Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
M15 SETUBAL

City : Setúbal, Portugal
Date : 05-11 October 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Nuno Borges (POR)

Entry List

1. Mischa ZVEREV (GER)
2. JC ARAGONE (USA)
3. Christian LINDELL (SWE)
4. Dayne KELLY (AUS)
5. Juan Martin CERUNDOLO (ARG)
6. Tsung-Hua YANG (TPE)
7. Edan LESHEM (ISR)
8. Sadio DOUMBIA (FRA)
9. Camilo Ugo CARABELLI (ARG)
10. Dan ADDED (FRA)
11. Oscar José GUTIERREZ (BRA)
12. Tobias SIMON (GER)
13. Genaro Alberto OLIVIERI (ARG)
14. Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN)
15. Francesco FORTI (ITA)
16. Michail PERVOLARAKIS (GRE)
17. Lucas GERCH (GER)
18. Jacopo BERRETTINI (ITA)
19. Sebastian FANSELOW (GER)
20. Wilson LEITE (BRA)
21. Evan FURNESS (FRA)
22. (JE) Holger RUNE (DEN)

23 (Q) Andrea BASSO (ITA)
24 (Q) Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA)
25 (Q) Mateus ALVES (BRA)
26 (Q) Luke JOHNSON (GBR)
27 (Q) Naoki NAKAGAWA (JPN)
28 (Q) Daniel CUKIERMAN (ISR)

29 (wc) Gastao ELIAS (POR)
30 (wc) Tiago CACAO (POR)
31 (wc) Nuno BORGES (POR)
32 (wc) Diogo MARQUES (POR)
 

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Bye vs. Bye
George Loffhagen (GBR) d. Joao Monteiro (POR) 7-6(4) 7-6(4)
Michel-Alexandre Fortin (CAN) d. Afonso Salgado (POR) 3-6 6-4 10-8
Daniel Cukierman (ISR/11) d. Nicolas Agustin Lema (ARG) 6-1 6-1

Andrea Basso (ITA/2) vs. Bye
Taiyo Yamanaka (JPN) d. Illia Stoliar (POR) 7-6(7) 7-6(10)
Pedro Araujo (POR) d. Igor Smilansky (ISR) 6-2 6-4
David Jorda Sanchis (ESP/12) d. Henry Patten (GBR) 3-6 6-2 12-10

Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/3) vs. Bye
Igor Marcondes (BRA) d. Pedro Gabriel Rodrigues (BRA) 6-1 6-0
Eero Vasa (FIN) d. Diogo Alves (POR) 6-3 6-0
Davide Galoppini (ITA/7) vs. Bye

Nicolas Moreno De Alboran (USA/4) vs. Bye
Fabio Coelho (POR) d. Tiago Rodrigo Fernandes (POR) 6-0 6-0
Martim Simoes (POR) d. Guilherme Silva (POR) 6-1 6-3
Luke Johnson (GBR/9) d. Skippy Chapman (USA) 6-0 6-0

Maximilian Neuchrist (AUT/5) vs. Bye
Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) d. Valentin De Carvalho (POR) 6-0 6-0
Tom Hands (GBR) d. Goncalo Falcao (POR) 6-1 5-7 10-8
Naoki Nakagawa (JPN/10) d. Mathys Erhard (FRA) 4-6 6-4 10-7

Mateus Alves (BRA/6) vs. Bye
Filipe Brandao (BRA) d. Tennyson Whiting (USA) 6-3 6-1
Luis Faria (POR) d. Pedro Estevao (POR/wc) 6-0 6-1
Robert Strombachs (GER/8) vs. Bye

Bye replaces Evan Furness (FRA/1) (Main Draw)

2nd Round

George Loffhagen (GBR) vs. Bye
Daniel Cukierman (ISR/11) d. Michel-Alexandre Fortin (CAN) 6-1 6-2

Andrea Basso (ITA/2) d. Taiyo Yamanaka (JPN) 6-4 4-6 10-3
David Jorda Sanchis (ESP/12) d. Pedro Araujo (POR) 6-2 6-2

Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/3) d. Igor Marcondes (BRA) 3-6 7-5 10-4
Eero Vasa (FIN) d. Davide Galoppini (ITA/7) 2-6 7-5 11-9

Nicolas Moreno De Alboran (USA/4) d. Fabio Coelho (POR) 6-2 6-4
Luke Johnson (GBR/9) d. Martim Simoes (POR) 6-2 7-5

Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) d. Maximilian Neuchrist (AUT/5) 6-4 6-4
Naoki Nakagawa (JPN/10) d. Tom Hands (GBR) 6-2 6-1

Mateus Alves (BRA/6) d. Filipe Brandao (BRA) 6-3 6-4
Luis Faria (POR) d. Robert Strombachs (GER/8) 6-3 6-4

Final Round

Daniel Cukierman (ISR/11) d. George Loffhagen (GBR) 2-6 6-3 10-4
Andrea Basso (ITA/2) d. David Jorda Sanchis (ESP/12) 6-3 6-2
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/3)
d. Eero Vasa (FIN) 3-6 7-5 11-9
Luke Johnson (GBR/9) d. Nicolas Moreno De Alboran (USA/4) 6-2 6-3
Naoki Nakagawa (JPN/10) d. Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) 6-2 6-2
Mateus Alves (BRA/6) d. Luis Faria (POR) 6-3 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

D.Added / S.Doumbia (FRA/1) d. O.Gutierrez / J.Reis Da Silva (BRA) 6-1 6-3
F.Fallert / N.Moreno De Alboran (GER/USA) d. F.Coelho / J.Monteiro (POR/wc) 6-2 6-4
N.Borges / F.Cabral (POR) d. P.Estevao / D.Marques (POR/wc) 7-5 6-1
J.Berrettini / F.Forti (ITA/4) d. L.Gerch / W.Leite (GER/BRA) 6-4 7-6(4)

G.Falcao / G.Olivieri (POR/ARG/3) d. V.De Carvalho / I.Stoliar (POR/wc) 6-1 6-3
M.Alves / I.Marcondes (BRA) d. D.Jorda Sanchis / R.Strombachs (ESP/GER) 6-2 6-3
S.Fanselow / M.Neuchrist (GER/AUT) d. T.Hands / L.Johnson (GBR) 6-3 6-3
F.Ferrari / M.Pervolarakis (ITA/GRE) d. J.M.Cerundolo / C.Ugo Carabelli (ARG/2) 7-5 6-3

Quarterfinal

F.Fallert / N.Moreno De Alboran (GER/USA) d. D.Added / S.Doumbia (FRA/1) 6-4 6-1
N.Borges / F.Cabral (POR) d. J.Berrettini / F.Forti (ITA/4) w.o
M.Alves / I.Marcondes (BRA) d. G.Falcao / G.Olivieri (POR/ARG/3) 2-6 6-2 10-6
S.Fanselow / M.Neuchrist (GER/AUT) d. F.Ferrari / M.Pervolarakis (ITA/GRE) 6-4 6-4

Semifinal

N.Borges / F.Cabral (POR) d. F.Fallert / N.Moreno De Alboran (GER/USA) 6-3 4-6 10-5
M.Alves / I.Marcondes (BRA) d. S.Fanselow / M.Neuchrist (GER/AUT) 6-4 3-6 11-9

FINAL

N.Borges / F.Cabral (POR) d. M.Alves / I.Marcondes (BRA) 6-2 6-7(5) 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Luke Johnson (GBR/Q) d. JC Aragone (USA/1) 6-3 6-4
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/Q) d. Dan Added (FRA) 4-6 6-4 6-4
Evan Furness (FRA) d. Tobias Simon (GER) 6-3 7-5
Sebastian Fanselow (GER) d. Camilo Ugo Carabelli (ARG/8) 6-3 3-6 6-3

Mateus Alves (BRA/Q) d. Dayne Kelly (AUS/3) 6-1 2-6 6-4
Genaro Alberto Olivieri (ARG) d. Daniel Cukierman (ISR/Q) 7-6(6) 6-1
Naoki Nakagawa (JPN/Q) d. Diogo Marques (POR/wc) 6-3 6-1
Holger Rune (DEN) d. Tsung-Hua Yang (TPE/5) 7-6(7) 7-5

Wilson Leite (BRA) d. Edan Leshem (ISR/6) 6-3 6-3
Patrik Niklas-Salminen (FIN) d. Oscar Jose Gutierrez (BRA) 6-2 6-4
Francesco Forti (ITA) d. Andrea Basso (ITA/Q) 6-4 3-6 6-1
Juan Manuel Cerundolo (ARG/4) d. Michail Pervolarakis (GRE) 7-6(5) 6-4

Nuno Borges (POR/wc) d. Sadio Doumbia (FRA/7) 6-2 6-3
Lucas Gerch (GER) d. Tiago Cacao (POR/wc) 6-1 6-4
Luis Faria (POR/L.L) d. Jacopo Berrettini (ITA) 6-3 6-4
Christian Lindell (SWE/2) d. George Loffhagen (GBR/L.L) 6-2 6-3

Luis Faria (POR/L.L) replaces Mischa Zverev (GER)
George Loffhagen (GBR/L.L) replaces Gastao Elias (POR/wc)

2nd Round

Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/Q) d. Luke Johnson (GBR/Q) 6-2 7-6(3)
Sebastian Fanselow (GER) d. Evan Furness (FRA) 6-3 3-6 6-3
Mateus Alves (BRA/Q) d. Genaro Alberto Olivieri (ARG) 7-6(3) 6-1
Naoki Nakagawa (JPN/Q) d. Holger Rune (DEN) 7-6(5) 7-6(2)

Patrik Niklas-Salminen (FIN) d. Wilson Leite (BRA) 6-4 2-6 6-4
Francesco Forti (ITA) d. Juan Manuel Cerundolo (ARG/4) 6-4 6-3
Nuno Borges (POR/wc) d. Lucas Gerch (GER) 6-4 6-2
Christian Lindell (SWE/2) d. Luis Faria (POR/L.L) 6-1 7-6(5)

Quarterfinal

Sebastian Fanselow (GER) d. Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/Q) 7-6(1) 6-3
Mateus Alves (BRA/Q) d. Naoki Nakagawa (JPN/Q) 3-6 6-3 6-4
Francesco Forti (ITA) d. Patrik Niklas-Salminen (FIN) 7-6(3) 6-4
Nuno Borges (POR/wc) d. Christian Lindell (SWE/2) 6-4 6-1

Semifinal

Sebastian Fanselow (GER) d. Mateus Alves (BRA/Q) 6-3 4-6 6-4
Nuno Borges (POR/wc) d. Francesco Forti (ITA) 7-6(3) 7-6(5)

FINAL

Sebastian Fanselow (GER) d. Nuno Borges (POR/wc) 6-4 7-6(3)
 
1 - 5 of 5 Posts
Top