Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,442 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 SHARM EL SHEIKH

City : Sharm El Sheikh, Egypt
Date : 17-23 February 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Filip Bergevi (SWE)

Entry List

1 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
2 Jacopo BERRETTINI (ITA)
3 Vitaliy SACHKO (UKR)
4 Ryota TANUMA (JPN)
5 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
6 Ryan NIJBOER (NED)
7 Yan BONDAREVSKIY (RUS)
8 Oleksii KRUTYKH (UKR)
9 Robin STANEK (CZE)
10 Simone RONCALLI (ITA)
11 Kelsey STEVENSON (CAN)
12 Shalva DZHANASHIYA (RUS)
13 Simon YITBAREK (SWE)
14 Aryan GOVEAS (IND)
15 Simon Anthony IVANOV (BUL)
16 Issei OKAMURA (JPN)
17 Yurii DZHAVAKIAN (UKR)
18 Daniil GLINKA (EST)
19 Andrea PICCHIONE (ITA)
20 (JE) Evgeny PHILIPPOV (RUS)
21 (JE) Stijn PEL (NED)
22 (JE) Egor AGAFONOV (RUS)

23 (Q) Piotr GRYNKOWSKI (POL)
24 (Q) Seita WATANABE (JPN)
25 (Q) Vaughn HUNTER (RSA)
26 (Q) Oleksandr OVCHARENKO (UKR)
27 (Q) Piotr MATUSZEWSKI (POL)
28 (Q) Pavel VERBIN (RUS)

29 (wc) Tristan BOYER (USA)
30 (wc) Aleksei KHOMICH (BLR)
31 (wc) Jaime CALDES (ESP)
32 (wc) Amr ASRAWY (EGY)
 

·
Moderator
Joined
·
15,442 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Pavel Shumeiko (UKR/1) d. Carlo Alberto Fossati (ITA) 7-5 6-4
Ismael Changawa Ruwa Mzai (KEN) d. Wisam Hashim (IRQ/wc) 6-0 6-0
Kevin Cheruiyot (KEN) d. Muzi Sibanda (ZIM) 7-6(4) 6-2
Oleksandr Ovcharenko (UKR/7) d. Arvid Nordquist (SWE) 7-6(3) 6-2

John Echeverria (ESP/2) d. Le Tian Wang (CHN/wc) 6-0 6-1
Pavel Verbin (RUS/wc) d. Karsten Wuyts (BEL) 6-0 ret.
Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR) d. Mousa Alkotop (JOR) 3-6 7-6(4) 10-5
Faris Zakaryia (EGY/11) d. Federico Bertuccioli (ITA) 6-2 3-6 10-3

Piotr Grynkowski (POL/3) d. Muhammad Ragy (EGY) 6-1 6-1
Ken Onishi (JPN) d. Artem Zharkov (RUS) 1-0 ret.
Iancu-lustinian Ghinda (CAN) d. Stevan Popovic (GER/wc) 6-1 4-6 10-3
Abdella Nedim Mohammed (ETH/wc) d. Sheil Kotecha (KEN/8) 6-4 6-3

Seita Watanabe (JPN/4) d. Denis Parshutin (UKR) 6-2 6-0
Sahil Gaware (IND) d. Ibrahim Kibet Yego (KEN) 6-4 6-1
Moritz Trocker (ITA) d. Shinnosuke Hiramatsu (JPN) 6-0 6-3
Mateusz Terczynski (POL) d. Alexander Ovcharov (RUS/9) 6-2 3-6 10-3

Hanyi Liu (CHN/5) d. Piotr Galus (POL) 6-4 6-2
Moerani Bouzige (AUS) d. Danil Spasibo (RUS) 6-0 6-3
Nemanja Malesevic (BIH) d. Maurizio Speziali (ITA) 6-2 1-6 10-8
Piotr Matuszewski (POL/10) d. Tomas Papik (CZE) 6-0 1-0 ret.

Vaughn Hunter (RSA/6) d. Preston Connor (IRL) 4-1 ret.
Sergo Sikharulidze (GEO/wc) d. Anthony Turchi (FRA) 4-6 6-1 10-4
Alec Beckley (RSA) d. Julius Adomavicius (LTU/wc) 6-2 6-2
Dylan Salton (RSA/12) d. Daniel Kossek (POL) 6-2 6-2

2nd Round

Ismael Changawa Ruwa Mzai (KEN) d. Pavel Shumeiko (UKR/1) 6-4 7-5
Oleksandr Ovcharenko (UKR/7) d. Kevin Cheruiyot (KEN) 6-4 6-1

Pavel Verbin (RUS/wc) d. John Echeverria (ESP/2) 6-3 1-6 10-5
Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR) d. Faris Zakaryia (EGY/11) 6-1 6-3

Piotr Grynkowski (POL/3) d. Ken Onishi (JPN) 6-1 6-4
Iancu-lustinian Ghinda (CAN) d. Abdella Nedim Mohammed (ETH/wc) 6-1 6-2

Seita Watanabe (JPN/4) d. Sahil Gaware (IND) 6-0 6-2
Moritz Trocker (ITA) d. Mateusz Terczynski (POL) 6-4 6-3

Moerani Bouzige (AUS) d. Hanyi Liu (CHN/5) 6-3 6-3
Piotr Matuszewski (POL/10) d. Nemanja Malesevic (BIH) 6-4 6-4

Vaughn Hunter (RSA/6) d. Sergo Sikharulidze (GEO/wc) 6-1 6-1
Alec Beckley (RSA) d. Dylan Salton (RSA/12) 6-3 6-2

Final Round

Oleksandr Ovcharenko (UKR/7) d. Ismael Changawa Ruwa Mzai (KEN) 6-3 6-4
Pavel Verbin (RUS/wc) d. Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR) 7-6(4) 6-4
Piotr Grynkowski (POL/3) d. Iancu-lustinian Ghinda (CAN) 6-2 6-3
Seita Watanabe (JPN/4) d. Moritz Trocker (ITA) 6-0 6-1
Piotr Matuszewski (POL/10) d. Moerani Bouzige (AUS) 6-2 6-7(2) 10-8
Vaughn Hunter (RSA/6) d. Alec Beckley (RSA) 6-4 7-6(4)
 

·
Moderator
Joined
·
15,442 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

S.Pel / R.Stanek (NED/CZE/wc) d. R.Nijboer / G.Smits (NED/1) 7-6(3) 6-3
T.Boyer / N.Malesevic (USA/BIH) d. S.Kotecha / I.Mzai (KEN/wc) 6-2 6-4
D.Kossek / V.Uzhylovskyi (POL/UKR) d. S.Dzhanashiya / Y.Dzhavakian (RUS/UKR) 4-6 7-5 10-1
P.Matuszewski / V.Sachko (POL/UKR/3) d. A.Ovcharov / E.Philippov (RUS/wc) 1-6 6-1 10-7

Y.Bondarevskiy / O.Krutykh (RUS/UKR/4) d. I.Okamura / S.Watanabe (JPN) 7-6(6) 6-3
R.Manji / K.Stevenson (CAN) d. P.Galus / H.Liu (POL/CHN) 7-6(4) 6-3
S.Ivanov / S.Yitbarek (BUL/SWE) d. A.Goveas / M.Sibanda (IND/ZIM) 6-4 6-3
J.Vidal Azorin / P.Vivero Gonzalez (ESP/2) d. K.Onishi / R.Tanuma (JPN) 7-6(4) 6-4

Quarterfinal

S.Pel / R.Stanek (NED/CZE/wc) d. T.Boyer / N.Malesevic (USA/BIH) 6-2 7-6(3)
P.Matuszewski / V.Sachko (POL/UKR/3) d. D.Kossek / V.Uzhylovskyi (POL/UKR) 6-4 6-1
R.Manji / K.Stevenson (CAN) d. Y.Bondarevskiy / O.Krutykh (RUS/UKR/4) 5-7 7-5 10-5
S.Ivanov / S.Yitbarek (BUL/SWE) d. J.Vidal Azorin / P.Vivero Gonzalez (ESP/2) 6-3 0-6 13-11

Semifinal

S.Pel / R.Stanek (NED/CZE/wc) d. P.Matuszewski / V.Sachko (POL/UKR/3) 4-6 6-3 10-5
R.Manji / K.Stevenson (CAN) d. S.Ivanov / S.Yitbarek (BUL/SWE) 6-3 6-2

FINAL

S.Pel / R.Stanek (NED/CZE/wc) d. R.Manji / K.Stevenson (CAN) 7-6(5) 3-6 10-8
 

·
Moderator
Joined
·
15,442 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1) d. Andrea Picchione (ITA) 6-1 6-2
Vaughn Hunter (RSA/Q) d. Piotr Matuszewski (POL/Q) 6-1 6-4
Kelsey Stevenson (CAN) d. Amr Asrawy (EGY/wc) 6-1 6-4
Ryan Nijboer (NED/6) d. Simon Yitbarek (SWE) 3-6 7-6(4) 6-2

Vitaliy Sachko (UKR/3) d. Seita Watanabe (JPN/Q) 6-3 6-1
Tristan Boyer (USA/wc) d. Jaime Caldes (ESP/wc) 7-6(2) 4-6 7-5
Aleksei Khomich (BLR/wc) d. Stijn Pel (NED) 6-7(8) 6-4 6-4
Oleksii Krutykh (UKR/8) d. Yurii Dzhavakian (UKR) 4-6 6-1 6-3

Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/5) d. Shalva Dzhanashiya (RUS) 6-2 6-4
Robin Stanek (CZE) d. Evgeny Philippov (RUS) 6-2 6-4
Aryan Goveas (IND) d. Simone Roncalli (ITA) 6-4 3-6 6-4
Daniil Glinka (EST) d. Ryota Tanuma (JPN/4) 6-2 6-2

Pavel Verbin (RUS/Q) d. Yan Bondarevskiy (RUS/7) 6-0 6-4
Oleksandr Ovcharenko (UKR/Q) d. Moritz Trocker (ITA/L.L) 6-1 7-5
Issei Okamura (JPN) d. Piotr Grynkowski (POL/Q) 6-3 7-5
Jacopo Berrettini (ITA/2) d. Simon Anthony Ivanov (BUL) 7-5 6-4

Moritz Trocker (ITA/L.L) replaces Egor Agafonov (RUS)

2nd Round

Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1) d. Vaughn Hunter (RSA/Q) 6-1 6-0
Ryan Nijboer (NED/6) d. Kelsey Stevenson (CAN) 6-3 6-7(5) 6-3
Vitaliy Sachko (UKR/3) d. Tristan Boyer (USA/wc) 6-0 6-2
Oleksii Krutykh (UKR/8) d. Aleksei Khomich (BLR/wc) 6-4 6-3

Robin Stanek (CZE) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/5) 7-6(7) 6-4
Daniil Glinka (EST) d. Aryan Goveas (IND) 7-6(1) 6-0
Oleksandr Ovcharenko (UKR/Q) d. Pavel Verbin (RUS/Q) 7-6(4) 6-7(3) 6-3
Jacopo Berrettini (ITA/2) d. Issei Okamura (JPN) 6-1 6-2

Quarterfinal

Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1) d. Ryan Nijboer (NED/6) 6-3 7-5
Oleksii Krutykh (UKR/8) d. Vitaliy Sachko (UKR/3) 4-6 6-4 7-5
Robin Stanek (CZE) d. Daniil Glinka (EST) 6-0 6-2
Jacopo Berrettini (ITA/2) d. Oleksandr Ovcharenko (UKR/Q) 6-4 6-4

Semifinal

Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1) d. Oleksii Krutykh (UKR/8) 4-6 6-4 6-3
Robin Stanek (CZE) d. Jacopo Berrettini (ITA/2) 7-5 6-4

FINAL

Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1)
d. Robin Stanek (CZE) 6-3 ret.
 
1 - 4 of 4 Posts
Top