Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,214 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 SHARM EL SHEIKH

City : Sharm El Sheikh, Egypt
Date : 10-16 February 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Tung-Lin Wu (TPE)

Entry List

1 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
2 Alessandro BEGA (ITA)
3 David POLJAK (CZE)
4 Jacopo BERRETTINI (ITA)
5 Ergi KIRKIN (TUR)
6 Marek GENGEL (CZE)
7 Vitaliy SACHKO (UKR)
8 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
9 Yan BONDAREVSKIY (RUS)
10 Oleksii KRUTYKH (UKR)
11 Paul WOERNER (GER)
12 Simone RONCALLI (ITA)
13 Kelsey STEVENSON (CAN)
14 Shalva DZHANASHIYA (RUS)
15 Simon YITBAREK (SWE)
16 Louis TESSA (FRA)
17 Mehluli Don Ayanda SIBANDA (ZIM)
18 Aryan GOVEAS (IND)
19 Simon Anthony IVANOV (BUL)
20 (JE) Evgeny PHILIPPOV (RUS)
21 (JE) Egor AGAFONOV (RUS)
22 (JE) Nemanja MALESEVIC (BIH)

23 (Q) Yurii DZHAVAKIAN (UKR)
24 (Q) John ECHEVERRIA (ESP)
25 (Q) Oleksandr OVCHARENKO (UKR)
26 (Q) Arvid NORDQUIST (SWE)
27 (Q) Volodoymyr UZHYLOVSKYI (UKR)
28 (Q) Tomas PAPIK (CZE)

29 (wc) Tristan BOYER (USA)
30 (wc) Sahil GAWARE (IND)
31 (wc) Faris ZAKARYIA (EGY)
32 (wc) Artem ZHARKOV (RUS)
 

·
Moderator
Joined
·
16,214 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Yurii Dzhavakian (UKR/1) d. Maurizio Speziali (ITA) 6-3 6-2
Jaime Caldes (ESP) d. Giuseppe Tresca (ITA) 6-4 6-3
Alec Beckley (RSA/wc) d. Muzi Sibanda (ZIM) 6-1 6-2
Guillaume Dermiens (BEL) d. Hanyi Liu (CHN/11) 6-4 6-0

Daniil Glinka (EST/2) d. Denis Parshutin (UKR) 6-2 6-2
Oleksandr Ovcharenko (UKR) d. Zhao Zhao (CHN) 6-4 6-4
Adam Bronka (AUS) d. Aoran Wang (CHN) 3-6 6-1 10-5
Piotr Matuszewski (POL) d. Niklas Johansson (SWE/9) 6-3 6-4

Andrea Picchione (ITA/3) d. Sergo Sikharulidze (GEO/wc) 6-1 6-1
Tomas Papik (CZE) d. Niklas Waldner (AUT/wc) 6-2 6-2
Moerani Bouzige (AUS) d. Mousa Alkotop (JOR) 6-1 6-0
Vaughn Hunter (RSA/12) d. Thomas Pavlekovich Smith (AUS/wc) 6-1 6-4

Pavel Shumeiko (UKR/4) d. Artur Soghoyan (ARM/wc) 4-6 6-1 11-9
Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR) d. Dylan Salton (RSA) 6-2 6-2
Victor Ernaelsteen (BEL) d. Dominik Langmajer (CZE) 4-6 6-3 10-8
Piotr Grynkowski (POL/7) d. Shinnosuke Hiramatsu (JPN) 6-3 6-0

John Echeverria (ESP/5/wc) d. Tim Riedel (GER) 6-1 6-1
Amr Asrawy (EGY) d. Kevin Cheruiyot (KEN) 6-1 6-2
Federico Bertuccioli (ITA) d. Ibrahim Kibet Yego (KEN) 6-1 6-1
Aleksei Khomich (BLR/10) d. Mateusz Terczynski (POL) 7-5 6-7(5) 10-8

Moritz Trocker (ITA) d. Filip Duda (CZE/6) 7-6(4) 6-4
Alexander Ovcharov (RUS) d. Ismael Changawa Ruwa Mzai (KEN) 6-1 6-2
Arvid Nordquist (SWE) d. Sheil Kotecha (KEN) 6-3 6-1
Niklas Schell (GER/8) d. Anthony Turchi (FRA/wc) 6-3 7-5

2nd Round

Yurii Dzhavakian (UKR/1) d. Jaime Caldes (ESP) 6-4 6-2
Guillaume Dermiens (BEL) d. Alec Beckley (RSA/wc) 7-6(4) 6-2

Oleksandr Ovcharenko (UKR) d. Daniil Glinka (EST/2) 7-6(6) 6-1
Piotr Matuszewski (POL) d. Adam Bronka (AUS) 6-2 6-2

Tomas Papik (CZE) d. Andrea Picchione (ITA/3) 7-5 7-6(5)
Moerani Bouzige (AUS) d. Vaughn Hunter (RSA/12) 6-2 6-3

Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR) d. Pavel Shumeiko (UKR/4) 6-3 6-1
Piotr Grynkowski (POL/7) d. Victor Ernaelsteen (BEL) 6-2 6-2

John Echeverria (ESP/5/wc) d. Amr Asrawy (EGY) 6-3 6-2
Aleksei Khomich (BLR/10) d. Federico Bertuccioli (ITA) 6-2 7-5

Alexander Ovcharov (RUS) d. Moritz Trocker (ITA) 6-3 2-6 10-6
Arvid Nordquist (SWE) d. Niklas Schell (GER/8) 6-2 6-3

Final Round

Yurii Dzhavakian (UKR/1) d. Guillaume Dermiens (BEL) 6-2 6-2
Oleksandr Ovcharenko (UKR) d. Piotr Matuszewski (POL) 6-3 6-3
Tomas Papik (CZE) d. Moerani Bouzige (AUS) 6-2 3-6 10-3
Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR) d. Piotr Grynkowski (POL/7) 6-4 6-4
John Echeverria (ESP/5/wc) d. Aleksei Khomich (BLR/10) 7-6(4) 6-1
Arvid Nordquist (SWE) d. Alexander Ovcharov (RUS) 6-0 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
16,214 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

P.Matuszewski / D.Poljak (POL/CZE/1) d. A.Goveas / M.Sibanda (IND/ZIM) 7-5 4-6 10-2
S.Ivanov / S.Yitbarek (BUL/SWE) d. A.Beckley / D.Salton (RSA/wc) 3-6 6-0 10-8
J.Berrettini / F.Duda (ITA/CZE) d. S.Dzhanashiya / Y.Dzhavakian (RUS/UKR) 6-4 7-5
Y.Bondarevskiy / O.Krutykh (RUS/UKR/3) d. P.Connor / N.Starkou (IRL/BLR/wc) 6-0 6-2

N.Schell / P.Woerner (GER) d. R.Manji / K.Stevenson (CAN/4) 7-5 6-1
M.Gengel / D.Langmajer (CZE) d. A.Khomich / A.Ovcharov (BLR/RUS) 6-4 4-6 10-2
A.Bega / F.Bertuccioli (ITA) d. E.Agafonov / D.Spasibo (RUS/wc) 7-5 6-2
J.Vidal Azorin / P.Vivero Gonzalez (ESP/2) d. D.Kossek / V.Uzhylovskyi (POL/UKR) 5-7 6-4 10-5

Quarterfinal

P.Matuszewski / D.Poljak (POL/CZE/1) d. S.Ivanov / S.Yitbarek (BUL/SWE) 3-6 7-6(7) 10-5
J.Berrettini / F.Duda (ITA/CZE) d. Y.Bondarevskiy / O.Krutykh (RUS/UKR/3) 6-2 7-6(6)
M.Gengel / D.Langmajer (CZE) d. N.Schell / P.Woerner (GER) 4-6 6-2 16-14
J.Vidal Azorin / P.Vivero Gonzalez (ESP/2) d. A.Bega / F.Bertuccioli (ITA) 6-1 7-5

Semifinal

P.Matuszewski / D.Poljak (POL/CZE/1) d. J.Berrettini / F.Duda (ITA/CZE) 6-2 6-3
J.Vidal Azorin / P.Vivero Gonzalez (ESP/2) d. M.Gengel / D.Langmajer (CZE) 6-4 6-3

FINAL

P.Matuszewski / D.Poljak (POL/CZE/1)
d. J.Vidal Azorin / P.Vivero Gonzalez (ESP/2) 6-4 7-6(6)
 

·
Moderator
Joined
·
16,214 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1) d. Piotr Grynkowski (POL/L.L) 6-3 6-3
Simone Roncalli (ITA) d. Tomas Papik (CZE/Q) 6-4 6-3
Oleksandr Ovcharenko (UKR/Q) d. Yurii Dzhavakian (UKR/Q) 2-6 7-5 7-6(5)
Oleksii Krutykh (UKR) d. Yan Bondarevskiy (RUS/8) 6-3 6-1

David Poljak (CZE/3) d. Nemanja Malesevic (BIH) 6-4 6-4
Simon Yitbarek (SWE) d. Aryan Goveas (IND) 6-1 4-6 6-1
Tristan Boyer (USA/wc) d. Simon Anthony Ivanov (BUL) 7-6(3) 6-4
Marek Gengel (CZE/5) d. Sahil Gaware (IND/wc) 6-3 6-1

Egor Agafonov (RUS) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/7) 6-3 6-4
Arvid Nordquist (SWE/Q) d. Artem Zharkov (RUS/wc) 6-0 6-0
Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR/Q) d. Mehluli Don Ayanda Sibanda (ZIM) 1-6 6-3 6-2
Jacopo Berrettini (ITA/4) d. Shalva Dzhanashiya (RUS) 6-4 6-2

Vitaliy Sachko (UKR/6) d. Faris Zakaryia (EGY/wc) 6-3 6-3
Paul Woerner (GER) d. Evgeny Philippov (RUS) 6-3 6-4
Louis Tessa (FRA) d. Kelsey Stevenson (CAN) 6-4 5-7 6-2
Alessandro Bega (ITA/2) d. John Echeverria (ESP/Q) 6-4 6-2

Piotr Grynkowski (POL/L.L) replaces Ergi Kirkin (TUR)

2nd Round

Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1) d. Simone Roncalli (ITA) 6-4 6-2
Oleksii Krutykh (UKR) d. Oleksandr Ovcharenko (UKR/Q) 6-2 5-7 6-2
Simon Yitbarek (SWE) d. David Poljak (CZE/3) 6-3 6-3
Marek Gengel (CZE/5) d. Tristan Boyer (USA/wc) 6-4 6-2

Egor Agafonov (RUS) d. Arvid Nordquist (SWE/Q) 3-6 7-6(3) 7-5
Jacopo Berrettini (ITA/4) d. Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR/Q) 7-6(9) 6-7(5) 6-3
Vitaliy Sachko (UKR/6) d. Paul Woerner (GER) 6-3 6-3
Alessandro Bega (ITA/2) d. Louis Tessa (FRA) 6-1 6-1

Quarterfinal

Oleksii Krutykh (UKR) d. Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1) 6-1 6-4
Marek Gengel (CZE/5) d. Simon Yitbarek (SWE) 6-3 6-4
Egor Agafonov (RUS) d. Jacopo Berrettini (ITA/4) 3-6 6-3 6-4
Alessandro Bega (ITA/2) d. Vitaliy Sachko (UKR/6) 6-3 6-1

Semifinal

Marek Gengel (CZE/5) d. Oleksii Krutykh (UKR) 7-6(3) 7-5
Alessandro Bega (ITA/2) d. Egor Agafonov (RUS) 4-0 ret.

FINAL

Alessandro Bega (ITA/2)
d. Marek Gengel (CZE/5) 6-4 7-5
 
1 - 4 of 4 Posts
Top