Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 GYULA

City : Gyula, Hungary
Date : 27 May - 02 June 2019
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Lenny Hampel (AUT)

Entry List

1 Hugo GRENIER (FRA)
2 Markus ERIKSSON (SWE)
3 Fabrizio ORNAGO (ITA)
4 Jonathan MRIDHA (SWE) P
5 Pavel NEJEDLY (CZE)
6 Evgenii TIURNEV (RUS)
7 Benjamin LOCK (ZIM)
8 Danylo KALENICHENKO (UKR)
9 Christopher HEYMAN (BEL)
10 Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN)
11 Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA)
12 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
13 Vit KOPRIVA (CZE)
14 Fabian MAROZSAN (HUN)
15 Matej SABANOV (CRO)
16 Marek SEMJAN (SVK)
17 (IWTR) Clément GEENS (BEL)
18 (IWTR) Rafael MATOS (BRA)
19 (IWTR) Alexander IGOSHIN (RUS)
20 (IWTR) Vladyslav ORLOV (UKR)

21 (Q) George BOTEZAN (ROU)
22 (Q) Alessandro COPPINI (ITA)
23 (Q) Matvey KHOMENTOVSKIY (RUS)
24 (Q) Martins ROCENS (LAT)
25 (Q) Tristan MERAUT (FRA)
26 (Q) Milos VUKOVIC (SRB)
27 (Q) Evzen HOLIS (CZE)
28 (Q) Dusan OBRADOVIC (SRB)

29 (wc) Matyas FUELE (HUN)
30 (wc) Gabor BORSOS (HUN)
31 (wc) David SZINTAI (HUN)
32 (wc) Gergely MADARASZ (HUN)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M25 Gyula [27 May - 02 June]

Qualifying Draw

1st Round

George Botezan (ROU/1) d. Andrija Jevtic (SRB) 6-3 7-5
Nemanja Subanovic (SRB/14) d. Daniel Szebeni (HUN) 6-2 6-0

Alessandro Coppini (ITA/2) d. Richard Dulganov (HUN) 6-2 6-1
Daniel Khin (HUN/16) d. Andrej Popovic (SRB) 7-6(4) 6-3

Matvey Khomentovskiy (RUS/3) d. Nikola Jevtic (SRB) 6-2 6-2
Peter Sallay (HUN/wc) d. Martin Zeljenka (HUN/12) 6-2 6-2

Michael Gloeckler (AUT/4) d. Mate Voros (HUN) 3-6 7-5 11-9
Evzen Holis (CZE/13) d. Matyas Metyko (HUN/wc) 6-1 6-1

Martins Rocens (LAT/5) d. Peter Fajta (HUN/wc) 7-6(4) 6-3
Andras Necz (HUN/9) d. Maxim Krapivin (RUS) 6-3 6-1

Ivan Kosec (SVK/6) d. Mark Keki (HUN/wc) 6-3 3-6 10-5
Tristan Meraut (FRA/10) d. Andras Udvar (HUN) 6-0 6-0

Petar Pjevcevic (SRB/7) d. Marko Pavlovic (SRB) 6-4 6-3
Milos Vukovic (SRB/11) d. Peter Balla (HUN/wc) 7-6(4) 7-6(8)

Dusan Obradovic (SRB) d. Alessandro Procopio (ITA/8) 6-2 6-1
Tadija Radovanovic (SRB) d. Igor Banicevic (MNE/15) 6-3 6-1


Final Round

George Botezan (ROU/1) d. Nemanja Subanovic (SRB/14) 6-2 6-0
Alessandro Coppini (ITA/2) d. Daniel Khin (HUN/16) 6-2 6-4
Matvey Khomentovskiy (RUS/3) d. Peter Sallay (HUN/wc) 4-6 6-4 10-4
Evzen Holis (CZE/13) d. Michael Gloeckler (AUT/4) 4-6 6-2 10-5
Martins Rocens (LAT/5) d. Andras Necz (HUN/9) 6-4 6-4
Tristan Meraut (FRA/10) d. Ivan Kosec (SVK/6) 6-3 6-4
Milos Vukovic (SRB/11) d. Petar Pjevcevic (SRB/7) 3-6 6-3 10-2
Dusan Obradovic (SRB) d. Tadija Radovanovic (SRB) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M25 Gyula [27 May - 02 June]

Doubles

1st Round

I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/1) vs. Bye
M.Fuele / P.Sallay (HUN) d. I.Banicevic / M.Pavlovic (MNE/SRB) 6-0 7-6(3)
G.Borsos / F.Marozsan (HUN) d. A.Jevtic / N.Jevtic (SRB) 6-0 6-0
O.Gutierrez / J.Reis Da Silva (BRA/4) d. M.Semjan / D.Szintai (SVK/HUN) 6-4 3-6 10-8

A.Igoshin / E.Tiurnev (RUS/3) d. M.Eriksson / J.Mridha (SWE) 6-3 7-6(3)
A.Coppini / V.Orlov (ITA/UKR) d. T.Radovanovic / N.Subanovic (SRB) 6-3 6-1
P.Balla / G.Madarasz (HUN) d. E.Holis / M.Rocens (CZE/LAT) 6-3 6-2
M.Keki / M.Voros (HUN) d. B.Lock / C.Lock (ZIM/2) 6-4 6-3


Quarterfinal

I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/1) d. M.Fuele / P.Sallay (HUN) 6-3 7-6(5)
G.Borsos / F.Marozsan (HUN) d. O.Gutierrez / J.Reis Da Silva (BRA/4) 4-6 6-2 10-5
A.Igoshin / E.Tiurnev (RUS/3) d. A.Coppini / V.Orlov (ITA/UKR) 6-3 6-4
P.Balla / G.Madarasz (HUN) d. M.Keki / M.Voros (HUN) 3-6 7-6(2) 10-1


Semifinal

G.Borsos / F.Marozsan (HUN) d. I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/1) 6-4 6-1
A.Igoshin / E.Tiurnev (RUS/3) d. P.Balla / G.Madarasz (HUN) 6-3 3-6 10-3


FINAL

G.Borsos / F.Marozsan (HUN) d. A.Igoshin / E.Tiurnev (RUS/3) 7-6(7) 2-6 12-10
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M25 Gyula [27 May - 02 June]

Main Draw

1st Round

Hugo Grenier (FRA/1) d. Matyas Fuele (HUN/wc) 6-4 6-0
Oscar Jose Gutierrez (BRA) d. Alexander Igoshin (RUS) 5-7 6-4 6-3
Patrik Niklas-Salminen (FIN) d. Dusan Obradovic (SRB/Q) 6-3 7-5
Danylo Kalenichenko (UKR/7) d. Clément Geens (BEL) 6-0 6-0

Pavel Nejedly (CZE/4) d. Milos Vukovic (SRB/Q) 6-1 6-3
Vit Kopriva (CZE) d. David Szintai (HUN/wc) 6-0 7-6(5)
Matvey Khomentovskiy (RUS/Q) d. Jonathan Mridha (SWE) 3-6 6-1 6-2
Evgenii Tiurnev (RUS/5) d. George Botezan (ROU/Q) 6-2 6-4

Gabor Borsos (HUN/wc) d. Benjamin Lock (ZIM/6) 6-2 6-2
Matej Sabanov (CRO) d. Vladyslav Orlov (UKR) 4-6 6-2 6-3
Marek Semjan (SVK) d. Martins Rocens (LAT/Q) 7-6(3) 6-1
Fabrizio Ornago (ITA/3) d. Gergely Madarasz (HUN/wc) 3-6 6-2 6-3

Christopher Heyman (BEL/8) d. Tristan Meraut (FRA/Q) 3-6 6-3 6-4
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) d. Alessandro Coppini (ITA/Q) 6-4 6-4
Fabian Marozsan (HUN) d. Petar Pjevcevic (SRB/L.L) 6-1 6-3
Markus Eriksson (SWE/2) d. Evzen Holis (CZE/Q) 6-0 6-1

Petar Pjevcevic (SRB/L.L) replaces Rafael Matos (BRA)


2nd Round

Hugo Grenier (FRA/1) d. Oscar Jose Gutierrez (BRA) 6-2 2-6 7-6(3)
Danylo Kalenichenko (UKR/7) d. Patrik Niklas-Salminen (FIN) 6-3 6-1
Vit Kopriva (CZE) d. Pavel Nejedly (CZE/4) 6-1 6-4
Evgenii Tiurnev (RUS/5) d. Matvey Khomentovskiy (RUS/Q) 6-1 6-1

Matej Sabanov (CRO) d. Gabor Borsos (HUN/wc) 6-1 6-2
Fabrizio Ornago (ITA/3) d. Marek Semjan (SVK) 6-2 6-3
Christopher Heyman (BEL/8) d. Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) 6-3 6-4
Markus Eriksson (SWE/2) d. Fabian Marozsan (HUN) 6-4 6-1


Quarterfinal

Danylo Kalenichenko (UKR/7) d. Hugo Grenier (FRA/1) 0-6 6-4 6-3
Evgenii Tiurnev (RUS/5) d. Vit Kopriva (CZE) 6-2 6-3
Fabrizio Ornago (ITA/3) d. Matej Sabanov (CRO) 4-6 7-5 6-1
Markus Eriksson (SWE/2) d. Christopher Heyman (BEL/8) 6-3 2-6 7-6(4)


Semifinal

Evgenii Tiurnev (RUS/5) d. Danylo Kalenichenko (UKR/7) 3-6 6-4 6-1
Markus Eriksson (SWE/2) d. Fabrizio Ornago (ITA/3) 6-3 6-0


FINAL

Evgenii Tiurnev (RUS/5) d. Markus Eriksson (SWE/2) 6-3 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top