Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 VALE DO LOBO

City : Vale Do Lobo, Portugal
Date : 24 February - 01 March 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Finn Tearney (NZL)

Entry List

1 Riccardo BONADIO (ITA)
2 Ricardo OJEDA LARA (ESP)
3 Maverick BANES (AUS)
4 Marco BORTOLOTTI (ITA)
5 Sebastian FANSELOW (GER)
6 Arthur REYMOND (FRA)
7 Tiago CACAO (POR)
8 Nicolas MORENO DE ALBORAN (USA)
9 Arjun KADHE (IND)
10 Kenny DE SCHEPPER (FRA)
11 Benjamin WINTER LOPEZ (ESP)
12 Michel VERNIER (CHI)
13 Nicolo TURCHETTI (ITA)
14 Peter BOTHWELL (IRL)
15 Luis FARIA (POR)
16 Guy DEN HEIJER (NED)
17 Billy HARRIS (GBR)
18 Blake ELLIS (AUS)
19 Albert ROGLAN (ESP)
20 (JE) Arthur CAZAUX (FRA)
21 (JE) Timo LEGOUT (FRA)
22 (JE) Terence ATMANE (FRA)

23 (Q) Alberto BARROSO CAMPOS (ESP)
24 (Q) Milan WELTE (GER)
25 (Q) Miguel DAMAS (ESP)
26 (Q) Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP)
27 (Q) Damien BAYARD (FRA)
28 (Q) Pedro ARAUJO (POR)

29 (wc) Joao MONTEIRO (POR)
30 (wc) Francisco CABRAL (POR)
31 (wc) Fabio COELHO (POR)
32 (wc) Pelle BOERMA (GER)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Alberto Barroso Campos (ESP/1) d. Ivan Marrero Curbelo (ESP) 6-3 6-3
Mauricio Henn (BRA/wc) d. Dhruva Mulye (USA/wc) 6-7(1) 7-5 11-9
Bernardo Roque (POR) d. Eduardo Lobo Da Rosa De Almeida (BRA) 6-4 7-5
Afonso Salgado (POR/8) d. Martim Simoes (POR) 6-4 2-6 10-5

Milan Welte (GER/2) d. André Rodeia (POR) 6-1 6-2
Joao Antonio (POR) d. Pedro Brandao (POR) 6-1 6-0
Pedro Gabriel Rodrigues (BRA) d. Paulo Fernandes (POR) 7-5 7-6(2)
Goncalo Falcao (POR/9) d. Manuel Goncalves (POR) 4-6 7-6(1) 10-7

Joao Graça (POR) d. Filippo Moroni (ITA/3) 6-3 6-4
Pedro Araujo (POR) d. Valentin De Carvalho (POR) 6-3 6-1
Henrique Rocha (POR/wc) d. Thomas Sorensen (CAN/wc) 6-4 6-3
Riaan Du Toit (CAN/12) d. Tiago Rodrigo Fernandes (POR) 6-4 6-2

Terence Das (IND) d. Filipe Brandao (BRA/4) 6-4 6-4
Anton Desyatnik (RUS) d. Vinicius Saleme (BRA/wc) 6-0 6-0
Hugo Maia (POR) d. Cameron Henricy Trigolos (ESP) 6-4 6-4
Juan Pablo Canas Garcia (ESP/10) d. Tomas Curras Abasolo (ESP) 6-3 6-2

Miguel Damas (ESP/5) d. Juan Jose Lopez Gomez (ESP) 6-1 6-2
Guilherme Sousa Severin (POR/wc) d. Bernardo Teixeira (POR) 6-3 4-6 10-5
Tiago Torres (POR) d. Luis Gomar Monio (ESP) 6-3 6-0
Jaime Faria (POR/wc) d. Jose Joaquin Miranda Cisneros (ESP/7) 1-6 6-4 10-7

Alessandro Coppini (ITA/6) d. Evan Morgan (POR) 6-1 6-0
Alexis Boureau (FRA) d. Sergio Davila Godoy (ESP) 6-1 6-1
Tom Clavel (NED) d. Pablo Carretero (ESP) 3-6 7-6(3) 10-7
Damien Bayard (FRA/11) d. Afonso Portugal (POR) 6-4 6-3

2nd Round

Alberto Barroso Campos (ESP/1) d. Mauricio Henn (BRA/wc) 6-1 6-0
Afonso Salgado (POR/8) d. Bernardo Roque (POR) 6-4 6-2

Milan Welte (GER/2) d. Joao Antonio (POR) 5-7 6-1 10-5
Goncalo Falcao (POR/9) d. Pedro Gabriel Rodrigues (BRA) 6-2 7-5

Pedro Araujo (POR) d. Joao Graça (POR) 6-4 6-4
Riaan Du Toit (CAN/12) d. Henrique Rocha (POR/wc) 7-6(4) 6-2

Terence Das (IND) d. Anton Desyatnik (RUS) 6-3 6-4
Juan Pablo Canas Garcia (ESP/10) d. Hugo Maia (POR) 6-3 6-3

Miguel Damas (ESP/5) d. Guilherme Sousa Severin (POR/wc) 7-5 6-2
Tiago Torres (POR) d. Jaime Faria (POR/wc) 6-2 6-2

Alexis Boureau (FRA) d. Alessandro Coppini (ITA/6) 7-5 6-4
Damien Bayard (FRA/11) d. Tom Clavel (NED) 6-2 6-2

Final Round

Alberto Barroso Campos (ESP/1) d. Afonso Salgado (POR/8) 6-4 6-1
Milan Welte (GER/2) d. Goncalo Falcao (POR/9) 6-1 6-0
Pedro Araujo (POR) d. Riaan Du Toit (CAN/12) 6-2 6-3
Juan Pablo Canas Garcia (ESP/10) d. Terence Das (IND) 6-3 6-4
Miguel Damas (ESP/5) d. Tiago Torres (POR) 6-2 6-1
Damien Bayard (FRA/11) d. Alexis Boureau (FRA) 0-6 6-2 10-8
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

R.Bonadio / M.Bortolotti (ITA/1) d. D.Marrero Santana / D.Mulye (ESP/USA/wc) 6-1 6-0
F.Cabral / L.Faria (POR) d. J.Graça / F.Moroni (POR/ITA) 6-1 6-1
P.Araujo / T.Torres (POR/wc) d. A.Barroso Campos / J.Canas Garcia (ESP) 5-7 6-4 10-3
P.Bothwell / B.Harris (IRL/GBR) d. A.Kadhe / R.Ojeda Lara (IND/ESP/4) 6-4 6-7(1) 11-9

A.Roglan / B.Winter Lopez (ESP/3) d. M.Goncalves / H.Maia (POR/wc) 6-2 7-6(11)
G.Den Heijer / N.Turchetti (NED/ITA) d. D.Bayard / T.Cacao (FRA/POR) 6-0 6-3
F.Coelho / S.Fanselow (POR/GER) d. F.Brandao / A.Salgado (BRA/POR) 6-3 6-7(6) 10-7
M.Banes / B.Ellis (AUS/2) d. G.Falcao / J.Monteiro (POR) w.o

Quarterfinal

F.Cabral / L.Faria (POR) d. R.Bonadio / M.Bortolotti (ITA/1) 3-6 6-4 10-7
P.Bothwell / B.Harris (IRL/GBR) d. P.Araujo / T.Torres (POR/wc) 2-6 6-4 10-3
A.Roglan / B.Winter Lopez (ESP/3) d. G.Den Heijer / N.Turchetti (NED/ITA) 6-0 6-0
F.Coelho / S.Fanselow (POR/GER) d. M.Banes / B.Ellis (AUS/2) 3-6 6-4 12-10

Semifinal

P.Bothwell / B.Harris (IRL/GBR) d. F.Cabral / L.Faria (POR) 6-2 6-1
A.Roglan / B.Winter Lopez (ESP/3) d. F.Coelho / S.Fanselow (POR/GER) 3-6 6-3 10-7

FINAL

P.Bothwell / B.Harris (IRL/GBR) d. A.Roglan / B.Winter Lopez (ESP/3) 6-3 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Riccardo Bonadio (ITA/1) d. Peter Bothwell (IRL) 6-2 6-3
Benjamin Winter Lopez (ESP) d. Damien Bayard (FRA/Q) 6-4 6-0
Pedro Araujo (POR/Q) d. Francisco Cabral (POR/wc) 7-6(2) 6-7(7) 6-3
Arthur Cazaux (FRA) d. Arjun Kadhe (IND/8) 5-7 6-4 6-3

Guy Den Heijer (NED) d. Marco Bortolotti (ITA/4) 7-6(5) 6-2
Kenny De Schepper (FRA) d. Alberto Barroso Campos (ESP/Q) 6-4 7-5
Terence Das (IND/L.L) d. Fabio Coelho (POR/wc) 6-4 7-5
Sebastian Fanselow (GER/5) d. Albert Roglan (ESP) 6-2 6-3

Tiago Cacao (POR/6) d. Billy Harris (GBR) 6-4 6-3
Miguel Damas (ESP/Q) d. Timo Legout (FRA) 2-6 6-4 6-2
Blake Ellis (AUS) d. Riaan Du Toit (CAN/L.L) 6-4 6-7(4) 6-2
Maverick Banes (AUS/3) d. Nicolo Turchetti (ITA) 6-2 7-5

Nicolas Moreno De Alboran (USA/7) d. Luis Faria (POR) 6-3 6-0
Milan Welte (GER/Q) d. Juan Pablo Canas Garcia (ESP/Q) 6-2 6-4
Terence Atmane (FRA) d. Pelle Boerma (GER/wc) 4-6 7-6(8) 6-0
Ricardo Ojeda Lara (ESP/2) d. Joao Monteiro (POR/wc) 7-6(3) 3-3 ret.

Terence Das (IND/L.L) replaces Arthur Reymond (FRA)
Riaan Du Toit (CAN/L.L) replaces Michel Vernier (CHI)

2nd Round

Riccardo Bonadio (ITA/1) d. Benjamin Winter Lopez (ESP) 7-6(3) 6-4
Arthur Cazaux (FRA) d. Pedro Araujo (POR/Q) 6-1 6-3
Kenny De Schepper (FRA) d. Guy Den Heijer (NED) 6-1 6-2
Sebastian Fanselow (GER/5) d. Terence Das (IND/L.L) 6-3 6-0

Tiago Cacao (POR/6) d. Miguel Damas (ESP/Q) 6-3 6-4
Blake Ellis (AUS) d. Maverick Banes (AUS/3) 6-3 1-6 6-1
Nicolas Moreno De Alboran (USA/7) d. Milan Welte (GER/Q) 6-1 6-2
Ricardo Ojeda Lara (ESP/2) d. Terence Atmane (FRA) 6-7(5) 6-2 6-1

Quarterfinal

Riccardo Bonadio (ITA/1) d. Arthur Cazaux (FRA) 6-0 3-6 6-2
Sebastian Fanselow (GER/5) d. Kenny De Schepper (FRA) 6-4 4-6 7-5
Tiago Cacao (POR/6) d. Blake Ellis (AUS) 7-5 2-6 6-3
Ricardo Ojeda Lara (ESP/2) d. Nicolas Moreno De Alboran (USA/7) 7-6(2) 6-4

Semifinal

Riccardo Bonadio (ITA/1) d. Sebastian Fanselow (GER/5) 6-3 6-4
Ricardo Ojeda Lara (ESP/2) d. Tiago Cacao (POR/6) 6-2 6-4

FINAL

Ricardo Ojeda Lara (ESP/2)
d. Riccardo Bonadio (ITA/1) 1-6 6-3 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top