Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 SHARM EL SHEIKH

City : Sharm El Sheikh, Egypt
Date : 25 February - 03 March 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Lucas Miedler (AUT)

Entry List

1 Viktor DURASOVIC (NOR)
2 Andres ARTUNEDO MARTINAVARRO (ESP)
3 Ryan NIJBOER (NED)
4 Lucas GERCH (GER)
5 Daniel MICHALSKI (POL)
6 Agustin VELOTTI (ARG)
7 Marko MILADINOVIC (SRB)
8 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
9 Vladyslav MANAFOV (UKR)
10 David POLJAK (CZE)
11 Claudio FORTUNA (ITA)
12 Kuan-Yi LEE (TPE)
13 Kristian LOZAN (RUS)
14 Toby MARTIN (GBR)
15 Adam MOUNDIR (SUI)
16 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
17 Maxim RATNIUK (RUS)
18 Riccardo MAIGA (SUI)
19 Olexiy KOLISNYK (UKR)
20 Giorgio RICCA (ITA)
21 Marco MICELI (ITA)
22 (JE) Davide TORTORA (ITA)

23 (Q) Pedro VIVES MARCOS (ESP)
24 (Q) Remy BERTOLA (SUI)
25 (Q) Dominik NAZARUK (POL)
26 (Q) Jean THIROUIN (FRA)
27 (Q) Piotr GRYNKOWSKI (POL)
28 (Q) Anatoliy PETRENKO (UKR)

29 (wc) Youssef HOSSAM (EGY)
30 (wc) Giovani SAMAHA (LBN)
31 (wc) Michiel DE KROM (NED)
32 (wc) Daniel ALTMAIER (GER)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Sharm El Sheikh [25 February - 03 March]

Qualifying Draw

1st Round

Pedro Vives Marcos (ESP/1) vs. Bye
Denis Parshutin (UKR) vs. Bye

Remy Bertola (SUI/2) vs. Bye
Adrien Guye (SUI) d. Muhammad Ragy (EGY) 6-0 6-3

Albert Roglan (ESP/3) vs. Bye
Anatoliy Petrenko (UKR/8) vs. Bye

Dominik Nazaruk (POL/4) vs. Bye
Matteo Meneghetti (ITA/10) vs. Bye

Jean Thirouin (FRA/5) vs. Bye
Marco Zocastello (SUI/9) vs. Bye

Yvo Panak (CZE/6) vs. Bye
Piotr Grynkowski (POL/7) vs. Bye


Final Round

Pedro Vives Marcos (ESP/1) d. Denis Parshutin (UKR) 6-0 6-1
Remy Bertola (SUI/2) d. Adrien Guye (SUI) 6-3 6-2
Anatoliy Petrenko (UKR/8) d. Albert Roglan (ESP/3) 7-6(4) 7-5
Dominik Nazaruk (POL/4) d. Matteo Meneghetti (ITA/10) 6-1 6-1
Jean Thirouin (FRA/5) d. Marco Zocastello (SUI/9) 6-4 6-2
Piotr Grynkowski (POL/7) d. Yvo Panak (CZE/6) 6-7(1) 6-4 10-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Sharm El Sheikh [25 February - 03 March]

Doubles

1st Round

A.Artunedo Martinavarro / P.Vivero Gonzalez (ESP/1) d. I.Krivic / J.Vidal Azorin (CRO/ESP/wc) 6-1 6-2
A.Roglan / P.Vives Marcos (ESP) d. C.Fortuna / R.Maiga (ITA/SUI) 6-4 5-7 10-2
M.De Krom / R.Nijboer (NED) d. K-Y.Lee / A.Velotti (TPE/ARG) 6-4 6-4
R.Bertola / T.Martin (SUI/GBR/3) d. P.Grynkowski / D.Nazaruk (POL) 7-6(3) 6-0

D.Michalski / D.Poljak (POL/CZE/4) d. A.Moundir / G.Samaha (SUI/LBN) 7-6(4) 6-4
D.Altmaier / L.Gerch (GER) d. V.Durasovic / K.Lozan (NOR/RUS) 7-5 6-4
Y.Panak / D.Parshutin (CZE/UKR/wc) d. G.Ricca / D.Tortora (ITA) 7-5 0-6 12-10
O.Kolisnyk / V.Manafov (UKR/2) d. A.Gorban / A.Petrenko (MDA/UKR/wc) 6-4 6-2


Quarterfinal

A.Artunedo Martinavarro / P.Vivero Gonzalez (ESP/1) d. A.Roglan / P.Vives Marcos (ESP) 6-0 6-2
M.De Krom / R.Nijboer (NED) d. R.Bertola / T.Martin (SUI/GBR/3) 4-6 7-6(5) 10-7
D.Michalski / D.Poljak (POL/CZE/4) d. D.Altmaier / L.Gerch (GER) 7-6(7) 6-0
O.Kolisnyk / V.Manafov (UKR/2) d. Y.Panak / D.Parshutin (CZE/UKR/wc) 6-4 6-2


Semifinal

A.Artunedo Martinavarro / P.Vivero Gonzalez (ESP/1) d. M.De Krom / R.Nijboer (NED) 6-1 3-6 10-5
D.Michalski / D.Poljak (POL/CZE/4) d. O.Kolisnyk / V.Manafov (UKR/2) 7-6(5) 6-3


FINAL

A.Artunedo Martinavarro / P.Vivero Gonzalez (ESP/1) d. D.Michalski / D.Poljak (POL/CZE/4) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Sharm El Sheikh [25 February - 03 March]

Main Draw

1st Round

Viktor Durasovic (NOR/1) d. Remy Bertola (SUI/Q) 6-4 7-5
Michiel De Krom (NED/wc) d. Olexiy Kolisnyk (UKR) 6-3 6-1
Marco Miceli (ITA) d. Riccardo Maiga (SUI) 2-6 6-3 6-4
Lucas Gerch (GER/5) d. Giorgio Ricca (ITA) 3-6 7-5 7-6(1)

Andres Artunedo Martinavarro (ESP/3) d. Jean Thirouin (FRA/Q) 6-0 4-6 6-2
Davide Tortora (ITA) d. Anatoliy Petrenko (UKR/Q) 6-4 6-4
Pablo Vivero Gonzalez (ESP) d. Toby Martin (GBR) 6-1 6-1
Marko Miladinovic (SRB/8) d. Maxim Ratniuk (RUS) 7-6(3) 6-2

Piotr Grynkowski (POL/Q) d. Agustin Velotti (ARG/7) 6-4 6-2
Adam Moundir (SUI) d. Dominik Nazaruk (POL/Q) 6-4 6-4
Daniel Altmaier (GER/wc) d. David Poljak (CZE) 6-4 2-6 6-1
Pedro Vives Marcos (ESP/Q) d. Ryan Nijboer (NED/4) 7-6(5) 2-6 7-6(4)

Daniel Michalski (POL/6) d. Giovani Samaha (LBN/wc) 6-1 7-6(5)
Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) d. Claudio Fortuna (ITA) 6-4 6-3
Vladyslav Manafov (UKR) d. Kristian Lozan (RUS) 6-2 7-5
Youssef Hossam (EGY/2/wc) d. Kuan-Yi Lee (TPE) 7-6(5) 6-4


2nd Round

Viktor Durasovic (NOR/1) d. Michiel De Krom (NED/wc) 6-3 6-2
Marco Miceli (ITA) d. Lucas Gerch (GER/5) 6-3 6-4
Andres Artunedo Martinavarro (ESP/3) d. Davide Tortora (ITA) 6-0 6-1
Pablo Vivero Gonzalez (ESP) d. Marko Miladinovic (SRB/8) 6-2 7-6(1)

Adam Moundir (SUI) d. Piotr Grynkowski (POL/Q) 6-3 3-6 7-5
Daniel Altmaier (GER/wc) d. Pedro Vives Marcos (ESP/Q) 6-4 6-0
Daniel Michalski (POL/6) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) 6-2 7-6(3)
Youssef Hossam (EGY/2/wc) d. Vladyslav Manafov (UKR) 6-2 6-4


Quarterfinal

Viktor Durasovic (NOR/1) d. Marco Miceli (ITA) 7-5 6-1
Pablo Vivero Gonzalez (ESP) d. Andres Artunedo Martinavarro (ESP/3) 7-5 1-6 7-6(5)
Daniel Altmaier (GER/wc) d. Adam Moundir (SUI) 7-5 6-2
Youssef Hossam (EGY/2/wc) d. Daniel Michalski (POL/6) 6-3 6-0


Semifinal

Viktor Durasovic (NOR/1) d. Pablo Vivero Gonzalez (ESP) 6-7(5) 7-6(6) 7-6(2)
Daniel Altmaier (GER/wc) d. Youssef Hossam (EGY/2/wc) 3-6 6-3 7-6(4)


FINAL

Viktor Durasovic (NOR/1) d. Daniel Altmaier (GER/wc) 6-7(5) 6-4 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top