4
Jelle Sels (NED) d. Baptiste Crepatte (FRA/6) 7-6(5) 6-3
Maxime Hamou (FRA) d. Arthur Reymond (FRA/wc) 3-6 6-3 6-2

Quarterfinal

Otto Virtanen (FIN/Q) d. Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/wc) 6-1 6-2
Igor Sijsling (NED/3) d. Antoine Escoffier (FRA) 6-3 6-7(2) 6-3
Viktor Durasovic (NOR/4) d. Jesper De Jong (NED/5) 6-4 6-3
Jelle Sels (NED) d. Maxime Hamou (FRA) 7-6(5) 6-2

Semifinal

Igor Sijsling (NED/3) d. Otto Virtanen (FIN/Q) 7-6(4) 6-3
Jelle Sels (NED) d. Viktor Durasovic (NOR/4) 6-3 7-6(6)

FINAL

Igor Sijsling (NED/3)
d. Jelle Sels (NED) 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
215 Posts
Good week for Igor Sijsling. I’m surprised he’s still out here playing, it can’t be easy being a futures journeyman after having been a top 50 player and grand slam doubles finalist.
 
1 - 6 of 6 Posts
Top