Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 SHARM EL SHEIKH

City : Sharm El Sheikh, Egypt
Date : 18-24 November 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : David Perez-Sanz (ESP)

Entry List

1 Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY)
2 Petros CHRYSOCHOS (CYP)
3 Vladyslav MANAFOV (UKR)
4 Ryan NIJBOER (NED)
5 Alexey ZAKHAROV (RUS)
6 Marek GENGEL (CZE)
7 Giorgio RICCA (ITA)
8 Kristian LOZAN (RUS)
9 Eric VANSHELBOIM (UKR)
10 Stefan SEIFERT (GER)
11 Filip DUDA (CZE)
12 Mirko MARTINEZ (SUI)
13 Damien WENGER (SUI)
14 Niklas GUTTAU (GER)
15 Max HOUKES (NED)
16 Maciej SMOLA (POL)
17 Sagadat AYAP (KAZ)
18 Zachary EISINGA (NED)
19 Seong-**** OH (KOR)
20 Kazuma KAWACHI (JPN)
21 Sidane PONTJODIKROMO (NED)
22 Oleg KHOTKOV (UKR)

23 (Q) Luca POTENZA (ITA)
24 (Q) Miguel DAMAS (ESP)
25 (Q) Lucas HELLFRITSCH (GER)
26 (Q) Mauro DE MAIO (ITA)
27 (Q) Yuichiro INUI (JPN)
28 (Q) Piotr GALUS (POL)

29 (wc) Lukas KRAINER (AUT)
30 (wc) Mariano Alberto HASENKOPF (GER)
31 (wc) Henrik TRASKIN (LTU)
32 (wc) Lewie LANE (GER)
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Lasse Muscheites (GER/1) vs. Bye
Piotr Galus (POL) d. Ammar Al-Shaikh (BRN) 6-0 6-0
Omar El-Moslemany (EGY) d. Alejandro Hastings (MEX) 6-3 6-3
Bastien Presuhn (GER/11) d. Grzegorz Rudnicki (POL) 6-2 6-2

Luca Potenza (ITA/2) vs. Bye
Stefan Cizelj-Zivkovic (SRB) d. Preston Connor (IRL) 6-0 6-2
Osman Torski (GER) d. Le Tian Wang (CHN) 6-2 6-0
Amr Asrawy (EGY) d. Volodymyr Uzhylovskyi (UKR/12) 4-6 6-2 10-5

Miguel Damas (ESP/3) vs. Bye
Akim Zarichanskyy (UKR) d. Muhammad Ragy (EGY) 6-3 6-4
Sahil Gaware (IND) d. Alexey Dubinin (RUS) 6-2 6-3
Tae-Woo Lee (KOR/10) d. Kevin Portmann (ITA) 6-3 6-1

Lucas Hellfritsch (GER/4) vs. Bye
Luke Issajenko (GBR) d. Anwar Elkamony (EGY) 7-5 6-3
Nikolas Lahky (SVK) d. Nicolo Toffanin (ITA) 6-3 6-0
Pelle Boerma (GER/9) d. Maxim Turyev (RUS) 7-5 6-2

Mauro De Maio (ITA/5) vs. Bye
Tomas Papik (CZE) d. Daniele Catini (ITA) 7-6(6) 6-2
Tobias Kirchlechner (ITA) d. Meaizur Rahman Khan (BAN) 6-0 6-0
Noel Larwig (GER) d. Igor Solomatin (UKR/8) 6-4 6-4

Roland Stuurman (NED/6) vs. Bye
Vadim Kontseba (UKR) d. Sander De Bruijn (NED) 7-6(5) 6-4
Iancu-Iustinian Ghinda (CAN) d. Svyatoslav Ilnytskyy (UKR) 6-4 5-7 10-6
Yuichiro Inui (JPN/7) d. Peter Samosi (SVK) 6-2 6-0

2nd Round

Piotr Galus (POL) d. Lasse Muscheites (GER/1) 6-2 7-5
Bastien Presuhn (GER/11) d. Omar El-Moslemany (EGY) 7-6(4) 6-1

Luca Potenza (ITA/2) d. Stefan Cizelj-Zivkovic (SRB) 6-3 6-2
Amr Asrawy (EGY) d. Osman Torski (GER) 6-3 6-3

Miguel Damas (ESP/3) d. Akim Zarichanskyy (UKR) 6-1 6-0
Tae-Woo Lee (KOR/10) d. Sahil Gaware (IND) 6-3 6-1

Lucas Hellfritsch (GER/4) d. Luke Issajenko (GBR) 6-1 4-1 ret.
Pelle Boerma (GER/9) d. Nikolas Lahky (SVK) 6-3 6-3

Mauro De Maio (ITA/5) d. Tomas Papik (CZE) 7-6(2) 3-6 10-6
Noel Larwig (GER) d. Tobias Kirchlechner (ITA) 6-4 5-7 10-5

Roland Stuurman (NED/6) d. Vadim Kontseba (UKR) 6-3 6-2
Yuichiro Inui (JPN/7) d. Iancu-Iustinian Ghinda (CAN) 6-3 6-3

Final Round

Piotr Galus (POL) d. Bastien Presuhn (GER/11) 6-1 6-2
Luca Potenza (ITA/2) d. Amr Asrawy (EGY) 7-6(2) 5-7 10-6
Miguel Damas (ESP/3) d. Tae-Woo Lee (KOR/10) 6-1 6-4
Lucas Hellfritsch (GER/4) d. Pelle Boerma (GER/9) 6-7(3) 6-4 11-9
Mauro De Maio (ITA/5) d. Noel Larwig (GER) 6-1 6-2
Yuichiro Inui (JPN/7) d. Roland Stuurman (NED/6) 6-3 6-7(4) 11-9
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

R.Nijboer / S.Pontjodikromo (NED/1) vs. Bye
V.Kontseba / V.Manafov (UKR) d. D.Catini / L.Potenza (ITA) 6-1 6-4
Y.Inui / K.Kawachi (JPN) d. F.Duda / E.Vanshelboim (CZE/UKR) w.o
P.Matuszewski / M.Smola (POL/4) d. L.Lane / B.Presuhn (GER) 6-2 6-2

S.Ayap / G.Ricca (KAZ/ITA/3) d. M.Damas / S.Gaware (ESP/IND) 6-2 6-0
V.Uzhylovskyi / A.Zakharov (UKR/RUS) d. M.Gengel / T.Papik (CZE) 6-2 6-3
M.Houkes / K.Lozan (NED/RUS) d. Z.Eisinga / R.Stuurman (NED) 7-6(2) 6-3
M.Martinez / D.Wenger (SUI/2) d. L.Muscheites / S.Seifert (GER) 3-2 ret.

Quarterfinal

R.Nijboer / S.Pontjodikromo (NED/1) d. V.Kontseba / V.Manafov (UKR) 6-2 6-4
P.Matuszewski / M.Smola (POL/4) d. Y.Inui / K.Kawachi (JPN) 6-2 6-4
V.Uzhylovskyi / A.Zakharov (UKR/RUS) d. S.Ayap / G.Ricca (KAZ/ITA/3) w.o
M.Martinez / D.Wenger (SUI/2) d. M.Houkes / K.Lozan (NED/RUS) 7-5 6-4

Semifinal

P.Matuszewski / M.Smola (POL/4) d. R.Nijboer / S.Pontjodikromo (NED/1) 7-6(5) 5-7 12-10
V.Uzhylovskyi / A.Zakharov (UKR/RUS) d. M.Martinez / D.Wenger (SUI/2) 6-2 7-5

FINAL

P.Matuszewski / M.Smola (POL/4)
d. V.Uzhylovskyi / A.Zakharov (UKR/RUS) 6-2 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Sidane Pontjodikromo (NED) d. Petros Chrysochos (CYP/1) 6-4 4-6 6-4
Lucas Hellfritsch (GER/Q) d. Niklas Guttau (GER) 6-4 6-3
Mirko Martinez (SUI) d. Henrik Traskin (LTU/wc) 6-3 6-2
Luca Potenza (ITA/Q) d. Eric Vanshelboim (UKR/8) 6-2 6-4

Ryan Nijboer (NED/3) d. Damien Wenger (SUI) 7-5 6-0
Mariano Alberto Hasenkopf (GER/wc) d. Piotr Galus (POL/Q) 6-4 3-6 6-3
Zachary Eisinga (NED) d. Pelle Boerma (GER/L.L) 6-3 6-4
Lukas Krainer (AUT/wc) d. Kristian Lozan (RUS/7) 1-6 6-2 6-4

Yuichiro Inui (JPN/Q) d. Giorgio Ricca (ITA/6) 6-4 6-4
Sagadat Ayap (KAZ) d. Kazuma Kawachi (JPN) 6-3 6-0
Maciej Smola (POL) d. Max Houkes (NED) 2-6 6-2 7-6(2)
Alexey Zakharov (RUS/4) d. Mauro De Maio (ITA/Q) 6-4 6-0

Marek Gengel (CZE/5) d. Seong-**** Oh (KOR) 6-3 6-0
Miguel Damas (ESP/Q) d. Lewie Lane (GER/wc) 7-6(2) 6-4
Stefan Seifert (GER) d. Filip Duda (CZE) 6-4 6-1
Vladyslav Manafov (UKR/2) d. Oleg Khotkov (UKR) 6-2 6-1

Pelle Boerma (GER/L.L) replaces Karim-Mohamed Maamoun (EGY)

2nd Round

Lucas Hellfritsch (GER/Q) d. Sidane Pontjodikromo (NED) 7-5 2-6 6-2
Luca Potenza (ITA/Q) d. Mirko Martinez (SUI) 7-6(3) 6-7(4) 6-2
Ryan Nijboer (NED/3) d. Mariano Alberto Hasenkopf (GER/wc) 6-3 6-2
Zachary Eisinga (NED) d. Lukas Krainer (AUT/wc) 6-4 6-4

Yuichiro Inui (JPN/Q) d. Sagadat Ayap (KAZ) 4-6 6-3 6-2
Alexey Zakharov (RUS/4) d. Maciej Smola (POL) 6-2 6-3
Marek Gengel (CZE/5) d. Miguel Damas (ESP/Q) 6-1 6-1
Vladyslav Manafov (UKR/2) d. Stefan Seifert (GER) 6-2 6-4

Quarterfinal

Lucas Hellfritsch (GER/Q) d. Luca Potenza (ITA/Q) 7-6(5) 7-5
Ryan Nijboer (NED/3) d. Zachary Eisinga (NED) 6-3 3-6 7-5
Alexey Zakharov (RUS/4) d. Yuichiro Inui (JPN/Q) 6-3 6-0
Marek Gengel (CZE/5) d. Vladyslav Manafov (UKR/2) 7-6(6) 6-3

Semifinal

Lucas Hellfritsch (GER/Q) d. Ryan Nijboer (NED/3) 6-2 6-3
Alexey Zakharov (RUS/4) d. Marek Gengel (CZE/5) 6-3 7-6(2)

FINAL

Alexey Zakharov (RUS/4)
d. Lucas Hellfritsch (GER/Q) 6-4 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top