Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 SHARM EL SHEIKH

City : Sharm El Sheikh, Egypt
Date : 11-17 February 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Gianluigi Quinzi (ITA)

Entry List

1 Tung-Lin WU (TPE)
2 Markus ERIKSSON (SWE)
3 Cheong-Eui KIM (KOR)
4 Benjamin LOCK (ZIM)
5 Agustin VELOTTI (ARG)
6 Fajing SUN (CHN)
7 Vladyslav MANAFOV (UKR)
8 Michael GEERTS (BEL)
9 Martins PODZUS (LAT)
10 Yu Hsiou HSU (TPE)
11 Linus FROST (SWE)
12 Rishab AGARWAL (IND) P
13 Vit KOPRIVA (CZE)
14 Jaroslav POSPISIL (CZE)
15 Maciej SMOLA (POL)
16 Filip BERGEVI (SWE)
17 Karl FRIBERG (SWE)
18 (JE) Arnaud BOVY (BEL)
19 (JE) Jesper DE JONG (NED)
20 (JE) Matteo ARNALDI (ITA)
21 (JE) Francesco PASSARO (ITA)
22 (JE) Lilian MARMOUSEZ (FRA)

23 (Q) Michal DEMBEK (POL)
24 (Q) Sidane PONTJODIKROMO (NED)
25 (Q) Florian LAKAT (FRA)
26 (Q) Aaron SCHMID (SUI)
27 (Q) Christian LANGMO (USA)
28 (Q) Oleg KHOTKOV (UKR)

29 (wc) Youssef HOSSAM (EGY)
30 (wc) Daniel KOSSEK (POL)
31 (wc) Ivan ZAYTSEV (RUS)
32 (wc) Lukas KRAINER (AUT)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Sharm El Sheikh [11-17 February]

Qualifying Draw

1st Round

Loic Perret (SUI) d. Bogdan Bobrov (RUS/1) 6-3 3-6 11-9
Christian Langmo (USA) d. Olexiy Kolisnyk (UKR/9) 7-5 6-3

Antoine Bellier (SUI/2) d. Ranjeet Virali-Murugesan (IND) 6-3 6-1
Michal Dembek (POL/7) d. Mattia Scotti (ITA/wc) 6-2 6-3

Mariano Alberto Hasenkopf (GER/wc) d. Adam Moundir (SUI/3) 1-6 7-5 10-4
Aaron Schmid (SUI/12) d. Marvin Schramm (GER/wc) 6-2 6-1

Issam Haitham Taweel (EGY) d. Aryan Goveas (IND/4) 7-6(4) 6-2
Sidane Pontjodikromo (NED/8) d. Caspar Schuetze (GER/wc) 6-3 6-0

Oleg Khotkov (UKR) d. Connor Farren (USA/5) 6-3 1-6 10-8
George Botezan (ROU/11) d. Roman Boychuk (UKR) 6-2 6-3

Sebastian Prechtel (GER/6) d. Giordan Kunz (SUI/wc) 6-3 6-3
Florian Lakat (FRA/10) d. Hanyi Liu (CHN) 6-1 7-5


Final Round

Christian Langmo (USA) d. Loic Perret (SUI) 6-4 7-5
Michal Dembek (POL/7) d. Antoine Bellier (SUI/2) 6-2 6-2
Aaron Schmid (SUI/12) d. Mariano Alberto Hasenkopf (GER/wc) 6-3 6-2
Sidane Pontjodikromo (NED/8) d. Issam Haitham Taweel (EGY) 4-6 6-4 10-8
Oleg Khotkov (UKR) d. George Botezan (ROU/11) 7-5 2-6 10-7
Florian Lakat (FRA/10) d. Sebastian Prechtel (GER/6) 6-4 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Sharm El Sheikh [11-17 February]

Doubles

1st Round

O.Khotkov / O.Kolisnyk (UKR) d. F.Sun / T-L.Wu (CHN/TPE/1) 3-6 6-1 10-8
R.Agarwal / A.Goveas (IND) d. D.Kossek / M.Smola (POL) 3-6 6-2 10-8
V.Kopriva / J.Pospisil (CZE) d. F.Bergevi / F.Lakat (SWE/FRA) 6-7(2) 7-6(6) 10-6
B.Lock / C.Lock (ZIM/4/wc) d. J.De Jong / S.Pontjodikromo (NED) 6-3 7-6(4)

M.Geerts / V.Manafov (BEL/UKR/3) d. M.Eriksson / L.Frost (SWE) 6-2 7-6(1)
C.Farren / C.Langmo (USA) d. M.Arnaldi / F.Passaro (ITA) 6-7(5) 6-3 10-8
H.Liu / M.Podzus (CHN/LAT) d. A.Petrenko / S.Prechtel (UKR/GER/wc) 6-3 6-7(9) 10-5
Y.Hsu / C-E.Kim (TPE/KOR/2) d. Y.Hossam / Y.Lenaerts (EGY/BEL/wc) 6-3 6-2


Quarterfinal

O.Khotkov / O.Kolisnyk (UKR) d. R.Agarwal / A.Goveas (IND) 6-4 6-3
B.Lock / C.Lock (ZIM/4/wc) d. V.Kopriva / J.Pospisil (CZE) w.o
M.Geerts / V.Manafov (BEL/UKR/3) d. C.Farren / C.Langmo (USA) 6-4 6-1
Y.Hsu / C-E.Kim (TPE/KOR/2) d. H.Liu / M.Podzus (CHN/LAT) 7-6(6) 6-1


Semifinal

B.Lock / C.Lock (ZIM/4/wc) d. O.Khotkov / O.Kolisnyk (UKR) 7-6(5) 4-6 10-5
M.Geerts / V.Manafov (BEL/UKR/3) d. Y.Hsu / C-E.Kim (TPE/KOR/2) 6-2 6-3


FINAL

M.Geerts / V.Manafov (BEL/UKR/3) d. B.Lock / C.Lock (ZIM/4/wc) 6-3 7-6(10)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Sharm El Sheikh [11-17 February]

Main Draw

1st Round

Tung-Lin Wu (TPE/1) d. Francesco Passaro (ITA) 6-0 6-3
Martins Podzus (LAT) d. Michael Geerts (BEL) 6-3 6-7(5) 6-4
Arnaud Bovy (BEL) d. Lilian Marmousez (FRA) 6-0 6-1
Aaron Schmid (SUI/Q) d. Fajing Sun (CHN/7) 7-6(5) 6-4

Cheong-Eui Kim (KOR/4) d. Oleg Khotkov (UKR/Q) 6-1 6-3
Lukas Krainer (AUT/wc) d. Ivan Zaytsev (RUS/wc) 6-3 6-4
Filip Bergevi (SWE) d. Daniel Kossek (POL/wc) 6-0 6-0
Vladyslav Manafov (UKR/8) d. Sidane Pontjodikromo (NED/Q) 6-4 6-0

Karl Friberg (SWE) d. Agustin Velotti (ARG/6) 2-0 ret.
Vit Kopriva (CZE) d. Maciej Smola (POL) 7-5 6-2
Linus Frost (SWE) d. Michal Dembek (POL/Q) 6-2 6-1
Florian Lakat (FRA/Q) d. Markus Eriksson (SWE/3) 6-3 6-1

Jesper De Jong (NED) d. Benjamin Lock (ZIM/5) 6-3 6-1
Jaroslav Pospisil (CZE) d. Yu Hsiou Hsu (TPE) 3-6 7-5 6-1
Matteo Arnaldi (ITA) d. Rishab Agarwal (IND) 6-4 6-3
Youssef Hossam (EGY/2/wc) d. Christian Langmo (USA/Q) 5-7 6-3 7-6(2)


2nd Round

Tung-Lin Wu (TPE/1) d. Martins Podzus (LAT) 6-1 ret.
Arnaud Bovy (BEL) d. Aaron Schmid (SUI/Q) 6-1 6-1
Cheong-Eui Kim (KOR/4) d. Lukas Krainer (AUT/wc) 6-3 6-1
Vladyslav Manafov (UKR/8) d. Filip Bergevi (SWE) 6-3 6-3

Vit Kopriva (CZE) d. Karl Friberg (SWE) 2-1 ret.
Florian Lakat (FRA/Q) d. Linus Frost (SWE) 6-3 3-6 6-3
Jesper De Jong (NED) d. Jaroslav Pospisil (CZE) 4-1 ret.
Youssef Hossam (EGY/2/wc) d. Matteo Arnaldi (ITA) 6-3 7-5


Quarterfinal

Tung-Lin Wu (TPE/1) d. Arnaud Bovy (BEL) 6-3 6-1
Cheong-Eui Kim (KOR/4) d. Vladyslav Manafov (UKR/8) 6-4 6-2
Vit Kopriva (CZE) d. Florian Lakat (FRA/Q) 6-2 6-2
Youssef Hossam (EGY/2/wc) d. Jesper De Jong (NED) 7-6(6) 5-7 7-6(7)


Semifinal

Tung-Lin Wu (TPE/1) d. Cheong-Eui Kim (KOR/4) 6-4 4-6 6-4
Vit Kopriva (CZE) d. Youssef Hossam (EGY/2/wc) 6-4 6-1


FINAL

Tung-Lin Wu (TPE/1) d. Vit Kopriva (CZE) 6-3 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top