Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 SHARM EL SHEIKH

City : Sharm El Sheikh, Egypt
Date : 03-09 February 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Karim-Mohamed Maamoun (EGY)

Entry List

1 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
2 Alessandro BEGA (ITA)
3 David POLJAK (CZE)
4 Ergi KIRKIN (TUR)
5 Takanyi GARANGANGA (ZIM)
6 Marek GENGEL (CZE)
7 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
8 Paul WOERNER (GER)
9 Shalva DZHANASHIYA (RUS)
10 Simon YITBAREK (SWE)
11 Mehluli Don Ayanda SIBANDA (ZIM)
12 Louis TESSA (FRA)
13 Aryan GOVEAS (IND)
14 Yurii DZHAVAKIAN (UKR)
15 Andrea PICCHIONE (ITA)
16 Pavel SHUMEIKO (UKR)
17 Filip DUDA (CZE)
18 Niklas SCHELL (GER)
19 Tristan BOYER (USA)
20 Hanyi LIU (CHN)
21 Niklas JOHANSSON (SWE)
22 (JE) Nino EHRENSCHNEIDER (GER)

23 (Q) Aleksei KHOMICH (BLR)
24 (Q) Vaughn HUNTER (RSA)
25 (Q) Yuichiro INUI (JPN)
26 (Q) Moerani BOUZIGE (AUS)
27 (Q) Volodymyr UZHYLOVSKYI (UKR)
28 (Q) Giuseppe TRESCA (ITA)

29 (wc) Jaime CALDES (ESP)
30 (wc) Adam BRONKA (AUS)
31 (wc) Tomas PAPIK (CZE)
32 (wc) Preston CONNOR (IRL)
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Aleksei Khomich (BLR/1) vs. Bye
Ivan Zaytsev (RUS) d. Federico Bertuccioli (ITA) 6-3 6-3
Artur Soghoyan (ARM) d. Tim Riedel (GER) 6-4 6-4
Sahil Gaware (IND/9) vs. Bye

Oleksandr Ovcharenko (UKR/2) vs. Bye
Quentin Gueydan (FRA) d. Niklas Waldner (AUT) 7-6(3) 6-2
Giuseppe Tresca (ITA) d. Iancu-lustinian Ghinda (CAN) 6-3 6-3
Zhao Zhao (CHN/8) vs. Bye

Vaughn Hunter (RSA/3) vs. Bye
Victor Ernaelsteen (BEL) d. Muhammad Ragy (EGY) 6-0 6-0
Sergo Sikharulidze (GEO) d. Artem Zharkov (RUS) 6-3 6-1
Alec Beckley (RSA) d. Dominik Langmajer (CZE/11) 6-4 6-3

Yuichiro Inui (JPN/4) vs. Bye
Shahar Gabay (ISR) d. Thomas Pavlekovich Smith (AUS) 2-6 6-4 10-6
Ren Nakamura (JPN) d. Le Tian Wang (CHN) 6-3 6-1
Anthony Turchi (FRA) d. Muzi Sibanda (ZIM/12) 6-0 6-2

Dylan Salton (RSA/5) vs. Bye
Sergii Antoniuk (UKR) d. Vasil Yehorov (UKR) 4-3 ret.
Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR) d. Faris Zakaryia (EGY) 6-1 6-2
Aoran Wang (CHN/7) vs. Bye

Arvid Nordquist (SWE/6) vs. Bye
Eduardo Cohen (ISR) d. Nikita Starkou (BLR) 6-3 6-0
Kevin Portmann (ITA) d. Samoil Lavric (ROU) 6-1 6-1
Moerani Bouzige (AUS/10) vs. Bye

2nd Round

Aleksei Khomich (BLR/1) d. Ivan Zaytsev (RUS) 6-3 6-3
Sahil Gaware (IND/9) d. Artur Soghoyan (ARM) 6-1 6-2

Oleksandr Ovcharenko (UKR/2) d. Quentin Gueydan (FRA) 7-5 6-3
Giuseppe Tresca (ITA) d. Zhao Zhao (CHN/8) 6-0 6-2

Vaughn Hunter (RSA/3) d. Victor Ernaelsteen (BEL) 6-0 6-4
Sergo Sikharulidze (GEO) d. Alec Beckley (RSA) 6-4 6-3

Yuichiro Inui (JPN/4) d. Shahar Gabay (ISR) 6-1 6-4
Anthony Turchi (FRA) d. Ren Nakamura (JPN) 7-5 6-3

Dylan Salton (RSA/5) d. Sergii Antoniuk (UKR) 7-5 6-3
Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR) d. Aoran Wang (CHN/7) 2-6 7-5 10-5

Arvid Nordquist (SWE/6) d. Eduardo Cohen (ISR) 6-3 6-1
Moerani Bouzige (AUS/10) d. Kevin Portmann (ITA) 6-1 6-1

Final Round

Aleksei Khomich (BLR/1) d. Sahil Gaware (IND/9) 6-1 6-4
Giuseppe Tresca (ITA) d. Oleksandr Ovcharenko (UKR/2) 6-2 2-6 10-5
Vaughn Hunter (RSA/3) d. Sergo Sikharulidze (GEO) 7-6(4) 6-1
Yuichiro Inui (JPN/4) d. Anthony Turchi (FRA) 7-5 6-3
Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR) d. Dylan Salton (RSA/5) 6-0 6-3
Moerani Bouzige (AUS/10) d. Arvid Nordquist (SWE/6) 6-2 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

J.Vidal Azorin / P.Vivero Gonzalez (ESP/1) d. A.Beckley / D.Salton (RSA/wc) 6-2 6-3
A.Goveas / M.Sibanda (IND/ZIM) d. T.Boyer / O.Ovcharenko (USA/UKR) 6-4 6-4
F.Bertuccioli / A.Picchione (ITA) d. A.Bega / E.Kirkin (ITA/TUR) 6-4 7-5
V.Hunter / A.Nordquist (RSA/SWE/wc) d. G.Portaluri / G.Tresca (ITA/4) 6-3 6-0

D.Kossek / V.Uzhylovskyi (POL/UKR/3) d. Y.Dzhavakian / H.Liu (UKR/CHN) 1-6 6-4 10-4
N.Schell / P.Woerner (GER) d. M.Gengel / D.Langmajer (CZE) 6-2 6-3
S.Dzhanashiya / A.Khomich (RUS/BLR) d. J.Caldes / S.Gaware (ESP/IND/wc) 6-4 6-4
A.Wang / Z.Zhao (CHN) d. D.Poljak / L.Tessa (CZE/FRA/2) 6-1 6-4

Quarterfinal

J.Vidal Azorin / P.Vivero Gonzalez (ESP/1) d. A.Goveas / M.Sibanda (IND/ZIM) 6-2 6-3
V.Hunter / A.Nordquist (RSA/SWE/wc) d. F.Bertuccioli / A.Picchione (ITA) 4-6 7-6(2) 10-7
N.Schell / P.Woerner (GER) d. D.Kossek / V.Uzhylovskyi (POL/UKR/3) 6-2 6-3
A.Wang / Z.Zhao (CHN) d. S.Dzhanashiya / A.Khomich (RUS/BLR) 5-7 6-3 10-8

Semifinal

J.Vidal Azorin / P.Vivero Gonzalez (ESP/1) d. V.Hunter / A.Nordquist (RSA/SWE/wc) 6-4 6-2
N.Schell / P.Woerner (GER) d. A.Wang / Z.Zhao (CHN) 7-5 6-3

FINAL

N.Schell / P.Woerner (GER) d. J.Vidal Azorin / P.Vivero Gonzalez (ESP/1) 3-6 7-6(3) 10-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1) d. Pavel Shumeiko (UKR) 6-0 6-0
Simon Yitbarek (SWE) d. Filip Duda (CZE) 2-6 6-2 6-2
Yuichiro Inui (JPN/Q) d. Preston Connor (IRL/wc) 6-1 6-2
Andrea Picchione (ITA) d. Paul Woerner (GER/8) 6-3 6-1

David Poljak (CZE/3) d. Tomas Papik (CZE/wc) 6-1 7-5
Vaughn Hunter (RSA/Q) d. Aryan Goveas (IND) 3-6 7-6(6) 6-3
Aleksei Khomich (BLR/Q) d. Niklas Schell (GER) 6-2 4-6 6-2
Marek Gengel (CZE/6) d. Moerani Bouzige (AUS/Q) 6-7(7) 7-5 6-3

Louis Tessa (FRA) d. Takanyi Garanganga (ZIM/5) 3-6 3-1 ret.
Shalva Dzhanashiya (RUS) d. Hanyi Liu (CHN) 6-2 7-5
Mehluli Don Ayanda Sibanda (ZIM) d. Giuseppe Tresca (ITA/Q) 6-4 6-2
Ergi Kirkin (TUR/4) d. Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR/Q) 6-2 6-3

Tristan Boyer (USA) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/7) 7-5 7-6(1)
Yurii Dzhavakian (UKR) d. Nino Ehrenschneider (GER) 7-6(3) 6-3
Jaime Caldes (ESP/wc) d. Niklas Johansson (SWE) 6-3 6-4
Alessandro Bega (ITA/2) d. Adam Bronka (AUS/wc) 6-1 6-0

2nd Round

Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1) d. Simon Yitbarek (SWE) 7-5 7-5
Andrea Picchione (ITA) d. Yuichiro Inui (JPN/Q) 6-1 6-3
David Poljak (CZE/3) d. Vaughn Hunter (RSA/Q) 6-4 6-0
Marek Gengel (CZE/6) d. Aleksei Khomich (BLR/Q) 6-2 6-1

Louis Tessa (FRA) d. Shalva Dzhanashiya (RUS) 6-4 6-1
Ergi Kirkin (TUR/4) d. Mehluli Don Ayanda Sibanda (ZIM) 6-4 6-2
Yurii Dzhavakian (UKR) d. Tristan Boyer (USA) 2-6 6-2 6-4
Alessandro Bega (ITA/2) d. Jaime Caldes (ESP/wc) 6-1 6-0

Quarterfinal

Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1) d. Andrea Picchione (ITA) 6-2 6-4
Marek Gengel (CZE/6) d. David Poljak (CZE/3) 4-6 6-4 6-4
Ergi Kirkin (TUR/4) d. Louis Tessa (FRA) 4-6 6-3 6-4
Alessandro Bega (ITA/2) d. Yurii Dzhavakian (UKR) 6-3 4-6 6-2

Semifinal

Marek Gengel (CZE/6) d. Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1) 7-5 6-3
Alessandro Bega (ITA/2) d. Ergi Kirkin (TUR/4) 6-3 5-7 6-1

FINAL

Alessandro Bega (ITA/2)
d. Marek Gengel (CZE/6) 6-4 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top