Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 PALMA DEL RIO

City : Palma del Rio, Spain
Date : 24-30 June 2019
Prize Money : 25.000$ (+H)
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Lucas Miedler (AUT)

Entry List

1 Renta TOKUDA (JPN)
2 Kevin KING (USA)
3 Arthur RINDERKNECH (FRA)
4 Tom JOMBY (FRA)
5 Maximilian NEUCHRIST (AUT)
6 Andres ARTUNEDO MARTINAVARRO (ESP)
7 Edan LESHEM (ISR)
8 Yannick MERTENS (BEL)
9 Ricardo OJEDA LARA (ESP)
10 Albano OLIVETTI (FRA)
11 Alafia AYENI (USA)
12 Pavel KRAINIK (CAN)
13 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
14 Ruan ROELOFSE (RSA)
15 Peter BOTHWELL (IRL)
16 Jaimee Floyd ANGELE (FRA)
17 Mick LESCURE (FRA)
18 (SE) Eduardo STRUVAY (COL)
19 (IWTR) Jaume PLA MALFEITO (ESP)
20 (IWTR) Simon CARR (IRL)
21 (IWTR) Federico ZEBALLOS (BOL)
22 (IWTR) Peter KOBELT (USA)

23 (Q) Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
24 (Q) Oleg KHOTKOV (UKR)
25 (Q) Sergi PEREZ CONTRI (ESP)
26 (Q) Alberto BARROSO CAMPOS (ESP)
27 (Q) Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP)
28 (Q) Miguel DAMAS (ESP)

29 (wc) Albert ROGLAN (ESP)
30 (wc) Benjamin WINTER LOPEZ (ESP)
31 (wc) Enrique LUQUE RICO (ESP)
32 (wc) Jose Antonio DUGO REYES (ESP)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M25+H Palma del Rio [24-30 June]

Qualifying Draw

1st Round

Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/1) vs. Bye
Javier Molino (ESP) d. Rafael Mazon-Hernandez (ESP/12) 6-4 6-4

Carlos Sanchez Jover (ESP/2) vs. Bye
Juan Pablo Canas Garcia (ESP/10) d. Sizya Ernest Kivanda (GBR) 6-3 6-1

David Jorda Sanchis (ESP/3) d. Jose Juarez Caro (ESP/wc) 6-3 6-3
Miguel Damas (ESP) d. Alessandro Coppini (ITA/7) 7-5 3-6 10-6

Oleg Khotkov (UKR/4) d. Sacha Modica (GBR) 7-5 6-2
John Echeverria (ESP/11) d. Adria Vallejo Ferrer (ESP) 6-0 6-0

Sergi Perez Contri (ESP/5) d. Mikel Aranzabal (ESP) 6-4 6-4
Boris Arias (BOL/8) d. Ignacio Benzal Alia (ESP) 6-3 4-6 10-7

Grigoriy Korobeynikov (UZB) d. Ivan Marrero Curbelo (ESP/6) 6-4 6-3
Alberto Barroso Campos (ESP/9) d. George Davies (GBR) 6-3 6-2


Final Round

Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/1) d. Javier Molino (ESP) 4-6 6-1 10-7
Juan Pablo Canas Garcia (ESP/10) d. Carlos Sanchez Jover (ESP/2) 4-6 7-6(5) 10-7
Miguel Damas (ESP) d. David Jorda Sanchis (ESP/3) 2-6 6-1 10-7
Oleg Khotkov (UKR/4) d. John Echeverria (ESP/11) 6-3 6-3
Sergi Perez Contri (ESP/5) d. Boris Arias (BOL/8) 6-4 6-1
Alberto Barroso Campos (ESP/9) d. Grigoriy Korobeynikov (UZB) 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M25+H Palma del Rio [24-30 June]

Doubles

1st Round

B.Arias / F.Zeballos (BOL/1) d. M.Damas / J.Juarez Caro (ESP/wc) 6-3 6-1
P.Bothwell / E.Leshem (IRL/ISR) d. A.Ayeni / P.Krainik (USA/CAN) 7-6(6) 6-3
R.Ojeda Lara / J.Pla Malfeito (ESP) d. J.Echeverria / I.Marrero Curbelo (ESP) 6-2 6-2
M.Neuchrist / A.Olivetti (AUT/FRA/3) d. J.Canas Garcia / J.Dugo Reyes (ESP/wc) 7-5 6-1

A.Artunedo Martinavarro / P.Vivero Gonzalez (ESP/4) d. A.Coppini / S.Perez Contri (ITA/ESP) 6-1 7-6(3)
T.Jomby / M.Lescure (FRA) d. I.Benzal Alia / E.Luque Rico (ESP/wc) 6-2 6-3
A.Roglan / C.Sanchez Jover (ESP) d. A.Barroso Campos / B.Winter Lopez (ESP) 1-6 6-4 10-5
D.Jorda Sanchis / J.Vidal Azorin (ESP) d. K.King / R.Roelofse (USA/RSA/2) 6-4 6-4


Quarterfinal

B.Arias / F.Zeballos (BOL/1) d. P.Bothwell / E.Leshem (IRL/ISR) 3-6 3-0 ret.
M.Neuchrist / A.Olivetti (AUT/FRA/3) d. R.Ojeda Lara / J.Pla Malfeito (ESP) 6-3 6-7(6) 10-4
T.Jomby / M.Lescure (FRA) d. A.Artunedo Martinavarro / P.Vivero Gonzalez (ESP/4) 6-3 7-6(4)
A.Roglan / C.Sanchez Jover (ESP) d. D.Jorda Sanchis / J.Vidal Azorin (ESP) 7-5 7-5


Semifinal

M.Neuchrist / A.Olivetti (AUT/FRA/3) d. B.Arias / F.Zeballos (BOL/1) 6-2 6-3
T.Jomby / M.Lescure (FRA) d. A.Roglan / C.Sanchez Jover (ESP) 4-6 6-1 12-10


FINAL

T.Jomby / M.Lescure (FRA) d. M.Neuchrist / A.Olivetti (AUT/FRA/3) 7-6(5) 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M25+H Palma del Rio [24-30 June]

Main Draw

1st Round

John Echeverria (ESP/L.L) d. Peter Bothwell (IRL) 6-2 7-5
Mick Lescure (FRA) d. Pablo Vivero Gonzalez (ESP) 6-1 6-4
Ruan Roelofse (RSA) d. Jose Antonio Dugo Reyes (ESP/wc) 6-2 7-5
Eduardo Struvay (COL) d. Maximilian Neuchrist (AUT/5) 6-7(4) 6-3 7-5

Arthur Rinderknech (FRA/3) d. Jaimee Floyd Angele (FRA) 7-5 6-4
Alberto Barroso Campos (ESP/Q) d. Alafia Ayeni (USA) 6-2 3-6 7-5
Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Simon Carr (IRL) 6-2 6-3
Yannick Mertens (BEL/8) d. Enrique Luque Rico (ESP/wc) 6-2 6-2

Edan Leshem (ISR/7) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/Q) 6-3 6-2
Benjamin Winter Lopez (ESP/wc) d. Pavel Krainik (CAN) 6-2 6-2
Miguel Damas (ESP/Q) d. Federico Zeballos (BOL) 7-6(5) 5-7 7-6(6)
Tom Jomby (FRA/4) d. Albert Roglan (ESP/wc) 6-7(5) 6-4 6-4

Andres Artunedo Martinavarro (ESP/6) d. Oleg Khotkov (UKR/Q) 6-4 6-1
Albano Olivetti (FRA) d. Sergi Perez Contri (ESP/Q) 6-3 6-4
Jaume Pla Malfeito (ESP) d. Juan Pablo Canas Garcia (ESP/Q) 6-0 6-2
Kevin King (USA/2) d. Peter Kobelt (USA) 4-6 6-2 6-3

John Echeverria (ESP/L.L) replaces Renta Tokuda (JPN/1)


2nd Round

John Echeverria (ESP/L.L) d. Mick Lescure (FRA) 6-4 6-2
Ruan Roelofse (RSA) d. Eduardo Struvay (COL) 6-3 6-7(4) 7-6(2)
Arthur Rinderknech (FRA/3) d. Alberto Barroso Campos (ESP/Q) 3-6 6-4 6-2
Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Yannick Mertens (BEL/8) 6-3 6-1

Benjamin Winter Lopez (ESP/wc) d. Edan Leshem (ISR/7) w.o
Tom Jomby (FRA/4) d. Miguel Damas (ESP/Q) 6-3 6-4
Andres Artunedo Martinavarro (ESP/6) d. Albano Olivetti (FRA) 6-4 6-4
Kevin King (USA/2) d. Jaume Pla Malfeito (ESP) 6-2 6-2


Quarterfinal

Ruan Roelofse (RSA) d. John Echeverria (ESP/L.L) 7-6(7) 4-6 6-3
Arthur Rinderknech (FRA/3) d. Ricardo Ojeda Lara (ESP) 6-3 7-6(4)
Tom Jomby (FRA/4) d. Benjamin Winter Lopez (ESP/wc) 7-6(4) 5-7 6-4
Andres Artunedo Martinavarro (ESP/6) d. Kevin King (USA/2) 6-4 7-5


Semifinal

Arthur Rinderknech (FRA/3) d. Ruan Roelofse (RSA) 6-2 6-3
Andres Artunedo Martinavarro (ESP/6) d. Tom Jomby (FRA/4) 6-2 7-6(5)


FINAL

Andres Artunedo Martinavarro (ESP/6) d. Arthur Rinderknech (FRA/3) 6-7(2) 6-1 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top