Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 BOURG-EN-BRESSE

City : Bourg-en-Bresse, France
Date : 01-07 July 2019
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Ugo Humbert (FRA)

Entry List

1 Sadio DOUMBIA (FRA)
2 Matteo MARTINEAU (FRA)
3 Maxime CHAZAL (FRA)
4 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
5 Maxime HAMOU (FRA)
6 Lamine OUAHAB (MAR)
7 Maxime TCHOUTAKIAN (FRA)
8 Benjamin PIETRI (FRA)
9 Mirko MARTINEZ (SUI)
10 Peter GOLDSTEINER (AUT)
11 Joffrey DE SCHEPPER (FRA)
12 Louis TESSA (FRA)
13 Kyrian JACQUET (FRA)
14 Nino PORTALES (FRA)
15 Lucas BOUQUET (FRA)
16 Ugo BLANCHET (FRA)
17 Quentin GUEYDAN (FRA)
18 (IWTR) Pierre FAIVRE (FRA)
19 (IWTR) Daniil ZARICHANSKIY (BLR)
20 (IWTR) Arthur REYMOND (FRA)
21 (IWTR) Florent BAX (FRA)
22 (IWTR) Nicolas TEPMAHC (FRA)

23 (Q) Nazim MAKHLOUF (ALG)
24 (Q) Alexandre PEYROT (FRA)
25 (Q) Alexandre AUBRIOT (FRA)
26 (Q) Nikolay VYLEGZHANIN (RUS)
27 (Q) Antoine WALCH (FRA)
28 (Q) Emilien VOISIN (FRA)

29 (wc) Jonathan EYSSERIC (FRA)
30 (wc) Clément TABUR (FRA)
31 (wc) Damien BAYARD (FRA)
32 (wc) Mayeul DARRAS (FRA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M25 Bourg-en-Bresse [01-07 July]

Qualifying Draw

1st Round

Nazim Makhlouf (ALG/1) vs. Bye
Tom Biston (FRA) d. Mathieu Scaglia (FRA/7) 1-6 6-4 15-13

Nathan Seateun (FRA/2) d. Diamant Freire Da Silva (FRA) 7-5 6-2
Nikolay Vylegzhanin (RUS) d. Miguel Fernando Pereira (CHI/11) 6-1 6-3

Alexandre Peyrot (FRA/3) d. Gabriel Alejandro Villanueva (ARG) 6-3 6-1
Simon Reveniau (FRA/12) d. Guillaume Mackenzie (FRA) 7-6(4) 6-4

Adan Freire Da Silva (FRA/4) d. Nathan Freire Da Silva (FRA) 7-5 6-2
Alexandre Aubriot (FRA) d. Julien De Cuyper (FRA/8) 6-7(1) 6-2 10-8

Emilien Voisin (FRA) d. Rafael Mazon-Hernandez (ESP/5) 6-3 7-6(5)
Théo Arribagé (FRA/10) d. Oscar Traviesa Mola (ESP) 6-1 6-4

Raphael Lambling (FRA/wc) d. Paul Valsecchi (FRA/6) 6-1 7-5
Antoine Walch (FRA/wc) d. Manuel Barros (ARG/9) 7-5 6-0


Final Round

Nazim Makhlouf (ALG/1) d. Tom Biston (FRA) 6-0 7-5
Nikolay Vylegzhanin (RUS) d. Nathan Seateun (FRA/2) 6-4 1-6 10-8
Alexandre Peyrot (FRA/3) d. Simon Reveniau (FRA/12) 6-1 6-3
Alexandre Aubriot (FRA) d. Adan Freire Da Silva (FRA/4) 6-0 6-4
Emilien Voisin (FRA) d. Théo Arribagé (FRA/10) 6-2 3-6 10-7
Antoine Walch (FRA/wc) d. Raphael Lambling (FRA/wc) 6-0 4-6 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M25 Bourg-en-Bresse [01-07 July]

Doubles

1st Round

S.Doumbia / F.Reboul (FRA/1) d. N.Makhlouf / L.Ouahab (ALG/MAR) 6-4 3-6 10-5
A.Peyrot / N.Seateun (FRA) d. L.Bouquet / P.Valsecchi (FRA) 6-2 6-1
D.Bayard / U.Blanchet (FRA) d. A.Bossel / M.Martinez (SUI) w.o
M.Chazal / L.Tessa (FRA) d. P.Faivre / M.Tchoutakian (FRA/3) 6-4 6-4

J.Eysseric / C.Tabur (FRA/4) d. Q.Gueydan / N.Portales (FRA) 7-5 6-3
J.De Schepper / B.Pietri (FRA) d. G-A.Villanueva / G.Villanueva (ARG) 7-6(8) 6-2
S.Reveniau / E.Voisin (FRA) d. P.Goldsteiner / D.Zarichanskiy (AUT/BLR) 6-1 6-1
M.Martineau / A.Reymond (FRA/2) d. A.Freire Da Silva / D.Freire Da Silva (FRA) 6-3 6-2


Quarterfinal

S.Doumbia / F.Reboul (FRA/1) d. A.Peyrot / N.Seateun (FRA) 6-0 4-6 10-6
M.Chazal / L.Tessa (FRA) d. D.Bayard / U.Blanchet (FRA) 6-4 5-7 10-8
J.Eysseric / C.Tabur (FRA/4) d. J.De Schepper / B.Pietri (FRA) 6-3 3-6 10-5
M.Martineau / A.Reymond (FRA/2) d. S.Reveniau / E.Voisin (FRA) 6-0 6-1


Semifinal

S.Doumbia / F.Reboul (FRA/1) d. M.Chazal / L.Tessa (FRA) 6-1 6-2
M.Martineau / A.Reymond (FRA/2) d. J.Eysseric / C.Tabur (FRA/4) 6-2 6-3


FINAL

M.Martineau / A.Reymond (FRA/2) d. S.Doumbia / F.Reboul (FRA/1) 6-1 7-6(4)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M25 Bourg-en-Bresse [01-07 July]

Main Draw

1st Round

Sadio Doumbia (FRA/1) d. Antoine Walch (FRA/Q) 6-2 6-1
Nikolay Vylegzhanin (RUS/Q) d. Nazim Makhlouf (ALG/Q) 6-1 6-3
Emilien Voisin (FRA/Q) d. Ugo Blanchet (FRA) 6-3 2-6 6-1
Jonathan Eysseric (FRA/5/wc) d. Nino Portales (FRA) 6-3 6-0

Alexandre Aubriot (FRA/Q) d. Gonzalo Villanueva (ARG/4) 4-6 6-4 6-1
Kyrian Jacquet (FRA) d. Louis Tessa (FRA) 6-2 7-5
Florent Bax (FRA) d. Lucas Bouquet (FRA) 6-0 6-3
Maxime Tchoutakian (FRA/8) d. Peter Goldsteiner (AUT) 6-1 3-6 6-3

Lamine Ouahab (MAR/7) d. Quentin Gueydan (FRA) 6-2 6-1
Joffrey De Schepper (FRA) d. Mirko Martinez (SUI) 3-6 7-6(4) 6-3
Mayeul Darras (FRA/wc) d. Benjamin Pietri (FRA) 6-3 6-4
Maxime Chazal (FRA/3) d. Alexandre Peyrot (FRA/Q) 3-6 6-3 7-6(2)

Maxime Hamou (FRA/6) d. Arthur Reymond (FRA) 6-4 6-3
Clément Tabur (FRA/wc) d. Daniil Zarichanskiy (BLR) 6-1 3-1 ret.
Nicolas Tepmahc (FRA) d. Damien Bayard (FRA/wc) 6-1 1-6 6-0
Pierre Faivre (FRA) d. Matteo Martineau (FRA/2) 4-6 7-6(3) 6-3


2nd Round

Sadio Doumbia (FRA/1) d. Nikolay Vylegzhanin (RUS/Q) 2-6 7-6(5) 6-0
Jonathan Eysseric (FRA/5/wc) d. Emilien Voisin (FRA/Q) 7-5 6-3
Kyrian Jacquet (FRA) d. Alexandre Aubriot (FRA/Q) 7-5 6-7(1) 7-5
Florent Bax (FRA) d. Maxime Tchoutakian (FRA/8) 4-6 6-3 7-6(4)

Lamine Ouahab (MAR/7) d. Joffrey De Schepper (FRA) 6-1 6-0
Maxime Chazal (FRA/3) d. Mayeul Darras (FRA/wc) 6-3 6-3
Maxime Hamou (FRA/6) d. Clément Tabur (FRA/wc) 6-3 6-3
Pierre Faivre (FRA) d. Nicolas Tepmahc (FRA) 6-2 7-6(5)


Quarterfinal

Sadio Doumbia (FRA/1) d. Jonathan Eysseric (FRA/5/wc) 6-1 6-0
Kyrian Jacquet (FRA) d. Florent Bax (FRA) 6-0 6-3
Maxime Chazal (FRA/3) d. Lamine Ouahab (MAR/7) 7-5 6-0
Maxime Hamou (FRA/6) d. Pierre Faivre (FRA) 6-2 6-1


Semifinal

Kyrian Jacquet (FRA) d. Sadio Doumbia (FRA/1) 6-2 6-1
Maxime Hamou (FRA/6) d. Maxime Chazal (FRA/3) 6-4 6-4


FINAL

Maxime Hamou (FRA/6) d. Kyrian Jacquet (FRA) 6-4 6-7(4) 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top