Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 MOST

City : Most, Czech Republic
Date : 27 May - 02 June 2019
Prize Money : 25.000$ (+H)
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Patrik Rikl (CZE)

Entry List

1 Vaclav SAFRANEK (CZE)
2 Jan SATRAL (CZE)
3 Julian LENZ (GER)
4 Jacob GRILLS (AUS)
5 Sekou BANGOURA (USA)
6 Tobias SIMON (GER)
7 Tomas MACHAC (CZE)
8 Colin SINCLAIR (NMI)
9 Evan FURNESS (FRA)
10 Lucas GERCH (GER)
11 Jiri LEHECKA (CZE)
12 Daniel DUTRA DA SILVA (BRA)
13 Tomas JIROUSEK (CZE)
14 Marek GENGEL (CZE)
15 Ondrej KRSTEV (CZE)
16 (IWTR) Dan ADDED (FRA)
17 (IWTR) Tadeas PAROULEK (CZE)
18 (IWTR) Michal KONECNY (CZE)
19 (IWTR) Petr NOUZA (CZE)
20 (IWTR) Maxime CHAZAL (FRA)

21 (Q) Ondrej STYLER (CZE)
22 (Q) Dominik RECEK (CZE)
23 (Q) Antonin BOLARDT (CZE)
24 (Q) Jiri BARNAT (CZE)
25 (Q) Alex SOLANKI (IND)
26 (Q) Zdenek DERKAS (CZE)
27 (Q) Matej CINTL (CZE)
28 (Q) Krystof ZAPSKY (CZE)

29 (wc) Patrik RIKL (CZE)
30 (wc) Jiri JENICEK (CZE)
31 (wc) Jan PLEVA (CZE)
32 (wc) Jan SILHAVY (CZE)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M25+H Most [27 May - 02 June]

Qualifying Draw

1st Round

Ondrej Styler (CZE/1) vs. Bye
Pietro Mugelli (ITA) d. Tobias Brutscher (GER/16) 2-6 6-3 10-7

Dominik Recek (CZE/2) vs. Bye
Igor Solomatin (UKR/15) d. Roman Arendar (CUB) 6-2 6-2

Antonin Bolardt (CZE/3) vs. Bye
Pavel Motl (CZE) d. Marcel Marlon Sudzum (NED/11) 6-3 6-3

Jiri Barnat (CZE/4) vs. Bye
Matyas Cerny (CZE/wc) d. Milan Radojkovic (SRB/14) 6-0 6-2

Peter Vajda (SVK/5) vs. Bye
Matej Cintl (CZE/13) d. Robert Rumler (CZE) 5-7 6-3 14-12

Alex Solanki (IND/6) vs. Bye
Dominique Graf (GER/12) d. Mirgiiaz Mirdzhaliev (KGZ) 7-6(4) 6-1

Michael Cech (CZE) d. Philipp Dittmer (GER/7) 7-5 4-1 ret.
Krystof Zapsky (CZE) d. Daniil Tsebrenko (UKR/10) 6-3 2-6 10-8

Vitek Horak (CZE/wc) d. Adam Blecha (CZE/8) 6-3 2-6 12-10
Zdenek Derkas (CZE/9) d. Petr Podolan (CZE/wc) 6-4 6-3


Final Round

Ondrej Styler (CZE/1) d. Pietro Mugelli (ITA) 6-3 6-1
Dominik Recek (CZE/2) d. Igor Solomatin (UKR/15) 6-3 6-3
Antonin Bolardt (CZE/3) d. Pavel Motl (CZE) 6-3 6-3
Jiri Barnat (CZE/4) d. Matyas Cerny (CZE/wc) 6-3 6-2
Matej Cintl (CZE/13) d. Peter Vajda (SVK/5) 6-3 6-3
Alex Solanki (IND/6) d. Dominique Graf (GER/12) 6-3 1-6 10-8
Krystof Zapsky (CZE) d. Michael Cech (CZE) 6-0 6-4
Zdenek Derkas (CZE/9) d. Vitek Horak (CZE/wc) 6-2 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M25+H Most [27 May - 02 June]

Doubles

1st Round

L.Gerch / M.Radojkovic (GER/SRB) d. D.Added / B.Saraiva (FRA/POR/1) 6-4 7-6(6)
J.Lenz / F.Mergea (GER/ROU) d. D.Dutra da Silva / A.Solanki (BRA/IND) 6-2 6-3
A.Bolardt / J.Pleva (CZE/wc) d. Z.Derkas / R.Rumler (CZE) 4-6 7-5 11-9
V.Safranek / J.Satral (CZE/4) d. M.Cerny / J.Silhavy (CZE/wc) 6-0 6-1

M.Gengel / M.Vocel (CZE) d. A.Taylor / J.Taylor (AUS/3) 6-4 1-6 10-7
M.Konecny / O.Krstev (CZE) d. R.Arendar / J.Jenicek (CUB/CZE/wc) 7-6(5) 6-3
T.Paroulek / O.Styler (CZE) d. F.Duda / P.Nouza (CZE) 6-4 6-4
M.Chazal / C.Sinclair (FRA/NMI) d. S.Bangoura / J.Grills (USA/AUS/2) 7-6(5) 6-4


Quarterfinal

J.Lenz / F.Mergea (GER/ROU) d. L.Gerch / M.Radojkovic (GER/SRB) 6-3 6-3
V.Safranek / J.Satral (CZE/4) d. A.Bolardt / J.Pleva (CZE/wc) 7-5 6-3
M.Konecny / O.Krstev (CZE) d. M.Gengel / M.Vocel (CZE) 6-4 4-6 10-6
T.Paroulek / O.Styler (CZE) d. M.Chazal / C.Sinclair (FRA/NMI) 6-2 6-4


Semifinal

V.Safranek / J.Satral (CZE/4) d. J.Lenz / F.Mergea (GER/ROU) 6-3 6-7(3) 10-8
T.Paroulek / O.Styler (CZE) d. M.Konecny / O.Krstev (CZE) 6-4 7-6(2)


FINAL

T.Paroulek / O.Styler (CZE) d. V.Safranek / J.Satral (CZE/4) 7-5 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M25+H Most [27 May - 02 June]

Main Draw

1st Round

Vaclav Safranek (CZE/1) d. Antonin Bolardt (CZE/Q) 6-1 3-2 ret.
Patrik Rikl (CZE/wc) d. Alex Solanki (IND/Q) 6-1 6-3
Jiri Jenicek (CZE/wc) d. Matej Cintl (CZE/Q) 6-3 4-6 7-6(3)
Maxime Chazal (FRA) d. Tomas Machac (CZE/7) 6-1 6-1

Julian Lenz (GER/3) d. Krystof Zapsky (CZE/Q) 6-2 6-2
Ondrej Styler (CZE/Q) d. Tomas Jirousek (CZE) 6-3 3-6 6-4
Petr Nouza (CZE) d. Marek Gengel (CZE) 1-6 7-5 6-3
Evan Furness (FRA) d. Sekou Bangoura (USA/5) 7-5 6-2

Colin Sinclair (NMI/8) d. Jiri Lehecka (CZE) 6-3 6-2
Lucas Gerch (GER) d. Jan Silhavy (CZE/wc) 6-1 6-0
Ondrej Krstev (CZE) d. Daniel Dutra da Silva (BRA) 6-4 6-3
Jacob Grills (AUS/4) d. Jiri Barnat (CZE/Q) 6-3 6-2

Dominik Recek (CZE/Q) d. Tobias Simon (GER/6) 7-5 6-4
Dan Added (FRA) d. Michal Konecny (CZE) 6-4 6-4
Tadeas Paroulek (CZE) d. Zdenek Derkas (CZE/Q) 6-1 6-2
Jan Satral (CZE/2) d. Jan Pleva (CZE/wc) 6-1 6-2


2nd Round

Vaclav Safranek (CZE/1) d. Patrik Rikl (CZE/wc) w.o
Maxime Chazal (FRA) d. Jiri Jenicek (CZE/wc) 6-0 6-0
Julian Lenz (GER/3) d. Ondrej Styler (CZE/Q) 6-2 7-6(4)
Evan Furness (FRA) d. Petr Nouza (CZE) 4-6 7-6(5) 6-4

Colin Sinclair (NMI/8) d. Lucas Gerch (GER) 6-2 5-7 6-3
Ondrej Krstev (CZE) d. Jacob Grills (AUS/4) 2-6 6-4 6-3
Dan Added (FRA) d. Dominik Recek (CZE/Q) 6-3 3-6 6-3
Jan Satral (CZE/2) d. Tadeas Paroulek (CZE) 6-3 6-4


Quarterfinal

Maxime Chazal (FRA) d. Vaclav Safranek (CZE/1) 6-3 6-1
Julian Lenz (GER/3) d. Evan Furness (FRA) 7-6(3) 6-0
Colin Sinclair (NMI/8) d. Ondrej Krstev (CZE) 6-2 6-3
Jan Satral (CZE/2) d. Dan Added (FRA) 6-2 3-1 ret.


Semifinal

Maxime Chazal (FRA) d. Julian Lenz (GER/3) 6-4 3-6 6-3
Jan Satral (CZE/2) d. Colin Sinclair (NMI/8) 3-6 6-2 6-3


FINAL

Maxime Chazal (FRA) d. Jan Satral (CZE/2) 5-7 7-6(6) 7-5
 
1 - 4 of 4 Posts
Top