Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 ABUJA

City : Abuja, Nigeria
Date : 15-21 April 2019
Prize Money : 25.000$ (+H)
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Maximilian Neuchrist (AUT)

Entry List

1 Maximilian NEUCHRIST (AUT)
2 Sadio DOUMBIA (FRA)
3 Arjun KADHE (IND)
4 Tom JOMBY (FRA)
5 Fabien REBOUL (FRA)
6 Benjamin LOCK (ZIM)
7 Jack DRAPER (GBR)
8 Joao Pedro SORGI (BRA)
9 Niels LOOTSMA (NED)
10 Danylo KALENICHENKO (UKR)
11 N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND)
12 Guy Orly IRADUKUNDA (BDI)
13 Suraj R PRABODH (IND)
14 Tukhula JACOBS (NAM)
15 Kunal ANAND (IND)
16 (IWTR) Michail PERVOLARAKIS (GRE)
17 (IWTR) Dan ADDED (FRA)
18 (IWTR) Jaimee Floyd ANGELE (FRA)
19 (IWTR) Maxime MORA (FRA)
20 (IWTR) Gilbert SOARES KLIER JUNIOR (BRA)

21 (Q) Peter KOBELT (USA)
22 (Q) Oleg KHOTKOV (UKR)
23 (Q) Boris BUTULIJA (SRB)
24 (Q) Simon YITBAREK (SWE)
25 (Q) Dominik PALAN (CZE)
26 (Q) Luke Jacob GAMBLE (USA)
27 (Q) Joseph Imeh UBON (NGR)
28 (Q) Marko VEJNOVIC (SWE)

29 (wc) Emmanuel AUDU (NGR)
30 (wc) Mukhtar ANDU (GBR)
31 (wc) Musa MOHAMMED (NGR)
32 (wc) Uche OPARAOJI (NGR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M25+H Abuja [15-21 April]

Qualifying Draw

1st Round

Peter Kobelt (USA/1) vs. Bye
Markus Schultz (SWE) d. Sylvester Emmanuel (NGR/13) 6-4 6-3

Li-Wei Tan (TPE/2) vs. Bye
Luke Jacob Gamble (USA/10) d. Tochukwu Emmanuel Ezeh (NGR) 6-3 6-1

Oleg Khotkov (UKR/3) vs. Bye
Abdoulaziz Bationo (CIV) d. Arthur Bernabé (FRA/16) 2-6 7-6(4) 10-3

Hugo Largo (ESP/4) vs. Bye
Dominik Palan (CZE/9) d. Igor Banicevic (MNE) 6-2 6-1

Boris Butulija (SRB/5) vs. Bye
Arvid Nordquist (SWE) d. Christian Paul (NGR/15) 6-0 6-2

Simon Yitbarek (SWE/6) vs. Bye
Darryl Hale (GBR/14/wc) d. Maxwell Kesiye (NGR) 6-3 6-0

William Bushamuka (USA/7) vs. Bye
Joseph Imeh Ubon (NGR/11) d. Emmanuel Idoko (NGR) 6-3 6-1

Marko Vejnovic (SWE) d. Courtney John Lock (ZIM/8) 7-6(9) 6-3
Arnaud Sewanou (BEN/12) d. Dan Hiddleson (USA) 7-5 7-6(2)


Final Round

Peter Kobelt (USA/1) d. Markus Schultz (SWE) 6-4 6-3
Luke Jacob Gamble (USA/10) d. Li-Wei Tan (TPE/2) 6-4 6-4
Oleg Khotkov (UKR/3) d. Abdoulaziz Bationo (CIV) 7-5 6-3
Dominik Palan (CZE/9) d. Hugo Largo (ESP/4) 6-3 7-6(0)
Boris Butulija (SRB/5) d. Arvid Nordquist (SWE) 6-3 6-1
Simon Yitbarek (SWE/6) d. Darryl Hale (GBR/14/wc) 6-2 6-2
Joseph Imeh Ubon (NGR/11) d. William Bushamuka (USA/7) 7-6(4) 7-6(6)
Marko Vejnovic (SWE) d. Arnaud Sewanou (BEN/12) 6-3 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M25+H Abuja [15-21 April]

Doubles

1st Round

A.Kadhe / N.Prashanth (IND/1) d. M.Andu / M.Mohammed (GBR/NGR/wc) 6-1 6-2
T.Jomby / P.Kobelt (FRA/USA) d. L.Gamble / G.Iradukunda (USA/BDI) 6-4 6-2
D.Hiddleson / M.Schultz (USA/SWE/wc) d. K.Anand / O.Khotkov (IND/UKR) 3-6 6-4 11-9
S.Doumbia / F.Reboul (FRA/3) d. M.Mora / L-W.Tan (FRA/TPE) 4-3 ret.

D.Added / M.Pervolarakis (FRA/GRE/4) d. D.Palan / S.Prabodh (CZE/IND) 7-6(7) 6-1
D.Kalenichenko / N.Lootsma (UKR/NED) d. T.Jacobs / H.Largo (NAM/ESP) 6-2 7-6(2)
W.Bushamuka / S.Yitbarek (USA/SWE) d. T.Ezeh / U.Oparaoji (NGR/wc) 6-0 6-2
B.Lock / C.Lock (ZIM/2) d. G.Soares Klier Junior / J.Sorgi (BRA) 7-5 5-7 10-6


Quarterfinal

T.Jomby / P.Kobelt (FRA/USA) d. A.Kadhe / N.Prashanth (IND/1) 6-7(7) 6-4 10-3
S.Doumbia / F.Reboul (FRA/3) d. D.Hiddleson / M.Schultz (USA/SWE/wc) 6-2 6-3
D.Added / M.Pervolarakis (FRA/GRE/4) d. D.Kalenichenko / N.Lootsma (UKR/NED) 6-4 7-6(4)
B.Lock / C.Lock (ZIM/2) d. W.Bushamuka / S.Yitbarek (USA/SWE) 6-3 6-4


Semifinal

S.Doumbia / F.Reboul (FRA/3) d. T.Jomby / P.Kobelt (FRA/USA) 2-6 6-3 11-9
D.Added / M.Pervolarakis (FRA/GRE/4) d. B.Lock / C.Lock (ZIM/2) 6-4 6-0


FINAL

S.Doumbia / F.Reboul (FRA/3) d. D.Added / M.Pervolarakis (FRA/GRE/4) 6-4 5-7 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M25+H Abuja [15-21 April]

Main Draw

1st Round

Maximilian Neuchrist (AUT/1) d. Tukhula Jacobs (NAM) 6-3 6-4
Jaimee Floyd Angele (FRA) d. Musa Mohammed (NGR/wc) 6-1 6-2
Danylo Kalenichenko (UKR) d. Suraj R. Prabodh (IND) 6-4 7-5
Jack Draper (GBR/7) d. Simon Yitbarek (SWE/Q) 6-3 6-4

Dominik Palan (CZE/Q) d. Arjun Kadhe (IND/3) 6-3 3-6 6-3
Gilbert Soares Klier Junior (BRA) d. Oleg Khotkov (UKR/Q) 6-3 3-0 ret.
Peter Kobelt (USA/Q) d. Boris Butulija (SRB/Q) 7-6(1) 6-2
Benjamin Lock (ZIM/6) d. Mukhtar Andu (GBR/wc) 6-0 6-0

Joao Pedro Sorgi (BRA/8) d. Michail Pervolarakis (GRE) 6-1 2-0 ret.
Joseph Imeh Ubon (NGR/Q) d. Emmanuel Audu (NGR/wc) 6-2 6-2
Kunal Anand (IND) d. Uche Oparaoji (NGR/wc) 6-0 6-0
Tom Jomby (FRA/4) d. Luke Jacob Gamble (USA/Q) 6-1 6-2

Fabien Reboul (FRA/5) d. Marko Vejnovic (SWE/Q) 6-0 1-0 ret.
Guy Orly Iradukunda (BDI) d. Maxime Mora (FRA) 6-4 6-1
Dan Added (FRA) d. N.Vijay Sundar Prashanth (IND) 6-3 6-1
Niels Lootsma (NED) d. Sadio Doumbia (FRA/2) 6-4 6-4


2nd Round

Maximilian Neuchrist (AUT/1) d. Jaimee Floyd Angele (FRA) 6-4 5-7 6-4
Danylo Kalenichenko (UKR) d. Jack Draper (GBR/7) 6-4 7-5
Gilbert Soares Klier Junior (BRA) d. Dominik Palan (CZE/Q) 6-4 6-2
Peter Kobelt (USA/Q) d. Benjamin Lock (ZIM/6) 7-6(3) 6-3

Joao Pedro Sorgi (BRA/8) d. Joseph Imeh Ubon (NGR/Q) 6-2 6-1
Tom Jomby (FRA/4) d. Kunal Anand (IND) 6-3 6-4
Guy Orly Iradukunda (BDI) d. Fabien Reboul (FRA/5) 6-2 7-6(3)
Dan Added (FRA) d. Niels Lootsma (NED) 6-4 4-1 ret.


Quarterfinal

Danylo Kalenichenko (UKR) d. Maximilian Neuchrist (AUT/1) 6-7(4) 7-6(1) 6-4
Peter Kobelt (USA/Q) d. Gilbert Soares Klier Junior (BRA) 7-5 6-4
Tom Jomby (FRA/4) d. Joao Pedro Sorgi (BRA/8) 6-4 6-4
Dan Added (FRA) d. Guy Orly Iradukunda (BDI) 6-3 6-2


Semifinal

Danylo Kalenichenko (UKR) d. Peter Kobelt (USA/Q) 7-6(9) 6-2
Tom Jomby (FRA/4) d. Dan Added (FRA) 6-2 7-5


FINAL

Tom Jomby (FRA/4) d. Danylo Kalenichenko (UKR) 6-1 7-6(4)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top