Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 SANTO DOMINGO

City : Santo Domingo, Dominican Republic
Date : 07-13 December 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Peter Bertran (DOM)

Entry List

1. Nick CHAPPELL (USA)
2. Alex RYBAKOV (USA)
3. Felix CORWIN (USA)
4. Jordi ARCONADA (USA)
5. Ricardo RODRIGUEZ (VEN)
6. Nick HARDT (DOM)
7. Federico ZEBALLOS (BOL)
8. Roy SMITH (USA)
9. Gonzalo LAMA (CHI)
10. Dusty H. BOYER (USA)
11. Christian LANGMO (USA)
12. Shintaro MOCHIZUKI (JPN)
13. Antonio Cayetano MARCH (ECU)
14. Justin BUTSCH (USA)
15. Connor FARREN (USA)
16. Ezekiel CLARK (USA)
17. Oliver CRAWFORD (USA)
18. Conner HUERTAS DEL PINO (PER)
19. Jose OLIVARES (DOM)
20. Keegan SMITH (USA)
21. Justin ROBERTS (BAH)
22. (JE) Martin DAMM (USA)

23 (Q) David VOLFSON (CAN)
24 (Q) Dominik PALAN (CZE)
25 (Q) Zane KHAN (USA)
26 (Q) Reese STALDER (USA)
27 (Q) Juan Carlos AGUILAR (CAN)
28 (Q) Jürgen BRIAND (FRA)

29 (wc) Jesse FLORES (CRC)
30 (wc) Blaise BICKNELL (JAM)
31 (wc) Nicolas JARRY (CHI)
32 (wc) Dhruva MULYE (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Alejandro Mendoza (BOL/1) vs. Bye
Joaquin Caballer (ESP) d. Jacob Bicknell (JAM) 1-6 7-6(5) 11-9
Jack Vance (USA) d. Enmanuel Munoz (DOM) 6-2 6-2
Juan Carlos Aguilar (CAN/9) d. Janio Antonio Villanueva Quintana (DOM) 6-1 6-1

Peter Bertran (DOM/2) vs. Bye
Toby D. Boyer (USA) d. Yerry Zorrilla (DOM) 6-1 6-2
Preston Brown (USA) d. Danail Banov (BUL) 6-0 6-1
Reese Stalder (USA/7) d. Federico Infante Santana (DOM) 6-3 6-1

David Volfson (CAN/3) vs. Bye
Rowland Phillips (JAM) d. Christian Flemming Petersen Justo (DOM) 6-1 6-0
Lazar Markovic (USA) d. Tennyson Whiting (USA) 7-6(4) 6-2
Austin Ansari (USA) d. Jody Maginley (ANT/11) 3-6 6-2 10-2

Dominik Palan (CZE/4) d. Angel Josue Maleno Rosario (DOM) 6-2 6-3
Alberto Puello (DOM/wc) d. David Guerrero Garcia (DOM) 6-0 6-0
Quinten Kleiboer (NED) d. Eudy Francisco Ledesma Mercedes (DOM) 6-1 6-3
Leonardo Civita-Telles (BRA/12) d. Randy Funez Rivera (HON) 6-0 6-0

Zane Khan (USA/5) d. Boris Arias (BOL) 6-2 6-1
Credit Chaiyarin (THA) d. Anze Arh (SLO) 4-1 ret.
Joris Hoogland (NED) d. Christian Cheuque (USA) 6-1 6-0
Charles Broom (GBR/8) d. Yohandri Perez Garcia (DOM) 6-0 6-1

David Fox (GBR/6) d. Emilio Andrea Segarelli (ITA) 6-3 6-3
Hillel Rousseau (HAI) d. Luis Garibaldi Alejo Morillo (DOM) 6-1 6-0
Benjamin Niv (BUL) d. Ivo Cimino (FRA) 6-2 6-2
Jürgen Briand (FRA/10) d. Matt Kuhar (USA) 6-4 6-3

2nd Round

Joaquin Caballer (ESP) d. Alejandro Mendoza (BOL/1) 6-4 6-3
Juan Carlos Aguilar (CAN/9) d. Jack Vance (USA) 6-4 6-2

Toby D. Boyer (USA) d. Peter Bertran (DOM/2) 7-6(1) 6-2
Reese Stalder (USA/7) d. Preston Brown (USA) 6-3 6-4

David Volfson (CAN/3) d. Rowland Phillips (JAM) 6-2 6-2
Austin Ansari (USA) d. Lazar Markovic (USA) 6-2 6-2

Dominik Palan (CZE/4) d. Alberto Puello (DOM/wc) 6-0 6-0
Leonardo Civita-Telles (BRA/12) d. Quinten Kleiboer (NED) 6-2 6-1

Zane Khan (USA/5) d. Credit Chaiyarin (THA) 6-1 6-1
Charles Broom (GBR/8) d. Joris Hoogland (NED) 6-3 6-1

David Fox (GBR/6) d. Hillel Rousseau (HAI) 1-6 6-3 10-4
Jürgen Briand (FRA/10) d. Benjamin Niv (BUL) 6-0 6-1

Final Round

Juan Carlos Aguilar (CAN/9) d. Joaquin Caballer (ESP) 6-3 6-1
Reese Stalder (USA/7) d. Toby D. Boyer (USA) 6-3 6-3
David Volfson (CAN/3) d. Austin Ansari (USA) 6-1 6-3
Dominik Palan (CZE/4) d. Leonardo Civita-Telles (BRA/12) 7-6(0) 4-6 10-6
Zane Khan (USA/5)
d. Charles Broom (GBR/8) 7-5 6-3
Jürgen Briand (FRA/10)
d. David Fox (GBR/6) 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

J.Aguilar / B.Arias (CAN/BOL/1) d. B.Bicknell / R.Phillips (JAM/wc) 7-5 6-3
L.Civita-Telles / C.Huertas del Pino (BRA/PER) d. J.Olivares / R.Rodriguez (DOM/VEN) 7-6(1) 6-4
P.Bertran / J.Vance (DOM/USA/wc) d. D.Marrero Santana / D.Mulye (ESP/USA/wc) 4-6 6-1 10-3
N.Hardt / S.Mochizuki (DOM/JPN/3) d. J.Maginley / J.Roberts (ANT/BAH) 6-4 6-2

J.Butsch / R.Stalder (USA/4) d. C.Farren / J.Flores (USA/CRC) 6-4 7-6(5)
C.Broom / F.Corwin (GBR/USA) d. D.Palan / D.Volfson (CZE/CAN) 7-5 6-4
J.Arconada / M.Damm (USA) d. O.Crawford / D.Fox (USA/GBR) 6-4 6-2
N.Chappell / K.Smith (USA) d. A.Mendoza / F.Zeballos (BOL/2) 6-4 6-4

Quarterfinal

J.Aguilar / B.Arias (CAN/BOL/1) d. L.Civita-Telles / C.Huertas del Pino (BRA/PER) 6-4 6-7(4) 10-6
N.Hardt / S.Mochizuki (DOM/JPN/3) d. P.Bertran / J.Vance (DOM/USA/wc) 6-1 6-2
J.Butsch / R.Stalder (USA/4) d. C.Broom / F.Corwin (GBR/USA) 7-6(2) 6-3
N.Chappell / K.Smith (USA) d. J.Arconada / M.Damm (USA) w.o

Semifinal

N.Hardt / S.Mochizuki (DOM/JPN/3) d. J.Aguilar / B.Arias (CAN/BOL/1) 6-1 6-2
N.Chappell / K.Smith (USA) d. J.Butsch / R.Stalder (USA/4) 3-6 6-4 10-8

FINAL

N.Hardt / S.Mochizuki (DOM/JPN/3)
d. N.Chappell / K.Smith (USA) 4-6 7-6(2) 10-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Nick Chappell (USA/1) d. David Volfson (CAN/Q) 6-1 6-1
Reese Stalder (USA/Q) d. Martin Damm (USA) 5-2 ret.
Ezekiel Clark (USA) d. Conner Huertas del Pino (PER) 6-4 6-0
Jose Olivares (DOM) d. Ricardo Rodriguez (VEN/5) 6-4 6-4

Jordi Arconada (USA/4) d. Juan Carlos Aguilar (CAN/Q) 6-3 ret.
Keegan Smith (USA) d. Justin Butsch (USA) 7-6(5) 6-3
Christian Langmo (USA) d. Dominik Palan (CZE/Q) 6-2 6-2
Nick Hardt (DOM/6) d. Zane Khan (USA/Q) 6-4 3-0 ret.

Roy Smith (USA/8) d. Antonio Cayetano March (ECU) 6-4 6-4
Jürgen Briand (FRA/Q) d. Gonzalo Lama (CHI) 7-6(8) 6-0
Shintaro Mochizuki (JPN) d. Dhruva Mulye (USA/wc) 6-0 6-1
Felix Corwin (USA/3) d. Nicolas Jarry (CHI/wc) 7-6(4) 4-6 6-3

Connor Farren (USA) d. Federico Zeballos (BOL/7) 6-0 3-6 6-3
Jesse Flores (CRC/wc) d. Blaise Bicknell (JAM/wc) 6-4 2-6 7-6(7)
Oliver Crawford (USA) d. Justin Roberts (BAH) 6-7(6) 6-3 6-4
Alex Rybakov (USA/2) d. Dusty H. Boyer (USA) 6-2 6-3

2nd Round

Nick Chappell (USA/1) d. Reese Stalder (USA/Q) 6-4 7-6(2)
Ezekiel Clark (USA) d. Jose Olivares (DOM) 6-3 6-2
Keegan Smith (USA) d. Jordi Arconada (USA/4) 6-2 7-6(4)
Nick Hardt (DOM/6) d. Christian Langmo (USA) 6-1 6-1

Roy Smith (USA/8) d. Jürgen Briand (FRA/Q) 7-6(5) 6-4
Shintaro Mochizuki (JPN) d. Felix Corwin (USA/3) 6-4 7-6(1)
Jesse Flores (CRC/wc) d. Connor Farren (USA) 6-7(1) 6-0 6-3
Oliver Crawford (USA) d. Alex Rybakov (USA/2) 6-4 4-6 7-5

Quarterfinal

Nick Chappell (USA/1) d. Ezekiel Clark (USA) 6-3 2-6 6-1
Nick Hardt (DOM/6) d. Keegan Smith (USA) 6-1 4-6 6-3
Roy Smith (USA/8) d. Shintaro Mochizuki (JPN) 6-3 6-3
Oliver Crawford (USA) d. Jesse Flores (CRC/wc) 6-1 7-5

Semifinal

Nick Hardt (DOM/6) d. Nick Chappell (USA/1) 6-3 6-2
Oliver Crawford (USA) d. Roy Smith (USA/8) 2-6 6-1 6-4

FINAL

Nick Hardt (DOM/6)
d. Oliver Crawford (USA) 6-4 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top