Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,214 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 GEELONG

City : Geelong, Australia
Date : 09-15 March 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Grass (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Harry BOURCHIER (AUS)
2 Dayne KELLY (AUS)
3 Luke SAVILLE (AUS)
4 Rio NOGUCHI (JPN)
5 Brydan KLEIN (GBR)
6 Yu Hsiou HSU (TPE)
7 Thomas FANCUTT (AUS)
8 Jeremy BEALE (AUS) P
9 Matthew ROMIOS (AUS)
10 Alexander CRNOKRAK (AUS)
11 Naoki TAJIMA (JPN)
12 Calum PUTTERGILL (AUS)
13 Kento TAKEUCHI (JPN)
14 Dane SWEENY (AUS)
15 Tristan SCHOOLKATE (AUS)
16 Rhett PURCELL (NZL)
17 Cameron GREEN (AUS)
18 Michael SHABAZ (USA)
19 Kazuma KAWACHI (JPN)
20 Will MAHER (AUS)
21 Jesse DELANEY (AUS)
22 Daisuke SUMIZAWA (JPN)
23 Aaron ADDISON (AUS)
24 Benard Bruno NKOMBA (AUS)
25 Jayden COURT (AUS)

26 (Q) Jake DELANEY (AUS)
27 (Q) William MA (AUS)
28 (Q) Vincent STOUFF (FRA)
29 (Q) Thomas BRAITHWAITE (AUS)
30 (Q) Erik HOLT-CROSSMAN (AUS)
31 (Q) Jordan SMITH (AUS)

32 (wc) Scott PUODZIUNAS (AUS)
 

·
Moderator
Joined
·
16,214 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Jordan Smith (AUS) d. Chanchai Sookton-Eng (THA/1) 6-3 6-3
Adam Taylor (AUS) d. Brandon Laubser (RSA) 6-4 2-6 10-4
Matthew Scheers (AUS) d. Cade Birrell (AUS) 5-7 6-3 10-2
Mike Loccisano (GER/12) d. Timmy Karpinski (AUS) 7-6(0) 6-3

Jake Delaney (AUS/2) d. Mason Naumovski (AUS) 6-4 6-1
Adam Matthew Gadecki (AUS) d. Zac Osborne (AUS) 6-4 7-5
Themi Sitzoukis (AUS) d. Alexey Shtengelov (AUS) 6-3 6-3
Socrates Leon Tsoronis (AUS) d. Moerani Bouzige (AUS/9) 3-6 7-5 10-5

James Ibrahim (AUS/3) d. Glen Dawes (AUS) 6-2 3-6 11-9
Ryan Laubser (RSA) d. Abhinav Mahajan (IND) 6-3 6-4
Marcus Stathos (AUS) d. Rhys Xavier (AUS) w.o
Vincent Stouff (FRA/7) d. Omar Jasika (AUS) 3-6 6-3 10-5

William Ma (AUS/4) d. Matthew Woerndle (AUS) 6-2 7-6(7)
Joshua Ryan (AUS) d. Nicholas Jovanovski (AUS) 6-3 3-6 10-7
Paul Howe (AUS) d. Jera Staley (AUS) 6-2 6-2
Tomislav Edward Papac (AUS) d. David Barclay (AUS/8) 7-5 6-2

Erik Holt-Crossman (AUS) d. Matthew Dellavedova (AUS/5) 6-4 6-4
Thomas Pavlekovich Smith (AUS) d. Tom Barnsley (AUS) 4-6 6-3 10-5
Mustafa Ibraimi (AUS) d. Sanisth Juneja (IND) 6-0 6-1
Ashwin Ryan Sharma (AUS/11) d. Josh Reid (AUS) 6-2 6-2

Blazo N. Djurovic (AUS/6) d. Luke Vuletic (AUS) 6-3 6-4
Petar Jovic (AUS) d. Josiah Roach (AUS) 6-3 6-4
Thomas Braithwaite (AUS) d. James Furlong (AUS) 7-5 7-5
Timothy Gray (AUS) d. Winter Meagher (AUS/10) 6-4 4-6 10-6

2nd Round

Jordan Smith (AUS) d. Adam Taylor (AUS) 6-4 6-4
Mike Loccisano (GER/12) d. Matthew Scheers (AUS) 6-1 6-3

Jake Delaney (AUS/2) d. Adam Matthew Gadecki (AUS) 6-2 7-5
Socrates Leon Tsoronis (AUS) d. Themi Sitzoukis (AUS) 6-2 2-6 10-3

James Ibrahim (AUS/3) d. Ryan Laubser (RSA) 4-6 6-4 13-11
Vincent Stouff (FRA/7) d. Marcus Stathos (AUS) 6-1 6-0

William Ma (AUS/4) d. Joshua Ryan (AUS) 6-3 6-2
Tomislav Edward Papac (AUS) d. Paul Howe (AUS) 6-0 6-1

Erik Holt-Crossman (AUS) d. Thomas Pavlekovich Smith (AUS) 6-4 5-7 10-8
Ashwin Ryan Sharma (AUS/11) d. Mustafa Ibraimi (AUS) 3-6 6-2 10-1

Petar Jovic (AUS) d. Blazo N. Djurovic (AUS/6) 7-6(6) 1-0 ret.
Thomas Braithwaite (AUS) d. Timothy Gray (AUS) 4-6 7-5 10-7

Final Round

Jordan Smith (AUS) d. Mike Loccisano (GER/12) 6-3 6-1
Jake Delaney (AUS/2) d. Socrates Leon Tsoronis (AUS) 6-3 4-6 10-4
Vincent Stouff (FRA/7) d. James Ibrahim (AUS/3) 6-4 6-2
William Ma (AUS/4) d. Tomislav Edward Papac (AUS) 6-3 6-1
Erik Holt-Crossman (AUS) d. Ashwin Ryan Sharma (AUS/11) 3-6 7-5 10-2
Thomas Braithwaite (AUS) d. Petar Jovic (AUS) 6-2 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
16,214 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round


B.Klein / S.Puodziunas (GBR/AUS/1) d. A.Addison / Jk.Delaney (AUS) 7-6(5) 7-5
H.Bourchier / C.Sookton-Eng (AUS/THA) d. O.Jasika / T.Sitzoukis (AUS/wc) 3-6 7-5 11-9
R.Noguchi / N.Tajima (JPN) d. K.Kawachi / K.Takeuchi (JPN) 4-6 6-1 10-5
T.Schoolkate / D.Sweeny (AUS) d. Y.Hsu / M.Romios (TPE/AUS/4) 7-5 6-7(3) 10-5

A.Taylor / J.Taylor (AUS/3) d. J.Delaney / B.Nkomba (AUS) 6-1 7-6(4)
J.Beale / T.Fancutt (AUS/wc) d. J.Ibrahim / W.Ma (AUS) 7-6(6) 6-3
A.Crnokrak / C.Green (AUS) d. J.Court / W.Maher (AUS) 6-4 6-4
Z.Osborne / A.Sharma (AUS) d. R.Purcell / C.Puttergill (NZL/AUS/2) 7-6(5) 6-4

Quarterfinal

B.Klein / S.Puodziunas (GBR/AUS/1) d. H.Bourchier / C.Sookton-Eng (AUS/THA) 7-6(5) 7-6(3)
T.Schoolkate / D.Sweeny (AUS) d. R.Noguchi / N.Tajima (JPN) 7-6(6) 6-7(3) 10-4
A.Taylor / J.Taylor (AUS/3) d. J.Beale / T.Fancutt (AUS/wc) w.o
A.Crnokrak / C.Green (AUS) d. Z.Osborne / A.Sharma (AUS) 7-6(1) 6-4

Semifinal

B.Klein / S.Puodziunas (GBR/AUS/1) d. T.Schoolkate / D.Sweeny (AUS) 6-4 7-6(2)
A.Taylor / J.Taylor (AUS/3) d. A.Crnokrak / C.Green (AUS) 6-4 6-2

FINAL

B.Klein / S.Puodziunas (GBR/AUS/1)
vs. A.Taylor / J.Taylor (AUS/3)
 

·
Moderator
Joined
·
16,214 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Harry Bourchier (AUS/1) d. Benard Bruno Nkomba (AUS) 6-2 6-2
Jordan Smith (AUS/Q) d. Jeremy Beale (AUS) 7-5 6-0
Calum Puttergill (AUS) d. Kazuma Kawachi (JPN) 5-7 7-5 6-1
Brydan Klein (GBR/5) d. Tristan Schoolkate (AUS) 3-6 6-3 7-6(3)

Luke Saville (AUS/3) d. Scott Puodziunas (AUS/wc) 7-6(2) 6-7(7) 6-4
Dane Sweeny (AUS) d. William Ma (AUS/Q) 6-4 6-3
Jake Delaney (AUS/Q) d. Michael Shabaz (USA) 6-2 6-7(5) 6-0
Vincent Stouff (FRA/Q) d. Thomas Fancutt (AUS/7) 6-3 ret.

Matthew Romios (AUS/8) d. Will Maher (AUS) 4-6 6-3 6-4
Erik Holt-Crossman (AUS/Q) d. Kento Takeuchi (JPN) 7-5 6-3
Thomas Braithwaite (AUS/Q) d. Daisuke Sumizawa (JPN) 6-0 6-3
Rio Noguchi (JPN/4) d. Naoki Tajima (JPN) 6-0 6-1

Yu Hsiou Hsu (TPE/6) d. Jesse Delaney (AUS) 7-5 6-0
Rhett Purcell (NZL) d. Aaron Addison (AUS) 6-3 6-4
Alexander Crnokrak (AUS) d. Jayden Court (AUS) 6-3 6-2
Dayne Kelly (AUS/2) d. Cameron Green (AUS) 6-1 6-3

2nd Round

Harry Bourchier (AUS/1) d. Jordan Smith (AUS/Q) 6-1 6-4
Brydan Klein (GBR/5) d. Calum Puttergill (AUS) 6-3 6-0
Luke Saville (AUS/3) d. Dane Sweeny (AUS) 6-4 6-4
Vincent Stouff (FRA/Q) d. Jake Delaney (AUS/Q) 6-4 6-2

Matthew Romios (AUS/8) d. Erik Holt-Crossman (AUS/Q) 7-6(2) 7-6(1)
Rio Noguchi (JPN/4) d. Thomas Braithwaite (AUS/Q) 6-1 6-0
Yu Hsiou Hsu (TPE/6) d. Rhett Purcell (NZL) 7-6(10) 6-4
Dayne Kelly (AUS/2) d. Alexander Crnokrak (AUS) 6-2 6-7(7) 7-6(14)

Quarterfinal

Harry Bourchier (AUS/1) vs. Brydan Klein (GBR/5)
Luke Saville (AUS/3) vs. Vincent Stouff (FRA/Q)
Rio Noguchi (JPN/4) vs. Matthew Romios (AUS/8)
Dayne Kelly (AUS/2) vs. Yu Hsiou Hsu (TPE/6)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top