Mens Tennis Forums banner
1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
馃嚜馃嚫 M15 SABADELL 馃嚜馃嚫

City : Sabadell, Spain
Date : 26 September-02 October 2022
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1. Alex MARTI PUJOLRAS (ESP)
2. Georgii KRAVCHENKO (UKR)
3. Steven DIEZ (CAN)
4. Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP)
5. Eric VANSHELBOIM (UKR)
6. Corentin DENOLLY (FRA)
7. Imanol LOPEZ MORILLO (ESP)
8. Jorge MARTINEZ MARTINEZ (ESP)
9. Simon BEAUPAIN (BEL)
10. Max ALCALA GURRI (ESP)
11. Benjamin WINTER LOPEZ (ESP)
12. Bastian MALLA (CHI)
13. Bruno PUJOL NAVARRO (ESP)
14. Vilius GAUBAS (LTU)
15. David JORDA SANCHIS (ESP)
16. Enrico DALLA VALLE (ITA)
17. Svyatoslav GULIN (RUS)
18. Mario MANSILLA DIEZ (ESP)
19. (JE) Alexandre FRUSINA (USA)
20. (JE) Luka MIKRUT (CRO)

21 (Q) Ryan NIJBOER (NED)
22 (Q) Patrick MALONEY (USA)
23 (Q) Leonid SHEYNGEZIKHT (BUL)
24 (Q) Stijn SLUMP (NED)
25 (Q) Kuzey CEKIRGE (TUR)
26 (Q) Nikolay NEDELCHEV (BUL)
27 (Q) Pedro IAMACHKINE (PER)
28 (Q) Paul CAYRE (FRA)

29 (wc) Xavi MATAS ORTEGA (ESP)
30 (wc) Ian Luca CERVANTES TOMAS (ESP)
31 (wc) Bruno SANCHEZ SANCHEZ (ESP)
32 (wc) Arnau ROIG (ESP)
 

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Ryan Nijboer (NED/1) d. Mario Curiel (ESP/wc) 6-1 6-0
Nicolas Rafael Goldberg Alviani (ESP) d. Sam Bakker (NED) 1-6 6-2 10-7
Alan Postay (ARG) d. Xavi Calduch (ESP) 7-6(5) 4-6 10-1
David Puig Molina (ESP) d. Rodrigo Mora Clement (ESP/16) 2-6 6-2 11-9

Patrick Maloney (USA/2) d. Carlos Giraldi (ESP) 7-5 6-3
Nil Regas Luis (ESP) d. Farzan Amiri (USA) 6-1 6-2
Juan Carlos Garcia Garcia (ESP) d. Alvar Sola Pastor (ESP) 6-1 6-1
Anthony Genov (BUL/15) d. Nazim Makhlouf (ALG) 6-4 6-4

Lorenzo Bresciani (ITA/3) d. Ivan Kazakov (RUS) 6-2 5-7 11-9
Xavier Gabarro (ESP) d. Robin Mick Bucher (SUI) 6-0 6-3
Areg Stepanian (ARG) d. Rishit Dakhane (IND/wc) 6-1 6-2
Nikolay Nedelchev (BUL/9) d. Iker Urribarrens Ramirez (ESP) 6-1 6-2

Leonid Sheyngezikht (BUL/4) d. Aleksei Khomich (BLR) 6-3 6-2
Dani Chicano (ESP/wc) d. Alex Padro Parra (ESP/wc) 1-6 7-5 10-5
Marc Saura Moragrega (ESP) d. Ander Tarrio Ponte (ESP) 6-4 6-1
Vicente Oliver Moratalla (ESP/13) d. Gerard Oltra Guiral (ESP) 6-4 7-5

Paul Cayre (FRA) d. Ignasi De Rueda De Genover (ESP/5) 6-2 2-6 10-8
Grigory Kuklin (RUS) d. Joan Busoms Puig (ESP) 7-5 6-0
Sergi Fita Juan (ESP) d. Marc Vidal Iglesias (ESP/wc) 6-3 7-5
Mac Kiger (USA/11) d. Albert Sole (ESP) 6-3 6-0

Stijn Slump (NED/6) d. Amaan Siddiqui (IND) 6-1 6-3
Beren Tan (TUR) d. Pranash Babu (IND) 6-1 6-4
Arthur Bonnaud (FRA) d. Jordi Mas De Ugarte (ESP) 6-1 6-0
David Naharro (ESP) d. Tomas Curras Abasolo (ESP/12) 7-5 6-3

Kuzey Cekirge (TUR/7) d. Artem Mazur (UKR/wc) 7-6(5) 6-4
Imran Sibille (MAR) d. Pablo Ochoa Valenti (ESP/wc) 6-2 6-2
Alejandro Garcia Garcia (ESP/wc) d. Richard Zusman (USA) 6-1 7-5
Alessio Vasquez Gehrke (GER/10) d. Nikita Alosha (UKR) 6-4 6-1

Noah Lopez (SUI/8) d. Axel Herberg Amoros (ESP) 6-3 6-0
Peetu Pohjola (FIN) d. Manel Lazaro Juncadella (ESP/wc) 6-4 5-7 10-5
Nil Boixader Roca (ESP) d. Rik Muller (NED) 3-6 6-2 10-6
Pedro Iamachkine (PER/14) d. Zhenxiong Dong (CHN) 6-0 6-3

2nd Round

Ryan Nijboer (NED/1) d. Nicolas Rafael Goldberg Alviani (ESP) 6-3 6-3
Alan Postay (ARG) d. David Puig Molina (ESP) 3-6 6-4 10-8

Patrick Maloney (USA/2) d. Nil Regas Luis (ESP) 6-2 7-5
Anthony Genov (BUL/15) d. Juan Carlos Garcia Garcia (ESP) 6-2 2-6 10-4

Lorenzo Bresciani (ITA/3) d. Xavier Gabarro (ESP) 6-1 6-2
Nikolay Nedelchev (BUL/9) d. Areg Stepanian (ARG) 6-2 6-0

Leonid Sheyngezikht (BUL/4) d. Dani Chicano (ESP/wc) 6-3 6-3
Vicente Oliver Moratalla (ESP/13) d. Marc Saura Moragrega (ESP) 4-6 6-1 10-8

Paul Cayre (FRA) d. Grigory Kuklin (RUS) 6-1 7-6(4)
Mac Kiger (USA/11) d. Sergi Fita Juan (ESP) 6-4 6-2

Stijn Slump (NED/6) d. Beren Tan (TUR) 6-4 6-1
Arthur Bonnaud (FRA) d. David Naharro (ESP) 6-1 6-2

Kuzey Cekirge (TUR/7) d. Imran Sibille (MAR) 6-3 6-4
Alejandro Garcia Garcia (ESP/wc) d. Alessio Vasquez Gehrke (GER/10) 7-6(8) 6-4

Noah Lopez (SUI/8) d. Peetu Pohjola (FIN) 6-2 6-1
Pedro Iamachkine (PER/14) d. Nil Boixader Roca (ESP) 7-6(4) 6-4

Final Round

Ryan Nijboer (NED/1) d. Alan Postay (ARG) 6-3 6-1
Patrick Maloney (USA/2) d. Anthony Genov (BUL/15) 6-1 6-3
Nikolay Nedelchev (BUL/9)
d. Lorenzo Bresciani (ITA/3) 6-3 6-1
Leonid Sheyngezikht (BUL/4) d. Vicente Oliver Moratalla (ESP/13) 6-0 6-2
Paul Cayre (FRA) d. Mac Kiger (USA/11) 7-6(7) 6-2
Stijn Slump (NED/6) d. Arthur Bonnaud (FRA) 7-6(8) 6-0
Kuzey Cekirge (TUR/7) d. Alejandro Garcia Garcia (ESP/wc) 7-6(5) 7-6(6)
Pedro Iamachkine (PER/14) d. Noah Lopez (SUI/8) 6-3 7-6(5)
 

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round


S.Gulin / L.Sheyngezikht (RUS/BUL) d. M.Mansilla Diez / B.Winter Lopez (ESP/1) 2-6 7-6(5) 10-8
N.Lopez / M.Saura Moragrega (SUI/ESP/wc) d. G.Kuklin / A.Stepanian (RUS/ARG) 6-1 6-1
I.De Rueda De Genover / A.Lopez San Martin (ESP) d. M.Kiger / P.Maloney (USA) 6-3 6-2
J.Martinez Martinez / E.Vanshelboim (ESP/UKR/3) d. A.Roig / B.Sanchez Sanchez (ESP/wc) 6-0 6-0

S.Beaupain / I.Lopez Morillo (BEL/ESP/4) d. L.Bresciani / N.Goldberg Alviani (ITA/ESP) 7-5 6-3
I.Arenas-Gualda / R.Nijboer (ESP/NED/wc) d. A.Genov / I.Sibille (BUL/MAR) 6-3 6-1
N.Makhlouf / L.Ouahab (ALG/MAR) d. K.Cekirge / I.Cervantes Tomas (TUR/ESP) 6-3 6-1
M.Alcala Gurri / B.Pujol Navarro (ESP/2) d. P.Iamachkine / B.Malla (PER/CHI) w.o

Quarterfinal

S.Gulin / L.Sheyngezikht (RUS/BUL) d. N.Lopez / M.Saura Moragrega (SUI/ESP/wc) 6-3 3-6 10-7
J.Martinez Martinez / E.Vanshelboim (ESP/UKR/3) d. I.De Rueda De Genover / A.Lopez San Martin (ESP) w.o
I.Arenas-Gualda / R.Nijboer (ESP/NED/wc) d. S.Beaupain / I.Lopez Morillo (BEL/ESP/4) 7-6(5) 3-6 10-8
M.Alcala Gurri / B.Pujol Navarro (ESP/2) d. N.Makhlouf / L.Ouahab (ALG/MAR) 6-2 6-1

Semifinal

S.Gulin / L.Sheyngezikht (RUS/BUL) d. J.Martinez Martinez / E.Vanshelboim (ESP/UKR/3) 6-2 4-6 10-5
I.Arenas-Gualda / R.Nijboer (ESP/NED/wc) d. M.Alcala Gurri / B.Pujol Navarro (ESP/2) 6-0 6-1

FINAL

S.Gulin / L.Sheyngezikht (RUS/BUL) d. I.Arenas-Gualda / R.Nijboer (ESP/NED/wc) 6-1 6-3
 

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Leonid Sheyngezikht (BUL/Q) d. Alex Marti Pujolras (ESP/1) 6-4 6-7(6) 7-5
Enrico Dalla Valle (ITA) d. Paul Cayre (FRA/Q) 6-0 6-1
Alexander Frusina (USA) d. Bruno Pujol Navarro (ESP) 7-6(4) 4-6 6-4
Noah Lopez (SUI/L.L) d. Simon Beaupain (BEL/8) 2-6 7-6(5) 6-4

Eric Vanshelboim (UKR/4) d. Mario Mansilla Diez (ESP) 6-4 6-1
Max Alcala Gurri (ESP) d. Benjamin Winter Lopez (ESP) 6-4 6-1
Xavi Matas Ortega (ESP/wc) d. Bruno Sanchez Sanchez (ESP/wc) 6-1 6-0
Corentin Denolly (FRA/5) d. Arnau Roig (ESP/wc) 6-0 6-1

Jorge Martinez Martinez (ESP/7) d. Pedro Iamachkine (PER/Q) 7-5 6-0
Luka Mikrut (CRO) d. Stijn Slump (NED/Q) 6-2 6-2
Svyatoslav Gulin (RUS) d. Bastian Malla (CHI) 6-4 7-5
Alvaro Lopez San Martin (ESP/3) d. Ryan Nijboer (NED/Q) 4-6 6-1 6-1

Imanol Lopez Morillo (ESP/6) d. Nikolay Nedelchev (BUL/Q) 6-2 6-4
Kuzey Cekirge (TUR/Q) d. Ian Luca Cervantes Tomas (ESP/wc) 6-2 6-1
Patrick Maloney (USA/Q) d. Vilius Gaubas (LTU) 6-1 6-4
David Jorda Sanchis (ESP) d. Georgii Kravchenko (UKR/2) 7-5 3-1 ret.

Noah Lopez (SUI/L.L) replaces Steven Diez (CAN)

2nd Round

Leonid Sheyngezikht (BUL/Q) d. Enrico Dalla Valle (ITA) 6-1 3-6 6-4
Noah Lopez (SUI/L.L) d. Alexander Frusina (USA) 6-0 6-1
Max Alcala Gurri (ESP) d. Eric Vanshelboim (UKR/4) 6-2 ret.
Xavi Matas Ortega (ESP/wc) d. Corentin Denolly (FRA/5) 6-3 1-6 6-3

Luka Mikrut (CRO) d. Jorge Martinez Martinez (ESP/7) 7-5 6-4
Alvaro Lopez San Martin (ESP/3) d. Svyatoslav Gulin (RUS) 6-7(6) 6-3 6-1
Imanol Lopez Morillo (ESP/6) d. Kuzey Cekirge (TUR/Q) 6-2 6-3
David Jorda Sanchis (ESP) d. Patrick Maloney (USA/Q) 2-6 6-1 7-5

Quarterfinal

Leonid Sheyngezikht (BUL/Q) d. Noah Lopez (SUI/L.L) 6-4 4-6 6-4
Max Alcala Gurri (ESP) d. Xavi Matas Ortega (ESP/wc) 6-3 1-6 2-1 ret.
Alvaro Lopez San Martin (ESP/3) d. Luka Mikrut (CRO) 5-7 6-1 7-6(6)
David Jorda Sanchis (ESP) d. Imanol Lopez Morillo (ESP/6) 6-2 6-1

Semifinal

Max Alcala Gurri (ESP) vs. Leonid Sheyngezikht (BUL/Q)
Alvaro Lopez San Martin (ESP/3) vs. David Jorda Sanchis (ESP)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top