Mens Tennis Forums banner
1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
馃嚫馃嚜 M25 FALUN 馃嚫馃嚜

City : Falun, Sweden
Date : 26 September-02 October 2022
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Indoor)
Defending champion : Shintaro Imai (JPN)

Entry List

1. Alastair GRAY (GBR)
2. Kacper ZUK (POL)
3. Dan ADDED (FRA)
4. Henri SQUIRE (GER)
5. Stuart PARKER (GBR)
6. Valentin ROYER (FRA)
7. David POLJAK (CZE)
8. Karl FRIBERG (SWE)
9. Jonathan MRIDHA (SWE)
10. Jacopo BERRETTINI (ITA)
11. Johannus MONDAY (GBR)
12. Giles HUSSEY (GBR)
13. Filip BERGEVI (SWE)
14. Elmer MOLLER (DEN)
15. Eero VASA (FIN)
16. Arvid NORDQUIST (SWE)
17. Kody PEARSON (AUS)
18. Lukas HELLUM-LILLEENGEN (NOR)
19. Simon FREUND (SWE)
20. (SE) Vito TONEJC (CRO)

21 (Q) Jonas TRINKER (AUT)
22 (Q) Lucas RENARD (SWE)
23 (Q) Vesa AHTI (FIN)
24 (Q) Benjamin HANNESTAD (DEN)
25 (Q) Yannik STEINEGGER (SUI)
26 (Q) Jack KARLSSON WISTRAND (SWE)
27 (Q) Eldin NOKIC (SWE)
28 (Q) Axel BERGDAHL (SWE)

29 (wc) Arslanbek TEMIRHANOV (SWE)
30 (wc) Henrik BLADELIUS (SWE)
31 (wc) Albert SAAR (SWE)
32 (wc) Jan SIMONSSON (SWE)
 

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Jonas Trinker (AUT/1) vs. Bye
Kenzo Koistila Larsson (SWE/12) d. Martin Mazev (USA) 6-1 7-6(3)

Lucas Renard (SWE/2) vs. Bye
Eric Morris (USA/9) d. Alfred Hagejard (SWE) 6-2 6-3

Federico Salomone (ITA/3) vs. Bye
Jack Karlsson Wistrand (SWE/10) d. Lukas Ramer Olofsson (SWE) 6-1 6-1

Vesa Ahti (FIN/4) vs. Bye
Jonathan Backman (SWE/13) d. Linus Videhult (SWE) 4-6 6-1 11-9

Fabian Hansch Mauritzson (SWE/5) vs. Bye
Eldin Nokic (SWE/14) d. Arvid Hagejard (SWE) 6-2 6-4

Benjamin Hannestad (DEN/6) vs. Bye
Anton Krondell (SWE/16) d. Oscar Dahlberg (SWE) 6-0 6-1

Yannik Steinegger (SUI/7) vs. Bye
Patric Prinoth (ITA/11) d. Johan Claesson (SWE) 6-2 6-2

Sizya Ernest Kivanda (GBR/8) vs. Bye
Axel Bergdahl (SWE/15) d. Oleksandr Ponomar (UKR) 6-2 6-0

Final Round

Jonas Trinker (AUT/1) d. Kenzo Koistila Larsson (SWE/12) 6-3 7-6(2)
Lucas Renard (SWE/2) d. Eric Morris (USA/9) 6-4 6-2
Jack Karlsson Wistrand (SWE/10) d. Federico Salomone (ITA/3) 6-4 6-3
Vesa Ahti (FIN/4) d. Jonathan Backman (SWE/13) 6-2 1-6 12-10
Eldin Nokic (SWE/14) d. Fabian Hansch Mauritzson (SWE/5) 6-1 6-2
Benjamin Hannestad (DEN/6) d. Anton Krondell (SWE/16) 6-2 6-1
Yannik Steinegger (SUI/7) d. Patric Prinoth (ITA/11) 6-1 6-2
Axel Bergdahl (SWE/15) d. Sizya Ernest Kivanda (GBR/8) 7-5 6-4
 

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

D.Poljak / E.Vasa (CZE/FIN/1) vs. Bye
K.Koistila Larsson / L.Videhult (SWE) d. P.Prinoth / F.Salomone (ITA) 6-3 3-6 11-9
J.Backman / A.Bergdahl (SWE) d. J.Berrettini / Y.Steinegger (ITA/SUI) 7-5 6-3
G.Hussey / J.Monday (GBR/4) d. F.Hansch Mauritzson / L.Renard (SWE) 6-4 6-4

K.Pearson / H.Squire (AUS/GER) d. D.Added / V.Royer (FRA/3) 6-3 6-3
K.Friberg / B.Hannestad (SWE/DEN) d. E.Nokic / A.Saar (SWE) 6-1 6-3
V.Ahti / A.Temirhanov (FIN/SWE) d. J.Karlsson Wistrand / P.Pannula (SWE) 5-7 6-4 10-7
F.Bergevi / S.Freund (SWE/2) vs. Bye

Quarterfinal

D.Poljak / E.Vasa (CZE/FIN/1) d. K.Koistila Larsson / L.Videhult (SWE) 6-4 6-2
G.Hussey / J.Monday (GBR/4) d. J.Backman / A.Bergdahl (SWE) 6-2 6-4
K.Pearson / H.Squire (AUS/GER) d. K.Friberg / B.Hannestad (SWE/DEN) 4-6 6-4 10-6
V.Ahti / A.Temirhanov (FIN/SWE) d. F.Bergevi / S.Freund (SWE/2) 7-5 7-6(7)

Semifinal

G.Hussey / J.Monday (GBR/4) d. D.Poljak / E.Vasa (CZE/FIN/1) 2-6 7-6(3) 10-6
V.Ahti / A.Temirhanov (FIN/SWE) d. K.Pearson / H.Squire (AUS/GER) 6-3 6-4

FINAL

G.Hussey / J.Monday (GBR/4)
vs. V.Ahti / A.Temirhanov (FIN/SWE)
 

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Alastair Gray (GBR/1) d. Axel Bergdahl (SWE/Q) 6-0 6-7(4) 6-3
Johannus Monday (GBR) d. Jonas Trinker (AUT/Q) 6-2 6-4
Elmer Moller (DEN) d. Henrik Bladelius (SWE/wc) 6-1 7-6(4)
Valentin Royer (FRA/6) d. Arvid Nordquist (SWE) 6-4 7-6(1)

Dan Added (FRA/3) d. Jan Simonsson (SWE/wc) 6-2 6-3
Filip Bergevi (SWE) d. Vesa Ahti (FIN/Q) 7-6(1) 6-3
Vito Tonejc (CRO) d. Lukas Hellum Lilleengen (NOR) 3-6 7-5 6-3
Karl Friberg (SWE/8) d. Giles Hussey (GBR) 6-3 6-4

David Poljak (CZE/7) d. Eero Vasa (FIN) 6-3 6-1
Jonathan Mridha (SWE) d. Benjamin Hannestad (DEN/Q) 6-1 6-1
Lucas Renard (SWE/Q) d. Kody Pearson (AUS) 7-6(3) 1-6 7-5
Henri Squire (GER/4) d. Simon Freund (SWE) 3-6 6-4 6-2

Stuart Parker (GBR/5) d. Arslanbek Temirhanov (SWE/wc) 6-2 6-4
Jack Karlsson Wistrand (SWE/Q) d. Albert Saar (SWE/wc) 6-3 6-4
Yannik Steinegger (SUI/Q) d. Eldin Nokic (SWE/Q) 6-3 6-2
Kacper Zuk (POL/2) d. Jacopo Berrettini (ITA) 6-4 6-3

2nd Round

Johannus Monday (GBR) d. Alastair Gray (GBR/1) 6-4 7-5
Valentin Royer (FRA/6) d. Elmer Moller (DEN) 6-3 1-6 6-4
Dan Added (FRA/3) d. Filip Bergevi (SWE) 6-3 6-4
Karl Friberg (SWE/8) d. Vito Tonejc (CRO) 6-3 6-3

David Poljak (CZE/7) d. Jonathan Mridha (SWE) 7-5 6-1
Henri Squire (GER/4) d. Lucas Renard (SWE/Q) 7-6(6) 7-6(0)
Stuart Parker (GBR/5) d. Jack Karlsson Wistrand (SWE/Q) 6-2 6-1
Kacper Zuk (POL/2) d. Yannik Steinegger (SUI/Q) 6-3 6-1

Quarterfinal

Johannus Monday (GBR) d. Valentin Royer (FRA/6) 7-6(4) 6-3
Karl Friberg (SWE/8) d. Dan Added (FRA/3) 6-4 6-7(4) 6-2
Henri Squire (GER/4) d. David Poljak (CZE/7) 6-4 7-5
Kacper Zuk (POL/2) d. Stuart Parker (GBR/5) 7-6(2) 6-3

Semifinal

Karl Friberg (SWE/8) d. Johannus Monday (GBR) 7-6(8) 3-6 6-3
Kacper Zuk (POL/2) d. Henri Squire (GER/4) 6-3 6-1

FINAL

Kacper Zuk (POL/2)
vs. Karl Friberg (SWE/8)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top