Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 TUCSON

City : Tucson, Arizona, USA
Date : 11-17 February 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Martin REDLICKI (USA)
2 Karue SELL (BRA)
3 Colin SINCLAIR (NMI)
4 Pavel KRAINIK (CAN)
5 Gonzalo LAMA (CHI)
6 Joao Pedro SORGI (BRA)
7 Nick CHAPPELL (USA)
8 Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA)
9 William GRIFFITH (USA)
10 Michael ZHU (USA)
11 Strong KIRCHHEIMER (USA)
12 Jordi ARCONADA (USA)
13 Michail PERVOLARAKIS (GRE)
14 Tyler LU (USA)
15 Jose OLIVARES (DOM)
16 Alec ADAMSON (USA)
17 Vasil KIRKOV (USA)
18 Dusty H. BOYER (USA)
19 Matic SPEC (SLO)
20 (SE) Lucas POULLAIN (FRA)
21 (JE) Liam DRAXL (CAN)
22 (JE) Jenson BROOKSBY (USA)

23 (Q) Julian BRADLEY (IRL)
24 (Q) Milen IANAKIEV (GER)
25 (Q) Simon FREUND (SWE)
26 (Q) Gage BRYMER (USA)
27 (Q) George GOLDHOFF (USA)
28 (Q) Pierce ROLLINS (USA)

29 (wc) Alexios HALEBIAN (USA)
30 (wc) Isaiah STRODE (USA)
31 (wc) Mitchell Thomas MCDANIELS (USA)
32 (wc) Carlos HASSEY (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Tucson [11-17 February]

Qualifying Draw

1st Round

Gage Brymer (USA) d. Fernando Yamacita (BRA/1) 6-2 6-1
Alexander Cozbinov (MDA) d. A.J.Catanzariti (USA/11/wc) 7-6(3) 7-5

Pierce Rollins (USA) d. Mousheg Hovhannisyan (USA/2) 1-6 6-4 10-4
Eric Hadigian (USA/wc) d. Ignasi De Rueda De Genover (ESP/12) 4-6 6-4 13-11

Luke Jacob Gamble (USA) d. Conor Berg (USA/3) 7-6(8) 6-1
Milen Ianakiev (GER/9) d. Jonah Wilson (USA/wc) 6-4 6-4

Austin Rapp (USA) d. Skyler Butts (HKG/4) 6-2 6-3
Simon Freund (SWE/10) d. Neel Rajesh (USA/wc) 6-4 7-6(3)

Omni Kumar (USA/5) d. Andres Urrea (COL) 6-4 6-3
George Goldhoff (USA) d. Tyler Mercier (USA/8) 6-4 6-4

Julian Bradley (IRL/6) d. Igor Karpovets (UKR/wc) 6-3 6-3
Boris Arias (BOL/7) d. Garrett Johns (USA) 6-4 6-4


Final Round

Gage Brymer (USA) d. Alexander Cozbinov (MDA) 7-5 6-4
Pierce Rollins (USA) d. Eric Hadigian (USA/wc) 7-5 2-6 10-4
Milen Ianakiev (GER/9) d. Luke Jacob Gamble (USA) 6-2 6-3
Simon Freund (SWE/10) d. Austin Rapp (USA) 6-4 6-4
George Goldhoff (USA) d. Omni Kumar (USA/5) 6-4 6-0
Julian Bradley (IRL/6) d. Boris Arias (BOL/7) 7-6(6) 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Tucson [11-17 February]

Doubles

1st Round

J.Arconada / B.Arias (USA/BOL/1) vs. Bye
J.Bradley / S.Kirchheimer (IRL/USA) d. C.Hassey / J.Wilson (USA) 7-6(3) 6-0
J.Brooksby / P.Rollins (USA) d. F.Malbasic / A.Reguant (SWE/ESP/wc) 6-7(1) 6-2 10-8
V.Kirkov / M.Zhu (USA/3) d. A.Catanzariti / F.Yamacita (USA/BRA) 6-4 6-2

A.Adamson / M.Pervolarakis (USA/GRE/4) d. L.Gamble / T.Lu (USA) 6-4 7-6(5)
G.Goldhoff / A.Rapp (USA) d. A.Cozbinov / A.Halebian (MDA/USA) 6-3 6-3
D.Boyer / M.Spec (USA/SLO) d. S.Freund / J.Sorgi (SWE/BRA) 6-4 6-4
M.Redlicki / K.Sell (USA/BRA/2) d. J.Eriksson Ziverts / M.Sykut (SWE/USA/wc) 6-3 7-6(3)


Quarterfinal

J.Bradley / S.Kirchheimer (IRL/USA) d. J.Arconada / B.Arias (USA/BOL/1) 6-1 6-2
J.Brooksby / P.Rollins (USA) d. V.Kirkov / M.Zhu (USA/3) 6-4 3-6 10-3
G.Goldhoff / A.Rapp (USA) d. A.Adamson / M.Pervolarakis (USA/GRE/4) 6-1 7-6(2)
M.Redlicki / K.Sell (USA/BRA/2) d. D.Boyer / M.Spec (USA/SLO) 6-3 6-4


Semifinal

J.Bradley / S.Kirchheimer (IRL/USA) d. J.Brooksby / P.Rollins (USA) 6-4 6-4
M.Redlicki / K.Sell (USA/BRA/2) d. G.Goldhoff / A.Rapp (USA) 6-3 3-6 10-6


FINAL

M.Redlicki / K.Sell (USA/BRA/2) d. J.Bradley / S.Kirchheimer (IRL/USA) 6-4 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Tucson [11-17 February]

Main Draw

1st Round

Martin Redlicki (USA/1) d. Michail Pervolarakis (GRE) 7-6(2) 5-7 6-4
Jordi Arconada (USA) d. George Goldhoff (USA/Q) 6-3 6-4
Vasil Kirkov (USA) d. Julian Bradley (IRL/Q) 7-6(4) 7-5
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/7) d. Lucas Poullain (FRA) 6-4 2-6 6-4

Colin Sinclair (NMI/3) d. Luke Jacob Gamble (USA/L.L) 7-6(6) 6-0
Jose Olivares (DOM) d. Mitchell Thomas McDaniels (USA/wc) 6-4 6-2
Matic Spec (SLO) d. Michael Zhu (USA) 6-3 7-5
Joao Pedro Sorgi (BRA/6) d. Carlos Hassey (USA/wc) 3-6 6-0 6-2

Liam Draxl (CAN) d. William Griffith (USA/8) 6-3 6-2
Strong Kirchheimer (USA) d. Alexios Halebian (USA/wc) 6-3 3-1 ret.
Isaiah Strode (USA/wc) d. Alec Adamson (USA) 6-4 2-6 6-2
Gage Brymer (USA/Q) d. Pavel Krainik (CAN/4) 7-5 6-2

Gonzalo Lama (CHI/5) d. Pierce Rollins (USA/Q) 6-4 6-4
Jenson Brooksby (USA) d. Milen Ianakiev (GER/Q) 6-2 6-1
Dusty H. Boyer (USA) d. Tyler Lu (USA) 6-4 6-7(4) 7-6(4)
Karue Sell (BRA/2) d. Simon Freund (SWE/Q) 6-4 3-6 6-2

Luke Jacob Gamble (USA/L.L) replaces Nick Chappell (USA)


2nd Round

Martin Redlicki (USA/1) d. Jordi Arconada (USA) 7-6(4) 6-7(4) 6-3
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/7) d. Vasil Kirkov (USA) 7-6(4) 6-4
Jose Olivares (DOM) d. Colin Sinclair (NMI/3) 6-3 7-6(4)
Joao Pedro Sorgi (BRA/6) d. Matic Spec (SLO) 6-4 1-6 7-6(3)

Liam Draxl (CAN) d. Strong Kirchheimer (USA) 6-3 7-5
Isaiah Strode (USA/wc) d. Gage Brymer (USA/Q) 4-6 6-3 6-3
Gonzalo Lama (CHI/5) d. Jenson Brooksby (USA) 5-7 6-4 6-4
Karue Sell (BRA/2) d. Dusty H. Boyer (USA) 6-4 6-3


Quarterfinal

Martin Redlicki (USA/1) d. Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/7) 6-3 6-3
Jose Olivares (DOM) d. Joao Pedro Sorgi (BRA/6) 6-3 6-4
Isaiah Strode (USA/wc) d. Liam Draxl (CAN) 7-5 6-3
Karue Sell (BRA/2) d. Gonzalo Lama (CHI/5) 6-3 6-3


Semifinal

Martin Redlicki (USA/1) d. Jose Olivares (DOM) 7-6(4) 6-1
Karue Sell (BRA/2) d. Isaiah Strode (USA/wc) 6-4 6-4


FINAL

Martin Redlicki (USA/1) d. Karue Sell (BRA/2) 6-4 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top