Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,213 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 SANTA MARTA

City : Santa Marta, Colombia
Date : 02-08 December 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Nicolas MEJIA (COL)
2 Filip Cristian JIANU (ROU)
3 Alejandro GOMEZ (COL)
4 Juan Sebastian GOMEZ (COL)
5 Antonio Cayetano MARCH (ECU)
6 Alejandro MENDOZA (BOL)
7 Alexis CANTER (GBR)
8 Ignacio CAROU (URU)
9 Nicolas BARRIENTOS (COL)
10 Alejandro HOYOS FRANCO (COL)
11 Jose Daniel BENDECK (COL)
12 Agustin RIQUELME COPPARI (ARG)
13 Daniel MORA (COL)
14 Rodrigo ECHAVARRIA (COL)
15 Sebastian EGUEZ (BOL)
16 Pedro IAMACHKINE (PER)
17 Mateo GOMEZ (COL)
18 Raheel MANJI (CAN)
19 Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG)
20 Felipe SANTAMARIA (COL)

21 (Q) Sebastian MURILLO (USA)
22 (Q) Federico Juan AGUILAR (ARG)
23 (Q) Joe COOPER (GBR)
24 (Q) John BERNARD (USA)
25 (Q) Nicolas Esteban RICO ARIAS (COL)
26 (Q) Michael QUINTERO AGUILAR (COL)
27 (Q) Santiago JIMENO MORA (COL)
28 (Q) Taylor FOOTE (USA)

29 (wc) Gregorio CORDONNIER (COL)
30 (wc) Alejandro PEREZ (COL)
31 (wc) Carlos Andres SEPULVEDA NAVARRO (COL)
32 (wc) Michael Alejandro BELTRAN RUBIO (COL)
 

·
Moderator
Joined
·
16,213 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

Final Round

Sebastian Murillo (USA/1) vs. Bye
Federico Juan Aguilar (ARG/2) d. Santiago Chisco (COL) 6-0 6-3
Joe Cooper (GBR/3) d. Daniel Esteban Sanchez Rojas (COL) 6-4 6-0
John Bernard (USA/4) d. Camilo Andres Alvarez Vergara (COL) 6-0 6-0
Nicolas Esteban Rico Arias (COL/5/wc) d. Sebastian Gamez (COL) 6-1 6-3
Santiago Jimeno Mora (COL) d. Carlos Felipe Munevar Suarez (COL/wc) 6-0 6-0
Taylor Foote (USA/wc) d. Lorenzo Ramon (COL) 6-3 6-0
Michael Quintero Aguilar (COL) d. Camilo Pinzon Almario (COL) 6-0 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
16,213 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

N.Barrientos / A.Gomez (COL/1) vs. Bye
P.Iamachkine / F.Martinez Sarrasague (PER/ARG) d. S.Eguez / A.Mendoza (BOL) 6-4 7-6(4)
J.Bernard / S.Murillo (USA/wc) d. M.Beltran Rubio / C.Sepulveda Navarro (COL/wc) 6-2 6-2
I.Carou / A.Riquelme Coppari (URU/ARG/3) d. C.Alvarez Vergara / S.Chisco (COL/wc) 6-1 6-0

G.Cordonnier / R.Manji (COL/CAN/4) d. D.Mora / N.Rico Arias (COL) 7-6(3) 6-4
A.Hoyos Franco / A.March (COL/ECU) d. J.Cooper / A.Perez (GBR/COL) 6-2 6-3
R.Echavarria / F.Santamaria (COL) d. F.Aguilar / T.Foote (ARG/USA) 6-3 6-2
J.Bendeck / N.Mejia (COL/2) d. S.Gamez / L.Ramon (COL) 6-2 6-2

Quarterfinal

N.Barrientos / A.Gomez (COL/1) d. P.Iamachkine / F.Martinez Sarrasague (PER/ARG) 6-3 6-3
I.Carou / A.Riquelme Coppari (URU/ARG/3) d. J.Bernard / S.Murillo (USA/wc) 6-4 4-6 18-16
A.Hoyos Franco / A.March (COL/ECU) d. G.Cordonnier / R.Manji (COL/CAN/4) 4-6 7-6(4) 10-5
J.Bendeck / N.Mejia (COL/2) d. R.Echavarria / F.Santamaria (COL) 7-5 6-0

Semifinal

N.Barrientos / A.Gomez (COL/1) d. I.Carou / A.Riquelme Coppari (URU/ARG/3) 6-0 7-6(3)
A.Hoyos Franco / A.March (COL/ECU) d. J.Bendeck / N.Mejia (COL/2) 6-3 2-6 11-9

FINAL

N.Barrientos / A.Gomez (COL/1)
d. A.Hoyos Franco / A.March (COL/ECU) 6-3 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
16,213 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Nicolas Mejia (COL/1) d. Pedro Iamachkine (PER) 6-2 6-0
Rodrigo Echavarria (COL) d. John Bernard (USA/Q) 6-4 6-1
Gregorio Cordonnier (COL/wc) d. Raheel Manji (CAN) 7-6(2) 6-2
Sebastian Eguez (BOL) d. Alexis Canter (GBR/7) 6-7(5) 6-3 6-4

Alejandro Gomez (COL/3) d. Alejandro Perez (COL/wc) 6-0 6-1
Sebastian Murillo (USA/Q) d. Camilo Andres Alvarez Vergara (COL/L.L) 6-0 6-0
Carlos Andres Sepulveda Navarro (COL/wc) d. Santiago Jimeno Mora (COL/Q) 6-2 4-6 6-2
Ignacio Carou (URU/8) d. Nicolas Esteban Rico Arias (COL/Q) 6-2 6-2

Antonio Cayetano March (ECU/5) d. Alejandro Hoyos Franco (COL) 7-5 6-2
Agustin Riquelme Coppari (ARG) d. Michael Alejandro Beltran Rubio (COL/wc) 3-6 6-2 6-3
Jose Daniel Bendeck (COL) d. Felipe Santamaria (COL) 6-4 7-5
Juan Sebastian Gomez (COL/4) d. Daniel Mora (COL) 6-3 6-1

Alejandro Mendoza (BOL/6) d. Michael Quintero Aguilar (COL/Q) 3-6 7-5 0-1 ret.
Felipe Martinez Sarrasague (ARG) d. Joe Cooper (GBR/Q) 6-0 6-1
Nicolas Barrientos (COL) d. Federico Juan Aguilar (ARG/Q) 6-1 6-3
Filip Cristian Jianu (ROU/2) d. Taylor Foote (USA/Q) 6-1 6-3

Camilo Andres Alvarez Vergara (COL/L.L) replaces Mateo Gomez (COL)

2nd Round

Nicolas Mejia (COL/1) d. Rodrigo Echavarria (COL) 7-5 6-0
Gregorio Cordonnier (COL/wc) d. Sebastian Eguez (BOL) 6-3 6-4
Alejandro Gomez (COL/3) d. Sebastian Murillo (USA/Q) 6-4 6-3
Ignacio Carou (URU/8) d. Carlos Andres Sepulveda Navarro (COL/wc) 6-0 6-3

Antonio Cayetano March (ECU/5) d. Agustin Riquelme Coppari (ARG) 6-3 6-4
Juan Sebastian Gomez (COL/4) d. Jose Daniel Bendeck (COL) 6-4 6-3
Alejandro Mendoza (BOL/6) d. Felipe Martinez Sarrasague (ARG) 4-6 7-6(4) 7-6(5)
Nicolas Barrientos (COL) d. Filip Cristian Jianu (ROU/2) 6-7(10) 6-4 2-0 ret.

Quarterfinal

Nicolas Mejia (COL/1) d. Gregorio Cordonnier (COL/wc) 5-7 7-6(1) 6-4
Alejandro Gomez (COL/3) d. Ignacio Carou (URU/8) 6-1 6-3
Juan Sebastian Gomez (COL/4) d. Antonio Cayetano March (ECU/5) 6-0 6-2
Nicolas Barrientos (COL) d. Alejandro Mendoza (BOL/6) 6-4 6-2

Semifinal

Alejandro Gomez (COL/3) d. Nicolas Mejia (COL/1) 6-3 6-2
Nicolas Barrientos (COL) d. Juan Sebastian Gomez (COL/4) 6-4 6-1

FINAL

Alejandro Gomez (COL/3)
d. Nicolas Barrientos (COL) 4-6 6-1 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top