Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 WROCLAW

City : Wrocław, Poland
Date : 01-07 July 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Vaclav SAFRANEK (CZE)
2 Michael VRBENSKY (CZE)
3 Daniel MICHALSKI (POL)
4 David POLJAK (CZE)
5 Michal KONECNY (CZE)
6 Kacper ZUK (POL)
7 Petr NOUZA (CZE)
8 Kristian LOZAN (RUS)
9 Maciej RAJSKI (POL)
10 Oleg PRIHODKO (UKR)
11 Tomas JIROUSEK (CZE)
12 Alexey ZAKHAROV (RUS)
13 Alexander SHEVCHENKO (RUS)
14 Michal DEMBEK (POL)
15 Riccardo MAIGA (SUI)
16 Petr HAJEK (CZE)
17 Maxim RATNIUK (RUS)
18 Ondrej KRSTEV (CZE)
19 Mikhail KOROVIN (RUS)
20 Robin STANEK (CZE)

21 (Q) Oleksii KRUTYKH (UKR)
22 (Q) Dan Alexandru TOMESCU (ROU)
23 (Q) Nikita MASHTAKOV (UKR)
24 (Q) Piotr GRYNKOWSKI (POL)
25 (Q) Vitaliy SACHKO (UKR)
26 (Q) Andrea BESSIRE (ITA)
27 (Q) Yann WOJCIK (POL)
28 (Q) Carl SODERLUND (SWE)

29 (wc) Jan ZIELINSKI (POL)
30 (wc) Piotr GALUS (POL)
31 (wc) Filip KOLASINSKI (POL)
32 (wc) Juliusz BIENKIEWICZ (POL)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Wrocław [01-07 July]

Qualifying Draw

1st Round

Oleksii Krutykh (UKR/1) d. Sebastian Brzezinski (ITA) 6-0 6-4
Hasan Ibrahim (GER/13) d. Michal Sapala (POL/wc) 6-0 6-0

Dan Alexandru Tomescu (ROU/2) d. Adam Bronka (AUS) 6-3 6-1
Mihnea Lorin Stefan Turcu (ROU) d. Michal Mikula (POL/14) 3-6 7-5 10-4

Roger Rogowski (AUS/wc) d. Marek Semjan (SVK/3) 6-2 ret.
Yann Wojcik (POL/9) d. Brandon Murphy (GBR) 7-6(2) 7-5

Nikita Mashtakov (RUS/4) d. Kris Krawcewicz (AUT) 6-4 6-0
Mikolaj Borkowski (POL) d. Samuel Puskar (SVK/16) 6-3 6-2

Piotr Grynkowski (POL/5) d. Daniil Tsebrenko (UKR) 6-1 7-5
Martins Rocens (LAT/12) d. Stephanos Schinas (GRE) 6-4 6-2

Vitaliy Sachko (UKR/6) d. Albert Sprlak Puk (CZE) 6-1 6-2
Francesco Bessire (ITA/11) d. Bartosz Bujakiewicz (POL/wc) 6-1 6-2

Andrea Bessire (ITA/7) d. Michal Skonieczny (POL/wc) 6-2 6-3
Tomas Liska (SVK/10) d. Sandro Szic (POL/wc) 2-6 6-2 11-9

Mateusz Terczynski (POL) d. Petr Michnev (CZE/8) 6-4 6-4
Carl Soderlund (SWE/wc) d. Vitalii Shcherba (UKR/15) 6-2 6-3


Final Round

Oleksii Krutykh (UKR/1) d. Hasan Ibrahim (GER/13) 6-3 6-3
Dan Alexandru Tomescu (ROU/2) d. Mihnea Lorin Stefan Turcu (ROU) 6-2 6-0
Yann Wojcik (POL/9) d. Roger Rogowski (AUS/wc) 6-2 7-6(3)
Nikita Mashtakov (RUS/4) d. Mikolaj Borkowski (POL) 6-2 7-5
Piotr Grynkowski (POL/5) d. Martins Rocens (LAT/12) 3-6 6-1 10-3
Vitaliy Sachko (UKR/6) d. Francesco Bessire (ITA/11) 6-1 6-1
Andrea Bessire (ITA/7) d. Tomas Liska (SVK/10) 7-6(4) 6-1
Carl Soderlund (SWE/wc) d. Mateusz Terczynski (POL) 6-3 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Wrocław [01-07 July]

Doubles

1st Round

J.Galka / P.Galus (POL/wc) d. M.Konecny / O.Krstev (CZE/1) 6-1 2-6 13-11
K.Lozan / A.Zakharov (RUS) d. R.Maiga / B.Murphy (SUI/GBR) 7-5 4-6 10-7
M.Korovin / O.Prihodko (RUS/UKR) d. N.Mashtakov / A.Shevchenko (UKR/RUS) 6-2 4-6 10-3
M.Dembek / D.Michalski (POL/4) d. M.Ratniuk / V.Sachko (RUS/UKR) 7-5 6-1

M.Mikula / Y.Wojcik (POL/3) d. M.Rajski / M.Terczynski (POL) 7-5 6-3
J.Zielinski / K.Zuk (POL) d. D.Poljak / R.Stanek (CZE) 6-4 5-7 10-2
F.Bessire / O.Krutykh (ITA/UKR) d. K.Krawcewicz / K.Portmann (AUT/ITA/wc) 6-4 6-3
P.Nouza / M.Vrbensky (CZE/2) d. F.Kolasinski / M.Rocens (POL/LAT/wc) 3-6 6-3 10-6


Quarterfinal

J.Galka / P.Galus (POL/wc) d. K.Lozan / A.Zakharov (RUS) 6-2 6-2
M.Korovin / O.Prihodko (RUS/UKR) d. M.Dembek / D.Michalski (POL/4) 6-4 6-1
J.Zielinski / K.Zuk (POL) d. M.Mikula / Y.Wojcik (POL/3) 6-2 6-3
P.Nouza / M.Vrbensky (CZE/2) d. F.Bessire / O.Krutykh (ITA/UKR) 6-1 6-4


Semifinal

J.Galka / P.Galus (POL/wc) d. M.Korovin / O.Prihodko (RUS/UKR) 6-1 6-3
J.Zielinski / K.Zuk (POL) d. P.Nouza / M.Vrbensky (CZE/2) 7-6(3) 6-3


FINAL

J.Zielinski / K.Zuk (POL) d. J.Galka / P.Galus (POL/wc) 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Wrocław [01-07 July]

Main Draw

1st Round

Vaclav Safranek (CZE/1) d. Vitaliy Sachko (UKR/Q) 7-6(6) 5-7 6-2
Oleg Prihodko (UKR) d. Maxim Ratniuk (RUS) 3-6 6-2 6-1
Dan Alexandru Tomescu (ROU/Q) d. Piotr Grynkowski (POL/Q) 6-4 2-1 ret.
Robin Stanek (CZE) d. Kacper Zuk (POL/6) 7-6(3) 5-7 7-5

Alexander Shevchenko (RUS) d. David Poljak (CZE/4) 7-5 7-6(3)
Yann Wojcik (POL/Q) d. Juliusz Bienkiewicz (POL/wc) 6-3 6-4
Tomas Jirousek (CZE) d. Oleksii Krutykh (UKR/Q) 6-4 1-6 6-3
Michal Konecny (CZE/5) d. Mikhail Korovin (RUS) 5-7 7-5 7-5

Petr Nouza (CZE/7) d. Jan Zielinski (POL/wc) 6-1 7-6(5)
Nikita Mashtakov (RUS/Q) d. Andrea Bessire (ITA/Q) 6-0 6-1
Michal Dembek (POL) d. Petr Hajek (CZE) 6-4 3-6 7-6(5)
Daniel Michalski (POL/3) d. Ondrej Krstev (CZE) 6-4 6-2

Kristian Lozan (RUS/8) d. Piotr Galus (POL/wc) 6-2 4-6 6-2
Alexey Zakharov (RUS) d. Filip Kolasinski (POL/wc) 6-3 6-4
Maciej Rajski (POL) d. Riccardo Maiga (SUI) 6-1 6-3
Michael Vrbensky (CZE/2) d. Carl Soderlund (SWE/Q) 6-4 6-7(3) 6-3


2nd Round

Vaclav Safranek (CZE/1) d. Oleg Prihodko (UKR) 7-6(1) 6-4
Dan Alexandru Tomescu (ROU/Q) d. Robin Stanek (CZE) 6-4 7-6(3)
Alexander Shevchenko (RUS) d. Yann Wojcik (POL/Q) 5-7 6-4 6-1
Tomas Jirousek (CZE) d. Michal Konecny (CZE/5) 6-2 7-5

Petr Nouza (CZE/7) d. Nikita Mashtakov (RUS/Q) 6-4 3-6 6-3
Michal Dembek (POL) d. Daniel Michalski (POL/3) 6-4 3-6 6-3
Alexey Zakharov (RUS) d. Kristian Lozan (RUS/8) 2-6 6-3 6-4
Maciej Rajski (POL) d. Michael Vrbensky (CZE/2) 3-6 6-2 7-5


Quarterfinal

Vaclav Safranek (CZE/1) d. Dan Alexandru Tomescu (ROU/Q) 6-4 6-1
Alexander Shevchenko (RUS) d. Tomas Jirousek (CZE) 3-6 7-5 6-1
Petr Nouza (CZE/7) d. Michal Dembek (POL) 1-6 7-6(4) 6-2
Alexey Zakharov (RUS) d. Maciej Rajski (POL) 7-6(5) 1-6 6-1


Semifinal

Vaclav Safranek (CZE/1) d. Alexander Shevchenko (RUS) 7-5 6-2
Petr Nouza (CZE/7) d. Alexey Zakharov (RUS) 6-2 4-6 7-6(6)


FINAL

Vaclav Safranek (CZE/1) d. Petr Nouza (CZE/7) 6-3 3-6 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top