Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 SHARM EL SHEIKH

City : Sharm El Sheikh, Egypt
Date : 16-22 November 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Alexey Zakharov (RUS)

Entry List

1. Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY)
2. Vladyslav ORLOV (UKR)
3. Bogdan BOBROV (RUS)
4. Sidharth RAWAT (IND)
5. Zizou BERGS (BEL)
6. David POLJAK (CZE)
7. Miljan ZEKIC (SRB)
8. Aidan MCHUGH (GBR)
9. Adam EL MIHDAWY (USA)
10. Arnaud BOVY (BEL)
11. Erik CREPALDI (ITA)
12. Juan Pablo PAZ (ARG)
13. Marat DEVIATIAROV (UKR)
14. Gauthier ONCLIN (BEL)
15. Kelsey STEVENSON (CAN)
16. Arjun KADHE (IND)
17. Benjamin D'HOE (BEL)
18. (JE) Juan Bautista TORRES (ARG)
19. (JE) Jeffrey VON DER SCHULENBURG (SUI)
20. (JE) Guy DEN OUDEN (NED)

21 (Q) Aldin SETKIC (BIH)
22 (Q) Francesco VILARDO (ITA)
23 (Q) Remy BERTOLA (SUI)
24 (Q) Mariano NAVONE (ARG)
25 (Q) Juan Bautista OTEGUI (ARG)
26 (Q) Martin BORISIOUK (BLR)
27 (Q) Niels VISKER (NED)
28 (Q) Leonid SHEYNGEZIKHT (BUL)

29 (wc) Yaraslav SHYLA (BLR)
30 (wc) Aleksei KHOMICH (BLR)
31 (wc) Siddhant BANTHIA (IND)
32 (wc) Omar ELKADI (EGY)
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Aldin Setkic (BIH/1) vs. Bye
Lilian Breut (FRA) d. Luc Koenig (RSA) 6-0 6-3
Preston Connor (IRL) d. Muhammad Ragy (EGY) 6-2 6-0
Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/12) vs. Bye

Francesco Vilardo (ITA/2) vs. Bye
Maxim Krapivin (RUS) d. Svyatoslav Ilnytskyy (UKR) 4-6 7-6(7) 10-8
Lazar Vojinovic (SRB) d. Seth Seely (RSA) 5-7 7-5 10-5
Arsenije Zlatanovic (SRB/10) vs. Bye

Remy Bertola (SUI/3) vs. Bye
Akram El Sallaly (EGY) d. Annei Laska (BLR) 6-2 6-0
Connor Kruger (RSA) vs. Bye
Dylan Salton (RSA/15) vs. Bye

Mariano Navone (ARG/4) vs. Bye
Andres Gabriel Ciurletti (ITA) d. Shahar Gabay (ISR) 6-1 6-2
Raphael Collignon (BEL) d. Philip Bachmaier (AUT) 6-1 6-3
Bekkhan Atlangeriev (RUS/9) vs. Bye

Juan Bautista Otegui (ARG/5) vs. Bye
Mohamad Gomaa (EGY) d. Davud Amirov (RUS) 6-2 6-2
Denis Milchenko (UKR) d. Ignacio Barrios (ITA) 6-1 6-0
Volodymyr Uzhylovskyi (UKR/11) vs. Bye

Sidane Pontjodikromo (NED/6) vs. Bye
Danylo Veremeychuk (UKR) d. Omar El Shehawy (EGY) 6-3 6-2
Sherif Makhlouf (EGY) d. Omar El-Moslemany (EGY) 4-6 6-2 10-5
Niels Visker (NED/14) vs. Bye

Tristan Boyer (USA/7) vs. Bye
Alec Beckley (RSA) vs. Bye
Hans Albert Schubert (CHI) d. Mykyta Shurubura (UKR) 6-2 6-0
Leonid Sheyngezikht (BUL/16) vs. Bye

Luis Patino (MEX/8) vs. Bye
Pavle Daljev (SRB) d. Zakai Stone (USA) 6-1 6-2
Hugo Voljacques (FRA) vs. Bye
Martin Borisiouk (BLR/13) vs. Bye

2nd Round

Aldin Setkic (BIH/1) d. Lilian Breut (FRA) 6-4 6-1
Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/12) d. Preston Connor (IRL) 6-4 6-1

Francesco Vilardo (ITA/2) d. Maxim Krapivin (RUS) 6-2 7-6(6)
Arsenije Zlatanovic (SRB/10) d. Lazar Vojinovic (SRB) 6-4 7-5

Remy Bertola (SUI/3) d. Akram El Sallaly (EGY) 6-4 6-4
Connor Kruger (RSA) d. Dylan Salton (RSA/15) 6-3 7-5

Mariano Navone (ARG/4) d. Andres Gabriel Ciurletti (ITA) 2-0 ret.
Raphael Collignon (BEL) d. Bekkhan Atlangeriev (RUS/9) 6-3 7-5

Juan Bautista Otegui (ARG/5) d. Mohamad Gomaa (EGY) 6-3 6-3
Volodymyr Uzhylovskyi (UKR/11) d. Denis Milchenko (UKR) 6-2 6-4

Sidane Pontjodikromo (NED/6) d. Danylo Veremeychuk (UKR) 6-2 6-2
Niels Visker (NED/14) d. Sherif Makhlouf (EGY) 7-5 7-6(5)

Alec Beckley (RSA) d. Tristan Boyer (USA/7) 5-1 ret.
Leonid Sheyngezikht (BUL/16) d. Hans Albert Schubert (CHI) 6-0 6-3

Luis Patino (MEX/8) d. Pavle Daljev (SRB) 6-1 6-2
Martin Borisiouk (BLR/13) d. Hugo Voljacques (FRA) 7-6(5) 7-5

Final Round

Aldin Setkic (BIH/1) d. Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/12) 6-4 6-1
Francesco Vilardo (ITA/2) d. Arsenije Zlatanovic (SRB/10) 6-2 6-3
Remy Bertola (SUI/3) d. Connor Kruger (RSA) 6-3 6-0
Mariano Navone (ARG/4) d. Raphael Collignon (BEL) 7-5 6-4
Juan Bautista Otegui (ARG/5) d. Volodymyr Uzhylovskyi (UKR/11) 6-2 6-4
Niels Visker (NED/14)
d. Sidane Pontjodikromo (NED/6) 7-6(7) 6-0
Leonid Sheyngezikht (BUL/16) d. Alec Beckley (RSA) 7-6(5) 7-6(4)
Martin Borisiouk (BLR/13) d. Luis Patino (MEX/8) 6-4 3-6 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

A.Kadhe / V.Orlov (IND/UKR/1) d. R.Bertola / E.Crepaldi (SUI/ITA) 6-1 3-6 10-6
S.Banthia / A.McHugh (IND/GBR) d. M.Zekic / A.Zlatanovic (SRB) 6-4 6-1
M.Borisiouk / M.Senthilkumar (BLR/IND/Alt) d. B.D'Hoe / M.Navone (BEL/ARG) 6-1 7-6(7)
S.Rawat / K.Stevenson (IND/CAN/4) d. B.Atlangeriev / M.Krapivin (RUS/wc) 6-3 6-3

K-M.Maamoun / S.Makhlouf (EGY) d. B.Bobrov / V.Uzhylovskyi (RUS/UKR/3) 3-6 6-4 12-10
A.Setkic / Y.Shyla (BIH/BLR) d. D.Svrcina / J.Von Der Schulenburg (CZE/SUI) 6-3 6-2
S.Pontjodikromo / N.Visker (NED) d. J.Otegui / J.Paz (ARG) 7-5 7-5
M.Deviatiarov / F.Vilardo (UKR/ITA/2) d. M.Gomaa / H.Schubert (EGY/CHI/wc) 6-2 6-4

M.Borisiouk / M.Senthilkumar (BLR/IND/Alt) replace P.Connor / L.Koenig (IRL/RSA/wc)

Quarterfinal

S.Banthia / A.McHugh (IND/GBR) d. A.Kadhe / V.Orlov (IND/UKR/1) 6-2 6-2
S.Rawat / K.Stevenson (IND/CAN/4) d. M.Borisiouk / M.Senthilkumar (BLR/IND/Alt) 6-2 6-2
A.Setkic / Y.Shyla (BIH/BLR) d. K-M.Maamoun / S.Makhlouf (EGY) 6-2 6-2
S.Pontjodikromo / N.Visker (NED) d. M.Deviatiarov / F.Vilardo (UKR/ITA/2) 4-6 6-3 10-6

Semifinal

S.Banthia / A.McHugh (IND/GBR) d. S.Rawat / K.Stevenson (IND/CAN/4) 6-3 6-4
A.Setkic / Y.Shyla (BIH/BLR) d. S.Pontjodikromo / N.Visker (NED) 6-4 6-2

FINAL

A.Setkic / Y.Shyla (BIH/BLR) d. S.Banthia / A.McHugh (IND/GBR) 7-6(2) 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Karim-Mohamed Maamoun (EGY/1) d. Yaraslav Shyla (BLR/wc) 6-2 6-4
Kelsey Stevenson (CAN) d. Adam El Mihdawy (USA) 7-5 6-2
Arnaud Bovy (BEL) d. Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/L.L) 6-3 6-4
Zizou Bergs (BEL/5) d. Aleksei Khomich (BLR/wc) 6-3 6-0

Siddhant Banthia (IND/wc) d. Bogdan Bobrov (RUS/3) 4-6 7-6(4) 6-3
Erik Crepaldi (ITA) d. Marat Deviatiarov (UKR) 6-3 7-6(6)
Guy Den Ouden (NED) d. Juan Bautista Otegui (ARG/Q) 1-6 6-3 6-4
Miljan Zekic (SRB/7) d. Benjamin D'Hoe (BEL) 6-1 6-4

Aldin Setkic (BIH/6/Q) d. Omar Elkadi (EGY/wc) 6-1 6-2
Remy Bertola (SUI/Q) d. Juan Bautista Torres (ARG) 7-6(3) 5-7 6-3
Mariano Navone (ARG/Q) d. Leonid Sheyngezikht (BUL/Q) 6-7(5) 6-4 6-3
Niels Visker (NED/Q) d. Sidharth Rawat (IND/4) 6-3 7-6(4)

Francesco Vilardo (ITA/Q) d. Aidan McHugh (GBR/8) 7-5 6-3
Gauthier Onclin (BEL) d. Arjun Kadhe (IND) 6-4 5-7 6-4
Jeffrey Von Der Schulenburg (SUI) d. Martin Borisiouk (BLR/Q) 7-6(5) 4-6 6-4
Vladyslav Orlov (UKR/2) d. Juan Pablo Paz (ARG) 6-2 1-0 ret.

Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/L.L) replaces David Poljak (CZE)

2nd Round

Karim-Mohamed Maamoun (EGY/1) d. Kelsey Stevenson (CAN) 6-3 6-1
Arnaud Bovy (BEL) d. Zizou Bergs (BEL/5) 7-6(5) 6-1
Erik Crepaldi (ITA) d. Siddhant Banthia (IND/wc) 6-2 6-2
Miljan Zekic (SRB/7) d. Guy Den Ouden (NED) 7-6(2) 7-6(5)

Aldin Setkic (BIH/6/Q) d. Remy Bertola (SUI/Q) 6-0 2-0 ret.
Mariano Navone (ARG/Q) d. Niels Visker (NED/Q) 6-3 3-6 7-5
Francesco Vilardo (ITA/Q) d. Gauthier Onclin (BEL) 2-6 6-3 7-5
Vladyslav Orlov (UKR/2) d. Jeffrey Von Der Schulenburg (SUI) 6-4 6-3

Quarterfinal

Arnaud Bovy (BEL) d. Karim-Mohamed Maamoun (EGY/1) 6-3 1-6 3-1 ret.
Erik Crepaldi (ITA) d. Miljan Zekic (SRB/7) 7-6(1) 6-3
Aldin Setkic (BIH/6/Q) d. Mariano Navone (ARG/Q) 6-2 6-2
Vladyslav Orlov (UKR/2) d. Francesco Vilardo (ITA/Q) 6-3 6-3

Semifinal

Erik Crepaldi (ITA) d. Arnaud Bovy (BEL) 6-0 6-2
Vladyslav Orlov (UKR/2) d. Aldin Setkic (BIH/6/Q) 1-6 6-4 6-1

FINAL

Vladyslav Orlov (UKR/2)
d. Erik Crepaldi (ITA) 6-0 6-3
 
1 - 5 of 5 Posts
Top