Mens Tennis Forums banner
1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,730 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
M15 SHARM EL SHEIKH

City : Sharm El Sheikh, Egypt
Date : 02-08 March 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Youssef Hossam (EGY)

Entry List

1 Evgenii TIURNEV (RUS)
2 David POLJAK (CZE)
3 Marek GENGEL (CZE)
4 David PICHLER (AUT)
5 Vladyslav MANAFOV (UKR)
6 Erik CREPALDI (ITA)
7 Alexander IGOSHIN (RUS)
8 Daniele CAPECCHI (ITA)
9 Mats ROSENKRANZ (GER)
10 Jaroslav POSPISIL (CZE)
11 Giorgio RICCA (ITA)
12 Kelsey STEVENSON (CAN)
13 Francesco VILARDO (ITA)
14 Federico IANNACCONE (ITA)
15 Chien Hsun LO (TPE)
16 Soichiro MORITANI (JPN)
17 Simon Anthony IVANOV (BUL)
18 Tyler MERCIER (USA)
19 Petr HAJEK (CZE)
20 Alexis CANTER (GBR)
21 (JE) Luca NARDI (ITA)
22 (JE) Francesco MAESTRELLI (ITA)

23 (Q) Oleg KHOTKOV (UKR)
24 (Q) Seita WATANABE (JPN)
25 (Q) Cezar CRETU (ROU)
26 (Q) Diego FERNANDEZ FLORES (CHI)
27 (Q) Volodoymyr UZHYLOVSKYI (UKR)
28 (Q) Giordan KUNZ (SUI)

29 (wc) Sergo SIKHARULIDZE (GEO)
30 (wc) Davud AMIROV (RUS)
31 (wc) Stepan PECAK (CZE)
32 (wc) Stevan POPOVIC (GER)
 

·
Moderator
Joined
·
16,730 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Oleg Khotkov (UKR/1) vs. Bye
Luca Fantini (ITA) d. Dario Caporali (ITA) 6-0 6-3
Makary Adamek (POL) vs. Bye
Shamirul Shahril Mohd Adam Das (MAS/7) vs. Bye

Issei Okamura (JPN/2) vs. Bye
Jarno Jans (NED) vs. Bye
Leonardo Chiari (ITA) d. Maik Moraing (GER) 4-6 6-4 10-8
Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR/8) vs. Bye

Seita Watanabe (JPN/3) vs. Bye
Svyatoslav Ilnytskyy (UKR) vs. Bye
Aliaksandr Sasnouski (BLR) d. Tom Abelevich (ISR) 6-0 6-2
Iancu-lustinian Ghinda (CAN/11) vs. Bye

Cezar Cretu (ROU/4) vs. Bye
Daiki Yoshimura (JPN) d. Dmitry Kovkin (UKR) 6-2 6-2
Jan Jermar (CZE) d. Ofer Hacohen (ISR) 6-1 1-6 10-7
Syed Mohd Agil Syed Naguib (MAS/12) vs. Bye

Diego Fernandez Flores (CHI/5) vs. Bye
Shahar Gabay (ISR) vs. Bye
Niels Visker (NED) d. Tino Kovacic (SLO) 6-2 6-2
Oleksandr Bielinskyi (UKR/10) vs. Bye

Kristof Minarik (SVK/6) vs. Bye
Iacopo Sada (ITA) d. Muhammad Ragy (EGY) 6-0 6-0
Giorgos Papadopoulos (GRE) vs. Bye
Giordan Kunz (SUI/9) vs. Bye

2nd Round

Oleg Khotkov (UKR/1) d. Luca Fantini (ITA) 2-6 6-2 10-3
Shamirul Shahril Mohd Adam Das (MAS/7) d. Makary Adamek (POL) 6-4 7-6(0)

Issei Okamura (JPN/2) d. Jarno Jans (NED) 6-2 6-4
Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR/8) d. Leonardo Chiari (ITA) 6-0 6-0

Seita Watanabe (JPN/3) d. Svyatoslav Ilnytskyy (UKR) 6-1 6-3
Iancu-lustinian Ghinda (CAN/11) d. Aliaksandr Sasnouski (BLR) 7-6(4) 6-1

Cezar Cretu (ROU/4) d. Daiki Yoshimura (JPN) 6-3 6-3
Syed Mohd Agil Syed Naguib (MAS/12) d. Jan Jermar (CZE) 6-2 6-2

Diego Fernandez Flores (CHI/5) d. Shahar Gabay (ISR) 6-1 6-1
Niels Visker (NED) d. Oleksandr Bielinskyi (UKR/10) 7-6(3) 7-6(5)

Kristof Minarik (SVK/6) d. Iacopo Sada (ITA) 6-2 6-4
Giordan Kunz (SUI/9) d. Giorgos Papadopoulos (GRE) 6-1 6-2

Final Round

Oleg Khotkov (UKR/1) d. Shamirul Shahril Mohd Adam Das (MAS/7) 6-2 6-3
Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR/8) d. Issei Okamura (JPN/2) 6-7(6) 6-4 10-6
Seita Watanabe (JPN/3) d. Iancu-lustinian Ghinda (CAN/11) 6-0 6-2
Cezar Cretu (ROU/4)
d. Syed Mohd Agil Syed Naguib (MAS/12) 6-2 2-6 10-6
Diego Fernandez Flores (CHI/5) d. Niels Visker (NED) 6-4 4-6 10-8
Giordan Kunz (SUI/9) d. Kristof Minarik (SVK/6) 0-6 6-4 10-4
 

·
Moderator
Joined
·
16,730 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

V.Manafov / D.Pichler (UKR/AUT/1) d. S.Mohd Adam Das / S.Syed Naguib (MAS) 6-1 6-2
C.Cretu / S.Ivanov (ROU/BUL) d. J.Jermar / J.Pospisil (CZE) 6-3 3-6 10-7
M.Moraing / M.Rosenkranz (GER/wc) d. S.Ilnytskyy / A.Sasnouski (UKR/BLR) 6-0 6-1
P.Hajek / F.Vilardo (CZE/ITA/4) d. T.Kovacic / S.Pecak (SLO/CZE/wc) 6-3 6-0

A.Igoshin / E.Tiurnev (RUS/3) d. M.Adamek / D.Amirov (POL/RUS/wc) 6-0 6-1
R.Manji / K.Stevenson (CAN) d. I.Okamura / S.Watanabe (JPN) 7-5 6-4
O.Khotkov / V.Uzhylovskyi (UKR) d. C.Lo / S.Moritani (TPE/JPN) 6-4 3-6 10-6
M.Gengel / D.Poljak (CZE/2) d. E.Crepaldi / G.Ricca (ITA) 6-3 7-6(5)

Quarterfinal

V.Manafov / D.Pichler (UKR/AUT/1) d. C.Cretu / S.Ivanov (ROU/BUL) 6-0 6-3
P.Hajek / F.Vilardo (CZE/ITA/4) d. M.Moraing / M.Rosenkranz (GER/wc) 6-4 6-2
R.Manji / K.Stevenson (CAN) d. A.Igoshin / E.Tiurnev (RUS/3) w.o
O.Khotkov / V.Uzhylovskyi (UKR) d. M.Gengel / D.Poljak (CZE/2) w.o

Semifinal

V.Manafov / D.Pichler (UKR/AUT/1) d. P.Hajek / F.Vilardo (CZE/ITA/4) 6-0 6-7(5) 14-12
O.Khotkov / V.Uzhylovskyi (UKR) d. R.Manji / K.Stevenson (CAN) 7-6(5) 6-3

FINAL

V.Manafov / D.Pichler (UKR/AUT/1)
d. O.Khotkov / V.Uzhylovskyi (UKR) 6-1 3-6 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
16,730 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round


Stepan Pecak (CZE/wc) d. Evgenii Tiurnev (RUS/1) 6-5 ret.
Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR/Q) d. Federico Iannaccone (ITA) 7-6(6) 3-6 6-3
Jaroslav Pospisil (CZE) d. Seita Watanabe (JPN/Q) 6-3 6-1
Daniele Capecchi (ITA/8) d. Cezar Cretu (ROU/Q) 6-4 6-3

David Pichler (AUT/4) d. Petr Hajek (CZE) 7-6(4) 6-4
Kelsey Stevenson (CAN) d. Simon Anthony Ivanov (BUL) 6-4 6-4
Diego Fernandez Flores (CHI/Q) d. Davud Amirov (RUS/wc) 6-4 6-1
Francesco Maestrelli (ITA) d. Erik Crepaldi (ITA/6) 7-5 6-1

Vladyslav Manafov (UKR/5) d. Tyler Mercier (USA) 7-5 6-3
Chien Hsun Lo (TPE) d. Giordan Kunz (SUI/Q) 6-4 6-3
Giorgio Ricca (ITA) d. Mats Rosenkranz (GER) 4-6 7-6(4) 6-4
Francesco Vilardo (ITA) d. Marek Gengel (CZE/3) 4-6 7-5 6-2

Soichiro Moritani (JPN) d. Alexander Igoshin (RUS/7) 6-4 6-1
Luca Nardi (ITA) d. Alexis Canter (GBR) 7-5 6-2
Oleg Khotkov (UKR/Q) d. Sergo Sikharulidze (GEO/wc) 6-4 6-2
David Poljak (CZE/2) d. Stevan Popovic (GER/wc) 6-1 6-2

2nd Round

Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR/Q) d. Stepan Pecak (CZE/wc) 6-4 6-0
Jaroslav Pospisil (CZE) d. Daniele Capecchi (ITA/8) 6-2 6-3
Kelsey Stevenson (CAN) d. David Pichler (AUT/4) 6-2 6-3
Diego Fernandez Flores (CHI/Q) d. Francesco Maestrelli (ITA) 6-3 5-7 6-4

Chien Hsun Lo (TPE) d. Vladyslav Manafov (UKR/5) 6-2 6-2
Giorgio Ricca (ITA) d. Francesco Vilardo (ITA) 6-3 6-2
Luca Nardi (ITA) d. Soichiro Moritani (JPN) 6-2 6-3
Oleg Khotkov (UKR/Q) d. David Poljak (CZE/2) 6-4 6-3

Quarterfinal

Jaroslav Pospisil (CZE) d. Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR/Q) 6-4 2-6 6-2
Kelsey Stevenson (CAN) d. Diego Fernandez Flores (CHI/Q) 6-2 3-6 6-0
Chien Hsun Lo (TPE) d. Giorgio Ricca (ITA) 7-6(4) 6-3
Luca Nardi (ITA) d. Oleg Khotkov (UKR/Q) 6-2 7-5

Semifinal

Jaroslav Pospisil (CZE) d. Kelsey Stevenson (CAN) 6-2 6-2
Luca Nardi (ITA) d. Chien Hsun Lo (TPE) 5-7 6-3 6-1

FINAL

Luca Nardi (ITA) d. Jaroslav Pospisil (CZE) 5-7 6-4 7-6(5)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top