Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 ABUJA

City : Abuja, Nigeria
Date : 22-28 April 2019
Prize Money : 25.000$ (+H)
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Joao Menezes (BRA)

Entry List

1 Sadio DOUMBIA (FRA)
2 Arjun KADHE (IND)
3 Tom JOMBY (FRA)
4 Fabien REBOUL (FRA)
5 Jack DRAPER (GBR)
6 Joao Pedro SORGI (BRA)
7 Niels LOOTSMA (NED)
8 Danylo KALENICHENKO (UKR)
9 N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND)
10 Guy Orly IRADUKUNDA (BDI)
11 Peter KOBELT (USA)
12 Suraj R PRABODH (IND)
13 Gilbert SOARES KLIER JUNIOR (BRA)
14 Tukhula JACOBS (NAM)
15 Kunal ANAND (IND)
16 (IWTR) Michail PERVOLARAKIS (GRE)
17 (IWTR) Dan ADDED (FRA)
18 (IWTR) Jaimee Floyd ANGELE (FRA)
19 (IWTR) Maxime MORA (FRA)
20 (IWTR) Michael ZHU (USA)

21 (Q) Hugo LARGO (ESP)
22 (Q) Simon YITBAREK (SWE)
23 (Q) Boris BUTULIJA (SRB)
24 (Q) William BUSHAMUKA (USA)
25 (Q) Dominik PALAN (CZE)
26 (Q) Joseph Imeh UBON (NGR)
27 (Q) Arnaud SEWANOU (BEN)
28 (Q) Sylvester EMMANUEL (NGR)

29 (wc) Luke Jacob GAMBLE (USA)
30 (wc) Arvid NORDQUIST (SWE)
31 (wc) Mukhtar ANDU (GBR)
32 (wc) Musa MOHAMMED (NGR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M25+H Abuja [22-28 April]

Qualifying Draw

1st Round

Dan Hiddleson (USA) d. Alexey Dubinin (RUS/15) 6-7(4) 6-2 10-7


Final Round

Hugo Largo (ESP/1) d. Markus Schultz (SWE) 7-5 1-6 15-13
Simon Yitbarek (SWE/2) d. Abdoulaziz Bationo (CIV/12) 6-4 6-3
Boris Butulija (SRB/3) d. Tochukwu Emmanuel Ezeh (NGR/14) 6-4 6-1
William Bushamuka (USA/4) d. Darryl Hale (GBR/9) 6-1 5-0 ret.
Dominik Palan (CZE/5) d. Arthur Bernabé (FRA/11/wc) 7-6(4) 6-2
Joseph Imeh Ubon (NGR/6) d. Igor Banicevic (MNE/13) 6-0 6-3
Arnaud Sewanou (BEN/7) d. Christian Paul (NGR/10) 6-2 6-3
Sylvester Emmanuel (NGR/8) d. Dan Hiddleson (USA) 4-6 6-3 10-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M25+H Abuja [22-28 April]

Doubles

1st Round

A.Kadhe / N.Prashanth (IND/1) d. B.Butulija / M.Mora (SRB/FRA) 4-6 6-3 10-6
W.Bushamuka / L.Gamble (USA) d. D.Hale / S.Prabodh (GBR/IND) 6-4 6-2
A.Bernabé / T.Jomby (FRA) d. P.Kobelt / M.Zhu (USA) 7-6(5) 5-7 13-11
D.Kalenichenko / N.Lootsma (UKR/NED/4) d. G.Soares Klier Junior / J.Sorgi (BRA) 3-6 6-3 10-4

D.Added / M.Pervolarakis (FRA/GRE/3) d. A.Nordquist / M.Schultz (SWE/wc) 6-4 6-4
D.Palan / S.Yitbarek (CZE/SWE) d. G.Iradukunda / T.Jacobs (BDI/NAM) 6-4 3-6 10-6
M.Andu / M.Mohammed (GBR/NGR/wc) d. E.Oche / M.Sani (NGR/wc) 3-6 7-6(5) 10-5
S.Doumbia / F.Reboul (FRA/2) d. K.Anand / O.Khotkov (IND/UKR) 6-3 6-2


Quarterfinal

A.Kadhe / N.Prashanth (IND/1) d. W.Bushamuka / L.Gamble (USA) 6-4 6-4
D.Kalenichenko / N.Lootsma (UKR/NED/4) d. A.Bernabé / T.Jomby (FRA) 6-2 6-3
D.Added / M.Pervolarakis (FRA/GRE/3) d. D.Palan / S.Yitbarek (CZE/SWE) 6-3 7-6(3)
S.Doumbia / F.Reboul (FRA/2) d. M.Andu / M.Mohammed (GBR/NGR/wc) 6-3 6-4


Semifinal

A.Kadhe / N.Prashanth (IND/1) d. D.Kalenichenko / N.Lootsma (UKR/NED/4) 6-3 6-2
D.Added / M.Pervolarakis (FRA/GRE/3) d. S.Doumbia / F.Reboul (FRA/2) w.o


FINAL

D.Added / M.Pervolarakis (FRA/GRE/3) d. A.Kadhe / N.Prashanth (IND/1) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M25+H Abuja [22-28 April]

Main Draw

1st Round

Sadio Doumbia (FRA/1) d. Kunal Anand (IND) 6-4 6-1
Tukhula Jacobs (NAM) d. Dominik Palan (CZE/Q) 6-2 6-4
Simon Yitbarek (SWE/Q) d. Joseph Imeh Ubon (NGR/Q) 7-5 1-0 ret.
Jack Draper (GBR/5) d. Maxime Mora (FRA) 6-0 6-0

Tom Jomby (FRA/3) d. Suraj R. Prabodh (IND) 6-1 6-3
Michael Zhu (USA) d. Mukhtar Andu (GBR/wc) 6-4 6-0
Michail Pervolarakis (GRE) d. Guy Orly Iradukunda (BDI) 6-3 7-5
Danylo Kalenichenko (UKR/8) d. N.Vijay Sundar Prashanth (IND) 6-1 6-0

Niels Lootsma (NED/7) d. Arvid Nordquist (SWE/wc) 6-4 7-5
Luke Jacob Gamble (USA/wc) d. Musa Mohammed (NGR/wc) 6-2 6-1
Gilbert Soares Klier Junior (BRA) d. Arnaud Sewanou (BEN/Q) 6-0 6-1
Fabien Reboul (FRA/4) d. Hugo Largo (ESP/Q) 6-3 6-0

Joao Pedro Sorgi (BRA/6) d. Boris Butulija (SRB/Q) 6-4 6-3
Jaimee Floyd Angele (FRA) d. Sylvester Emmanuel (NGR/Q) 6-1 7-6(5)
Dan Added (FRA) d. Peter Kobelt (USA) 7-6(4) 6-3
Arjun Kadhe (IND/2) d. William Bushamuka (USA/Q) 6-3 6-3


2nd Round

Sadio Doumbia (FRA/1) d. Tukhula Jacobs (NAM) 6-2 4-0 ret.
Simon Yitbarek (SWE/Q) d. Jack Draper (GBR/5) 5-4 ret.
Tom Jomby (FRA/3) d. Michael Zhu (USA) 6-2 6-4
Danylo Kalenichenko (UKR/8) d. Michail Pervolarakis (GRE) 7-6(5) 3-6 6-4

Niels Lootsma (NED/7) d. Luke Jacob Gamble (USA/wc) 6-4 7-5
Gilbert Soares Klier Junior (BRA) d. Fabien Reboul (FRA/4) 7-6(4) 6-3
Joao Pedro Sorgi (BRA/6) d. Jaimee Floyd Angele (FRA) 7-6(5) 6-2
Dan Added (FRA) d. Arjun Kadhe (IND/2) 6-7(4) 7-6(4) 6-4


Quarterfinal

Simon Yitbarek (SWE/Q) d. Sadio Doumbia (FRA/1) 7-6(4) 3-1 ret.
Tom Jomby (FRA/3) d. Danylo Kalenichenko (UKR/8) 6-4 6-3
Niels Lootsma (NED/7) d. Gilbert Soares Klier Junior (BRA) 6-7(5) 6-3 6-3
Dan Added (FRA) d. Joao Pedro Sorgi (BRA/6) 7-5 7-6(4)


Semifinal

Tom Jomby (FRA/3) d. Simon Yitbarek (SWE/Q) 7-5 6-3
Dan Added (FRA) d. Niels Lootsma (NED/7) 7-5 6-4


FINAL

Dan Added (FRA) d. Tom Jomby (FRA/3) 7-5 2-0 ret.
 
1 - 4 of 4 Posts
Top