Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 TBILISI

City : Tbilisi, Georgia
Date : 29 April - 05 May 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Altug CELIKBILEK (TUR)
2 Peter BOTHWELL (IRL)
3 Mark WHITEHOUSE (GBR)
4 Michal KONECNY (CZE)
5 Markos KALOVELONIS (RUS)
6 Shalva DZHANASHIYA (RUS)
7 Alexey ZAKHAROV (RUS)
8 Marat DEVIATIAROV (UKR) P
9 Michal DEMBEK (POL)
10 Aleksandre METREVELI (GEO)
11 Ondrej KRSTEV (CZE)
12 Alexander BOBORYKIN (RUS)
13 George TSIVADZE (GEO)
14 Yan SABANIN (RUS)
15 Grigoriy LOMAKIN (KAZ)
16 Nikita MASHTAKOV (UKR)
17 Vitaliy SACHKO (UKR)
18 Aliaksandr BULITSKI (BLR)
19 Shahar ELBAZ (ISR)
20 (JE) Pavel SHUMEIKO (UKR)

21 (Q) Sarp AGABIGUN (TUR)
22 (Q) Alexandros SKORILAS (GRE)
23 (Q) Piotr MATUSZEWSKI (POL)
24 (Q) Adan FREIRE DA SILVA (FRA)
25 (Q) Ben JONES (GBR)
26 (Q) Alexander JHUN (GBR)
27 (Q) Dzianis ZHARYN (BLR)
28 (Q) Viacheslav YULIK (RUS)

29 (wc) Irakli METREVELI (GEO)
30 (wc) Saba PURTSELADZE (GEO)
31 (wc) Mykhailo KVANTALIANI (GEO)
32 (wc) Zura TKEMALADZE (GEO)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Tbilisi [29 April - 05 May]

Qualifying Draw

1st Round

Sarp Agabigun (TUR/1) d. Luka Koridze (GEO/wc) 6-2 6-0
Ivan Zaytsev (RUS/12) d. Beka Winston (GEO) 6-0 6-1

Alexandros Skorilas (GRE/2) d. Nikita Alosha (UKR/wc) 6-3 6-4
Nathan Freire Da Silva (FRA/14) d. Artur Soghoyan (ARM) 6-2 6-4

Piotr Matuszewski (POL/3) d. Heorhi Mahlakelidze (GEO/wc) 6-0 6-1
Mikel Martinez (ESP) d. Vladyslav Gorodynskyi (UKR/11) 6-4 6-4

Adan Freire Da Silva (FRA/4) d. Lasha Giorgi Kikvidze (GEO/wc) 7-5 7-5
Philipp Dittmer (GER/10) d. Stepan Beresnev (RUS) 6-4 6-4

Ben Jones (GBR/5) d. Guga Tavadze (GEO) 6-3 6-3
Rotem Sobol (ISR/16) d. David Asatiani (GEO) 6-1 7-5

John Echeverria (ESP/6) d. Miguel Vallejo (ESP) 6-2 6-4
Viacheslav Yulik (RUS/9) d. Nikita Chuev (RUS) 6-3 6-1

Alexander Jhun (GBR/7) d. George Lukas Kharatishvili (GEO/wc) 6-0 6-0
Klim Kozyrev (RUS) d. Artsiom Bardzin (BLR/15) 6-1 3-6 10-5

Dzianis Zharyn (BLR/8) d. Aleksandre Andguladze (GEO/wc) 6-0 6-1
Victor Gurevich (USA/13) d. David Chelidze (GEO) 6-4 6-2


Final Round

Sarp Agabigun (TUR/1) d. Ivan Zaytsev (RUS/12) 6-0 6-3
Alexandros Skorilas (GRE/2) d. Nathan Freire Da Silva (FRA/14) 6-3 6-3
Piotr Matuszewski (POL/3) d. Mikel Martinez (ESP) 6-3 6-4
Adan Freire Da Silva (FRA/4) d. Philipp Dittmer (GER/10) 6-4 6-2
Ben Jones (GBR/5) d. Rotem Sobol (ISR/16) 6-1 6-0
Viacheslav Yulik (RUS/9) d. John Echeverria (ESP/6) 6-4 4-6 10-7
Alexander Jhun (GBR/7) d. Klim Kozyrev (RUS) 6-1 7-6(2)
Dzianis Zharyn (BLR/8) d. Victor Gurevich (USA/13) 7-6(3) 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Tbilisi [29 April - 05 May]

Doubles

1st Round

M.Dembek / M.Deviatiarov (POL/UKR/1) d. J.Echeverria / M.Vallejo (ESP) 6-2 6-3
S.Dzhanashiya / Y.Sabanin (RUS) d. V.Gorodynskyi / V.Gurevich (UKR/USA) 6-4 7-6(3)
M.Konecny / O.Krstev (CZE) d. Z.Tkemaladze / D.Zharyn (GEO/BLR) 6-4 4-6 10-8
S.Agabigun / A.Celikbilek (TUR/4) d. A.Boborykin / A.Zakharov (RUS) 7-6(2) 3-6 10-8

G.Lomakin / G.Tsivadze (KAZ/GEO/3) d. N.Mashtakov / P.Shumeiko (UKR) 7-6(4) 7-5
M.Kvantaliani / S.Purtseladze (GEO/wc) d. A.Jhun / M.Whitehouse (GBR) 5-7 7-6(5) 11-9
M.Kalovelonis / A.Metreveli (RUS/GEO) d. D.Chelidze / I.Metreveli (GEO) 6-1 6-4
P.Bothwell / B.Jones (IRL/GBR/2) d. S.Elbaz / P.Matuszewski (ISR/POL) 6-1 6-2


Quarterfinal

S.Dzhanashiya / Y.Sabanin (RUS) d. M.Dembek / M.Deviatiarov (POL/UKR/1) 7-6(5) 6-4
M.Konecny / O.Krstev (CZE) d. S.Agabigun / A.Celikbilek (TUR/4) w.o
G.Lomakin / G.Tsivadze (KAZ/GEO/3) d. M.Kvantaliani / S.Purtseladze (GEO/wc) 3-6 6-3 10-4
M.Kalovelonis / A.Metreveli (RUS/GEO) d. P.Bothwell / B.Jones (IRL/GBR/2) 6-4 6-4


Semifinal

M.Konecny / O.Krstev (CZE) d. S.Dzhanashiya / Y.Sabanin (RUS) 6-3 6-4
G.Lomakin / G.Tsivadze (KAZ/GEO/3) d. M.Kalovelonis / A.Metreveli (RUS/GEO) 4-6 6-3 15-13


FINAL

M.Konecny / O.Krstev (CZE) d. G.Lomakin / G.Tsivadze (KAZ/GEO/3) 6-3 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Tbilisi [29 April - 05 May]

Main Draw

1st Round

Altug Celikbilek (TUR/1) d. Yan Sabanin (RUS) 6-2 7-6(4)
Ondrej Krstev (CZE) d. Sarp Agabigun (TUR/Q) 4-6 6-2 6-4
Grigoriy Lomakin (KAZ) d. Mykhailo Kvantaliani (GEO/wc) 6-1 6-4
Marat Deviatiarov (UKR/8) d. Alexandros Skorilas (GRE/Q) 3-6 6-1 6-2

Michal Konecny (CZE/4) d. Zura Tkemaladze (GEO/wc) 6-2 7-6(5)
Shahar Elbaz (ISR) d. Saba Purtseladze (GEO/wc) 3-6 6-3 6-1
Aleksandre Metreveli (GEO) d. George Tsivadze (GEO) 3-6 6-4 7-6(3)
Shalva Dzhanashiya (RUS/6) d. Michal Dembek (POL) 6-2 6-1

Markos Kalovelonis (RUS/5) d. Ben Jones (GBR/Q) 3-6 7-6(5) 6-3
Viacheslav Yulik (RUS/Q) d. Irakli Metreveli (GEO/wc) 6-3 5-0 ret.
Aliaksandr Bulitski (BLR) d. Alexander Boborykin (RUS) 7-6(5) 6-4
Mark Whitehouse (GBR/3) d. Dzianis Zharyn (BLR/Q) 7-6(4) 7-5

Alexey Zakharov (RUS/7) d. Adan Freire Da Silva (FRA/Q) 6-3 6-2
John Echeverria (ESP/L.L) d. Nikita Mashtakov (UKR) 6-4 6-4
Pavel Shumeiko (UKR) d. Alexander Jhun (GBR/Q) 6-4 6-2
Peter Bothwell (IRL/2) d. Piotr Matuszewski (POL/Q) 6-7(8) 6-1 6-4

John Echeverria (ESP/L.L) replaces Vitaliy Sachko (UKR)


2nd Round

Altug Celikbilek (TUR/1) d. Ondrej Krstev (CZE) 7-6(2) 6-3
Marat Deviatiarov (UKR/8) d. Grigoriy Lomakin (KAZ) 4-6 7-5 6-4
Michal Konecny (CZE/4) d. Shahar Elbaz (ISR) 6-2 6-0
Aleksandre Metreveli (GEO) d. Shalva Dzhanashiya (RUS/6) 6-7(5) 7-5 6-0

Markos Kalovelonis (RUS/5) d. Viacheslav Yulik (RUS/Q) 3-6 7-6(5) 6-2
Mark Whitehouse (GBR/3) d. Aliaksandr Bulitski (BLR) 6-7(4) 7-6(2) 6-4
John Echeverria (ESP/L.L) d. Alexey Zakharov (RUS/7) 6-3 6-3
Peter Bothwell (IRL/2) d. Pavel Shumeiko (UKR) 7-6(7) 3-6 6-2


Quarterfinal

Altug Celikbilek (TUR/1) d. Marat Deviatiarov (UKR/8) 6-1 6-0
Michal Konecny (CZE/4) d. Aleksandre Metreveli (GEO) 7-6(2) 6-4
Mark Whitehouse (GBR/3) d. Markos Kalovelonis (RUS/5) 3-6 6-4 6-3
Peter Bothwell (IRL/2) d. John Echeverria (ESP/L.L) 7-5 6-0


Semifinal

Michal Konecny (CZE/4) d. Altug Celikbilek (TUR/1) 6-4 2-6 7-6(5)
Mark Whitehouse (GBR/3) d. Peter Bothwell (IRL/2) 6-4 6-4


FINAL

Michal Konecny (CZE/4) d. Mark Whitehouse (GBR/3) 7-6(6) 7-5
 
1 - 4 of 4 Posts
Top